Аутор Тема: Племе Пипери  (Прочитано 44661 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Племе Пипери
« Одговор #140 послато: Април 02, 2021, 03:30:03 поподне »
Мени се чини највероватније да  је "Пипер" био надимак, пошто се у албанском и латинском за бибер каже "пипер" , могуће је да је то био надимак за неког човека који је био љут

Проучавајући презиме Пиперковић дошао сам до неких сазнања која би могла да нас доведу до објашњења како су добили тај надимак и касније презиме. У јужној Србији, Македонији, Врању ПИПЕР  значи ЉУТА ПАПРИКА, МНОГО ЉУТА ПАПРИКА. Могуће је да је реч дошла из Албанског језика или је искоришћена. На пример за много љуту паприку у Лесковцу кажу ОПАЛИЈА

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Племе Пипери
« Одговор #141 послато: Април 02, 2021, 05:44:28 поподне »
Управо сам сазнао да је извршено тестирање неколико Божовића из Стијене у Пиперима и показало се да су тестирани род Лутоваца што потврђује предање. Овај резултат побија теорију да су Божовићи из Ибарског Колашина пореклом од пиперских Божовића.
Значи глумац Петар Божовић је од Лутоваца?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #142 послато: Април 02, 2021, 09:28:47 поподне »
Управо сам сазнао да је извршено тестирање неколико Божовића из Стијене у Пиперима и показало се да су тестирани род Лутоваца што потврђује предање. Овај резултат побија теорију да су Божовићи из Ибарског Колашина пореклом од пиперских Божовића.

То смо одавно закључили...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Племе Пипери
« Одговор #143 послато: Април 02, 2021, 09:29:26 поподне »
Проучавајући презиме Пиперковић дошао сам до неких сазнања која би могла да нас доведу до објашњења како су добили тај надимак и касније презиме. У јужној Србији, Македонији, Врању ПИПЕР  значи ЉУТА ПАПРИКА, МНОГО ЉУТА ПАПРИКА. Могуће је да је реч дошла из Албанског језика или је искоришћена. На пример за много љуту паприку у Лесковцу кажу ОПАЛИЈА

Да, највероватније означава нешто љуто, што се може односити и на човека који је љут и прзница, као неки надимак

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #144 послато: Април 02, 2021, 09:30:34 поподне »
Значи глумац Петар Божовић је од Лутоваца?

Јесте:

"Лучиндан је мајчина слава. Ја сам Ровчанин, а моја пиперска слава је Митровдан".

https://srpska24.me/%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80-%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B-%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%BE-%D1%81%D0%B0%D0%BC-%D0%B4%D0%B0-%D0%B0%D0%BC%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%85%D0%B8%D1%98/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #145 послато: Април 02, 2021, 09:31:34 поподне »
Мени личи на албански. Као и презиме "Звицер".

Мени Звицер уопште не звучи албански. Ваљало би позабавити се етимологијом овог презимена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Племе Пипери
« Одговор #146 послато: Април 02, 2021, 09:43:32 поподне »
Мени Звицер уопште не звучи албански. Ваљало би позабавити се етимологијом овог презимена.

Na italijsnskom se Švsjcarac kaže Zvicero.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #147 послато: Април 02, 2021, 09:45:48 поподне »
Не звучи ми баш реално да наши Звицери могу имати неке везе са Швицом, али не бих рекао ни да ово презиме има албанску етимологију. Проучићемо!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7257
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Племе Пипери
« Одговор #148 послато: Април 02, 2021, 10:12:15 поподне »
Јесте:

"Лучиндан је мајчина слава. Ја сам Ровчанин, а моја пиперска слава је Митровдан".
Петров син ми је рекао да је му је баба (Петрова мајка) од Влаховића

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Пипери
« Одговор #149 послато: Април 02, 2021, 10:15:13 поподне »
Ко је нови Пипер на YF82832 из Моравичког округа?

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Племе Пипери
« Одговор #150 послато: Април 02, 2021, 10:44:15 поподне »
Ко је нови Пипер на YF82832 из Моравичког округа?

Баш добро што си се јавио. Да ли на Албанском ПИПЕР има неко значење и које?

Ван мреже Душан88

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Племе Пипери
« Одговор #151 послато: Април 02, 2021, 11:13:50 поподне »
То смо одавно закључили...

Не знам шта сте ви закључили али на форуму није било говора о томе. Кад је било тестирање Пипера понудио сам се за тестирање. Тада сте закључили да то није потребно јер је утврђена хаплогрупа пиперских Божовића на онову резултата Божовића из Ибарског Колашина. Зар није било логичније тестирати неког из матице, нарочито кад се толико пута до сад показало да предања о поријеклу нису поуздана?
« Последња измена: Април 02, 2021, 11:27:26 поподне Душан88 »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #152 послато: Април 02, 2021, 11:39:15 поподне »
Не знам шта сте ви закључили али на форуму није било говора о томе.

Не бих да гарантујем, али мислим да је и писано о томе, јер је резултат Божовића управо из Пипера познат већ дуже време. Ако грешим, не замери.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Savski

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 106
Одг: Племе Пипери
« Одговор #153 послато: Април 03, 2021, 11:17:44 поподне »
Баш добро што си се јавио. Да ли на Албанском ПИПЕР има неко значење и које?

На албанском као и на свим индоевропским језицима, "пипер" означава љуту паприку (бибер, папар итд.).

"Пипер" као презиме је њемачког, енглеског, француског и скандинавског поријекла. Изведено од англосаксонског „пипор“ и старонорвешког „пипари“, што значи „фрула“ или „свирач фруле“, поријеклом од "дуге паприке" из индоевропског.

Толико о самом значењу ријечи "пипер".


Што се тиче заступљености ријечи и назива "пипер" у српском тј. словенском говорном простору, сљедеће:

Реч се налази у старословенском језику у форми "пипру". Одатле, она је у форми "пипру"-"пипер" била веома рано заступљена код Јужних Словена на Балкану.

Постоји већи број топонима на Балкану, који имају у основи реч пипер. У Бугарској се код Дупнице и Бистрице налази место Пиперево, јужније од Софије, док је код Перника место Пиперка. У Бугарској се налази и место Пиперково је између Плевена и Руса. У Северној Македонији постоје места Пиперево, између Штипа, Струмице и Кавадарца, као и истоимено место североисточно од Струмице, те и место Пиперка на тромеђи Северне Македоније, Бугарске и Грчке. Није јасно да ли су у вези, или ако јесу, каквој, ови топоними са племеном Пипера, али постоје предања из племена Пипера или сродних братстава која говоре о доласку из старе Србије.

Код Срба се током прошлости то име појављивало, па су у повељама црногорског владара Ивана Црнојевића Цетињском манастиру из 1485. и 1489. године споменути Михаило Пипер и Вук Пиперовић, а за њих није сигурно да ли су у вези са братством Пипера из Брда око којег је настало племе Пипера. Такође, у области где је Доброско село у северном делу Горњег Цеклина, постојала је област Пиперовина и у Доброској жупи село Пипери, одакле су претходно споменуте личности. Историчар Ристо Ковијанић наводи у которским документима и Николу Остојину Пипера из 1445. године који је споменут да је из Зете, а вероватно се ради управо о претходном селу. Он такође наводи да се у которским документима из 1398. године може наћи и помен Радослава Михаилова Пипера, а у дубровачким изворима из 1285. године и Владо Пипер, али да је непознато јесу ли они у сродству са претходним особама, мада оставља то за могућност због блискости локација појављивања. Оно што се зна, јесте да се ради о личностима Пиперима сродним онима или из самог Горњег Цеклина. Осим тога, у српским народним песмама се среће име Пиперевка, у Херцеговини се може срести презиме Пиперац, а у Босни и место Пипери (Лопаре).

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Племе Пипери
« Одговор #154 послато: Април 04, 2021, 02:11:58 пре подне »
Постоји теорија да ,,Пипо'' је уствари био угарски властелин из 15. вијека ,,Пипо Мађарин", који је дуже вријеме био у служби деспота Стефана Лазаревића.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BF_%D0%9C%D0%B0%D1%92%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD


Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Племе Пипери
« Одговор #155 послато: Април 04, 2021, 03:17:27 пре подне »
Да ли би име Пипера могло бити дако-трачког порекла, слично овом?
Цитат
Pieporus: a Thracian or Dacian name. It is a name ending in -por, a frequent Thracian and Dacian onomastic element.
https://en.wikipedia.org/wiki/Costoboci
https://en.wikipedia.org/wiki/File:CIL_6_1801_Muratori.png

Албански има обиљежја "старијег" језика, и скренуо ми је неко пажњу да то не иде добро са оним што се зна о трачком, да је могуће "познији" долазак као и на везе са прије свега балтијском групом, око словенске постоји спорење када се одвојила од балтијске и она је иновативна.
 Нпр. неке гетске паралеле су врло очите, нарочито ова због више сугласника:
Γένουκλα утврда гетског краља Зуракса - литв. ganyklà,  лат. ganīkla - пашњак, спомиње се алб.  gjanë , међутим прото-албански је *jausna

 Гетски Cerbatis, ранији назив по Плинију Callatis-а (Mangalia)- литв.  kirba мочвара, блато, ушће Дунава је близу.

 Σουκίδαυα, град (Corabia) - литв. šùkė, лат.  sukums, на вики стављен алб. shuk али  протоалб. *uka.

Degis, брат дачког краља - литв. dègti - спалити - алб.  djeg овдје албански "ради".

 Но и неке друге:
Tarbus , вођа неког племена, могуће слободних Дачана - бактријски thaurva

Por, дачки per (код Костобока por), - сигурна дако-трачка ријеч - ир./ср.пер. Shāpūr/Shāhpuhr - син краља. алб. bir <- п.алб. *bira <- п.ие. *bʰérus , спомињу се месапски *bilia кћер и *biles син као могуће паралеле. Овдје је ирански ближи него албански.

 Стога сам спомињао гране R1a да су могуће имале много више удјела код генезе дако-трачког. У Бугарској постоје двије Z93 гране које су изгледа палеобалканске. Мислим да итекако јесте могуће да је постојао неки старији супстрат којем су могуће припадале Z2103 и V13 гране.

 Нпр. старо име ријеке Струмон је Palaistinos, на том подручју управо грана R-Z2103>Y5586 има разноврсност (4300 г.) а ту су разноврсне и неке рјеђе V13 гране, нпр. E-S7461 (сличан TMRCA мало источније од Струме) која је јако разноврсна на Блиском истоку, и могуће да се ради о Филистејцима, а један филистејски узорак је био R-M269.

 За разлику од грчког неизворног "Пелазги", основа "п'л'с'т" је потврђена код Филистејаца, Пелесета од Египћана и имена ове ријеке. Па се може радити о овом народу који је говорио неки индоевропски језик (што се претпоставља по именима Филистејаца итд.).

 Ја сам прилично сигуран да јесте било Z93 утицаја код трачког (један је нађен у СБД), а једино нисам сигуран колико је стар овај балтоидни супстрат, да ли датира из бронзаног или касног бронзаног/раног жељезног доба, којег су могле раширити позније неке групе.

 Тако да албански мислим итекако може имати као основу неки старији супстрат.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Племе Пипери
« Одговор #156 послато: Април 04, 2021, 10:05:16 поподне »
Да ли би име Пипера могло бити дако-трачког порекла, слично овом?https://en.wikipedia.org/wiki/Costoboci
https://en.wikipedia.org/wiki/File:CIL_6_1801_Muratori.png

Невоља са старим именима је што су од тих помена у античким изворима до данашњег облика неког језика, за кога се претпоставља да би могао да буде њихов настављач, прошли векови и врло је мало вероватно да је неко од тих старих имена могло да у целом том периоду остане скоро непромењено, нарочито имајући у виду турбулентно Балканско полуострво и велику иновативност у језичким променама које показује албански. Зато мислим да је реалније да име Пипер има везе са неком варијантом имена Филип.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #157 послато: Април 05, 2021, 12:54:30 поподне »
Зато мислим да је реалније да име Пипер има везе са неком варијантом имена Филип.
Када би било "пипар" онда би се ријеч лако могла довести у везу с ријечју "пипа", герм. Pfeife, но будући, да је "пипЕр", изгледа вјеројатније, да се ради о утицају са Средоземља, Грчка, Италија.
У италијанском се папар каже "pepe" али метвица, нем. Pfefferminze, се каже "piperita" што указује на то, да се је папар на италијанском називао и "piper" баш као и у латинском.  У грчком се папар назива πιπέρι одакле потиче и турско biber.

https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B9#%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC_(gkm) 

https://www.etimolojiturkce.com/kelime/biber

Од имена Пилип могло би заиста бити Пипа, Пипо и слично, али битће да се не ради о Пилипу, јер смета оно крајње "ер".
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Племе Пипери
« Одговор #158 послато: Април 05, 2021, 03:14:05 поподне »

Од имена Пилип могло би заиста бити Пипа, Пипо и слично, али битће да се не ради о Пилипу, јер смета оно крајње "ер".

Kako da ne smeta?! Kome bi palo na pamet da u srpski pozajmljuje reči koje prema našem slovenskom "-ar" imaju neslovensko indoevropsko "-er"??! To bi bilo furtum dženabet.

Onda bismo mogli čak imati i takve bizarne reči kao "burazer", "dunđer" (jest turcizam ali originalno iz pehlevija), "pinter", "moler", ili čak i nezamislivo prezime "Špadijer" (prema "špada" = duži bodež/kraći mač), koje naravno nemamo u rečniku, jer kako bisno ih imali?

Da se i ne bavimo pravim turcizmima "ekser", "tefter", ili modernim internacionalizimima "monter", "operater" isl. Kud ćeš na "-er", moj brajko?

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Племе Пипери
« Одговор #159 послато: Април 05, 2021, 04:48:21 поподне »
Од имена Пилип могло би заиста бити Пипа, Пипо и слично, али битће да се не ради о Пилипу, јер смета оно крајње "ер".
У Сиринићкој Жупи постоји стара песма "Пипиревка", која говори о младој девојци Пипиревки која се спрема на рад у пољу, а мајка је опомиње да се чува од Турака...
Пипер би по овој песми било мушко име.
« Последња измена: Април 05, 2021, 04:53:24 поподне Amicus »