Аутор Тема: Припадници различитих хаплогрупа у сликама  (Прочитано 274909 пута)

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #880 послато: Јануар 16, 2020, 07:15:03 поподне »
Дино Мерлин (Едвин Дервишхалитовић) - T1a1>CTS2214>Z709*.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #881 послато: Јануар 16, 2020, 07:31:53 поподне »
Дино Мерлин (Едвин Дервишхалитовић) - T1a1>CTS2214>Z709*.

 Занимљив резултат, изгледа ми као YSEQ T Superclade Panel. Z709* значи Z710-/Z712-, Y9109-, Z20015-. Но он не покрива T-Y37320, T-FGC63786 и T-Y79493. FTDNA Pack има Y9109, Z20015 и Z709. Нема Z710, има L906 испод. Мора да је једно од то двоје.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #882 послато: Јануар 16, 2020, 08:42:04 поподне »
Zar on nije DervishaliDovic?

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #883 послато: Јануар 17, 2020, 04:06:18 поподне »
Занимљив резултат, изгледа ми као YSEQ T Superclade Panel. Z709* значи Z710-/Z712-, Y9109-, Z20015-. Но он не покрива T-Y37320, T-FGC63786 и T-Y79493. FTDNA Pack има Y9109, Z20015 и Z709. Нема Z710, има L906 испод. Мора да је једно од то двоје.
Онда је најбоље да иде преко ФТДНА, да видимо њихову коначну грану  :D Мислим да би могли да буду Y56250, јер њој на Yfull-u припада један из Хрватске или Y86494 којој припадају двојица Грка из Месеније. Ове две гране су испод Z710.

Zar on nije DervishaliDovic?
Јесте, ја мислим да је то слово Д у презиме додао Мерлин или неки његов предак. Његови рођаци у Н. Пазару се презивају "Халитовић" по претку Дервиш Халиту Кастратију, који је припадао дервишкој секти. Према предању они су пореклом од фиса Клименти, али то предање се ДНК тестирањем испоставило нетачним. У сродству су са Сарачевићима из Лукаре код Пазара, а одатле су се доселили из Врела код Истока на Косову и презивали су се Кастрати. Занимљиво је да се ова грана не појављује ни код једног тестираног  до сада Албанаца.
« Последња измена: Јануар 17, 2020, 04:10:38 поподне Слатинац »

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #884 послато: Јануар 17, 2020, 04:33:54 поподне »
Занимљиво је да се ова грана не појављује ни код једног тестираног  до сада Албанаца.

Постоји један Србин из Метохије који припада T1a, али нисам сигурно да ли је иста грани. Могуће да заиста постоји веза.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #885 послато: Јануар 17, 2020, 04:43:24 поподне »
Постоји један Србин из Метохије који припада T1a, али нисам сигурно да ли је иста грани. Могуће да заиста постоји веза.
Тај из Метохије припада потпуно другој грани L131.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #886 послато: Јануар 17, 2020, 05:15:30 поподне »
Интересантна чињеница је да се међу исељеним Кастратима на Косову појављује још једна ретка и егзотична хаплогрупа L-M349.

Тај тестирани Кастрати са хаплогрупом L је пореклом из села Црнољева код Штимља и презива се Зековић. Он каже да је његова породица била једина православна породица у Црнољеву и да су ту живели до 1920-тих кад су иселили у Србију, а да су његови рођаци у селу Зекаји и Ибрахими прешли на ислам у 19. веку кад су се доселили у Црнољево. Чудно је да Урошевић током својих истраживања 1930-тих година није забележио да је у Црнољеву било Срба, нити је забележио да су Зекаји и Ибрахими били Срби и да су се поарбанашили. Мало ми ова прича не пије воду  ::)

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #887 послато: Јануар 17, 2020, 05:29:51 поподне »
Тај из Метохије припада потпуно другој грани L131.

Да знам. Пре ће бити да му је близак Србин из околине Урошевца, са предањем о пореклу из Берана, који је вероватно иста грана, а има поклапање са  Сарачевићем из Лукара код Пазара. Близак им је и Дервишевић из Добруше код Истока, даљим пореклом из Срђевца код Бијелог Поља. Изгледа да су сви истог рода са Дервишхалитовићима. Како су и Сарачевићем пореклом из Бихора, очито је тај Полимски крај матица овог рода. Сви су они на неки начин везани за околину Истока у Метохији, где имају одељаке.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #888 послато: Јануар 17, 2020, 07:22:21 поподне »
Да знам. Пре ће бити да му је близак Србин из околине Урошевца, са предањем о пореклу из Берана, који је вероватно иста грана, а има поклапање са  Сарачевићем из Лукара код Пазара. Близак им је и Дервишевић из Добруше код Истока, даљим пореклом из Срђевца код Бијелог Поља. Изгледа да су сви истог рода са Дервишхалитовићима. Како су и Сарачевићем пореклом из Бихора, очито је тај Полимски крај матица овог рода. Сви су они на неки начин везани за околину Истока у Метохији, где имају одељаке.
Дервишхалитовић и Дервишевић нису блиски, удаљени су десетине хиљада година, то ми је Усаме мало пре потврдио. Дервишевићи припадају курдској грани T-Y4984*. Извориште те гране је у курдском региону Мардин и ту је једино била присутна, све до данас, кад се појавила код Дервишевића, чији је предак највероватније дошао из те области заједно са Османлијама. Дервишевић и тај Курд се разликују на 5 до 7 маркера.

Из села Црнце код Истока се тестирао род Клапије и припадају грани T-CTS8512, а то је узводна грана од Дервишовићеве. Клапије имају предање да су пореклом из Турске. С обзиром да су Црнце и Добруша веома близу, јасно је да се ради о истом роду. Мислим да се на основу ових предања и резултате, може потврдити да су Дервишевићи и Клапије пореклом из Турске, из регије Мардин. Мада најбоље је да неко од њих двојице уради BigY тест, да би се то стопостотно потврдило.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #889 послато: Јануар 17, 2020, 08:18:04 поподне »
Дервишхалитовић и Дервишевић нису блиски, удаљени су десетине хиљада година, то ми је Усаме мало пре потврдио. Дервишевићи припадају курдској грани T-Y4984*. Извориште те гране је у курдском региону Мардин и ту је једино била присутна, све до данас, кад се појавила код Дервишевића, чији је предак највероватније дошао из те области заједно са Османлијама. Дервишевић и тај Курд се разликују на 5 до 7 маркера.

Из села Црнце код Истока се тестирао род Клапије и припадају грани T-CTS8512, а то је узводна грана од Дервишовићеве. Клапије имају предање да су пореклом из Турске. С обзиром да су Црнце и Добруша веома близу, јасно је да се ради о истом роду. Мислим да се на основу ових предања и резултате, може потврдити да су Дервишевићи и Клапије пореклом из Турске, из регије Мардин. Мада најбоље је да неко од њих двојице уради BigY тест, да би се то стопостотно потврдило.

Клапије су из Црнче код Бијелог Поља. Колико ми је познато, они нису радили никакав тест, већ на основу невгена одредили ту грану за Дервишевића. Можда грешим, али чини ми се да је тако. У сваком случају грана Дервишевића је низводно од Z709. CTS8512 и Y4984 колико видим нема у панелу који је радио Дервишхалитовић. Још је ту отворено све. Иако су им хаплотипови различити, не бих још увек искључио везу између Дервишевића и Дервишхалитовића.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #890 послато: Јануар 17, 2020, 10:23:55 поподне »
Клапије су из Црнче код Бијелог Поља. Колико ми је познато, они нису радили никакав тест, већ на основу невгена одредили ту грану за Дервишевића. Можда грешим, али чини ми се да је тако. У сваком случају грана Дервишевића је низводно од Z709. CTS8512 и Y4984 колико видим нема у панелу који је радио Дервишхалитовић. Још је ту отворено све. Иако су им хаплотипови различити, не бих још увек искључио везу између Дервишевића и Дервишхалитовића.
Моја грешка  :D

Клапије су радили тест преко 23andMe и добили су резултат T1a -CTS8512. Та два СНП-а који си навео нема у понуди код Јусека, али имају снп-ови L906, FGC3987 и Z712 на које је Дервишевић позитиван, док је Дервишхалитовић негативан.

Према предању Клапије су пореклом из Мостара и презивали су се Кајабеговић.

Дервишићи су према предању које је забележио Аким Миљанић пореклом из Куча, Затријебача и да имају сроднике Пешиће у Бјелопавлићима. Од Куча, Затријебача се доказало да нису. То сродство између Дервишевића и Пешића забележио је и Лутовац:

Дервишевићи (12 кућа.), по једном казивању рођакају се са православним Пешићима, али имају и своје рођаке у Гусињу. По свој прилици овде су се населили рано из плавско-гусињске околине. Имали су агалуке у Пријелозима и Фемијића Кршу. У њиховој кући је био барјак за један дио Бихора.

А што се тиче Дервишхалитовића и Сарачевића, њихово порекло и матицу треба тражити на Косово, јер су на Косово, тачније у Врело код Истока били присутни још почетком 18. века, када су се иселили у Нови Пазар.

Тај крај око Истока није сасвим добро етнолошки истражен, јер су истраживања обухватала само српско и муслиманско становништво, али не и албанско. Тако да не можемо знати нешто више о пореклу Дервишхалитовића и да ли у околини Истока има још Кастрата са којима би они били у сродству.

Најпознатији предак Сарача био је Тахир-ефендија Сарач Кастрати Бошњаку Јакова - имам и песник. Рођен је у Лукару код Пазара 1770. године, а преминуо 1835. године. Био је први мудерис Мале Медресе у Ђаковици од 1807. године.
« Последња измена: Јануар 17, 2020, 10:29:13 поподне Слатинац »

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #891 послато: Јануар 18, 2020, 07:41:33 поподне »
С обзиром да се у нашој литератури не може пронаћи ништа о пореклу албанског становништва у Врелу, успео сам да пронађем нешто у албанској литератури о пореклу родова: Марај, Бицај и Дрешај.

Према "непотврђеном" предању у Врело су се из Кастрата доселила два брата Биљај и Ндрељ и њихова сестра Мара, отуда презимена Бицај, Дрешај и Марај. Сви су у сродству и не мешају се. Од Маре је настало презиме Марај, али наравно Мараји ту тезу одбацују и тврде да је њихово презиме настало од назива биљке "марај" (мараћ) која се користи за лечење неких болести. Ова три рода поред овог "непотврђеног" предање о пореклу од фиса Кастрати, сматрају да су пореклом Краснићи из Ругове.

Остале албанске породице у Врелу су досељене крајем 18. и током 19. века.

Из села Врела се тестирао род Бљакај од фиса Краснићи и припада хаплогрупи E1b-V13>Z5018>Y145455>Cluster A. Грана Y145455 није присутна ни код Краснића, ни код Кастрата.

За Бицаје, Дрешаје и Мараје мислим да су J2b-L283>PH1751, зато јер су предањем досељени из Ругове, а у Ругову је било Кастратија који су ушли у фис Клименти.

Сарачевићи су се иселили из Врела почетком 18. века, што значи да су они ту можда били и пре Велике сеобе и да су доласком Албанаца у Врело примили ислам и ушли у фис Кастрати који је тада био најбројнији у том селу.
« Последња измена: Јануар 18, 2020, 07:43:48 поподне Слатинац »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #892 послато: Јул 13, 2020, 09:41:23 поподне »
Novi clan Novakovog strucnog staba Semir Osmanagic, energiju sa piramida ce slati telepatski.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #893 послато: Јул 13, 2020, 09:46:42 поподне »
Novi clan Novakovog strucnog staba Semir Osmanagic, energiju sa piramida ce slati telepatski.


;D

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #895 послато: Јул 13, 2020, 10:05:06 поподне »
Novi clan Novakovog strucnog staba Semir Osmanagic, energiju sa piramida ce slati telepatski.

Која је највећем Србину свих времена ово по реду секта?
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #896 послато: Јул 13, 2020, 10:17:06 поподне »
Желим Новаку и његовој породици да једног дана нађу духовни мир. Ни слава ни новац то не доносе. Они очигледно нешто траже, надам се да ће на крају ипак наћи то нешто у вјери својих предака.

Можда би им живот срећнији да су остали власници пицерије на Копаонику.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #897 послато: Јул 13, 2020, 10:18:53 поподне »
Која је највећем Србину свих времена ово по реду секта?
Мени је ипак занимљиво да неко ко је словио за великог верника, верујем да је и сада, да очигледно има потребу за даљим трагањем, али мимо своје вере. Његова ствар, али плашим се да ти разни "правци" од јоге, Имаса, Османагића и других езотеричара и квази историчара не буду превише за једног човека. Да има тенденције ка томе, има...Драго ми је кад побеђује, шта ради у слободно време, његова је ствар, али није исто ако се то дели у јавности ( квази наука, медитације, и остала "чудеса")

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #898 послато: Јул 14, 2020, 12:25:36 пре подне »
Помислих прво да је Ојлер на слици. ;D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #899 послато: Јул 14, 2020, 01:00:08 пре подне »
Помислих прво да је Ојлер на слици. ;D

Пусти, већ имам једног двојника. Мајстор Миле што прави столице за децу:

Kамене рабъ и госодинъ