Аутор Тема: Горштаци - Српска Племена Црне Горе  (Прочитано 14781 пута)

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #60 послато: Април 19, 2021, 09:36:59 поподне »
Ne na bojnom polju vec u ustanku, koji su usput (Karadjordje) izgubili. A nije ni to dovoljan razlog da postanes legitimni vladar. Onda bi Milos Obilic da je prezivio imao bi pravo da bude svesrpski car.

Karadjordje nije bio nikakav drzavnik. Bio je hajduk harambasa i svinjar, a Milos ko*ile, turski vazal i autokrata, mozda jedan od najgorih vladara ikada u srpskoj istoriji.

Сачувај ме Боже шта читам...

А шта сте очекивали, да устанак у оним околностима поведе неки школовани официр, образован у елитним војним школама или можда неко интелектуалног профила Доситеја Обрадовића? Устанак у оним историјским околностима је и могао да покрене само неко као Карађорђе - хајдук и харамбаша, неустрашив, прек и харизматичан, да надахне, заповеди и поведе људе у бој.

А тек етикетирање Милоша као "копилета" (знате ли ви уопште значење термина "копиле"?) и најгорег владара икада у српској историји је толико приземан, плитак и паушалан коментар да сам затечен, имајући у виду шта се претходно писали у овој теми. Можда да прочитате мало о пореклу Птоломеја, оснивача истоимене династије у Египту, Леонарда да Винчија, Александра Хамилтона и многих други знаменитих људи скромног порекла и "зачетих у греху".

Коментар о Милошу као најгорем владару у српској историји тек звучи као да долази из неког паралелног универзума.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #61 послато: Април 19, 2021, 09:38:00 поподне »

- Не на бојном пољу већ у устанку.
- А није ни то довољан разлог да постанеш легитимни владар.
- Карађорђе није био никакав државник.
- Милош ... можда један од најгорих владара икада у српској историји.

Све ово су лични ставови које ниједан историчар не дели. Неозбиљна и празна прича. Није много побегла од Ј. И. Деретића. Драго ми је да говоримо отворено, тако се брже дође до корисних закључака.

To je objektivno tako. Vladar se ne postaje ratom u tradiciji naseg naroda, a koje zakone je Karadjordje uveo, sta je znao o upravljenju drzavom? On je ratnik i komandant bio, ali drzavnik ne.

Mozda ovaj argument je novost za vas, posto u Srbiji je nepopularno objektivno govoriti o Obrenovicima i Karadjordjevicima, jer su, jelte "ocevi Srbije" pa ih mora romantizovati i gledati kroz prste. Oprostite ako nekoga vrijedjam.

Poznata je cinjenica da je Milos bio autokrata i surov vladar, da je lukav bio bio je, ali kao vladar veoma nepopularan tokom svog zivota. Nesto nalik Milu Djukanovicu.

Цитат
А шта сте очекивали, да устанак у оним околностима поведе неки школовани официр, образован у елитним војним школама или можда неко интелектуалног профила Доситеја Обрадовића? Устанак у оним историјским околностима је и могао да покрене само неко као Карађорђе - хајдук и харамбаша, неустрашив, прек и харизматичан, да надахне, заповеди и поведе људе у бој.

Ne sporim njegove sposobnosti kao vojvoda, komandant, ali kao drzavnik, kao vladar svih Srba ili nasljednik Nemanjica.

Цитат
А тек етикетирање Милоша као "копилета" (знате ли ви уопште значење термина "копиле"?) и најгорег владара икада у српској историји је толико приземан, плитак и паушалан коментар да сам затечен, имајући у виду шта се претходно писали у овој теми. Можда да прочитате мало о пореклу Птоломеја, оснивача истоимене династије у Египту, Леонарда да Винчија, Александра Хамилтона и многих други знаменитих људи скромног порекла и "зачетих у греху".

Srbi su narod sa bar 1500 godina istorije vladara, dinastija i drzavnosti, mislim da uspon Karadjordjevica/Obrenovica, kao ljudi "skromnog" porijekla, na prijesto "svih Srba", je bilo u najmanju ruku neprikladan, i mozda nas je i kostala jednu jaku ujedinjenu srpsku drzavu u istorijskim granicama, dakle od Jadrana do Dunava.


« Последња измена: Април 19, 2021, 09:49:47 поподне Цуце »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #62 послато: Април 19, 2021, 09:58:05 поподне »
Srbi su narod sa bar 1500 godina istorije vladara, dinastija i drzavnosti, mislim da uspon Karadjordjevica/Obrenovica, kao ljudi "skromnog" porijekla, na prijesto "svih Srba", je bilo u najmanju ruku neprikladan, i mozda nas je i kostala jednu jaku ujedinjenu srpsku drzavu u istorijskim granicama, dakle od Jadrana do Dunava.
Греота је што ономад, на Сретење у Орашцу, није предложен неко ''племенитог'' порекла, разуме се по Вашем катунскоме укусу, да води напаћени и вековима под турским оковима српски народ у слободу. Рецимо, неки Кривокапић или Ђукановић, а не којекакви шверцери нераста и неписмени шумадијски сељаци. Ипак је неко из тако племенитих и лепих крајева какви су крши цуцки или озринићки био достојнији да поведе народ чији су светородни владари подигли једну Студеницу или Дечане.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #63 послато: Април 19, 2021, 10:12:44 поподне »
Греота је што ономад, на Сретење у Орашцу, није предложен неко ''племенитог'' порекла, разуме се по Вашем катунскоме укусу, да води напаћени и вековима под турским оковима српски народ у слободу. Рецимо, неки Кривокапић или Ђукановић, а не којекакви шверцери нераста и неписмени шумадијски сељаци. Ипак је неко из тако племенитих и лепих крајева какви су крши цуцки или озринићки био достојнији да поведе народ чији су светородни владари подигли једну Студеницу или Дечане.

"Što se ne hće u lance vezati, to se zbježa u ove planine"  ;)

Stara Crna Gora je kontinuitet srpske drzavnosti i autonomije od pada Srpske Despotovine/Crnojevica do modernog doba.

A da dodam da gotovo svi ustanici u Srbiji su bili doseljenici iz Hercegovine i Brda. Sumadija je bila pusta šuma prije 18. vijeka. Pa i Nemanjici su iz tog krša. Najstariji postojeci srpski grad je trenutno Trebinje, a ne Kragujevac.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #64 послато: Април 19, 2021, 10:25:33 поподне »
"Što se ne hće u lance vezati, to se zbježa u ove planine"  ;)

Stara Crna Gora je kontinuitet srpske drzavnosti i autonomije od pada Srpske Despotovine/Crnojevica do modernog doba.

A da dodam da gotovo svi ustanici u Srbiji su bili doseljenici iz Hercegovine i Brda. Sumadija je bila pusta šuma prije 18. vijeka. Pa i Nemanjici su iz tog krša. Najstariji postojeci srpski grad je trenutno Trebinje, a ne Kragujevac.

Ви сте и даље на нивоу веровања у књижевне фикције и митове.  ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #65 послато: Април 19, 2021, 11:18:23 поподне »
...

Ако се добро сећам свети Петар је у свом славено-сербском царству себе видео као патријарха, а руског цара као врховног световног владара.
Што се тиче тврдње да већина Црногораца потиче из Херцеговине не бих ништа додао јер овде има више људи који су доста упућенији од мене по том питању.
Косовски култ свакако је био присутан на простору данашње Црне Горе и пре Његоша, то ја не спорим. То споре само пајаци попут Новака Килибарде и сличних.
Ал оцрни брате двојицу човека који су започели успостављање модерне Србије. Ако су они такви јадни и никакви можемо само замишљати какви су ови остали око њих који нису успели да се домогну вождовског положаја.
Што се тиче идеја југословенства краљ Никола је итекако био велики заговорник те идеје, а ако се добро сећам Бранко Павићевић у својој књизи о књазу Данилу је записао да се Данило залагао и за унију са Бугарима.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #66 послато: Април 19, 2021, 11:31:14 поподне »
Пада ми нешто на памет, на тему "шта би било да је било". Да је, рецимо, владар нове државе - Југославије, Велике Србије, Србије &  Црне Горе, како год, - био Никола, а да се тестаментом обавезао да га наследи унук Александар. Можда би то била добитна комбинација која би усрећила и Србију и ЦГ.

То би опет значио крај династије Петровић Његош. Да ли је Никола био баш толико луд, амбициозан и похлепан да жртвује своју династију и право својих синова само да би последње године свог живота провео као краљ веће земље?'
Можда би најбољи модел био модел сложеног немачког царства када је баварски краљ предложио пруског краља за цара уједињене Немачке с тим да би баварски краљ и Баварска задржали своје статусе и привилегије.
Наилазио сам раније на интернету на наводни цитат принца Данила Петровића Његоша који је управо то и предлагао.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #67 послато: Април 20, 2021, 01:33:23 пре подне »
Пада ми нешто на памет, на тему "шта би било да је било". Да је, рецимо, владар нове државе - Југославије, Велике Србије, Србије &  Црне Горе, како год, - био Никола, а да се тестаментом обавезао да га наследи унук Александар. Можда би то била добитна комбинација која би усрећила и Србију и ЦГ.
То је било немогуће :) Ослобађањем српских крајева током балканских ратова под Карађорђевићима је ударен темељ на то ко је претендент на престо нове државе...и пре балканских ратова, Србија, тј. Карађорђевићи су били бастион српства, без обзира на исте амбиције црногорске династије...једноставно, династија Петровић није имала свесрпски капацитет у поређењу са Карађорђевићима, без обзира на исте жеље (ресурси и територија нису могли да се пореде са Србијом, тј. са династијом Карађорђевић)
« Последња измена: Април 20, 2021, 01:43:31 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #68 послато: Април 20, 2021, 01:54:34 пре подне »
Ако се добро сећам свети Петар је у свом славено-сербском царству себе видео као патријарха, а руског цара као врховног световног владара.

Sebe vidio kao mitropolita i ruskog kneza u tom "carstvu", sto bi upravo bilo rusko-srpsko carstvo sa sjedistem u Dubrovniku.


Цитат
Ал оцрни брате двојицу човека који су започели успостављање модерне Србије. Ако су они такви јадни и никакви можемо само замишљати какви су ови остали око њих који нису успели да се домогну вождовског положаја.
Што се тиче идеја југословенства краљ Никола је итекако био велики заговорник те идеје, а ако се добро сећам Бранко Павићевић у својој књизи о књазу Данилу је записао да се Данило залагао и за унију са Бугарима.

Kralj Nikola je tek na kraju 1918. godine pristao na Jugoslovenstvo, prije toga nije bio veliki zagovornik te ideje. Izjavio je Obrenovicu da mu je jedini cilj da se Srpstvo ujedini, a ako treba bi sluzio kao strazar pred sator.

Цитат
и пре балканских ратова, Србија, тј. Карађорђевићи су били бастион српства, без обзира на исте амбиције црногорске династије...једноставно, династија Петровић није имала свесрпски капацитет у поређењу са Карађорђевићима, без обзира на исте жеље (ресурси и територија нису могли да се пореде са Србијом, тј. са династијом Карађорђевић)

Karadjordjevici su vladali Srbijom veoma kratko vrijeme, i nametnuli Jugoslovenstvo....ne vidim po cemu su ikad bili "bastion srpstva". Petrovici su najduza srpska dinastija pored Nemanjica, cak i svetorodna i pjesnicka.

Takve trajne i kulturoloski i vjerski uticajne dinastije osim Nemanjica i Petrovica, Srbi nemaju.
« Последња измена: Април 20, 2021, 02:00:34 пре подне Цуце »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #69 послато: Април 20, 2021, 01:54:52 пре подне »
Унутар српског простора, није било могуће да буде другачије од онога што је било...то што се касније то показало као грешка (да водећа српска династија прихвати неповољно решење за српски народ, тј. краткотрајно добро решење за династију Карађорђевић), не значи да је у том моменту то могло другачије да се реши...да је могло другачије да се реши, решило би се...Тако то бива када једна од победница у светском рату, није европска и светска сила. Јер да јесте, сама би одлучивала о својој судбини
Наш војни успех је превазишао дипломатски капацитет који смо у том моменту имали...
« Последња измена: Април 20, 2021, 02:02:08 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #70 послато: Април 20, 2021, 02:14:04 пре подне »

Наш војни успех је превазишао дипломатски капацитет који смо у том моменту имали...
Дипломатски капацитет је овде био супротан од реалности...понуђено је више него што је требало, и Александар је као "сом на бућку" насео на "колач" у виду Бледа итд...Мада сам упознао Словенце који се хвале, "тамо и тамо је био двор Карађоревића", али џаба све то...кад је могао да прихвати мању државу, али ону где су сви Срби, уједињени у Краљевини Србији...али није тако било...и ту смо где смо, али не треба кукати...да је могло да буде другачије, било би
Што се мене тиче, Краљ Александар није ослободилац, него "привремени респиратор"  српског народа изван данашње Србије...ја и мој ћале га зовемо "дел носке"
« Последња измена: Април 20, 2021, 02:20:18 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #71 послато: Април 20, 2021, 02:54:24 пре подне »

Kralj Nikola je tek na kraju 1918. godine pristao na Jugoslovenstvo, prije toga nije bio veliki zagovornik te ideje. Izjavio je Obrenovicu da mu je jedini cilj da se Srpstvo ujedini, a ako treba bi sluzio kao strazar pred sator.


Јеси ли прочитао проглас краља Николе 24. јула 1914. године? Или његово обраћање из 6. јануара 1919. у којем каже:
''Moji slavni preci i ja radili smo s vama cijelog vijeka na djelu narodnog ujedinjenja. Ja sam taj, koji sam na njemu radio s knjazom Mihailom i vladikom Štrosmajerom, nastavljajući u tome rad Rada vladike s banom Jelačićem.''

Како сада да буде стражар пред шатор Обреновића ако је му је амбиција била де буде свесрпски владар као и претходним Петровићима (твоје речи)? А то за шатор, зар није тако нешто слично наодно изјавио књаз Данило? Барем по ''Цетињском вјеснику''?'


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #72 послато: Април 20, 2021, 03:03:17 пре подне »
Мени је жао Краља Николе, у смислу тога да је био велики Србин...имао је најискреније намере...а шта би било кад би било, да су Обреновићи остали, то је питање...Мислим да би балкански ратови били исти (нису Карађорђевићи измислили Стару Србију и Македонију)...једина би разлика била то што што би Обреновићи имали примат над Петровићима (уместо што су то имали Карађорђевићи), тј. све би било исто..Корен монтенегринства у суштини имамо у томе што црногорска династија није никако могла да стане на чело српства...
Али можда већа добит за српство , од тога да ли је династија Петровића требала да буде на њеном челу или не, је сам "Горски вијенац" Његоша Петровића! О владарима и династијама може да се спекулише која  је боља или не, али о делима, то не! Ту нема бољих их горих, него само сведочанства...
« Последња измена: Април 20, 2021, 03:13:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #73 послато: Април 20, 2021, 04:13:32 пре подне »
Био је велики Србин док није изгубио престо. Како га је изгубио тако су он и неки људи блиски њему тужакали по иностранству како већи суседан народ окупира и терорише мањи народ. То је управо предност тог дуалног идентитета који се гајио и донекле још увек се гаји у Црној Гори. Само промениш улогу како ти одговара. Па 90их је у Црној Гори бујао српски национализам, а како ето нису испуњени национални циљеви и како је постало непопуларно у свету бити Србин тако су се неки само прешалтали на другу страну, пљују оно што су до јуче били и сви су сада комити и бивши либерали Славка Перовића. Мило Ђукановић активно учествовао у ратна збивања 90их, шта све није говорио за Албанце и Хрвате и радио муслиманима у Црној Гори, а сада се представља као неки пацифиста и грађаниста који се бори против српског национализма и повратка мрачних 90их. Ни образа, ни срама, ни одговорности. Понаша се као да људи имају амнезију, а изгледа да је неки заиста и имају.
То је тај луксуз дуалног идентитета који ретки међу Србима имају.

А ето занимљиво да је краљу Николи главе дошао његов унук који је био петровићка школа владања, којем је Никола био први учитељ и узор. Политика је сурова чак и међу крвним сродницима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #74 послато: Април 20, 2021, 04:20:48 пре подне »
Био је велики Србин док није изгубио престо. Како га је изгубио тако су он и неки људи блиски њему тужакали по иностранству како већи суседан народ окупира и терорише мањи народ. То је управо предност тог дуалног идентитета који се гајио и донекле још увек се гаји у Црној Гори. Само промениш улогу како ти одговара. Па 90их је у Црној Гори бујао српски национализам, а како ето нису испуњени национални циљеви и како је постало непопуларно у свету бити Србин тако су се неки само прешалтали на другу страну, пљују оно што су до јуче били и сви су сада комити и бивши либерали Славка Перовића. Мило Ђукановић активно учествовао у ратна збивања 90их, шта све није говорио за Албанце и Хрвате и радио муслиманима у Црној Гори, а сада се представља као неки пацифиста и грађаниста који се бори против српског национализма и повратка мрачних 90их. Ни образа, ни срама, ни одговорности. Понаша се као да људи имају амнезију, а изгледа да је неки заиста и имају.
То је тај луксуз дуалног идентитета који ретки међу Србима имају.

А ето занимљиво да је краљу Николи главе дошао његов унук који је био петровићка школа владања, којем је Никола био први учитељ и узор. Политика је сурова чак и међу крвним сродницима.
Најбоље је не тумачити како и зашто код њих, и само чути шта сквиче  "е вива монтенегро!" Зелембаћи имају амнезију, "комите", плагијтори,почиње им све од Крсте Зрнова-Србина..."орке" без мозга...Девијантни Срби-монтенегрини: а бићу велики , па макар и не био то што јесам! Ја сам већи од тебе Србине, ако већ нисам највећи међу Србима!...Гуштери "дукљански", зелембаћи
« Последња измена: Април 20, 2021, 04:31:18 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #75 послато: Април 20, 2021, 04:51:45 пре подне »
Најбоље је не тумачити како и зашто код њих, и само чути шта сквиче  "е вива монтенегро!" Зелембаћи имају амнезију, "комите", плагијтори,почиње им све од Крсте Зрнова-Србина..."орке" без мозга...Девијантни Срби-монтенегрини: а бићу велики , па макар и не био то што јесам! Ја сам већи од тебе Србине, ако већ нисам највећи међу Србима!...Гуштери "дукљански", зелембаћи
Са задовољством етикетирам ту "популацију" задојену атрибутима којима сам их "насловио" (а нисам то ја измислио, него Срби из ЦГ)...а они су и превазишли то у својим наступима (мало фашизма, мало антифашизма)...Тешка дубиоза и апсолутно задовољство је слушати интервјуе Дона, колико је то обојено "црно и црвено" зарад "дома"
« Последња измена: Април 20, 2021, 05:02:16 пре подне ДушанВучко »

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #76 послато: Април 20, 2021, 10:00:47 пре подне »

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #77 послато: Април 20, 2021, 11:45:32 пре подне »
Ne bi bilo loše za Cengovica da uradi intervju sa Jovicom Krtinicem, kako bi razgovarali o genetici crnogorskih plemena. Stavise, dosta materijala se vec nakupio.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #78 послато: Април 20, 2021, 09:36:52 поподне »
Био је велики Србин док није изгубио престо. Како га је изгубио тако су он и неки људи блиски њему тужакали по иностранству како већи суседан народ окупира и терорише мањи народ. То је управо предност тог дуалног идентитета који се гајио и донекле још увек се гаји у Црној Гори. Само промениш улогу како ти одговара. Па 90их је у Црној Гори бујао српски национализам, а како ето нису испуњени национални циљеви и како је постало непопуларно у свету бити Србин тако су се неки само прешалтали на другу страну, пљују оно што су до јуче били и сви су сада комити и бивши либерали Славка Перовића. Мило Ђукановић активно учествовао у ратна збивања 90их, шта све није говорио за Албанце и Хрвате и радио муслиманима у Црној Гори, а сада се представља као неки пацифиста и грађаниста који се бори против српског национализма и повратка мрачних 90их. Ни образа, ни срама, ни одговорности. Понаша се као да људи имају амнезију, а изгледа да је неки заиста и имају.
То је тај луксуз дуалног идентитета који ретки међу Србима имају.

Амин!
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #79 послато: Април 21, 2021, 02:52:07 пре подне »
Јеси ли прочитао проглас краља Николе 24. јула 1914. године? Или његово обраћање из 6. јануара 1919. у којем каже:
''Moji slavni preci i ja radili smo s vama cijelog vijeka na djelu narodnog ujedinjenja. Ja sam taj, koji sam na njemu radio s knjazom Mihailom i vladikom Štrosmajerom, nastavljajući u tome rad Rada vladike s banom Jelačićem.''

Како сада да буде стражар пред шатор Обреновића ако је му је амбиција била де буде свесрпски владар као и претходним Петровићима (твоје речи)? А то за шатор, зар није тако нешто слично наодно изјавио књаз Данило? Барем по ''Цетињском вјеснику''?'



I jedan i drugi su iskazali to, vjerovatno je samo retorika ili samo iskrena zelja za ujedinjenje. Ali cini mi se da su Petrovici vec u to doba bili popularniji od Obrenovica u samoj Srbiji. Narod Beograda je nosio knjaza Nikolu na ramenima.


Цитат
Био је велики Србин док није изгубио престо. Како га је изгубио тако су он и неки људи блиски њему тужакали по иностранству како већи суседан народ окупира и терорише мањи народ. То је управо предност тог дуалног идентитета који се гајио и донекле још увек се гаји у Црној Гори. Само промениш улогу како ти одговара. Па 90их је у Црној Гори бујао српски национализам, а како ето нису испуњени национални циљеви и како је постало непопуларно у свету бити Србин тако су се неки само прешалтали на другу страну, пљују оно што су до јуче били и сви су сада комити и бивши либерали Славка Перовића. Мило Ђукановић активно учествовао у ратна збивања 90их, шта све није говорио за Албанце и Хрвате и радио муслиманима у Црној Гори, а сада се представља као неки пацифиста и грађаниста који се бори против српског национализма и повратка мрачних 90их. Ни образа, ни срама, ни одговорности. Понаша се као да људи имају амнезију, а изгледа да је неки заиста и имају.
То је тај луксуз дуалног идентитета који ретки међу Србима имају.

А ето занимљиво да је краљу Николи главе дошао његов унук који је био петровићка школа владања, којем је Никола био први учитељ и узор. Политика је сурова чак и међу крвним сродницима.

To nije tacno za Nikolu. Ostao je nacionalni Srbin do kraja zivota. 1919. je izjavio podrsku za ujedinjenje srpske pravoslavne crkve i obnovu pecke patrijarsije, u svom testamentu je trazio da bude sahranjen sa srpskom trobojkom i sabljom Nemanjica na svom mrtvackom odru. Ja ne znam sta jos treba da iskazuje da bude jasno da je Srbin.

Lojalnost ili ljubav prema vlasti Srbije nema veze sa srpskim ponosom, jer Srpstvo i ne zavisi od drzave Srbije. Srpstvo je mnogo starije od Srbije.