Аутор Тема: Српски ДНК дан 2017  (Прочитано 152118 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #100 послато: Септембар 12, 2017, 10:01:04 поподне »
Картал, Матаруге, Пљевља, Лазарева субота

Картали су род са Обреновићима, Шарчевићима и Гачевићима. Пореклом су, према једној верзији, из Гацка, а према другој, они су староседеоци. Тако је забележио Танасије Пејатовић. Има их једна кућа у Бабинама, 2 у Козици, 4 у Грабу и 4 у Матаругама.

http://www.poreklo.rs/2014/02/08/poreklo-prezimena-selo-mataruge-pljevlja/

Имали смо неког тестираног Гачевића?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #101 послато: Септембар 12, 2017, 10:03:53 поподне »
По броју кандидата из Крајине види се да је емисија "Људовање" доживјела дебакл ;-)

Свака част, Сергиус! Ово више није ни Крајишки днк дан, већ уже, Бањалучки днк дан. :) Добро је што ће бити пуно тестираних из тог дела Крајине. За сада у том крају избија I2-PH908, I2-CTS10288 и E-V13 у нешто већем проценту. Знатно је шаренија ситуација у западним крајишким областима. Видећемо да ли ће се и колико променити ситуација након Српског днк дана.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #102 послато: Септембар 12, 2017, 10:04:58 поподне »
Ивањи, Кузмин, Сремска Митровица   

Ово ми је најзанимљивији резултат.
Својакају их Мађари, чак и Јевреји, али породично предање указује на русинско порекло и Карпате.
Током пар векова живљења у Бачкој и Срему су покатоличени и помађарчени.
Резултат тестирања ће, надам се, разрешити ствар.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #103 послато: Септембар 12, 2017, 10:08:17 поподне »
Ивањи, Кузмин, Сремска Митровица   

Ово ми је најзанимљивији резултат.
Својакају их Мађари, чак и Јевреји, али породично предање указује на русинско порекло и Карпате.
Током пар векова живљења у Бачкој и Срему су покатоличени и помађарчени.
Резултат тестирања ће, надам се, разрешити ствар.

Мислим да је онај писац Иван Ивањи Јеврејин.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #104 послато: Септембар 12, 2017, 10:10:51 поподне »
Дакле, Кучи?

У Брскуту је било доста старинаца који су отишли под притиском Братоножића и Куча, тако да бих пре очекивао да не припадају роду Куча чак и ако су заиста из тог племена. А може да се деси да је цело предање измишљено пошто се спомиње да је Брајило учествовао у Косовској битки, у том случају су можда Кричи.

Картал, Матаруге, Пљевља, Лазарева субота

Картали су род са Обреновићима, Шарчевићима и Гачевићима. Пореклом су, према једној верзији, из Гацка, а према другој, они су староседеоци. Тако је забележио Танасије Пејатовић. Има их једна кућа у Бабинама, 2 у Козици, 4 у Грабу и 4 у Матаругама.

http://www.poreklo.rs/2014/02/08/poreklo-prezimena-selo-mataruge-pljevlja/

Имали смо неког тестираног Гачевића?


Да, Гачевић припада I-PH908 хаплогрупи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #105 послато: Септембар 12, 2017, 10:14:03 поподне »
Мислим да је онај писац Иван Ивањи Јеврејин.

Не знам по ком основу је он Јеврејин, али ови Ивањи од којих је човек који треба да се тестира, су католици.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #106 послато: Септембар 12, 2017, 10:15:17 поподне »
Да, Гачевић припада I-PH908 хаплогрупи.

И ово ће бити занимљив резултат, да се потврди (или не) заједничко порекло.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #107 послато: Септембар 12, 2017, 10:16:13 поподне »
Не знам по ком основу је он Јеврејин

Po majci, kao i svi mi. ;)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #108 послато: Септембар 12, 2017, 10:31:13 поподне »
Нисам хтео али сам морао ипак да се укључим и апелујем на друштво на следеће...И приликом бесплатног тестирања Срба из Јужне Србије а ево и сада када је попуст буквално сам молио познанике и пријатеље из мог краја (Косово, Урошевац, Неродимље) и објашњавао и слао поруке на форумима и порталима и групама на друштвеним мрежама и нико се није ни заинтересовао а камо ли питао за тестирање а каквих сам се коментара све наслушао о томе нећу ни да пишем...У свему овоме сам схватио да новац и није толико пресудан колико незнање и неинформисаност...Живим у Нишу (велики град) али такво расположење углавном влада и овде, поред Косоваца тако и Нишлија...То може да потврди и ЦОНИЋ а и остали који живе овде да је то тако...Мислим да би неке акције које Порекло има биле делотворне и утицало бих мало на свест људи (поред неколицине нас који покушавамо) и покушамо да објаснимо о чему се ради...Постоје две јаче телевизије у Нишу које су да кажем гледане, а поред РТС, ПИНКА, О2, ПРВЕ ретко се гледају други канали тако да људи немај ни где да виде нити чују за ово што радимо...Ја стварно не желим да износим шта су све разлози да се не тестирају али то ми све говори о том незнању и плаше се неких завера и крађом идентитета а разлога за то нема...И ево и сада видимо да ни у овом тестирању имамо минималан број људи из Јужне Србије (мислим на Ниш, Лесковац, Врање, Косово, па могу рећи и Македоније)...
Хвала на разумевању...

На мрежи Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #109 послато: Септембар 12, 2017, 10:49:59 поподне »
Личани су заказали за сада...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #110 послато: Септембар 12, 2017, 10:54:05 поподне »
Po majci, kao i svi mi. ;)

Могуће је да су и ови остали Ивањи временом постали Мађари по мајкама и бабама...
Но, хајде да видимо шта ће показати резултат по мушкој линији.
Због ових недоумица и различитог идентитета у оквиру истог рода кажем да ми је ово најзанимљивији резултат.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #111 послато: Септембар 12, 2017, 10:54:55 поподне »
Ракоњци су вероватно Кучи пореклом.

 Ја сам писао о свом роду, али од тада имам гомилу нових доказа. :)

 Тешко да смо Кучи. Ракоњци су били код Бијелог Поља бар од друге половине 15. вијека. Паун Ракоњац, ктитор Никољца је умро 1645. Доста прије брдских миграција. Постоје индиције да су Ракоњци били ктитори Никољца од барем друге половине 15. вијека. И његово име говори за себе, често међу сјеничким власима, власима Бирче и на том подручју итд. али сигурно не међу Кучима и генерално подручју Зете.

 То предање о Кучима је измишљено, односно прирођивање у 18. вијеку, самим тим што дотични који га имају тврде да потичу од Вујадиновића (Дрекаловића), чији је родоначелник из 18. вијека. Није се ни Лутовцу чинило увјерљивим. Била је и нека битка са Османлијама крајем 17. вијека гдје су Кучи учествовали па могуће да датира од тада.

 Има и један род који је повезан са групом родова из истраживања Тодоровића из централне Србије, који је поријеклом са Пештера, а занимљиво не знају да су им Ракоњци рођаци (и обрнуто). Веома су генетски близу. Близу њих имају Ракоњци код Горњег Милановца који имају другачије предање о поријеклу, не помињу Куче, и баш кад је неко писао књигу о Ракоњцима прије десетак година, додао је за њихово предање "како они кажу", из његове перспективе гдје се писац фокусирао на Дрекаловиће, па им ваљда није вјеровао и јер тврде да су тамо јако давно дошли. И они кажу да су се Ракоњци звали Поповићи, и заиста има доказа да јесу, што је логично јер су ктитори а и свештеници. И јесу дошли тамо подавно 16/17 вијек.:) тако да су они чини се највише у праву.
 
 Ракоњци су скоро сигурно припадали познатим Власима Сјенице, а поријекло би било бугарско са миграцијом из западне Бугарске и Шоплука гдје имамо генетски блиске рођаке (што Кучи немају као ни гомила овдашњих родова), могуће у 13. вијеку, приликом напада Бугара 1254. кад су дошли и до данашњег Бијелог Поља. :)

 Но, ако сам у праву а мислим или чак знам да јесам, онда су Ракоњци потомци високе бугарске/протобугарске властеле/Бољара :) Ту на Пештеру постоји и село Бољаре зар не? ;) Занимљиво да у њему живе неки Кучи ако се не варам али то је миграција од 18. вијека.

 Намјеравам дати конкретније информације, али морам још завршити са неким документима који су важни, као нпр. дефтер скадарског санџака из 1582 итд.
« Последња измена: Септембар 12, 2017, 11:03:30 поподне Zor »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #112 послато: Септембар 12, 2017, 10:58:52 поподне »
Нисам хтео али сам морао ипак да се укључим и апелујем на друштво на следеће...И приликом бесплатног тестирања Срба из Јужне Србије а ево и сада када је попуст буквално сам молио познанике и пријатеље из мог краја (Косово, Урошевац, Неродимље) и објашњавао и слао поруке на форумима и порталима и групама на друштвеним мрежама и нико се није ни заинтересовао а камо ли питао за тестирање а каквих сам се коментара све наслушао о томе нећу ни да пишем...У свему овоме сам схватио да новац и није толико пресудан колико незнање и неинформисаност...Живим у Нишу (велики град) али такво расположење углавном влада и овде, поред Косоваца тако и Нишлија...То може да потврди и ЦОНИЋ а и остали који живе овде да је то тако...Мислим да би неке акције које Порекло има биле делотворне и утицало бих мало на свест људи (поред неколицине нас који покушавамо) и покушамо да објаснимо о чему се ради...Постоје две јаче телевизије у Нишу које су да кажем гледане, а поред РТС, ПИНКА, О2, ПРВЕ ретко се гледају други канали тако да људи немај ни где да виде нити чују за ово што радимо...Ја стварно не желим да износим шта су све разлози да се не тестирају али то ми све говори о том незнању и плаше се неких завера и крађом идентитета а разлога за то нема...И ево и сада видимо да ни у овом тестирању имамо минималан број људи из Јужне Србије (мислим на Ниш, Лесковац, Врање, Косово, па могу рећи и Македоније)...
Хвала на разумевању...

Да, требало би да се озбиљно поради по овом питању.
Ту су, пре свих, људи који су "на терену" - ти, Владица, надам се да има још по неко.
Мисионарите, шта друго рећи.
Биће ваљда нешто и од оног тестирања Косоваца.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #113 послато: Септембар 12, 2017, 11:00:48 поподне »
Картал, Матаруге, Пљевља, Лазарева субота

Картали су род са Обреновићима, Шарчевићима и Гачевићима. Пореклом су, према једној верзији, из Гацка, а према другој, они су староседеоци. Тако је забележио Танасије Пејатовић. Има их једна кућа у Бабинама, 2 у Козици, 4 у Грабу и 4 у Матаругама.

http://www.poreklo.rs/2014/02/08/poreklo-prezimena-selo-mataruge-pljevlja/

Имали смо неког тестираног Гачевића?
ja sam kartal i  odusto sam od testiranja  jer bime izašlo 100 eura  banci bi dao  40  eura  skoro ko test koša

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #114 послато: Септембар 12, 2017, 11:02:01 поподне »
Ја сам писао о свом роду, али од тада имам гомилу нових доказа. :)

Добро је да си се огласио са богатством података.
Јел чекамо твој резултат?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #115 послато: Септембар 12, 2017, 11:02:53 поподне »
ja sam kartal i  odusto sam od testiranja  jer bime izašlo 100 eura  banci bi dao  40  eura  skoro ko test koša

Зашто банци, и зашто толико новца!?
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #116 послато: Септембар 12, 2017, 11:02:58 поподне »
ja sam kartal i  odusto sam od testiranja  jer bime izašlo 100 eura  banci bi dao  40  eura  skoro ko test koša
Најбоље је кад дођеш у Србију првом приликом, да се тестираш

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #117 послато: Септембар 12, 2017, 11:09:52 поподне »
Најбоље је кад дођеш у Србију првом приликом, да се тестираш
tako ćei bii nekako  ili pošaljem amerima na 37 markera

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #118 послато: Септембар 12, 2017, 11:10:55 поподне »
Зашто банци, и зашто толико новца!?
nema direktnog platnog sistema izmedju  crne gore i srbije

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #119 послато: Септембар 12, 2017, 11:25:32 поподне »
nema direktnog platnog sistema izmedju  crne gore i srbije
Немогуће да су сви тестирани из Црне Горе плаћали износ који наводиш :)