Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2527447 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13157
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2220 послато: Јул 18, 2016, 06:31:51 поподне »
Стевановић, Никољдан, Белишево, Владичин Хан, Србија, хаплогрупа Р1б

Нема ближих поклапања на пројекту. О пореклу је написао само да су се у другој половини 19. века три брата доселила из околине Ћустендила у село Белановац, а један од њих је касније отишао у Белишево. Ако неко има детаљнијих информација о овом роду молио бих да овде напише.

Сећам се да је Лепеничанин још раније помињао могућност појачаног присуства R1b у околини Ћустендила. Стевановић на YHRD, на минималном броју маркера, има поклапање у Бугарској, Грчкој и Румунији, што је негде и нормално за припадника "источне R1b".

На већем броју маркера има само једно поклапање и то у Грчкој.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2221 послато: Јул 18, 2016, 09:47:51 поподне »
Кад сам убацио Стевановићев хаплотип у Претраживач хапловрста Невског, добио сам сљедеће пуно поклапање на 19 упоредивих маркера:

274480 Bebrovo, Elena municipality, Bulgaria Bulgaria M269+ L23- (R1b-M343>L278/P25>L389>P297>M269)

С обзиром на предање самог тестираног о поријеклу из Ћустендила, мислим да су Стевановић и Бугарин из Беброва сигурно повезани. У једну руку то потврђује и Стевановићево предање о поријеклу из Бугарске.

Видимо да се ради о коријенској грани R1b-M269*. Она свакако спада у оно што се дефинише као источна R1b.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2222 послато: Јул 21, 2016, 12:50:02 поподне »
Кесић, нема података о поријеклу и слави

Припада хаплогрупи I1. По свему судећи I1-P109 и близак је дробњачком роду, али због неких специфичних вриједности сврстан је ипак одвојено.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2223 послато: Јул 21, 2016, 12:54:15 поподне »
Стевановић, св. апостол Филип, засеок Луг, Мала Плана, Смедеревска Паланка, Србија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер. Нема блиских поклапања. У литератури се налази да им је старије презиме Шаренковић (мада они сами помињу презиме Шаренкапићи). Наведено је да су најстарија породица у малој Плани, да им је поријекло непознато, а сродни су им још и Васиљевићи који славе св. Филипа.

Да додам да су му са Српског ДНК пројеката најближи: Максимовић који славе Томиндан из мале Моштанице (1 маркер разлике на 19 маркера), а на 17 маркера му је најближи Девић из Берана (2 маркера разлике на 17)
« Последња измена: Јул 21, 2016, 01:12:09 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2224 послато: Јул 21, 2016, 03:46:25 поподне »
Стевановић, св. апостол Филип, засеок Луг, Мала Плана, Смедеревска Паланка, Србија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер. Нема блиских поклапања. У литератури се налази да им је старије презиме Шаренковић (мада они сами помињу презиме Шаренкапићи). Наведено је да су најстарија породица у малој Плани, да им је поријекло непознато, а сродни су им још и Васиљевићи који славе св. Филипа.

Да додам да су му са Српског ДНК пројеката најближи: Максимовић који славе Томиндан из мале Моштанице (1 маркер разлике на 19 маркера), а на 17 маркера му је најближи Девић из Берана (2 маркера разлике на 17)

Према књизи Боривоја Дробњаковића „Смедеревско Подунавље и Јасеница“ у поменутом селу постоје Стевановићи за које се каже следеће:

Стевановићи. Деда човеку од 60 година доселио се из Осата у Босни, из села Мата. Не каже се коју славу славе. Нису сврстани у старе породице него у остале, дакле у питању су новији досељеници из динарских крајева. Осим тога у књизи пише да их је било 15 кућа (стање из 1924. год.) што иде у прилог наводима да су у питању новији досељеници.

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2225 послато: Јул 21, 2016, 03:54:40 поподне »
Синиша, да није у питању Стефановић, са Ф уместо В?

Стефановићи спадају у Шаренковиће, не стевановићи.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2226 послато: Јул 21, 2016, 03:55:47 поподне »
Према књизи Боривоја Дробњаковића „Смедеревско Подунавље и Јасеница“ у поменутом селу постоје Стевановићи за које се каже следеће:

Стевановићи. Деда човеку од 60 година доселио се из Осата у Босни, из села Мата. Не каже се коју славу славе. Нису сврстани у старе породице него у остале, дакле у питању су новији досељеници из динарских крајева. Осим тога у књизи пише да их је било 15 кућа (стање из 1924. год.) што иде у прилог наводима да су у питању новији досељеници.

Тестирани нису ови Стевановићи, већ Стефановићи огранак Шаренковића који славе св. Филипа. То је из истог Дробњаковићевог рада за Малу Плану.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2227 послато: Јул 21, 2016, 03:56:34 поподне »
Синиша, да није у питању Стефановић, са Ф уместо В?

Стефановићи спадају у Шаренковиће, не стевановићи.

Тад су се презивали Стефановићи, сад се презивају Стевановићи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13157
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2228 послато: Јул 21, 2016, 04:54:20 поподне »
Кесић, нема података о поријеклу и слави

Припада хаплогрупи I1. По свему судећи I1-P109 и близак је дробњачком роду, али због неких специфичних вриједности сврстан је ипак одвојено.

Кесића је било пуно по Босанској Крајини, а славили су управо Ђурђевдан (Дробњаци пореклом?). Мислим да је и водитељ Зоран Кесић од ових Кесића из Крајине.

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2229 послато: Јул 21, 2016, 04:57:30 поподне »
Тад су се презивали Стефановићи, сад се презивају Стевановићи.

Хвала на појашњењу.

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2230 послато: Јул 21, 2016, 06:34:16 поподне »
Тестирани нису ови Стевановићи, већ Стефановићи огранак Шаренковића који славе св. Филипа. То је из истог Дробњаковићевог рада за Малу Плану.

Да. Видех.  ;)

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2231 послато: Јул 23, 2016, 07:00:11 поподне »
Сад налећех на нету на резултат Петровића Иликовића Дрекаловића са Косора, није јављено на форуму колико сам ја пратио, али виђех да је убачен у табелу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13157
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2232 послато: Јул 27, 2016, 08:00:04 пре подне »
Крстовић, Ђурђевдан, Придворци, Требиње, Херцеговина, хаплогрупа I2a Динарик Југ

12 24 17 10 13-16 11 13 12 13 11 31 18 8-10 11 11 25 14 19 29 12-14-15-15 10 10 21-21 15 12 17 18 34-34 12 10

Крстовићи су пореклом од херцеговачких Ратковића. Ратковићи су, према предању, пореклом "из Озринића у Црној Гори". Судећи по маркерима не упадају у род Озринића, али порекло из тих крајева није искључено.

Нисам пронашао претерано блиске хаплотипове код нас у пројекту. Видећемо како ће га Синиша груписати.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2233 послато: Јул 27, 2016, 10:33:18 пре подне »
Управо је стигао резултат Гаговћа из Пиве, "пивске властеле" што би рекао краљ Никола.
Имао сам намеру да опширно коментаришем, али за 50-ак минута крећем на море  :)  Зато, укратко - резултат није онај за који сам навијао, али је ипак реч о веома важном резултату за Пиву:

Гаговић, Безује/Пива/ЦГ, Никољдан

image hosting 30 mb

Реч је наравно о N1а P189.2.

Поздрав свима и велико хвала нашем Ђорђу!


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2234 послато: Јул 27, 2016, 10:45:51 пре подне »
Заборавих, хвала много и нашем Вучини!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13157
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2235 послато: Јул 27, 2016, 11:03:54 пре подне »
Гаговићи су пореклом "од Руђа", а ту је и оно предање о пореклу из Призрена, тј. са Косова, које прати многе Пивљане/Бањане.

Видех да је род N1a подељен на "ситне атоме". Можда је боље поделити их на оне који воде порекло од Бранила и на оне који су од Руђа. Та подела треба бити више фиктивна, зато што је читава ова српска група N1a вероватно стара свега 500, 600 година.

Мишљења сам да је непотребно делити тако младу групу родова и то на основу екстремно брзомутирајућих маркера попут 464, 439.


За Селака,

Лепо се проведи, срећан пут!:)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2236 послато: Јул 27, 2016, 11:15:01 пре подне »
Управо је стигао резултат Гаговћа из Пиве, "пивске властеле" што би рекао краљ Никола.
Имао сам намеру да опширно коментаришем, али за 50-ак минута крећем на море  :)  Зато, укратко - резултат није онај за који сам навијао, али је ипак реч о веома важном резултату за Пиву:

Гаговић, Безује/Пива/ЦГ, Никољдан

image hosting 30 mb

Реч је наравно о N1а P189.2.

Поздрав свима и велико хвала нашем Ђорђу!

Значајан резултат. Прича о N1а P189.2 се све више уобличава.


Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2237 послато: Јул 27, 2016, 11:48:41 пре подне »
Гаговићи су пореклом "од Руђа", а ту је и оно предање о пореклу из Призрена, тј. са Косова, које прати многе Пивљане/Бањане.

Видех да је род N1a подељен на "ситне атоме". Можда је боље поделити их на оне који воде порекло од Бранила и на оне који су од Руђа. Та подела треба бити више фиктивна, зато што је читава ова српска група N1a вероватно стара свега 500, 600 година.

Мишљења сам да је непотребно делити тако младу групу родова и то на основу екстремно брзомутирајућих маркера попут 464, 439.


Ја сам покренуо да се исцепка група, боље је поделити да се не гомила све на једну гомилу. Род А и Б су сигурни јер су на основу споромутирајућих маркера и што не би то било одвојено. Ово што је било на основу брзомутирајућих није сто посто поуздано али што се каже није свето писмо, може се мењати касније ако се нешто ново појави. Ова подела није направљена напамет већ смо добро промислили

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13157
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2238 послато: Јул 27, 2016, 11:51:52 пре подне »
Ја сам покренуо да се исцепка група, боље је поделити да се не гомила све на једну гомилу. Род А и Б су сигурни јер су на основу споромутирајућих маркера и што не би то било одвојено. Ово што је било на основу брзомутирајућих није сто посто поуздано али што се каже није свето писмо, може се мењати касније ако се нешто ново појави. Ова подела није направљена напамет већ смо добро промислили

Нисам ни мислио да је направљена напамет, већ не знам да ли је добро "цепкати" родове који су међусобно удаљени 300-600 год.

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2519
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2239 послато: Јул 27, 2016, 02:49:40 поподне »
Поред данас објављеног Гаговића, у пројекат су унета још двојица припадника хаплогрупе N1a-P189.2, Богдановић и Штрбац из истраживања САНУ. Богдановић је смештен у род А (DYS456=15), док су Штрбац и Гаговић у општем P189.2 роду.

Богдановић, Ђурђевдан, Вребац, Госпић, Лика

Богдановићи су у Лици у 17. веку боравили на подручју Бриња и Оточца, одакле су се након ослобођења Лике населили у Врепцу, Врховинама.



Штрбац, Никољдан, Кистање, Книн, раније Штрбачки Бук (река Буна, "код Мостара"), род. надимак Папићи

Штрбац, Кистање, св. Никола. Имају породичне надимке: Глишановићи, Греције, Козјаци, Папићи, Павлиновићи, Ристићи, Врбановићи и Мјеркачи. Матица им је у делу Кистања који се зове Мјеркачи.

Досељени су из Босне, тачније из Унца (крај око Дрвара). Тамо постоје два насеља, која носе име по овој породици: Велики Штрпци и Мали Штрпци. У овим насељима и данас живе породице, које представљају огранке рода Штрбаца. Укупно су их биле 82 куће у периоду између два свјетска рата. Те породице носе презимена: Штрбац, Савић, Николашевић, Радановић, Мектеровић, Шпирић, Глијаковић и Гајић. Село Штрпци у Унцу се помиње у турским документима још 1541. године, што сведочи да је овај род живео у дрварском крају још у првој половини 16. века. Такође поједини Штрпци се помињу у пописима славонске и жумберачке крајине током 16. века (почевши од 1551. године). У питању су највероватније били досељеници из Унца. Вреди поменути да је кнез Островице у северној далмацији 1499. године био Павле Штрбац Козулић. Павле, који је касније био и подбан, умро је 1523. године. Италијански извори његово презиме бележе као Кожуле (Coxule), док се он сам потписивао као Павле Штрбац Кожуле (Paulo Sterbaz Coxole) или само као Павле Штрбац (Paulo Starbaz). Један његов познаник забележио је , да је Павле био један од оних Словена “који се сматрају Романима“. Ово сведочење показује, да је сматрано да је био влашког , односно морлачког (романског) порекла. Поједини аутори сматрају да би он могао бити у вези са данашњим крајишким родом Штрбаца.

Старина штрбачког рода је из Херцеговине. У ову област су се раније, поред данашње Херцеговине, рачунали и пространи предели на западу и северу данашње Црне Горе, ако и крајњи југозапад данашње Србије. За Штрбце треба напоменути да су један од најраширенијих крајишких родова са много мањих огранака. Такође је интересантно да у Бањанима у матици N1a-P189 постоји стари локалитет Штрпци са старом црквом св. Ђорђа (Ђурђевдан је поред Никољдана слава коју славе крајишки Штрпци). О Штрпцима је рад написао Миленко Филиповић.
« Последња измена: Јул 27, 2016, 03:23:48 поподне админ »