Аутор Тема: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 29522 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #40 послато: Април 16, 2017, 09:49:30 поподне »
И сам Стефан Немања је био маркантан. 1174. године, када је непокорног Немању напала византијска војска цара Манојла Комнина, Немања се сам предао и био одведен у Цариград, где је, по оновременим обичајима, најпре проведен у тријумфалној поворци кроз царски град, где се грчка светина дивљаше овом високом, наочитом варварском жупану...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #41 послато: Април 16, 2017, 09:51:28 поподне »
Мени је прилично фасцинантно то што се на тим старим фрескама јасно виде и динарске карактеристике. Слична лица се и данас могу срести код Срба. Оштрије црте лице, често повијени носеви, високог корена, јаки надоочни лукови, итд. Да не скрећемо са теме, наш динрски тип (у највећем броју) се вероватно и уобличио тек по доласку Словена.

Па, логично, исти народ је живео овде и тада и сада.
Видим овде на форуму неке приче о пореклу Немањића од Нормана, Лангобарда, итд, итд. Какви Лангобарди, Немањићи су Словени, и то динарик северни!  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #42 послато: Април 16, 2017, 10:12:37 поподне »
Па, логично, исти народ је живео овде и тада и сада.
Видим овде на форуму неке приче о пореклу Немањића од Нормана, Лангобарда, итд, итд. Какви Лангобарди, Немањићи су Словени, и то динарик северни!  :D

Наравно, него хтедох да кажем да се тај тип по свему судећи већ тада уобличио, тј. да Немањићи вероватно више личе на данашње динарске Србе (односно ови други на њих), него на те Словене који су у 6., 7. веку запљуснули Балкан.

И ја верујем да су Немањићи по Y-днк словенског порекла, дакле нека I2a, или R1a. Али видећемо, генетика је чудна "животињка".

mladjo

  • Гост
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #43 послато: Април 16, 2017, 10:16:25 поподне »
Немањићи: Први званични trailer
<a href="https://www.youtube.com/v/dnKGLI3m2Wc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dnKGLI3m2Wc</a>
Извор: www.rts.rs

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #44 послато: Април 16, 2017, 10:57:25 поподне »
Наравно, него хтедох да кажем да се тај тип по свему судећи већ тада уобличио, тј. да Немањићи вероватно више личе на данашње динарске Србе (односно ови други на њих), него на те Словене који су у 6., 7. веку запљуснули Балкан.

И ја верујем да су Немањићи по Y-днк словенског порекла, дакле нека I2a, или R1a. Али видећемо, генетика је чудна "животињка".

Ако их није "инсталирао" на власт неко из Цариграда. Тад би лако могли бити и Е или Ј.
У ствари, Бодин је устоличио Вукана, Немањиног претка, на рашки престо, је ли тако?
Онда је могуће и да је реч о неким Норманима; знамо да је Бодин имао прилично добре везе с њима.
У ствари, чини ми се да би ова династија могла бити све; ништа нам не преостаје него да чекамо...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #45 послато: Април 16, 2017, 11:31:50 поподне »
Изненађује ме огромно присуство одеће плаве боје код овог обичног света приказаног на фотографијама. Плава боја је тада била скупоцена и могли су је носити само богати. Плава боја коју би носио обичан свет, углавном би била модрикасто-сива, никако отворена и интезивна плава. А и не знам чему служе ове животињске орепине на раменима. Племство ако је носило коже то су биле штављене коже медведа, вука или лисице, никако неке зечије или мачије.
Што се тиче избора глумаца никако ми не иде Младен Нелевић у улози Стефана Немање. Некако је сувише здепаст и глават за моју представу о Немањи. Више би ми ту лег'о неко као Љубиша Самарџић, мада је он можда престарео за ту улогу. Видех и да Евдокија прича чист српски а врло је вероватно да га није ни говорила или ако јесте не савршено као што је то овде приказано. Једноставно, није довољно потрајала да би га савладала.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #46 послато: Април 16, 2017, 11:40:52 поподне »
Uzunovic je trebalo da igra Nemanju, za Svetog Staru je star, ali ako neko lici na te rane Nemanjice, to je onda on.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #47 послато: Април 16, 2017, 11:43:33 поподне »
Војин Ћетковић је одличан глумац, али има неки чудан акценат који се не уклапа у средњи век...
Осим тога, Стефан Првовенчани је био изразито светле комплексије - риђкаст и плавоок (на оца), па мислим да би, барем по изгледу, пре то била улога за Драгана Мићановића.



Фреска Стефана из Милешеве

Joj jeste rodje, ali nema Micanovic taj gorstacki maco faktor k`o Cetkovic :D

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #48 послато: Април 17, 2017, 12:03:20 пре подне »
Ово је, барем што се говора и одјеће/опреме тиче, прилично лоше урађено.
Јасно, само нико од њих није изразито светле комплексије (тако замишљам неке Швеђане и сл.). Сви су они, и Сава и Стефан, а после Душан и остали посебно, били и прилично маркантни.

Мени је прилично фасцинантно то што се на тим старим фрескама јасно виде и динарске карактеристике. Слична лица се и данас могу срести код Срба. Оштрије црте лице, често повијени носеви, високог корена, јаки надоочни лукови, итд. Да не скрећемо са теме, наш динрски тип (у највећем броју) се вероватно и уобличио тек по доласку Словена.
Са фресака је немогуће ишта закључити (сем можда оквирне пигментације), једноставно је то такав начин сликања гдје буквално сви попримају псеудо-динарски изглед.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #49 послато: Април 17, 2017, 12:11:09 пре подне »
Што се тиче избора глумаца никако ми не иде Младен Нелевић у улози Стефана Немање. Некако је сувише здепаст и глават за моју представу о Немањи. Више би ми ту лег'о неко као Љубиша Самарџић, мада је он можда престарео за ту улогу.

Еј, земо, не иде ни Нелевић, ал' - Шурда да глуми Стефана Немању!!!?

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #50 послато: Април 17, 2017, 12:12:40 пре подне »
Uzunovic je trebalo da igra Nemanju, za Svetog Staru je star, ali ako neko lici na te rane Nemanjice, to je onda on.
ж

Слажем се. А и по годинама би одговарао остарелом Немањи.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #51 послато: Април 17, 2017, 12:13:46 пре подне »
Joj jeste rodje, ali nema Micanovic taj gorstacki maco faktor k`o Cetkovic :D

И то добро кажеш. Ћетко са Мићановом комплексијом би био права варијанта.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #52 послато: Април 17, 2017, 12:19:59 пре подне »
Еј, земо, не иде ни Нелевић, ал' - Шурда да глуми Стефана Немању!!!?


;D Хаха, не Шурда са карираним шеширчетом, него остарели Љубиша Самарџић. Некако има то уско а дуго лице и тај нос. Ал добро, то је моје виђење. По мом мишељу Нелевић је чист промашај. Више личи на гонича вепрова него на владара.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #53 послато: Април 17, 2017, 12:21:21 пре подне »
По мом мишељу Нелевић је чист промашај. Више личи на гонича вепрова него на владара.

 ;D

Е, добро ме насмеја у касне сате!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #54 послато: Април 17, 2017, 12:24:57 пре подне »
Нисам неки експерт али онај оклоп тј. кациге су чини ми се из касног средњег вијека, тотални промашај.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #55 послато: Април 19, 2017, 11:02:25 пре подне »
Нисам неки експерт али онај оклоп тј. кациге су чини ми се из касног средњег вијека, тотални промашај.



Мало смо и овде о томе разгледали неке реконструкције. ;)



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #56 послато: Април 19, 2017, 12:27:06 поподне »


Мало смо и овде о томе разгледали неке реконструкције. ;)
Двојица у доњем десном углу носе штитове који се често налазе на стећцима у Херцеговини, а мислим да такав штит има и на једној плочи у Сопоћанима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #57 послато: Април 20, 2017, 02:41:45 поподне »
Случајно налетех на описе Стефана Немање кад га је Манојло Комнин довео у Цариград:

„Какво уживање нам је, о царе, био онај заробљеник у тријумфу“, додворао се свом владару Константин Манасије, један од најзначајнијих византијских литерата. Цариградска светина је пратила Немањин пролаз кроз престоничке улице са погрдним узвицима, док је он, леп, висок, стасит, снажан и широких рамена, корачао у царевој поворци.

А велики учењак свога доба и будући митрополит солунски Евстатије Катафлорос у једној беседи овако је говорио о Стефану Немањи кога је гледао у царевој поворци: „Овде не бих желео да прећутим ни о Немањи који ми је и другом приликом, иако невидљив, измамио сјајне речи, а пре кратког времена и очи је моје задивио, овај човек, којем није стас онај, који природа људима додељује, него узрастом веома висок и наочит“.

http://dinastijanemanjic.weebly.com/105710901077109210721085-105310771084107211141072-1091-106210721088108010751088107210761091.html
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #58 послато: Април 25, 2017, 10:04:50 пре подне »
Сад баш гледам прилог на ртс-у са снимања сеије Немањићи и видим Мићановића као Светог Саву. Из авиона се види да је брада вјештачка. То су они детаљи који се стварно могу одрадити и без пуно новца, а кваре укупну слику.

У прилогу помињу и сцену проласка Нормана кроз Србију на путу за Јерусалим.

<a href="https://www.youtube.com/v/uDD_AL83lPg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/uDD_AL83lPg</a>
« Последња измена: Април 25, 2017, 10:15:58 пре подне Број 1 »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Снимање серије „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #59 послато: Април 25, 2017, 11:50:11 пре подне »
Сад баш гледам прилог на ртс-у са снимања сеије Немањићи и видим Мићановића као Светог Саву. Из авиона се види да је брада вјештачка. То су они детаљи који се стварно могу одрадити и без пуно новца, а кваре укупну слику.

У прилогу помињу и сцену проласка Нормана кроз Србију на путу за Јерусалим.

<a href="https://www.youtube.com/v/uDD_AL83lPg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/uDD_AL83lPg</a>

Један од ликова који носе ковчег директно гледа у камеру.   :(
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"