Аутор Тема: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972  (Прочитано 24145 пута)

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« послато: Август 04, 2016, 01:01:36 поподне »
КО СУ БУКУМИРЕ, БУКУМИРИ...

О њима данас сведочи Букумирско језеро...породице и родови презимена Букумира, Букумирић, Букумировић...предања, приче и легенде...

Може ли се о њима шта тачније рећи, има ли и њих сада међу нама, чијим венама тече њихова крв ?



https://www.facebook.com/jezerobukumirsko/?fref=ts

https://hr.wikipedia.org/wiki/Bukumiri

http://www.mojacrnagora.com/bukumirsko-jezero/

http://illyria.proboards.com/thread/35761/izumrla-vecinom-neslovenska-plemena-crnoj
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #1 послато: Септембар 15, 2016, 11:26:54 поподне »
Тему би вероватно требало преместити међу остале теме о пореклу становништва Црне Горе.

Букумири су стариначко племе са простора данашњег племена Братоножићи чије порекло још увек није поуздано утврђено. За разлику од осталих старинаца нису крили ко су, чак шта више увек су истицали да су Букумири по презименима која су узимали након што би напустили матицу. Може се рећи да никада нису престали да постоје као племе за разлику од Лужана који су на све начине покушавали да прикрију своје порекло.
Букумири су почетком и средином прошлог века чинили већину становништва у следећим селима у Црној Гори: Јаблан (Братоножићи), Фемића Крш (Беране), Брзава (Беране) и Јоховица (Петњица). У Јаблану су Лаловићи, у Фемића Кршу и Брзави су Фемићи, а у Јоховици су муслимани Кораћи (од Кораћа из Горњих Села у Васојевићима). Уколико би се нека од ових породица тестирала, могли би да стекнемо бољу слику о њиховом генетском пореклу.

Чланци које си навео су нажалост пуни произвољних теорија. Нема никаквих доказа да су Букумири у сродству са било којим другим стариначким племеном. Такође, чисто сумњам да би било које племе добило назив по "добром хлебу". Али у недостатку података и озбиљнијих истраживања, многи пишу све и свашта.
« Последња измена: Септембар 15, 2016, 11:31:58 поподне админ »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #2 послато: Септембар 25, 2016, 03:15:30 пре подне »
Od tih Bratonozica koje navodis su i dva bratstva u selu Gornja Rzenica kod Plava.
Lalovici i Novovici. Pola ovih Novovica je konvertovalo na islam tako da su danas vecinom Albanci u okoline Peci a i deo u Plavu su Bosnjaci. Pravoslavni su Crnogorci odnosno Srbi. I jedni i drugi znaju da su rodjaci.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #3 послато: Септембар 26, 2016, 02:19:03 поподне »
Тему би вероватно требало преместити међу остале теме о пореклу становништва Црне Горе.

Букумири су стариначко племе са простора данашњег племена Братоножићи чије порекло још увек није поуздано утврђено. За разлику од осталих старинаца нису крили ко су, чак шта више увек су истицали да су Букумири по презименима која су узимали након што би напустили матицу. Може се рећи да никада нису престали да постоје као племе за разлику од Лужана који су на све начине покушавали да прикрију своје порекло.
Букумири су почетком и средином прошлог века чинили већину становништва у следећим селима у Црној Гори: Јаблан (Братоножићи), Фемића Крш (Беране), Брзава (Беране) и Јоховица (Петњица). У Јаблану су Лаловићи, у Фемића Кршу и Брзави су Фемићи, а у Јоховици су муслимани Кораћи (од Кораћа из Горњих Села у Васојевићима). Уколико би се нека од ових породица тестирала, могли би да стекнемо бољу слику о њиховом генетском пореклу.

Чланци које си навео су нажалост пуни произвољних теорија. Нема никаквих доказа да су Букумири у сродству са било којим другим стариначким племеном. Такође, чисто сумњам да би било које племе добило назив по "добром хлебу". Али у недостатку података и озбиљнијих истраживања, многи пишу све и свашта.
Поријеклом Букумире су и у Лужцу код Берана ( и данас носе презиме Букумире). Има их у Будимљи. Од њих су у Сјеници на Пештеру.   Има још братстава која се казују да су  од Братоножића и Куча у Горњем Полимљу, Пештери, Метохији (како православне, тако и исламске вјероисповијести) а у ствари су поријеклом Букумири. Генетско тестирање по мушкој линији ће то недвосмислено потврдити.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #4 послато: Октобар 03, 2016, 11:20:07 поподне »
Постоји солидна вероватноћа да већ имамо једног тестираног који је пореклом од Букумира што ми је раније промакло. У питању је Скендеровић из Бихора:
Скендеровић   муслиман   Трпези/Петњица/ЦГ   J2b   J2b2   М241   12   24   15   10   10   18   11   15   10   12   11   28         

Лутовац наводи за њих следеће у својој књизи "Бихор и Корита":
Цитат
Најпре су се доселили Скендеровићи (35 к.), чији је предак дошао као православни из Брскута у Братоножићима. Њихови рођаци су Рамдодовићи (штампарска грешка, исправно је Рамдедовићи) у суседном селу Лагаторима и Дервовићи у Бијелом Пољу. Кажу да су од три брата. Скендеровићи су били и аге.
За Рамдедовиће такође не наводи даље порекло сем да су из Братоножића. Међутим, у књизи "Рожаје и Штавица" Лутовац пише следеће о братству Ратковићи из села Башча код Рожаја:
Цитат
Ратковићи - Букумире (2 к.) (с. Лучиндан). Предак се доселио из Братоножића и настанио се у Гуслице, а затим прешао у Злоглаве, на земљу Сутовића. Тада су се презивали Бојовићи. Одатле су се због несигурности преселили у Башчу, а други њихови рођаци Ивановићи у Буковицу и Веље Поље (Штавица). Ратковићи су род са муслиманима Скендеровићима. Кажу да су од два брата.
Уколико је предање које постоји код Ратковића тачно, онда су и Скендеровићи пореклом Букумири што је врло могуће с обзиром да Ердељановић наводи да се старо становништво Брскута готово у потпуности иселило.

На нашем пројекту се наводи да припадају групи J2b J-M241, међутим приметио сам на албанском ДНК пројекту да су сви Ј2 који су тестирани на 23andme у овој групи, док су тестирани са FTDNA у млађој групи J2b2 J-L283. Тако да је врло могуће да су сви Ј2 са нашег подручја заправо J2b2 J-L283, а да 23andme не приказује довољно детаљне резултате. Не разумем се довољно у хаплогрупе, тако да ћу детаљнију анализу оставити неком другом. Једино што могу да закључим је да, уколико су Букумири J2, онда дефинитивно отпада могућност да су словенског порекла.

Још једном бих предложио уредницима да ову тему пребаце међу теме о пореклу становништва Црне Горе с обзиром да заиста нема никакве везе са подручјем Србије.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #5 послато: Октобар 04, 2016, 10:51:27 пре подне »
Постоји солидна вероватноћа да већ имамо једног тестираног који је пореклом од Букумира што ми је раније промакло. У питању је Скендеровић из Бихора:
Скендеровић   муслиман   Трпези/Петњица/ЦГ   J2b   J2b2   М241   12   24   15   10   10   18   11   15   10   12   11   28         

Лутовац наводи за њих следеће у својој књизи "Бихор и Корита":За Рамдедовиће такође не наводи даље порекло сем да су из Братоножића. Међутим, у књизи "Рожаје и Штавица" Лутовац пише следеће о братству Ратковићи из села Башча код Рожаја:Уколико је предање које постоји код Ратковића тачно, онда су и Скендеровићи пореклом Букумири што је врло могуће с обзиром да Ердељановић наводи да се старо становништво Брскута готово у потпуности иселило.

На нашем пројекту се наводи да припадају групи J2b J-M241, међутим приметио сам на албанском ДНК пројекту да су сви Ј2 који су тестирани на 23andme у овој групи, док су тестирани са FTDNA у млађој групи J2b2 J-L283. Тако да је врло могуће да су сви Ј2 са нашег подручја заправо J2b2 J-L283, а да 23andme не приказује довољно детаљне резултате. Не разумем се довољно у хаплогрупе, тако да ћу детаљнију анализу оставити неком другом. Једино што могу да закључим је да, уколико су Букумири J2, онда дефинитивно отпада могућност да су словенског порекла.

Још једном бих предложио уредницима да ову тему пребаце међу теме о пореклу становништва Црне Горе с обзиром да заиста нема никакве везе са подручјем Србије.

Иване, грани L283 припада већина европских J2b M241. TMRCA ове гране је око 6000 година. Вероватно је дошла у Европу миграцијама у (млађе) Бронзано доба.

Иначе, занимљиво је да Скендеровић нема превише поклапања међу Гегама, већ je овакав хаплотип J2b2 више присутан на југу Балкана (Грци и Тоске). Проверићу касније још једном.

Како се све то уклапа у Букумире, остаје да се види.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #6 послато: Октобар 04, 2016, 10:54:20 пре подне »
Већ смо имали Вељића из Берана који је имао и предање да је Букумир. Припада грани G2a L497. Слави Никољдан.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #7 послато: Октобар 04, 2016, 01:55:46 поподне »
Кад си већ поменуо Вељића, мени на памет пада тестирани Вулетић из Црмнице, о коме немамо других података, а који је исто G2a L497.
У Црмници сам утврдио да постоје род Вулетића из Лимљана (у Црмницу дошли из Катунске нахије), као и Вулетићи, једна од грана Глуходољана, а деле се на Ђурашиће, Бошковиће, Кнежевиће, Вуксановиће и Раичевиће.
Нисам сигуран да ли се нека од ових грана и даље презива Вулетић, али правац досељења Вулетића и већине Глуходољана је "из Васојевића". А у Васојевићима су, исто као и у Братоножићима (одакле је Вељић) живели Букумири.
Било би значајно да се утврди да ли је тестирани Вулетић од ових глуходолских, јер би онда могући закључак био да је Г2а у овом подручју управо букумирска.
У ову групу би могли спадати и тестирани са СДП: Пријепољци (Пушице, Ћубић, Мићовић), а можда и Суђић из Паштровића.
Енигма су ми Петровић и Пејковић (за чији род предлажем да назив "Зоговићи" у табели СДП), који се не уклапају у потенцијално букумирски род, а географски су им у непосредној близини.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #8 послато: Октобар 04, 2016, 02:00:50 поподне »
Већ смо имали Вељића из Берана који је имао и предање да је Букумир. Припада грани G2a L497. Слави Никољдан.

Вељићи сами за себе тврде да су од Братоножића, али их пецкају да су Букумири.
Мени је и логично да су родови у Полимљу који су ту доселили из Братоножића букумирског порекла (има их више, прво ми на памет падају Барјактаровићи из Петњика код Берана), јер су се управо они, под притиском Братоножића и Васојевића, оданде исељавали негде где ће бити, колико толико, безбеднији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #9 послато: Октобар 04, 2016, 02:01:12 поподне »
Кад си већ поменуо Вељића, мени на памет пада тестирани Вулетић из Црмнице, о коме немамо других података, а који је исто G2a L497.
У Црмници сам утврдио да постоје род Вулетића из Лимљана (у Црмницу дошли из Катунске нахије), као и Вулетићи, једна од грана Глуходољана, а деле се на Ђурашиће, Бошковиће, Кнежевиће, Вуксановиће и Раичевиће.
Нисам сигуран да ли се нека од ових грана и даље презива Вулетић, али правац досељења Вулетића и већине Глуходољана је "из Васојевића". А у Васојевићима су, исто као и у Братоножићима (одакле је Вељић) живели Букумири.
Било би значајно да се утврди да ли је тестирани Вулетић од ових глуходолских, јер би онда могући закључак био да је Г2а у овом подручју управо букумирска.
У ову групу би могли спадати и тестирани са СДП: Пријепољци (Пушице, Ћубић, Мићовић), а можда и Суђић из Паштровића.
Енигма су ми Петровић и Пејковић (за чији род предлажем да назив "Зоговићи" у табели СДП), који се не уклапају у потенцијално букумирски род, а географски су им у непосредној близини.

Вулетић и Вељић су свакако истог рода, блиске генетике. Не треба заборавити да је Вулетић тестиран позитивно на СНП L42, па би требало претпоставити да су и сви они блиски Вулетићу по маркерима такође L42. L42 је слично старијој грани L497 лоциран на подручју Алпа и чини ми се да је најбољи кандидат за неко романизовано келтско становништво.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #10 послато: Октобар 04, 2016, 02:03:13 поподне »
чини ми се да је најбољи кандидат за неко романизовано келтско становништво.

Букумири се, како због самог необичног имена, тако и због њихових описа из племенских предања, сасвим добро уклапају у овај опис.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #11 послато: Октобар 04, 2016, 04:33:32 поподне »
Већ смо имали Вељића из Берана који је имао и предање да је Букумир. Припада грани G2a L497. Слави Никољдан.
  У Горњем Бихору има још поријеклом Букумира, рођака Вељића: Рамдедовићи, Латићи  у селу Лагаторе, (Х)Уремовићи, Цикотићи... муслимани)  На једној промоцији  књиге о Братоножићима ( које не признају прави Братоножићи) у долини Лима, У Београду питао сам што нијесу обухватили и поисламљене Братоножиће у Бихору, Пештери, Плаву и Гусињу, Метохији... изазвао сам дискусијом између осталих, такве реакције да је испала гунгула, ларма, типично  како се у народу каже: "побише се, поклаше се ка Букумире" ( ако то нијесу измислили Васојевићи, Кучи...)   На промоцији књиге пок. Мила Марковића о Братоножићима, такође у Београду на коју сам уредно позван, нијесам дошао "до ријечи", јер   стварно аутор више није био међу живима, нијесам имао са ким да полемишем. На Пореклу сам  коментарисао  сукобе Васојевића и Букумира у селу Будимља. Било је жестоких реакција.
Тачно је да многа православна  братства у околини Берана, Андријевице, Плава и Гусиња,  не воле кад им се помену Букумире као дио породичног поријекла. Неки то сматрају за увреду. И прије тестирања познато ми је  да су Вељићи од Букумира.  Један од њих ми је затрпао мејл са Братоножићима и Бранковићима. Све "племић до племића"? Видим да ни остали по српским земљама нијесу имуни од тога.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #12 послато: Октобар 04, 2016, 07:49:34 поподне »
Не треба се много узрујавати због оваквих реакција (осим ако те не појуре са моткама, ножевима и леворима). Знамо се ми тамо, у Горњем Полимљу и Беранској котлини сви, ко смо и што смо. Барем овде можемо изнети све реалне чињенице.
Е, сад, хоћемо ли смети после тога слободно се шетати по Беранах, то је питање...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #13 послато: Октобар 05, 2016, 10:53:00 поподне »
  У Горњем Бихору има још поријеклом Букумира, рођака Вељића: Рамдедовићи, Латићи  у селу Лагаторе, (Х)Уремовићи, Цикотићи... муслимани)  На једној промоцији  књиге о Братоножићима ( које не признају прави Братоножићи) у долини Лима, У Београду питао сам што нијесу обухватили и поисламљене Братоножиће у Бихору, Пештери, Плаву и Гусињу, Метохији... изазвао сам дискусијом између осталих, такве реакције да је испала гунгула, ларма, типично  како се у народу каже: "побише се, поклаше се ка Букумире" ( ако то нијесу измислили Васојевићи, Кучи...)   На промоцији књиге пок. Мила Марковића о Братоножићима, такође у Београду на коју сам уредно позван, нијесам дошао "до ријечи", јер   стварно аутор више није био међу живима, нијесам имао са ким да полемишем. На Пореклу сам  коментарисао  сукобе Васојевића и Букумира у селу Будимља. Било је жестоких реакција.
Тачно је да многа православна  братства у околини Берана, Андријевице, Плава и Гусиња,  не воле кад им се помену Букумире као дио породичног поријекла. Неки то сматрају за увреду. И прије тестирања познато ми је  да су Вељићи од Букумира.  Један од њих ми је затрпао мејл са Братоножићима и Бранковићима. Све "племић до племића"? Видим да ни остали по српским земљама нијесу имуни од тога.

Пуно људи не воли да им се помене нешто што им неодговара (то је код свих народа исто). Примећујем једино да код видоја013 је истина на првом месту што је једино исправно.

Узгред да упитам каква је та књига о Братоножићима и јел утврђено јел Павићевићи са Пељева Бријега су од брата или од доводка из Куча.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #14 послато: Октобар 06, 2016, 08:57:56 пре подне »
Пуно људи не воли да им се помене нешто што им неодговара (то је код свих народа исто). Примећујем једино да код видоја013 је истина на првом месту што је једино исправно.

Узгред да упитам каква је та књига о Братоножићима и јел утврђено јел Павићевићи са Пељева Бријега су од брата или од доводка из Куча.

Хвала. Свима нама истина мора бити једино мјерило.
 Књига Мила Марковића о Братоножићима је коштала  много, не сјећам се цифре. Нијесам је читао.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #15 послато: Октобар 24, 2016, 01:03:31 пре подне »
 Gledajući video od dnk projekta na YT, spomenuto je da Uzunoviči (Rogača/Guča) imaju predanje da potiču od Femijića sa Femića Krša. I po njihovom predanju Femija se udala za Bukumiru, važno da se spominje to ime Bukumira u predanju, i znam da se po mnogima oni vezuju za Bukumire. Oni su E-V13, izgleda kao Z5017 - CTS9320.
 

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #16 послато: Октобар 24, 2016, 05:12:59 поподне »
Gledajući video od dnk projekta na YT, spomenuto je da Uzunoviči (Rogača/Guča) imaju predanje da potiču od Femijića sa Femića Krša. I po njihovom predanju Femija se udala za Bukumiru, važno da se spominje to ime Bukumira u predanju, i znam da se po mnogima oni vezuju za Bukumire. Oni su E-V13, izgleda kao Z5017 - CTS9320.
Порекло Фемића (или Фемијића, зависи од извора) је доста магловито. По предању које је Лутовац забележио, Фемија се на Крш доселила из Братоножића са четворо деце након што јој је муж умро. Међутим, негде сам прочитао предање да се Фемија после преудала и да је имала синове и из другог брака. Судећи по овом резултату, могуће је да има истине у другом предању.
Цео тај род А са ДНК пројекта је доста необичан, припада му доста тестираних са врло широког подручја који по предањима немају никакве везе једни са другима.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #17 послато: Октобар 24, 2016, 10:07:12 поподне »
Порекло Фемића (или Фемијића, зависи од извора) је доста магловито. По предању које је Лутовац забележио, Фемија се на Крш доселила из Братоножића са четворо деце након што јој је муж умро. Међутим, негде сам прочитао предање да се Фемија после преудала и да је имала синове и из другог брака. Судећи по овом резултату, могуће је да има истине у другом предању.
Цео тај род А са ДНК пројекта је доста необичан, припада му доста тестираних са врло широког подручја који по предањима немају никакве везе једни са другима.

 Rod A ima oko 0 % šanse da pripada istoj podgrani E-V13. Oni su tu čini se grupisani više po nekoj podudarnosti, izgleda odokativno da malo više roda A pripada grani Z5018 nego Z5017, ali naravno da unutar njega ima podudarajućih "blokova". Da dam primjer, ne postoje verifikovani pripadnici CTS9320>Z16988 sa dys458=15 ili manje, što znači da onaj koji ima 15 i manje odmah je praktično završio sa Z16988, Također Z16988 ima 25 na dys447 a izuzetci koji imaju 26 imaju svi 15 na dys19 umjesto standardnog 13. S druge strane Z5018 ima tendenciju ka 15 na dys458 ali ni blizu tako isključivu i tu postoji jedna značajna manjina sa većim vrijednostima, Kod dys447 pravilo je 26+ ali ima nekolicina sa nižim.


 Za Bukumire, ovdje http://www.montenet.org/2001/defteri.html
, ima  u popisu iz 1497 i katun Bukumira, ima nekolicina Albanskih imena, ali je katun očito tad bio slavizovan. Što se tiče etimologije, tu je više autora sugerisalo Alb. Buk+Mir "dobar hljeb", te u popisu iz 1485 postoji lično ime Bukmir. Baš ću ga potražiti još.

 I gledam na tom siteu, ova neka imena iz Kuča, selo Pantaleš
"Pavlo  Marov, Pavle, sin Vukov, Pavle, sin Djordjev", pa selo Bardhani "Lum, sin Pavlov, Toma, sin Pavlov"
u originalu je na Albanskom
"Pal Mara, Pavli i biri i Vukut, Pali i biri i Gjergit" i "Lumi i biri i Pavlos, Thomai i biri i Palit"

 Dakle osmanski jezik pravi distinkciju između hriscanskih imena Pal (Albansko) i Pavle (srpsko), vjerovatno u popisu izvornom to je arapsko slovo waw. Stoga ne može u prevodu kako gore stoji Pal biti Pavle, ili (kako bi to moguće neki Albanac citirao) Pavle biti Pal. Pal je Pal a Pavle je Pavle.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #18 послато: Октобар 25, 2016, 05:56:26 поподне »
Rod A ima oko 0 % šanse da pripada istoj podgrani E-V13. Oni su tu čini se grupisani više po nekoj podudarnosti, izgleda odokativno da malo više roda A pripada grani Z5018 nego Z5017, ali naravno da unutar njega ima podudarajućih "blokova". Da dam primjer, ne postoje verifikovani pripadnici CTS9320>Z16988 sa dys458=15 ili manje, što znači da onaj koji ima 15 i manje odmah je praktično završio sa Z16988, Također Z16988 ima 25 na dys447 a izuzetci koji imaju 26 imaju svi 15 na dys19 umjesto standardnog 13. S druge strane Z5018 ima tendenciju ka 15 na dys458 ali ni blizu tako isključivu i tu postoji jedna značajna manjina sa većim vrijednostima, Kod dys447 pravilo je 26+ ali ima nekolicina sa nižim.
Слажем се, род А већ сада може да се подели на барем два засебна рода. Али нека је их је и неколико, па опет има барем десетак тестираних из потпуно различитих области у сваком од њих који су у сродству, а да немају предање о заједничком пореклу.

Za Bukumire, ovdje http://www.montenet.org/2001/defteri.html
, ima  u popisu iz 1497 i katun Bukumira, ima nekolicina Albanskih imena, ali je katun očito tad bio slavizovan. Što se tiče etimologije, tu je više autora sugerisalo Alb. Buk+Mir "dobar hljeb", te u popisu iz 1485 postoji lično ime Bukmir. Baš ću ga potražiti još.

Чисто сумљам да је ико имао лично име "добар хлеб". То ми делује као очајнички покушај да се објасни порекло тог имена.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Букумири R1b-Z2705>FT166340>Y104972
« Одговор #19 послато: Октобар 25, 2016, 07:34:09 поподне »
Чисто сумљам да је ико имао лично име "добар хлеб". То ми делује као очајнички покушај да се објасни порекло тог имена.

Слажем се, Иване. Наставак -мир је типично словенски, док се префикс бук- може тражити у влашким говорима. Очито се ради о хибридном имену.
"Наша мука ваља за причешћа"