Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 104561 пута)

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Ретко име
« Одговор #400 послато: Септембар 27, 2020, 10:58:13 поподне »
Ево неких ређих имена мојих предака:

Маћа ( мушко име, од Павловића), моја курђела по Павловићима се звала Ранђија, мој чукундеда мајчине мајке деда се звао Герасим,  моја прабаба, мајчине мајке мајка се звала Јевросима,  а њена мајка Велика са нагласком на И. Мајчиног оца баба са мушке стране се звала Синђа, а деда Цветко.
« Последња измена: Септембар 27, 2020, 11:07:20 поподне НикПав »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Ретко име
« Одговор #401 послато: Септембар 27, 2020, 11:45:25 поподне »
Нажалост не могу да допуним моју претходну поруку па ћу написати нову.

Мамина рођена сестра се зове Ирена и по баби "поп није хтео да је крсти са тим именом", али је баба истрајала. Моја баба је из Долну Мелну, по предању, а то је и поткрепљено историјским изворима. Чак и име моје мајке Душица није тако уобичајено.
У Бучумету, селу мога деде, мајчиног оца смо имали и баба Петровку (ми смо је звали Петрофка, била је род) и једну бабу Вилдану. Породица мог деде се доселила из Вучи Дела са границе са Бугарском, али по даљем предању са Скопске Црне Горе. У плану је днк тестирање.
У аутосомалним анализама имам два изражена грозда рођака (Севлиево - Трјавна - Габрово - В. Трново и околину Кавале).
« Последња измена: Септембар 27, 2020, 11:49:16 поподне НикПав »

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Ретко име
« Одговор #402 послато: Октобар 07, 2020, 07:53:59 поподне »
Још неких интересантних женских имена из околине Књажевца (од средине 19. века до средине 20. века): Ракита (у изговору је Раћита или Рећита - слово "к" изговарају као "ћ"), Симијонка, Цола, Горинка, Сада, Првка, Краса

Додајем на списак још имена из околине Књажевца:
- Првул, Мијалко, Ташко, Животије, Јелен, Јеленко, Ставра, Аксентије
- Живица, Малинка, Љубичица (име се изговара специфичним акцентовањем), Јелка, Добросавка

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #403 послато: Октобар 07, 2020, 08:22:04 поподне »
Додајем на списак још имена из околине Књажевца:
- Првул, Мијалко, Ташко, Животије, Јелен, Јеленко, Ставра, Аксентије
- Живица, Малинка, Љубичица (име се изговара специфичним акцентовањем), Јелка, Добросавка

Добро, ово су све имена јасне етимологије и не тако ретка.
Претпостављам да се име Љубичица изговара са нагласком на првом слогу, као деминутив од имена Љубица, а не као цвет са нагласком на трећем слогу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #404 послато: Октобар 07, 2020, 09:17:17 поподне »
Има ли данас у неком од наших крајева помена имена Истијана? Иначе је врло ретко, а нашао сам да се помиње у Старој Србији (Призрен, Пећ,Лесново, Прилеп) у периоду око 16.века.
Баш ме занима има ли га сада?

Такође питања важе за женска имена Макрена, Василија, Елена, Христина , Димитра, мушко Дионизије , Антоније, Косман и Теофан нпр.?

Напомињем да су ово имена у Банату-конкр.мојих оредака и орезимењака од 1760-тих до 1835.године?
Пошто ми је најстарији оредак носио име Живота (око 1710 рођен), покушао сам да схватим одакле би могао бити родом, јер је од дошљак сеобама у Панчево. Пало ми је на памет, обзирон да су чешћа имена са именицом живот у виду Живојина, Живана и Живка у том периоду па је Животљ деф.ређе и атипичније. Опет имамо имена Благота, Вукота, Вулета, Милета која имају сличан наставак као и поменуто Живота па сам размипљао о томе да име може бити из крајева где доминирају сва ова наведена имена.
Са друге стране када нпр.погледам појаву презимена Животић/Животин данас, примећујем да се јавља доминантно у Хомољском региону, Смедереву као и у Шумадији углавном до Горњег Милановца.
« Последња измена: Октобар 07, 2020, 09:19:45 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Ретко име
« Одговор #405 послато: Октобар 07, 2020, 09:31:28 поподне »
Има ли данас у неком од наших крајева помена имена Истијана? Иначе је врло ретко, а нашао сам да се помиње у Старој Србији (Призрен, Пећ,Лесново, Прилеп) у периоду око 16.века.
Баш ме занима има ли га сада?

Такође питања важе за женска имена Макрена, Василија, Елена, Христина , Димитра, мушко Дионизије , Антоније, Косман и Теофан нпр.?
Елена спада у једно од чешћих имена која се дају девојчицама у задњих 5 година. И Василија није више ретко име међу децом. Има и Христина али је чешћа варијанта Кристина. Чуо сам само за једну Макрену, ван оне коју је Милован Витезовић овековечио у својој књизи.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #406 послато: Октобар 07, 2020, 09:45:30 поподне »
Чуо сам само за једну Макрену, ван оне коју је Милован Витезовић овековечио у својој књизи.

Можда је ово верзија имена Макрина, што је светачко име, Свете преподобне мати Макрине, сестре Светог Василија Великог:

http://www.spc.rs/sr/prepodobna_makrina
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Ретко име
« Одговор #407 послато: Октобар 07, 2020, 11:08:16 поподне »
Као Елене су записиване Јелене у старим матичним књигама. Ела-Јела.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Ретко име
« Одговор #408 послато: Октобар 07, 2020, 11:32:31 поподне »
Као Елене су записиване Јелене у старим матичним књигама. Ела-Јела.
У црквенословенском се тако пише.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #409 послато: Октобар 07, 2020, 11:58:06 поподне »
Елена спада у једно од чешћих имена која се дају девојчицама у задњих 5 година. И Василија није више ретко име међу децом. Има и Христина али је чешћа варијанта Кристина. Чуо сам само за једну Макрену, ван оне коју је Милован Витезовић овековечио у својој књизи.

За то си данас у праву, али у Банату у 18.веку хм ја бих издвојио име Драгиња, Милица, Јулијана, Марија као најчешћа уз заиста појаву прегршт различитих и веома ретких имена  типа Олимпијада, Ракила, Агница, Сосана итд...а ово име сам видео да се води у СПЦ као Макрина али моју преткињу (од 6.колеба сестру рођену) уписали су као Макрена



Као Елене су записиване Јелене у старим матичним књигама. Ела-Јела.
Морам признати да нисам то знао ! Знао сам да је варијација али не и честа замена у матичним књигама у ранијим временима.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #410 послато: Октобар 08, 2020, 07:55:06 поподне »
Има ли данас у неком од наших крајева помена имена Истијана? Иначе је врло ретко, а нашао сам да се помиње у Старој Србији (Призрен, Пећ,Лесново, Прилеп) у периоду око 16.века.
Баш ме занима има ли га сада?

Такође питања важе за женска имена Макрена, Василија, Елена, Христина , Димитра, мушко Дионизије , Антоније, Косман и Теофан нпр.?

Напомињем да су ово имена у Банату-конкр.мојих оредака и орезимењака од 1760-тих до 1835.године?
Пошто ми је најстарији оредак носио име Живота (око 1710 рођен), покушао сам да схватим одакле би могао бити родом, јер је од дошљак сеобама у Панчево. Пало ми је на памет, обзирон да су чешћа имена са именицом живот у виду Живојина, Живана и Живка у том периоду па је Животљ деф.ређе и атипичније. Опет имамо имена Благота, Вукота, Вулета, Милета која имају сличан наставак као и поменуто Живота па сам размипљао о томе да име може бити из крајева где доминирају сва ова наведена имена.
Са друге стране када нпр.погледам појаву презимена Животић/Животин данас, примећујем да се јавља доминантно у Хомољском региону, Смедереву као и у Шумадији углавном до Горњег Милановца.
Пробај са претрагом у белим странама.
Нпр Макена има 4. Јесте да се телефони можда више воде на мушке особе, можеш стећи барем какав такав увид где се отприле јављају та имена.
Што се Христина тиче, познајем две, ту су негде око двадесет и нешто.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Ретко име
« Одговор #411 послато: Новембар 16, 2020, 06:48:56 поподне »
Да ли неко има идеју од ког је имена настало име Чола? И да ли је уствари у питању надимак, или неко име чије смо значење заборавили у свакодневном говору?

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Ретко име
« Одговор #412 послато: Новембар 16, 2020, 07:09:52 поподне »
Да ли неко има идеју од ког је имена настало име Чола? И да ли је уствари у питању надимак, или неко име чије смо значење заборавили у свакодневном говору?
Кажу да се Чолак Анта Симеуновић тако звао јер је у боју изгубио део руке, тј био "чолакаст". То потиче од неке турске речи. Ово је са Википедије. Можеш и сам да провериш и нађеш детаљније објашњење.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Ретко име
« Одговор #413 послато: Новембар 16, 2020, 07:45:10 поподне »
Цитат
Кажу да се Чолак Анта Симеуновић тако звао јер је у боју изгубио део руке, тј био "чолакаст". То потиче од неке турске речи. Ово је са Википедије. Можеш и сам да провериш и нађеш детаљније објашњење.

Да, и мени је иста ствар била на памети, али рекох да видим да неко нема можда неку другу идеју.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #414 послато: Новембар 16, 2020, 07:49:48 поподне »
Чолак, у праву сте, је турцизам који значи - сакат у руку. Е, сад, да ли је Чола (ако је то уопште име) изведено од придева чолак, питање је.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #415 послато: Новембар 17, 2020, 11:55:27 пре подне »

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Ретко име
« Одговор #416 послато: Јануар 20, 2021, 05:27:59 поподне »
У Дечанској хрисовуљи из 14 вијека а касније и Отоманском дефтеру из 1455 године јављају се код срба следећа имена:
Braja

Brajak

Brajan

Brajen

Brajehna

Brajilo

Brajimil

Brajislav

Brajiša

Brajko

Brajun

Brajuna

Bral
Уз то јавља се и име Рајан.На прву ми ово делују као келтска имена.Нека врста помодарства у то вријеме или трагови келтског присуства на овим просторима?
Постоји шанса и да је ово Брај- изведено од брат а Рајан од раја,народ па ако има некога ко се разумије у ономастику да реши дилему.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Ретко име
« Одговор #417 послато: Јануар 20, 2021, 06:11:36 поподне »
У Дечанској хрисовуљи из 14 вијека а касније и Отоманском дефтеру из 1455 године јављају се код срба следећа имена:
Braja

Brajak

Brajan

Brajen

Brajehna

Brajilo

Brajimil

Brajislav

Brajiša

Brajko

Brajun

Brajuna

Bral
Уз то јавља се и име Рајан.На прву ми ово делују као келтска имена.Нека врста помодарства у то вријеме или трагови келтског присуства на овим просторима?
Постоји шанса и да је ово Брај- изведено од брат а Рајан од раја,народ па ако има некога ко се разумије у ономастику да реши дилему.

   У Дечанској хрисовуљи нема имена Бракоч, без обзира на близину  Манастира Дечана и Шекулара. Име се јавља у тзв. Црногорским харачким теферима из 1521. и 1523.године у околини Цетиња. Јавља се у Горњем Полимљу у 18. вијеку. Један од синова ( или унука по некима) Вука Љевака звао се  Бракоч. Отварао сам ово питање.  Може ли се сматрати да  име Бракоч има "везе" са неким од низа наведених имена?

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Ретко име
« Одговор #418 послато: Јануар 20, 2021, 07:21:19 поподне »
   У Дечанској хрисовуљи нема имена Бракоч, без обзира на близину  Манастира Дечана и Шекулара. Име се јавља у тзв. Црногорским харачким теферима из 1521. и 1523.године у околини Цетиња. Јавља се у Горњем Полимљу у 18. вијеку. Један од синова ( или унука по некима) Вука Љевака звао се  Бракоч. Отварао сам ово питање.  Може ли се сматрати да  име Бракоч има "везе" са неким од низа наведених имена?


Мени на први поглед баш и не личи али не мора да значи да сам у праву.Мишљења сам да је та основа имена Брај- а вероватно и Брак- , неког од предсловенског становништва Балкана.Келтског или влашког.Знам да су (Брајан и Рајан) једна од омиљених код Шкота,Ираца и Енглеза.Но не мора да значи да су оригинално келтска имена.Лако су их могли преузети од неког романског народа.Рецимо римљани су имали сличан облик имена Трајан.Узмимо ту аналогију Брај- = Трај-, онда би по сличном принципу могли да закључимо Брак= Трак , па дођосмо до Тракије и Влаха као коначног решења :)
Шалу на страну,надам се да на овом форуму има неког ко ће одгонетнути порекло имена са основом Брај- и Брак- на овим просторима.Ја лично мислим да су то била лична имена код влашке популације...
Узгред једна исправка у вези мог претходног поста.И док остављам мале шансе да је Брај- настало од речи брат, шансе да је Рајан настало од раја готово да не постоје.Раја је турска реч и 1455-та је исувише рано да би се лично име код нашег становништва изводило из те ријечи иако су турци  већ били ту...Нисам детаљно провјерио али сам сигуран да је име Рајан постојало и у Дечанској хрисовуљи,тј прије доласка Турака.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Ретко име
« Одговор #419 послато: Јануар 20, 2021, 07:43:06 поподне »


Мени на први поглед баш и не личи али не мора да значи да сам у праву.Мишљења сам да је та основа имена Брај- а вероватно и Брак- , неког од предсловенског становништва Балкана.Келтског или влашког.Знам да су (Брајан и Рајан) једна од омиљених код Шкота,Ираца и Енглеза.Но не мора да значи да су оригинално келтска имена.Лако су их могли преузети од неког романског народа.Рецимо римљани су имали сличан облик имена Трајан.Узмимо ту аналогију Брај- = Трај-, онда би по сличном принципу могли да закључимо Брак= Трак , па дођосмо до Тракије и Влаха као коначног решења :)
Шалу на страну,надам се да на овом форуму има неког ко ће одгонетнути порекло имена са основом Брај- и Брак- на овим просторима.Ја лично мислим да су то била лична имена код влашке популације...
Узгред једна исправка у вези мог претходног поста.И док остављам мале шансе да је Брај- настало од речи брат, шансе да је Рајан настало од раја готово да не постоје.Раја је турска реч и 1455-та је исувише рано да би се лично име код нашег становништва изводило из те ријечи иако су турци  већ били ту...Нисам детаљно провјерио али сам сигуран да је име Рајан постојало и у Дечанској хрисовуљи,тј прије доласка Турака.
Е мој (Б)рајко🙂