Аутор Тема: Српски ДНК месец 2020  (Прочитано 60939 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #260 послато: Октобар 23, 2020, 06:08:48 поподне »
124. Вулин, Михољдан, Стричићи, Бања Лука, E-V13>Z5018>L241>Y142744

Од овог братства би требало да је и Александар Вулин - велики поштовалац Че Геваре и некадашњи истакнути члан ЈУЛ-а, а данас председник Покрета социјалиста и министар одбране Републике Србије.


;D ;D ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #261 послато: Октобар 23, 2020, 06:15:29 поподне »
124. Вулин, Михољдан, Стричићи, Бања Лука, E-V13>Z5018>L241>Y142744

Припада доста разгранатом генетичком роду који је распрострањен широм Босанске Крајине. Најближа поклапања има са Ћуком из Доњих Врбљана код Рибника (22/23) и Јагузом из Шипова (21/23). Ћук слави Никољдан, док Јагуз слави Михољдан, као и Вулин.

Од овог братства би требало да је и Александар Вулин - велики поштовалац Че Геваре и некадашњи истакнути члан ЈУЛ-а, а данас председник Покрета социјалиста и министар одбране Републике Србије.



Оно кад се у секунди вратиш коренима:

<a href="https://www.youtube.com/v/vF5jBL7T8mA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/vF5jBL7T8mA</a>

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2518
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #262 послато: Октобар 23, 2020, 09:55:50 поподне »
120. Станисављевић, Јовањдан, Добановци, Сурчин

Припада хаплогрупи R1a. Дубља подграна не може се са сигурношћу утврдити, мада треба поменути да Невген даје скоро 50% вероватноће за припадност "скандинавској" грани Z284. Од неких карактеристичних вредности могу се издвојити DYS389=14-31, DYS481=22 и DYS549=11, мада су оне далеко од уникатних. На 23 упоредива маркера најближа поклапања има са Лазовићем из Корита код Бијелог Поља (слава Јовањдан) и Вучковићем из Вртишта код Ниша (слава Аранђеловдан), од обојице се разликује на 2 маркера. На 3 од 23 маркера разликује се од Пешића из Јовца код Владичиног Хана (слава Аранђеловдан). Нисам пронашао никакве детаљније податке о Станисављевићима из Добановаца, па ако неко има више информација нека напише.

Ван мреже mirkobl

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #263 послато: Октобар 24, 2020, 12:41:40 поподне »
Било је у Крајини изгледа Сурли и са славом Лазаревдан, иако их нема у оном шематизму из 1882. Могуће да су они E-V13, будући да имамо једне Мандиће из Лике са овом славом, који припадају истој хаплогрупи.
https://www.poreklo.rs/2012/04/24/prezimena-selo-krnjeu%C5%A1a-bosanski-petrovac/?fbclid=IwAR1yzIE8t7GPRSnxCJPsoNnuMURs3LJMC-7NG3e3Kwc-BzDPH9TdAAUGrl0

Село Врточе - Босански Петровац

Сурла — пет кућа на Главици, једна у Очигријама. Славе Никољдан. Населили 1880. г. из Глогова, среза грачачког, у Лици. (Рађеновић)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #264 послато: Октобар 24, 2020, 05:39:42 поподне »
109. Витас, Јовањдан, Белегиш, Стара Пазова, E-V13>Z5018>S2972>Y128213

Припада генетичком роду А из табеле СДНКП у оквиру кога има неколико поклапања на 22 од 23 маркера. Већина братстава која припадају овом роду слави управо Јовањдан, а род је доста широко географски распрострањен с тим што је највише тестираних из Босне.

Тестирани је у упитнику навео за своју породицу да потиче из Карловца, а да су даљим пореклом од Витаса из Почитеља код Госпића. Међутим, за Витасе из тог места је утврђено да припадају грани R1a-YP371, тако да очигледно постоји више разнородних братстава са овим презименом.

 Врло вјероватно да ови Витаси воде поријекло са Врлике.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #265 послато: Октобар 24, 2020, 06:11:15 поподне »
Врло вјероватно да ови Витаси воде поријекло са Врлике.

Који су ти Витаси? Имамо двојицу тестираних из Лике (Почитељ) и једног тестираног из околине Бенковца (Бргуд). Сви славе Јовањдан и припадају R1a-Z280.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #266 послато: Октобар 24, 2020, 08:22:57 поподне »
67. Белоица, Никољдан, Буковица, Рожаје

Припада хаплогрупи G1b-L830.

У односу на Белоицу тестираног у овој акцији разликује се на DYS635, док се од првог тестираног Белоице разликује на DYS456.

79. Белоица, Никољдан, Буковица, Рожаје

Припада хаплогрупи G1b-L830.

У односу на претходно тестираног Белоицу из истог села има 2 маркера разлике на 23 упоредива (456 и 635). Са тестираним муслиманом Качаром из Новог Пазара који потичу од Белоица има потпуно поклапање на 12 маркера. Овај род је потврђен као L830+ SNP тестом другог Качара са Бошњачког ДНК пројекта.

Ово је о Белоицама записао Милосав Лутовац у књизи ''Рожаје и Штавица''.

Најстарије становништво Буковце су Белојице (45к.) (с. Никољдан). Родом су Балевићи из Братоножића, али се рођакају и са Кучима. Пре но што се доселио у Буковицу, пре 220 година, њихов предак је био у Брестовику код Пећи. Тамо је ''пао на крв'' и доселио се у Балотиће (Рожаје). Из Балотића је прешао Белобрк са синовима и синовцима у Качаре (крај у Буковици). Ту су нашли у напуштеном насељу кацу и у њој мечиће. Пошто им се један рођак ''потурчио'' остали су се настанили у Вртачама (крај у Буковици) и одатле се размножавањем ширили по данашњем селу. За време Карађорђевог устанка побегли су у Србију Мато, Стефан, Павле и Бошко. Отуда су се вратили кад су Турци поново завладали Србијом. У Србији је остао само Павле који је тамо био ожењен; од њега су Павловићи у Каони (околина Чачка). Качари (Ибрахимовићи) (6к.) такође су Белојице који су примили ислам пре шест појасева.
После 1878. године, пошто се неколико кућа Белојица иселило у Србију, на њихова места су аге населиле у Разољима муџахире из црногорског Колашина.
« Последња измена: Новембар 09, 2020, 11:44:37 пре подне НиколаВук »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #267 послато: Октобар 24, 2020, 10:11:28 поподне »
76. Илић, Никољдан, Лозовик, Велика Плана

Припада хаплогрупи I1-Z58, а требало би да припада и њеној балканској подграни FGC66544. Нема потпуних поклапања, а најближи су му Тодоровић из Друговца и Панић из Репе код Подујева, од којих се разликује на 2 од 23 упоредива маркера. Нешто удаљенији му је Радосављевић из Глибовца који такође слави Никољдан (разликују се на 4 од 23 упоредива маркера).

Боривоје Дробњаковић помиње само једне Илиће у Лозовику:
Цитат
Рутоњска фамилија (Илићи, Тодоровићи, Станковићи) 54 к. Слава: Св. Никола. Чукундеда дошао од Косова. Један му брат остао око Сталаћа.
Међутим, имајући у виду да су презиме и слава веома чести, као и да је Лозовик једно од највећих села у Србији, ваљало би да тестирани потврди да је од Рутоњске фамилије (или да наведе уколико има податак да је од неке друге фамилије).
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #268 послато: Октобар 24, 2020, 10:22:00 поподне »
76. Илић, Никољдан, Лозовик, Велика Плана

Припада хаплогрупи I1-Z58, а требало би да припада и њеној балканској подграни FGC66544. Нема потпуних поклапања, а најближи су му Тодоровић из Друговца и Панић из Репе код Подујева, од којих се разликује на 2 од 23 упоредива маркера. Нешто удаљенији му је Радосављевић из Глибовца који такође слави Никољдан (разликују се на 4 од 23 упоредива маркера).

Боривоје Дробњаковић помиње само једне Илиће у Лозовику:Међутим, имајући у виду да су презиме и слава веома чести, као и да је Лозовик једно од највећих села у Србији, ваљало би да тестирани потврди да је од Рутоњске фамилије (или да наведе уколико има податак да је од неке друге фамилије).

Можда су у некој вези са Силијанима (велики род из тог краја)

Силијани (Миленковићи, Лазаревићи, Недељковићи, Стевановићи, Николићи, Јанковићи, Маторкићи, Димитријевићи, Костандиновићи, Љубичићи, Симчићи, Новковићи, Миросављевићи, Дражићи, Ивановићи, Радосављевићи, Степановићи (230 дом., св. Никола), Станују у крају који се по њима зове Силијански Крај, а има их доста одсељених на имања у Дрење. Преци Силијан и Милијан, браћа, побегли су од Турака из Старе Србије, дошли у Јездине (општина Чачак) где не остану дуго већ крену даље и дођу у Баташево (општина Младеновац), Силијан се ожени и пређу у Азању. Ту му се удави једно дете због тога са братом пређе у Кусадак. Од другог брата Милијана су: Милијани (Маркићевићи (12 дом., св. Никола). Куће су им у близини цркве Пиносаве. Причају да се Силијану и Милијану било досадило путовати и зарекну се да се задрже овде, где им једна куса крава рикне. Ово се десило у старом Селишту и они се ту настане.

Од њих имамо тестиране Дражиће (Никољдан, Кусадак) на 23andMe - I1-Z58

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #269 послато: Октобар 24, 2020, 10:24:34 поподне »
10. Радета, Стевањдан, Велики Губер, Ливно

Припада хаплогрупи I1-M227, односно њеној српској подрграни BY169301. Нема никакве сумње да су му најближи тестирани који такође славе Стевањдан: Драче (двојица тестираних) из околине Бенковца, од којих се разликује на 2 од 23 упоредива маркера, као и Ђурић из Губина код Ливна, од кога се разликује на 3 од 23 упоредива маркера (једна од ових разлика је двострука).

За Радете у Великом Губеру сам успео да пронађем следеће:
Цитат
РАДЕТЕ - Славе Светог Првомученика и Архиђакона Стефана. Према усменом предању Радете су дошле из Црне Горе из околине Андријевице. По предању, дошао је отац са 4 сина а након једне јаке ливањске зиме један син се вратио у Црну Гору а три су остала. Према подацима Радете су најпре један краћи период били у Забришћу (око 20 година) а након тога су се преселили у Држанлије и држали посјед код бегова 99 година. Како је по прописима Турске у то време било да кмет који држи посјед 100 година тај посјед добио је у свом власништву, да се то не би десило бег Фирдус им је наредио да се преселе у Губер што су они и учинили. У Губер смо дошли у исто време кад и Станићи. Према причи Миће Радете и у Забришћу постији српско гробље - гдје су сахрањиване и Радете, јер је он приликом пошумљавања земљишта изнад Забришћа наишао на старо гробље које је било необиљежено а терен је био прекопан и преоран за пошумљавање. Такође, на карти Црне Горе на сјевероистоку постоји село које се зове Радетино али су садашњи становници Албанци.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #270 послато: Октобар 24, 2020, 10:27:33 поподне »
Хаплогрупа I1 тренутно у Шумадији (узорак 354) чак 13%.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #271 послато: Октобар 24, 2020, 10:29:36 поподне »
Можда су у некој вези са Силијанима (велики род из тог краја)
Вероватно је тако јер су сва ова села (Кусадак, Глибовац, Друговац и Лозовик) релативно близу.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #272 послато: Октобар 24, 2020, 10:50:28 поподне »
Вероватно је тако јер су сва ова села (Кусадак, Глибовац, Друговац и Лозовик) релативно близу.

А и ово Илићево поклапање у околини Подујева би се добро преклопило са предањем које поседују Силијани (Стара Србија).

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #273 послато: Октобар 24, 2020, 11:06:34 поподне »
74. Зељковић, Ђурђевдан, Доњи Бараћи, Мркоњић Град

Припада хаплогрупи I1-Z63, односно њеној грани PH220. Блиски су му тестирани који такође славе Ђурђевдан: Миличић из Подосоја (Шипово) и Ђукић из Ђукића (Шипово), од којих се разликује на 2 од 23 упоредива маркера и Лекић из Шеховаца (Мркоњић Град), од кога се разликује на 3 од 23 упоредива маркера.

О пореклу Зељковића је више речи било на овој теми: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5186.0;nowap
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #274 послато: Октобар 25, 2020, 07:29:50 пре подне »
64. Милосављевић, Трифуњдан, Свилајнац

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP4278. Милосављевић је несумњиво повезан са Милојевићем из Кушиљева код Свилајнца, разликују се на једном маркеру од 23 упоредивих и славу исту славу.

Тестирани није оставио никакве податке о даљем пореклу. По литератури, једини род који слави Трифуњдан у Кушиљеву из ког је Милојевић су Андрејевци:

Андрејевци (12 к., Св. Трифун). Досељени су из села Топонице код Ниша.

https://www.poreklo.rs/2012/07/22/poreklo-prezimena-selo-ku%C5%A1iljevo-svilajnac/

Поштовани, постоји ли могућност да ме спојите са господином Милосављевићем? Био бих Вам веома захвалан.
 

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #275 послато: Октобар 25, 2020, 10:21:58 пре подне »
74. Зељковић, Ђурђевдан, Доњи Бараћи, Мркоњић Град

Припада хаплогрупи I1-Z63, односно њеној грани PH220. Блиски су му тестирани који такође славе Ђурђевдан: Миличић из Подосоја (Шипово) и Ђукић из Ђукића (Шипово), од којих се разликује на 2 од 23 упоредива маркера и Лекић из Шеховаца (Мркоњић Град), од кога се разликује на 3 од 23 упоредива маркера.

О пореклу Зељковића је више речи било на овој теми: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5186.0;nowap

Поздрав,

Занима ме зашто је наведено да је подграна групе I1-Z63 PH220, када у табели СДНКП стоји да је то Y-13946?
Такође сам проверио на другим местима, нигде се не појављује PH220.

Срдачан поздрав

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #276 послато: Октобар 27, 2020, 04:46:45 поподне »
Da li moze neko od vas iz Srpskog DNK projekta da mi kaze da li imam i kakva poklapanja sa drugim ljudima koji su R1a-Z280-Y2608? Moji rezultati su pod imenom: Blazic, Stevanjdan, Medjuluzje, Mladenovac. Posto je bio DNK mesec, sanse za neko poklapanje su vece, pa rekoh da pitam. Takodje, voleo bih i da mi kazete i od prethodno testiranih sa kim imam i kolika poklapanja, odnosno razlike. Mozete da napisete i ovde na temi, a mozete i da mi posaljete u poruci ili mejlu. Svejedno mi je.

Ван мреже АЦар

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
  • R1a R-Y2608* mt:H13b1-a1a*
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #277 послато: Октобар 28, 2020, 10:35:32 пре подне »
Da li moze neko od vas iz Srpskog DNK projekta da mi kaze da li imam i kakva poklapanja sa drugim ljudima koji su R1a-Z280-Y2608? Moji rezultati su pod imenom: Blazic, Stevanjdan, Medjuluzje, Mladenovac. Posto je bio DNK mesec, sanse za neko poklapanje su vece, pa rekoh da pitam. Takodje, voleo bih i da mi kazete i od prethodno testiranih sa kim imam i kolika poklapanja, odnosno razlike. Mozete da napisete i ovde na temi, a mozete i da mi posaljete u poruci ili mejlu. Svejedno mi je.

Поздрав "рођаче"! Ево могу да те упореде са мном и мојим резултатима ја сам:

R1a>M459>M198>M417>Z645>Z283>Z282>Z280>CTS1211>Y35>CTS3402>Y2613>Y2609>Y2608


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #278 послато: Октобар 28, 2020, 02:54:45 поподне »
Da li moze neko od vas iz Srpskog DNK projekta da mi kaze da li imam i kakva poklapanja sa drugim ljudima koji su R1a-Z280-Y2608? Moji rezultati su pod imenom: Blazic, Stevanjdan, Medjuluzje, Mladenovac. Posto je bio DNK mesec, sanse za neko poklapanje su vece, pa rekoh da pitam. Takodje, voleo bih i da mi kazete i od prethodno testiranih sa kim imam i kolika poklapanja, odnosno razlike. Mozete da napisete i ovde na temi, a mozete i da mi posaljete u poruci ili mejlu. Svejedno mi je.
Од резултата са тренутног Српског ДНК месеца само се за тестираног Цара из Карловца може рећи да припада вашој грани. Исто тако, написано је са ким има најближа поклапања али ви не спадате у поменуте. Са вама се разликује на 6 од 23 упоредива маркера.
« Последња измена: Октобар 28, 2020, 03:03:14 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #279 послато: Октобар 28, 2020, 04:30:11 поподне »
95. Гарић, Никољдан, Кољане, Врлика

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FT182494. Поседује повишену вредност 20 на DYS570 коју дели са Тешмановићем из Јасенице код Зворника и Мисимовићем из Јабланице код Градишке као и повишених 25 на DYS481, а ову вредност дели са више тестираних N2 појединаца на пројекту.

Тестирани није оставио податке о даљем пореклу, а у тексту о Кољанима на порталу сам нашао податак да су у овом селу Гарићи присутни од 18. века.

Могли би бити повезани са N2 родовима који славе Никољдан, на потезу Шипово-Купрес-Ливно. Од тих родова највећу шансу бих дао Арнаутима из Губера код Ливна.

Надам се да ће тестирани одрадити још неки додатни тест, нпр. DYS464, код УСЕГ.  https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=53

Тренутно најобимније историографско дјело о српском становништву Цетинске крајине аутора Б. Симић - Ф. Шкиљан, 2017., доноси нам, засигурно, више података о настанку и насељавању села Кољана (Раштела ?) као и његових становника, а међу којима су и припадници породице тестираног Гарића.

Поетски детаљ у будућем истраживању дубљег поријекла породице Гарић можда можемо пронаћи из десетерца Боже Домњака забиљеженог у пјесмарици Стјепана Грчића, Sinjske narodne pjesme i pričanja, 26-27, 1920., у почетку пјесме Женидба Луке Барјактара.

Otkada je postala Krajina,
Lipša nije uzresla Vlahina,
Što je Mara Garić Kapetana!
Jer dok se je Zlato porodilo,
Babo ju je dao na dojilje.
Dojilo je dvan'est dojilica,
Dojilo je dvan'est godinica;
Umivalo dvan'est umivalja,
Umivalo dvan'est godinica;


Грчићева пјесмарица није добро прошла критику (М. П. ?) Библиографије (1914-1922 (1923).) Јужнословенског филолога, Књ. III, 1922-1923, 242, "Збирка нема вредности, јер је скупљач произвољно мењао и дотеривао текст народног певача.", међутим ваља додати и односну Грчићеву биљешку о Гарићима Кољана као мотив тестираном за евентуално проучавање историјске личности Гарић Капетана?

"Junaci, koji se spominju u pjesmi, samo obnašaju razne im odregjene uloge, pa zato je svejedno, da li se na pr. Garići imaju tako nazivati (kako je jednom guslar rekao), ili je njihovo ime Gaići (tako je pjevač rekao drugi put). Historički su Garići iz Koljana, a Gaići iz Otišića. Ispod Garića su Gutići, - kojima kako pjevač veli - Garići nijesu dali mira, dok ih nijesu pokrstili."

« Последња измена: Новембар 01, 2021, 06:57:50 поподне Uzi »