Аутор Тема: Рачунање колена и степена сродства  (Прочитано 50195 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #20 послато: Април 21, 2017, 07:07:49 поподне »
Искрено, ја никад нисам чуо ово "први рођак", "други рођак", "трећи рођак", итд. Не знам да је ико код мене икад употребио ове изразе.
Тако ти је у нас. Око Лознице први рођаци се зову браћа и сестре, без додатка "Од стрица, ујака, тетке". Код нас се још очеви рођаци зову извањи стричеви, а мајчини, извањи ујаци, али само индиректно, такође их у разговору називамо стричевима или ујацима а њихове жене као ујне и стрине. Ђедову браћу и рођаке такође називамо ђедовима али са додатком имена. Па сам ја тако звао, ђеда Перу, ђеда Марка, ђеда Саву.... То је посебно изражено у породицама које су живјеле у великим породичним задругама, као што је моја. Ми смо у заједници живили негдје од 1830 па до 1941. и већ је ту било трећих рођака који живе у условно речено једној породици.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #21 послато: Април 21, 2017, 07:14:28 поподне »
Тако ти је у нас. Око Лознице први рођаци се зову браћа и сестре, без додатка "Од стрица, ујака, тетке". Код нас се још очеви рођаци зову извањи стричеви, а мајчини, извањи ујаци, али само индиректно, такође их у разговору називамо стричевима или ујацима а њихове жене као ујне и стрине. Ђедову браћу и рођаке такође називамо ђедовима али са додатком имена. Па сам ја тако звао, ђеда Перу, ђеда Марка, ђеда Саву.... То је посебно изражено у породицама које су живјеле у великим породичним задругама, као што је моја. Ми смо у заједници живили негдје од 1830 па до 1941. и већ је ту било трећих рођака који живе у условно речено једној породици.

Код нас, рецимо, особе које су стричеви мом оцу (на пример брат мог деде (било какав брат, рођени или нерођени)), су мени деда-стричеви.
Томе су се чудили сви којима сам то причао, нико није чуо за израз "деда-стриц" или "деда-ујак".  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #22 послато: Април 21, 2017, 08:11:43 поподне »
Па да, код нас су то браћа и сестре, па онда наведеш на који начин су браћа. "Рођак" се углавном користи за некога ко је род, али на неки шеснаести начин, па да нико не би губио време објашњавајући ту везу, само се каже "рођак".

Рецимо, у оваквој реченици: "Да, знам тог човека о коме ми причаш, он ми је рођак."

Војводина и Београд сасвим сигурно а верујем и Шумадија користе изразе "брат од стрица", "брат од тетке", "брат од ујака". Ако треба нагласити да је у питању прави брат онда се каже "рођени брат". Мислим да је тако у већем делу Србије. "Рођакање" је рекао биџ типично за Босну и Херцеговину, мада и тамо изгледа није свуда исто. Знам да је Тимар једном приликом поменуо израз "нерођени брат" који се користи у Босанској крајини, што ће рећи да постоји и брат који није рођени, ато би ваљда били ови "први рођаци".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #23 послато: Април 21, 2017, 08:25:48 поподне »
Војводина и Београд сасвим сигурно а верујем и Шумадија користе изразе "брат од стрица", "брат од тетке", "брат од ујака". Ако треба нагласити да је у питању прави брат онда се каже "рођени брат". Мислим да је тако у већем делу Србије. "Рођакање" је рекао биџ типично за Босну и Херцеговину, мада и тамо изгледа није свуда исто. Знам да је Тимар једном приликом поменуо израз "нерођени брат" који се користи у Босанској крајини, што ће рећи да постоји и брат који није рођени, ато би ваљда били ови "први рођаци".

Ја кад сам прочитао то "нерођени брат", прво сам помислио да се, не дај Боже, дете није ни родило јер је било неких компликација у трудноћи.
Кад оно, реч је о брату који није рођени брат.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #24 послато: Април 21, 2017, 08:29:13 поподне »
Војводина и Београд сасвим сигурно а верујем и Шумадија користе изразе "брат од стрица", "брат од тетке", "брат од ујака". Ако треба нагласити да је у питању прави брат онда се каже "рођени брат". Мислим да је тако у већем делу Србије. "Рођакање" је рекао биџ типично за Босну и Херцеговину, мада и тамо изгледа није свуда исто. Знам да је Тимар једном приликом поменуо израз "нерођени брат" који се користи у Босанској крајини, што ће рећи да постоји и брат који није рођени, ато би ваљда били ови "први рођаци".
Код нас у Шумадији су сви браћа и сестре и рођаци по којој год линији,али кад хоћемо да нагласимо, онда тек кажемо "брат од ујака или стрица"...Али ређе се то помиње, једино ако хоћеш да објасниш од кога ти је брат...Али брат од ујака, и то пето колено, кад долази код мене, кажем само "долази ми брат",  а "колено" је генерација...Брат пето колено , значи да је пет генерација до заједничког претка...А степен сродства код нас нема везе са блискошћу, са тим братом , који је пето колено сам ближи и више се виђамо напр. него са братом од тетке, који ми је друго колено, стицајем околности, близина живљења...
« Последња измена: Април 21, 2017, 08:32:10 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #25 послато: Април 21, 2017, 08:36:52 поподне »
Код нас у Шумадији су сви браћа и сестре и рођаци по којој год линији,али кад хоћемо да нагласимо, онда тек кажемо "брат од ујака или стрица"...Али ређе се то помиње, једино ако хоћеш да објасниш од кога ти је брат...Али брат од ујака, и то пето колено, кад долази код мене, кажем само "долази ми брат",  а "колено" је генерација...Брат пето колено , значи да је пет генерација до заједничког претка...А степен сродства код нас нема везе са блискошћу, са тим братом , који је пето колено сам ближи и више се виђамо напр. него са братом од тетке, који ми је друго колено, стицајем околности, близина живљења...
Словаци већ, за брата од ујака који је друго колено, не кажу брат него "братранец", а за сестру друго колено кажу "сестерница" , чиме јасно у називу назначују да се не ради о најближем роду, а видим и у другим нашим крајевима се у називу назначује шта је најближи а шта мало даљи род...Изгледа да се само у ужој Србији то не ради...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #26 послато: Април 21, 2017, 08:40:48 поподне »
Код нас у Шумадији су сви браћа и сестре и рођаци по којој год линији,али кад хоћемо да нагласимо, онда тек кажемо "брат од ујака или стрица"...Али ређе се то помиње, једино ако хоћеш да објасниш од кога ти је брат...Али брат од ујака, и то пето колено, кад долази код мене, кажем само "долази ми брат",  а "колено" је генерација...Брат пето колено , значи да је пет генерација до заједничког претка...А степен сродства код нас нема везе са блискошћу, са тим братом , који је пето колено сам ближи и више се виђамо напр. него са братом од тетке, који ми је друго колено, стицајем околности, близина живљења...

Да, да, на то сам и ја мислио.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #27 послато: Април 21, 2017, 08:53:17 поподне »
Тако ти је у нас. Око Лознице први рођаци се зову браћа и сестре, без додатка "Од стрица, ујака, тетке".

Тако је, мада код мало даље родбине има "рођакања".

Иначе у Срему или барем деловима Срема, очеву мајку и унуци зову мајком, а велика је увреда ословити је са "бако" или не дај Боже "баба", барем код мене у породици.
Такође, брат од тетке је "браћа", а стриц је "чика". Остало мање-више исто.


симо

  • Гост
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #28 послато: Април 21, 2017, 09:01:51 поподне »
Код нас се подразумјева да су браћа и сестре сви они за које знамо тачно како су нам род, тј. може да се односи и на оне са којима дијелимо заједничког прадеду или прабабу. Такође то веома зависи и од тога колико смо блиски са тим рођацима, ако смо ближи и имамо сталну комуникацију логично је да се називају браћом или сестрама, ако их видиш једном или два пута у животу, наравно да ћеш прије користити рођак, него брат или сестра.

Ријеч рођаци се може користити и за презимењаке, чланове истог рода, са којима више немаш представу у ком сте кољену повезани,али знаш да јесте.

За разну родбину са других страна, са којима дијелиш неку не сувише јасну родбинску везу, код нас је био у употреби термин- својта. Мада то стварно одавно нисам чуо, али знам да су га старији људи користили раније.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #29 послато: Април 21, 2017, 09:03:29 поподне »
Тако је, мада код мало даље родбине има "рођакања".

Иначе у Срему или барем деловима Срема, очеву мајку и унуци зову мајком, а велика је увреда ословити је са "бако" или не дај Боже "баба", барем код мене у породици.
Такође, брат од тетке је "браћа", а стриц је "чика". Остало мање-више исто.

У северном Банату у староседелачким фамилијама (тзв. лалошке куће) бабу унуци такође зову мајка али је акценат другачији него када се та реч користи за маму. Када се баба зове мајком, акценат је  дугоузлазни на првом слогу.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #30 послато: Април 21, 2017, 09:06:07 поподне »
У северном Банату у староседелачким фамилијама (тзв. лалошке куће) бабу унуци такође зову мајка али је акценат другачији него када се та реч користи за маму. Када се баба зове мајком, акценат је  дугоузлазни на првом слогу.
;D
<a href="https://www.youtube.com/v/kLwwbcqz6J0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kLwwbcqz6J0</a>
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #31 послато: Април 21, 2017, 09:08:55 поподне »
;D
<a href="https://www.youtube.com/v/kLwwbcqz6J0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kLwwbcqz6J0</a>

Е то је то :) :D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #32 послато: Април 21, 2017, 09:11:22 поподне »
;D
<a href="https://www.youtube.com/v/kLwwbcqz6J0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kLwwbcqz6J0</a>
;D  ::)

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #33 послато: Април 21, 2017, 09:17:26 поподне »
У северном Банату у староседелачким фамилијама (тзв. лалошке куће) бабу унуци такође зову мајка али је акценат другачији него када се та реч користи за маму. Када се баба зове мајком, акценат је  дугоузлазни на првом слогу.

Хвала, нисам знао, искрено, у Срему нисам приметио никакву разлику у нагласку, а у мојој породици нисмо је имали. Мада сам ја полу-"Србијанац"  :) или што би мајка рекла "прави Србијанац" када бих је ословио са "баба".

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #34 послато: Април 21, 2017, 11:39:56 поподне »
Тако је, мада код мало даље родбине има "рођакања".

Иначе у Срему или барем деловима Срема, очеву мајку и унуци зову мајком, а велика је увреда ословити је са "бако" или не дај Боже "баба", барем код мене у породици.
Такође, брат од тетке је "браћа", а стриц је "чика". Остало мање-више исто.

Да, само што није исти нагласак, већ се каже мáјка, док мислим да код муслимана, вреди исто, али другачије наглашено, као класично мȃјка.



Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #35 послато: Април 21, 2017, 11:51:26 поподне »
Да, само што није исти нагласак, већ се каже мáјка, док мислим да код муслимана, вреди исто, али другачије наглашено, као класично мȃјка.

Као што рекох ми смо породично исто наглашавали (класично), а нисам приметио ни да је родбина из Срема другачије наглашавала, обратићу пажњу кад будем отишао следећи пут...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #36 послато: Април 22, 2017, 10:39:55 пре подне »
Као што рекох ми смо породично исто наглашавали (класично), а нисам приметио ни да је родбина из Срема другачије наглашавала, обратићу пажњу кад будем отишао следећи пут...

Некад је то и у деминутиву, па се каже мајкица. ;D



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #37 послато: Април 22, 2017, 10:47:28 пре подне »
У северном Банату у староседелачким фамилијама (тзв. лалошке куће) бабу унуци такође зову мајка али је акценат другачији него када се та реч користи за маму. Када се баба зове мајком, акценат је  дугоузлазни на првом слогу.

Исто је и у источној Славонији (подручје између Драве, Дунава, Саве и славонских планина). Мајка је "мама", а баба је "мајка", са дугоузлазним акцентом на првом слогу (ваљда две косе црте изнад првог "а" - //).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #38 послато: Април 22, 2017, 03:31:15 поподне »
Да, само што није исти нагласак, већ се каже мáјка, док мислим да код муслимана, вреди исто, али другачије наглашено, као класично мȃјка.
Код неких муслимана да! Они имаче бабу зови најчешће нена или нана, а дједа, дедо! Ми у Херцеговини обично кажемо ђед или баба. Мада видим у последње вријеме неке младе маме инсистирају на деда и бака.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #39 послато: Април 22, 2017, 04:09:11 поподне »
Код неких муслимана да! Они имаче бабу зови најчешће нена или нана, а дједа, дедо! Ми у Херцеговини обично кажемо ђед или баба. Мада видим у последње вријеме неке младе маме инсистирају на деда и бака.


Како је онај мој бркати Гојко са квргавим рукама величине лопате могао бити деда? Само ђед и никако другачије...
Kамене рабъ и госодинъ