Аутор Тема: Лика и Личани  (Прочитано 78433 пута)

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Лика и Личани
« Одговор #80 послато: Јануар 31, 2018, 10:20:39 поподне »
То није то, занимају ме оне што је Свевлад поставио, детаљније су и финија је графика.
бити Србин је светиња

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Лика и Личани
« Одговор #81 послато: Јануар 31, 2018, 10:32:17 поподне »
То није то, занимају ме оне што је Свевлад поставио, детаљније су и финија је графика.

Оне мапе које сам поставио су лепо урађене и што је врло битно писане су Ћирилицом. 
Нашао сам само мапе општина РСК из северне Далмације и Лике изузев општине Плашки https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2837.20
« Последња измена: Јануар 31, 2018, 10:33:58 поподне Свевлад »

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #82 послато: Март 08, 2018, 11:27:47 поподне »
Da li se zna haplogrupa Lički Medakovića?




Милорад Медаковић (Зрмaњa, новембар 1824 — Београд, 14/26. март 1897) је био српски историчар, новинар и дипломата. Медаковић је био секретар и војвода кнеза Данилa, биограф Његошев, и брат Данилa Медаковићa (1819—1881).

Милорад Георгије Медаковић са братом Данилом окретао је точак историје свог народа. Подједнако се борио за његово ослобађање и збацивање плашта заосталости. Романтичарским заносом ширио је идеју словенства и љубав према Русији, чијом се тадашњом моћи поносио колико и својом српском припадношћу. Ношен патриотизмом Милорад године 1844. на препоруку тадашњег дубровачког пароха и уредника „Магазина српско-далматинског“ Ђорђа Николајевића одлази на Цетиње и постаје учитељ. Од тада почиње Милорадова узбудљива дипломатска, новинарска, истраживачка и књижевничка каријера. После неколико година учитељевана, Петар II Петровић Његош именује Милорада за свога првог ађутанта. Убрзо постају велики пријатељи, четворогодишњи сарадници и саборци. Заједно одлазе у Беч, где му Његош поверава улогу коректора „Горског вијенца".

По повратку из Аустрије Милорад свраћа у Венецију, ради прикупљања грађе о Црној Гори. Годину дана касније одлучује се да напусти, Цетиње и крене у новинарску и књижевну авантуру, записано је у „Гласу Црногорца“ у бр. 51, 26. новембра 1894.

Већ 1. септембра 1848. Милорад се обрео у Котору, а два месеца касније у Сремским Карловцима, где се прикључује свом брату, др филозофије Данилу Медаковићу, који је у то време био познати новинар и издавач часописа „Напредак“. Због писања чланака против Метернихове политике угњетавања јужних Словена, Милорад је 1849. био ухапшен. По изласку из апсане одлази у Загреб, где се прикључује Људевиту Гају и постаје сарадник „Народних новина“. Био је главни уредник „Шумадинке“, покренуо је и часописе 'Војвођанка“ и „Јужна пчела“ (покренут 15. октобра 1851) . Крајем 1854. Милорад добија позив са Цетиња „да се прими положаја секретара књаза Данила“. У јуну 1885. прихвата понуђено и тако улази у политику. Путовао је у Русију, настојећи да издејствује политичку независност Црне Горе. Једно време био је чиновник Руског посланства у Београду. Радио је и на прикупљању књига за цетињску библиотеку, а у Дубровнику је завршио фотографски курс и тако 1845. постао први црногорски фотограф. Умро је у Београду 14. марта 1897.у 74. години живота, завештавши три куће и све акције српском народу.

Најзначајније дело Милорада Медаковића је „Живот и обичаји Црногораца“ (1860).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Лика и Личани
« Одговор #83 послато: Март 08, 2018, 11:46:03 поподне »
Da li se zna haplogrupa Lički Medakovića?




Милорад Медаковић (Зрмaњa, новембар 1824 — Београд, 14/26. март 1897) је био српски историчар, новинар и дипломата. Медаковић је био секретар и војвода кнеза Данилa, биограф Његошев, и брат Данилa Медаковићa (1819—1881).

Милорад Георгије Медаковић са братом Данилом окретао је точак историје свог народа. Подједнако се борио за његово ослобађање и збацивање плашта заосталости. Романтичарским заносом ширио је идеју словенства и љубав према Русији, чијом се тадашњом моћи поносио колико и својом српском припадношћу. Ношен патриотизмом Милорад године 1844. на препоруку тадашњег дубровачког пароха и уредника „Магазина српско-далматинског“ Ђорђа Николајевића одлази на Цетиње и постаје учитељ. Од тада почиње Милорадова узбудљива дипломатска, новинарска, истраживачка и књижевничка каријера. После неколико година учитељевана, Петар II Петровић Његош именује Милорада за свога првог ађутанта. Убрзо постају велики пријатељи, четворогодишњи сарадници и саборци. Заједно одлазе у Беч, где му Његош поверава улогу коректора „Горског вијенца".

По повратку из Аустрије Милорад свраћа у Венецију, ради прикупљања грађе о Црној Гори. Годину дана касније одлучује се да напусти, Цетиње и крене у новинарску и књижевну авантуру, записано је у „Гласу Црногорца“ у бр. 51, 26. новембра 1894.

Већ 1. септембра 1848. Милорад се обрео у Котору, а два месеца касније у Сремским Карловцима, где се прикључује свом брату, др филозофије Данилу Медаковићу, који је у то време био познати новинар и издавач часописа „Напредак“. Због писања чланака против Метернихове политике угњетавања јужних Словена, Милорад је 1849. био ухапшен. По изласку из апсане одлази у Загреб, где се прикључује Људевиту Гају и постаје сарадник „Народних новина“. Био је главни уредник „Шумадинке“, покренуо је и часописе 'Војвођанка“ и „Јужна пчела“ (покренут 15. октобра 1851) . Крајем 1854. Милорад добија позив са Цетиња „да се прими положаја секретара књаза Данила“. У јуну 1885. прихвата понуђено и тако улази у политику. Путовао је у Русију, настојећи да издејствује политичку независност Црне Горе. Једно време био је чиновник Руског посланства у Београду. Радио је и на прикупљању књига за цетињску библиотеку, а у Дубровнику је завршио фотографски курс и тако 1845. постао први црногорски фотограф. Умро је у Београду 14. марта 1897.у 74. години живота, завештавши три куће и све акције српском народу.

Најзначајније дело Милорада Медаковића је „Живот и обичаји Црногораца“ (1860).

Колико ја знам Медаковићи из Лике славе Ђурђевдан.

Ђурђевдан славе и Медићи из Лике који су R1a-Z280>YP237, тако да је врло могуће да и Медаковићи припадају тој хаплогрупи.

Већина до сад тестираних Личана који су R1a славе Ђурђевдан.
« Последња измена: Март 08, 2018, 11:47:47 поподне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Лика и Личани
« Одговор #84 послато: Март 09, 2018, 06:41:04 поподне »
Милорад Медаковић је био прадеда нашем академику Дејану Медаковићу.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #85 послато: Март 09, 2018, 10:01:06 поподне »
Kolko znam Milorad nije bio ženjen i nije ima dijece.
Dejan je od njegovog brata Danila.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #86 послато: Март 09, 2018, 10:16:29 поподне »
Da li se znaju haplogrupe Lički Žutića, Agbaba i Žeželja?

Žutići su iz sela Štikada od Gračaca od koji je bio i poznati glumac Miloš Žutić i Titin lični pilot Nikola (Koja) Žutić.

Marko Agbaba iz sela Ljubović od Gračaca lični Titin vozač i Milan Žeželj iz sela Podurljaj kod Gračaca bio  glavni za obezbijeđenje Tita.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Лика и Личани
« Одговор #87 послато: Март 10, 2018, 02:15:35 поподне »
Da li se znaju haplogrupe Lički Žutića, Agbaba i Žeželja?

Žutići su iz sela Štikada od Gračaca od koji je bio i poznati glumac Miloš Žutić i Titin lični pilot Nikola (Koja) Žutić.

Marko Agbaba iz sela Ljubović od Gračaca lični Titin vozač i Milan Žeželj iz sela Podurljaj kod Gračaca bio  glavni za obezbijeđenje Tita.

Агбабе би требало да су сродне личким Дракулићима (раније презиме Агбаба је Дракулић, славе Мратиндан, исто као и Дракулићи). Нико од Дракулића и њима сродних породица није тестиран, постоје неке индиције да су можда I2a PH908 (на основу резултата неких мратинштанских родова из Корјенића у Херцеговини, матице личких Дракулића), али нећемо знати засигурно док се неко од њих не тестира.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #88 послато: Март 10, 2018, 06:44:14 поподне »
Zahvaljujm Vuk na podatku

Da li se znaju haplogrupe Lički Kalembera, Šerbedžija, Škorića?

Vlado Kalmber je od Korenice.

Mira Škorić je od Korenice.



Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #89 послато: Март 10, 2018, 06:50:29 поподне »
Od koji je Krtinića Jovica Krtinić koji gostuje na televizijama u vezi DNK?
Jeli od oni iz Rudog Polja ili od oni iz Klapavica?












Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Лика и Личани
« Одговор #90 послато: Март 10, 2018, 07:21:16 поподне »
Od koji je Krtinića Jovica Krtinić koji gostuje na televizijama u vezi DNK?
Jeli od oni iz Rudog Polja ili od oni iz Klapavica?

Можда би члан форума под именом Број 1 могао знати. Мислим да је добар с њим...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Лика и Личани
« Одговор #91 послато: Март 10, 2018, 07:27:25 поподне »
Можда би члан форума под именом Број 1 могао знати. Мислим да је добар с њим...
Рудопоље Брувањско, испод Јасенара.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Лика и Личани
« Одговор #92 послато: Март 10, 2018, 08:33:09 поподне »
Od koji je Krtinića Jovica Krtinić koji gostuje na televizijama u vezi DNK?
Jeli od oni iz Rudog Polja ili od oni iz Klapavica?
Можда би члан форума под именом Број 1 могао знати. Мислим да је добар с њим...

Хахахаха  ;D ;D ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #93 послато: Март 13, 2018, 12:00:50 пре подне »
Рудопоље Брувањско, испод Јасенара.

Pretpostavlja sam da mora biti ili iz Rudog Polja ili iz Klapavica, jer kolko znam Krtinića nema na drugom mijestu u Lici.

Jesu li mozda kojim slučajem testirani Lički Dautovići, zatim Kneževići is Srba, Orlovići iz Srednje Gore,  Erori iz Korenice,
Munižabe,, Brujići, Ostojći, Miljuši?
Interesanto bi bilo  znati i Čanke od Zrmanje koji su Srbi od koji je Nenad Čanak političar pa ih usporediti sa Čancima iz Podlapače.

Zatim Marijan Matijavić koji je bio najjači čojek na svijetu, a porijeklom iz sela Duboki Do koji se nalazi u Velebitu od Garčaca prema Popini đe samo imaju Đekići i Matijevići.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #94 послато: Март 14, 2018, 10:22:32 поподне »
Pošto je Lika jako specifična šta se tiče prezimena koja imamo tamo.

Ja bi predložio da se izvrši dnk test za sljedeće familije pa da usporedimo. Pošto se ta prezimena sreću i kod Srba i kod Hrvata.

Starčevći, Kneževići, Došeni Kovačevćci, Mraovići, Petrovići, Matijevići, Pejići, itd.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Лика и Личани
« Одговор #95 послато: Март 15, 2018, 12:14:39 пре подне »
Pretpostavlja sam da mora biti ili iz Rudog Polja ili iz Klapavica, jer kolko znam Krtinića nema na drugom mijestu u Lici.

Jesu li mozda kojim slučajem testirani Lički Dautovići, zatim Kneževići is Srba, Orlovići iz Srednje Gore,  Erori iz Korenice,
Munižabe,, Brujići, Ostojći, Miljuši?
Interesanto bi bilo  znati i Čanke od Zrmanje koji su Srbi od koji je Nenad Čanak političar pa ih usporediti sa Čancima iz Podlapače.

Zatim Marijan Matijavić koji je bio najjači čojek na svijetu, a porijeklom iz sela Duboki Do koji se nalazi u Velebitu od Garčaca prema Popini đe samo imaju Đekići i Matijevići.

Тестирани Ерор из Бунића је I2-CTS10228.

Чанак из Широке Куле је J2 (још се не зна подграна).

Кнежевићи из Срба би требали бити R1a-Z280>Y2613, тестирани Кнежевић из Малог Цвјетнића код Дрвара припада тој хаплогрупи.
Кнежевићи из околине Дрвара и из Лике су истог порекла, а највероватније су они из околине Дрвара дошли из Лике као и многи родови у том делу западне Босне.

 

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #96 послато: Март 15, 2018, 09:51:35 поподне »
Zahvaljujem Svevlad.
Ja ti baš nema puno vremena da pregledavam ko se testira pa mi ovako dođe lakše da pitam. Nemoj zamjeriti.

Desnice koji su bili poznati hajduci iz Like su se prebacili u Dalmaciju i oženili od kuće Jankovića poznati Kotorski Uskoka.

Mileusnići is Srba. Od koji je i Milka Forcman djevojacko Mileusnić.

Znaju li se možda njive haplogrupe?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Лика и Личани
« Одговор #97 послато: Март 15, 2018, 09:54:24 поподне »
Zahvaljujem Svevlad.
Ja ti baš nema puno vremena da pregledavam ko se testira pa mi ovako dođe lakše da pitam. Nemoj zamjeriti.

Desnice koji su bili poznati hajduci iz Like su se prebacili u Dalmaciju i oženili od kuće Jankovića poznati Kotorski Uskoka.

Mileusnići is Srba. Od koji je i Milka Forcman djevojacko Mileusnić.

Znaju li se možda njive haplogrupe?

За Деснице не знам, није се још нико од њих тестирао.

Милеуснићи из Лике су R1a.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #98 послато: Март 15, 2018, 10:12:42 поподне »
Znači da ako se dođe do podataka haplogrupe Kneževića iz Lovinca koji su Hrvati onda će se moći lako viditi da li su rodbinski povezani sa onim iz Srba.

Ako se ne varam mislim da u Gracacu postoji stara crkva koja je bila pravoslavna, sad je koriste katolici.
Jedan od Kneževića je zbog vojnog napredovanja u austrijsko vojsci bio u to umješan. Tako da bi po nekoj pretpostavci to bila ta linija. E sad traba da se
to utvrdi.



Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Лика и Личани
« Одговор #99 послато: Март 15, 2018, 10:24:04 поподне »
Ja bi svima preporučio da pročitaju knjigu "Čuvaj se senjske ruke" od Augusta Šenoe.

Mislim da je to jedan od najbolji istorijski romana koji nam daje uvid i u najsitnije detalje.