Аутор Тема: Дробњак - генетска слика и порекло породица  (Прочитано 35145 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #80 послато: Мај 06, 2017, 07:29:48 поподне »
Да ли неко зна нешто о презимену Двизец? Породица Двизец је живела на Језерима, у селу Ускоци код Жабљака негде до 1920-их. Изгледа да их је била само једна кућа. Не знам ништа више о њима. Презиме звучи словеначки али то је било пре него што су први Словенци дошли на Жабљак и у околину.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #81 послато: Мај 07, 2017, 01:30:13 поподне »
Да ли неко зна нешто о презимену Двизец? Породица Двизец је живела на Језерима, у селу Ускоци код Жабљака негде до 1920-их. Изгледа да их је била само једна кућа. Не знам ништа више о њима. Презиме звучи словеначки али то је било пре него што су први Словенци дошли на Жабљак и у околину.
Двизица или двизац  је млада овца или млад ован, тако да етимолошки презиме вуче на сточарску привреду. Нисам сигуран да је словенског поријекла. Можда ован  од двије зиме?

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #82 послато: Мај 07, 2017, 01:35:40 поподне »
Двизица или двизац  је млада овца или млад ован, тако да етимолошки презиме вуче на сточарску привреду. Нисам сигуран да је словенског поријекла. Можда ован  од двије зиме?
Знам за израз двиска за младу овцу. Двизац може бити мушки облик. Мало ми је збуњујући наставак -ец, који вуче мало на кајкавски изговор.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #83 послато: Мај 07, 2017, 01:45:01 поподне »
Знам за израз двиска за младу овцу. Двизац може бити мушки облик. Мало ми је збуњујући наставак -ец, који вуче мало на кајкавски изговор.
Паде ми одмах на памет и црногорско презиме Звицер које не звучи баш црногорски.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #84 послато: Мај 07, 2017, 02:07:33 поподне »
Паде ми одмах на памет и црногорско презиме Звицер које не звучи баш црногорски.
Звицери се наводно тако зову по брду Звизд у Цуцама, где су се настанили. Вероватно је прво било Звиздери па настало Звицери. Што се презимена Двизац тиче имамо ово:

Цитат
Презиме ДВИЗАЦ потиче из села Превија у Босни, општина Кључ и славе Михољдан (12. октобар). Према “Попису Босне и Херцеговине 1910. године“, у селу Превија живело је 378 православаца. Ђорђе Јањатовић у књизи “Презимена Срба у Босни“  такође наводи као породицу која слави Михољдан, у парохији Слатина, презвитеријат Кључки.

Иначе, “двизац“ је назив за јарца или козу од две године старости или јагње након Ђурђевдана (веће од шиљежета), што вероватно указује на сточарско занимање ваших предака, а могуће и на даље порекло из Црне Горе где се ови називи употребљавају. Крсна слава Михољдан раширена по Босанској Крајини, а преовладава мишљење да је потекла од породица из северне Албаније и црногорског приморја.

Слично презиме у Босни постоји само у граду Сарајеву, у облику ДВИЗЧЕВИЋ, али са славом Св. Василије.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #85 послато: Мај 07, 2017, 02:38:14 поподне »
Двизица или двизац  је млада овца или млад ован, тако да етимолошки презиме вуче на сточарску привреду. Нисам сигуран да је словенског поријекла. Можда ован  од двије зиме?

Шиљeг би тpeбao дa je  дo пpвoг шишaњa, a двизe, двизaц, двиcкa нaкoн тoгa . Moждa нeкo cтpучниjи знa вишe дa oбjacни. Пpeзимe нacтaлo пpeкo oвe "oвчapcкe" тepминoлoгиje je и Гaљaк.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #86 послато: Мај 07, 2017, 02:57:56 поподне »
Хајде, Дробњаци моји, како то не знате!? Двизац је ован двогодац. У најбољим годинама, такорећи.

Двизец заиста звучи западнословенски, због наставка -ец. За такво презиме код нас први пут чујем.

А о презимену Двизац има на нашем порталу:

http://www.poreklo.rs/2012/02/16/poreklo-prezimena-dvizac/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #87 послато: Мај 07, 2017, 03:03:47 поподне »
Паде ми одмах на памет и црногорско презиме Звицер које не звучи баш црногорски.

Звицер заиста пре звучи немачки него црногорски.
Објашњење (можда) даје звицерско предање да су се у Цуце доселили из Куча, са Медуна, а презиме понели по брду Звизда код Медуна. Звиздери - Звицери.
Да ли је то заиста тако, ко зна. Колико сам истражио, брдо назива Звизда заиста постоји у области Куча.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #88 послато: Мај 07, 2017, 04:23:16 поподне »
Хајде, Дробњаци моји, како то не знате!? Двизац је ован двогодац. У најбољим годинама, такорећи.

Па нисмо сви чували овце. Неки од нас су чували само говеда  :) ;D
Породица Двизец по мом мишљењу припада породицама које су се на ширем простору Дробњака населиле у другој половини 19. века. Углавном су били досељени из Затарја, Херцеговине и Фоче. Насељени су у све четири капетаније - Дробњачкој, Ускочкој, Језерској и Шаранској али највећа концентрација ових насељеника је била на Језерима у селима око вароши Жабљака. То су били устаници из области које су биле под влашћу Аустрије и Турске. По њима се и зове село Ускоци, које је данас периферија Жабљака. Неке од ових фамилија су и до дањи остале у Дробњаку док су се други иселили преко Таре после Првог светског рата, а неки у новије време. Лубурић неке од ових породица није ни забележио јер вероватно нико о њима није могао да му да податке. О Томићу да не причамо јер је он становништво Језера овлаш обрадио и то само оне који су били досељеници из старих дробњачких села. Вероватно је то случај и са породицом Двизец о којој вероватно ништа нећемо сазнати. За њих сам пре неколико дана чуо од ђеда кад је поменуо да се нека девојка из те фамилије удала за неког његовог даљег рођака. А то је било тако давно да је он вероватно последњи који то памти.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #89 послато: Мај 07, 2017, 04:45:56 поподне »
Хајде, Дробњаци моји, како то не знате!? Двизац је ован двогодац. У најбољим годинама, такорећи.
Тако је, а двиска је овца, старости између јагњета и овце.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #90 послато: Мај 07, 2017, 05:15:14 поподне »
Па нисмо сви чували овце. Неки од нас су чували само говеда  :) ;D

Па, јес', лакше је чувати говеда  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #91 послато: Мај 07, 2017, 07:17:59 поподне »
 Двизац и двизец, двисца м ован у другој години. Овога двисца оставићу за праза, а вељега овна ћу продат.  Лијеп ти је овај двизац. Продаеш ли овога двисца?
 Двизе, двизета ( зб. двишчад) двогодишње јагње. Заклали смо једно двизе сад за славу. Боље је моје двизе, но нечија веља овца. Што  е лијепо ово двизе. Имам једно десеторо двизади да продам.
 Двиска ж овца у другој години. Продао сам овце осим двисака, њи сам оставио за напредак. Чује се  око Андријевице и напредек. Све су ми се двиске мркале. Држи двиске, а старије овце прода, сад су скупе. Фиг:шаљ. бујна, млада ђевојка. Добра ова двиска.
 Ово је дио  рјечника Горњег Полимља или области Васојевића.   Наведено се и сада чује у народу, само што је све мање оваца. Нема ни људи, пусте су планине одавно, а села све празнија.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #92 послато: Септембар 22, 2017, 03:00:55 поподне »
Јуче при проласку кроз Крушевицу надомак Шавника свратих на јагњетину у једну кафану и упознах једног Милатовића који на питање одакле је одговори ''Из Брда!''. На поновљено питање из ког племена су његови Милатовићи понови ''Из Брда, чиста Брда!'' Тек касније када сам наставио пут сетих се да се ради о Милатовићима из Винића у Бјелопавлићима. Оба пута у одговору није поменуо Бјелопавлиће већ само ''Брда''. То свакако има своју ''тежину'' обзиром да знамо да је днк показао да они и нису Бјелопавлићи већ старији слој од њих, по свему судећи Лужани које су Бјелопавлићи ту затекли и добрим делом потиснули или асимиловали.

Jelic

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #93 послато: Септембар 22, 2017, 03:07:18 поподне »
Јуче при проласку кроз Крушевицу надомак Шавника свратих на јагњетину у једну кафану и упознах једног Милатовића који на питање одакле је одговори ''Из Брда!''. На поновљено питање из ког племена су његови Милатовићи понови ''Из Брда, чиста Брда!'' Тек касније када сам наставио пут сетих се да се ради о Милатовићима из Винића у Бјелопавлићима. Оба пута у одговору није поменуо Бјелопавлиће већ само ''Брда''. То свакако има своју ''тежину'' обзиром да знамо да је днк показао да они и нису Бјелопавлићи већ старији слој од њих, по свему судећи Лужани које су Бјелопавлићи ту затекли и добрим делом потиснули или асимиловали.

Милатовићи нису Лужани већ досељеници из Комана, стара слава им је Аранђеловдан. Још даља старина би требало да им је из Озринића.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #94 послато: Септембар 22, 2017, 03:30:25 поподне »
Милатовићи нису Лужани већ досељеници из Комана, стара слава им је Аранђеловдан. Још даља старина би требало да им је из Озринића.
Из села Озринићи код Никшића или од племена Озринићи? Обзиром да нису баш блиски по хаплотипу са Озринићима требало би да је ово прво. Без обзира што нису старинци у Бјелопавлићима већ досељени из Комана или из Озринића, у читавој тој области некада су доминантан слој становништва чинили управо Лужани. Овај Милатовић је потенцирао на томе да су из ''Брда'' а није помињао племе Бјелопавлиће. Знам да је тај израз ''Брда'' често некада кориштен када су у питању управо Бјелопавлићи, али некако ми је ипак помало чудно пошто којег год Бјелопавлића познајем знам да су ми на исто питање увек изричито одговарали да су из Бјелопавлића. А обзиром да знамо да днк потврђује да Милатовићи нису Бјелопавлићи некако ми је тај његов одговор ишло у прилог томе, као и чињеници да су читаву ту област некада у великој већини насељавали управо Лужани.   

Jelic

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #95 послато: Септембар 22, 2017, 03:35:33 поподне »
Из села Озринићи код Никшића или од племена Озринићи? Обзиром да нису баш блиски по хаплотипу са Озринићима требало би да је ово прво. Без обзира што нису старинци у Бјелопавлићима већ досељени из Комана или из Озринића, у читавој тој области некада су доминантан слој становништва чинили управо Лужани. Овај Милатовић је потенцирао на томе да су из ''Брда'' а није помињао племе Бјелопавлиће. Знам да је тај израз ''Брда'' често некада кориштен када су у питању управо Бјелопавлићи, али некако ми је ипак помало чудно пошто којег год Бјелопавлића познајем знам да су ми на исто питање увек изричито одговарали да су из Бјелопавлића. А обзиром да знамо да днк потврђује да Милатовићи нису Бјелопавлићи некако ми је тај његов одговор ишло у прилог томе, као и чињеници да су читаву ту област некада у великој већини насељавали управо Лужани.

Из племена Озринића су далеким пореклом, а у Бјелопавлиће су дошли из Комана. Имаш о њима на тексту о Команима, са Лужанима немају апсолутно никакве везе.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #96 послато: Септембар 22, 2017, 04:12:49 поподне »
Лужани су етнички недовољно дефинисан појам.
Не верујем да су истородни. Ради се о старијем словенском становништву које су досељеници из 14/15. века затекли у области Горње Зете.
Обично се овај назив везује за становништво у долини реке Зете (Бјелопавлићи, Пјешивци, западни део Пипера, Љешкопоље).
У том смислу, постојбина Милатовића је ипак нешто западније. Но, и они спадају у тај старији слој становништва, као што ту највероватније спадају и Озринићи и нека стара братства Старе Црне Горе.
Иако исте хаплогрупе, не бих повезивао Милате (Милатовиће) с Озринићима, јер их родослов Озринића не сматра за своје. Могуће је да су Милати старо команско становништво, исељено под притиском дошљака. Најсроднији су им Росандићи и Пајовићи у Пјешивцима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #97 послато: Септембар 22, 2017, 04:23:45 поподне »
Овај Милатовић је потенцирао на томе да су из ''Брда'' а није помињао племе Бјелопавлиће. Знам да је тај израз ''Брда'' често некада кориштен када су у питању управо Бјелопавлићи,

Управо то. Све до времена књаза Данила, у Старој ЦГ се под појмом "Брда" сматрало подручје Бјелопавлића. Тек установљењем назива "Црна Гора и Седам Брда", у четири нахије се и остали Брђани рачунају у "Брда". До тад су за њих фигурирали само појединачни племенски називи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #98 послато: Септембар 22, 2017, 06:22:16 поподне »
Лужани су етнички недовољно дефинисан појам.
Не верујем да су истородни. Ради се о старијем словенском становништву које су досељеници из 14/15. века затекли у области Горње Зете.
Обично се овај назив везује за становништво у долини реке Зете (Бјелопавлићи, Пјешивци, западни део Пипера, Љешкопоље).
У том смислу, постојбина Милатовића је ипак нешто западније. Но, и они спадају у тај старији слој становништва, као што ту највероватније спадају и Озринићи и нека стара братства Старе Црне Горе.
Иако исте хаплогрупе, не бих повезивао Милате (Милатовиће) с Озринићима, јер их родослов Озринића не сматра за своје. Могуће је да су Милати старо команско становништво, исељено под притиском дошљака. Најсроднији су им Росандићи и Пајовићи у Пјешивцима.

Ја их нисам повезивао са Озринићима, већ сам мислио на то да су можда старо становништво у области Озринића, које наравно није сродно Озровим потомцима. Иначе Милатовићи су генетски несумњиво блиски породицама које своје порекло везују за околину Невесиња.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #99 послато: Септембар 22, 2017, 09:58:06 поподне »
Та веза са Невесињем је занимљива. Питање је који талас досењеника би могли бити Милати.
Можда време Немањића (или и раније), а можда након пада Херцеговине под турску власт.

У контексту ове друге претпоставке, одмах ми падају на памет Николићи из Поповог Поља и прича форумаша Гргура о томе да су Николићи из махале села Ђеђеза у Команима (пошто не постоји друго село Николићи у дефтерима 1521/23) управо ти Николићи, потомци жупана Мирослава Немањића.

Сеобе правцем Херцеговина - Стара Црна Гора (па и подручје Комана и Љешанске нахије) нису биле ретке након пада Херцеговине под турску власт.
"Наша мука ваља за причешћа"