Аутор Тема: поријекло презимена Мршић  (Прочитано 6436 пута)

lickivuk

  • Гост
поријекло презимена Мршић
« послато: Јануар 30, 2014, 06:16:36 поподне »
Занима ме поријекло презимена Мршић. Ако неко нешто зна био бих му веома захвалан.
« Последња измена: Јануар 30, 2014, 06:53:07 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: поријекло презимена Мршић
« Одговор #1 послато: Јануар 30, 2014, 07:07:53 поподне »
Који Мршићи су у питању? На основу потписа "lickivuk" (лички вук?) рекао бих да је реч о личким Мршићима.

Мршићи су у околину Удбине стигли са книнског подручја. Славе Никољдан.

Ови у Далмацији су вероватно у некој вези са Мршићима из Босанске Крајине.  О тим Мршићима је говорио и Милан Карановић. Сматра их старинцима у том делу Босне. Славе Ђурђевдан, као и већина "староседелачких" родова.

М. Карановић бележи да су "једно" са Милиновићима и Врањешима. Ови родови такође славе Ђурђевдан.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: поријекло презимена Мршић
« Одговор #2 послато: Јануар 30, 2014, 07:34:41 поподне »
Занима ме поријекло презимена Мршић. Ако неко нешто зна био бих му веома захвалан.

О крајишким Мршићима писао сам у тексту о поријеклу Николе Тесле, тако да се нешто од тога може наћи и тамо.
http://www.poreklo.rs/2013/02/21/pleme-nikole-tesle/

Окир СРБ

  • Гост
Одг: поријекло презимена Мршић
« Одговор #3 послато: Јануар 30, 2014, 09:37:25 поподне »
Занима ме поријекло презимена Мршић. Ако неко нешто зна био бих му веома захвалан.
Мјесто, општина, крсна слава (ако су православци)?

lickivuk

  • Гост
Одг: поријекло презимена Мршић
« Одговор #4 послато: Јануар 30, 2014, 10:57:53 поподне »
Мршићи о којима тражим помоћ су из Лике. Славе св.Јована. Тамо су дошли из Јања-Шипово. Према неким сазнањима пут им је ишао преко Далмације до Лике.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: поријекло презимена Мршић
« Одговор #5 послато: Јануар 31, 2014, 05:22:24 пре подне »
ЛИКА
Према шематизму Горњокарловачке епархије из 1882. године, на просторима Горње Kрајине (Лика, Крбава, Гацка, Капелско, Кордун и Банија) православних Мршића није било.

ДАЛМАЦИЈА
Мршићи су малобројни у Далмацији (само једна кућа по попису из 1948. године), а било их је у околини Шибеника (Скрадин, град Шибеник). Помињу се још 1837. године. Славили су Никољдан.

ЈАЊ
Што се тиче Јања, према шематизму Дабробосанске митрополије из 1882. године, Мршића је било у том крају.
Пописани су у парохији Ваган, али су славили Светог Григорија.

Раде Ракита у свом дјелу о Јању наводи презиме Мршић и потврђује да славе Светог Григорија. Сврстава их у "старинце", тј. у родове који су имали своју земљу (за разлику од "дошљачких" родова који су живјели на беговској земљи).


Литература:
1. СПЦ, Шематизам Православне српске дијецезе Горњо-Карловачке, Панчево, 1883.
2. Александар Бачко, Породице далматинских Срба, Београд, 2008.
3. СПЦ, Шематизам Православне митрополије и архидијецезе Дабро-Босанске, Сарајево, 1882.
4. Раде Ракита, Јањ, Бања Лука, 2003.
« Последња измена: Јануар 31, 2014, 05:31:37 пре подне Демић Петар »

lickivuk

  • Гост
Одг: поријекло презимена Мршић
« Одговор #6 послато: Јануар 31, 2014, 10:34:14 пре подне »
Могуће да су из ко зна којих разлога промијенили крсну славу. Познајем Мршиће из Сарајева који су тамо по предању дошли из старе херцеговине а славе св.Јована. Исто тако познајем и Мршиће католике који су поријеклом из херцеговине и једну обитељ Мршића муслимана из Кључа. Па ме занима да ли су по поријеклу од истог рода. Пошто их налазим расуте од Ријеке(Хрватска) до Кладова(Србија).

Окир СРБ

  • Гост
Одг: поријекло презимена Мршић
« Одговор #7 послато: Јануар 31, 2014, 11:07:31 пре подне »
Православних Мршића у Босни има са осам разичитих крсних слава.
Тешко да су ове гране православних Мршића сродне међусобно.

lickivuk

  • Гост
Одг: поријекло презимена Мршић
« Одговор #8 послато: Јануар 31, 2014, 11:55:58 пре подне »
Не знам гдје би требало тражити изворну постојбину Мршића? Да ли је то Крајина,Далмација или      Херцеговина? Ако имате неких сазнања молио бих да ме упутите.