Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2529965 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2080 послато: Јун 02, 2016, 05:37:21 поподне »
Пошто Бубићи стварно немају везе с Дробњацима, већ долазе из Хота, и ја се слажем да се род И1 П109 назове другачије, нпр. Новљански. Али, добро, видим да је Синиша овде тврд, па, кад је већ тако, нек остане овако док не сазнамо још неки битан резултат већих дробњачких родова. Ако и они буду П109, онда су то Дробњаци (Новљани = Дробњаци), у супротном, тражићемо ревизију.

Овај резултат баца неко ново светло на могућ правац доласка Новљана носилаца ХГ И1 П109. Бубићи су потомци Бубе који је дошао у Мартиниће из Хота. Bubba је типично албанско (малесорско) име и нема га међу Србима. Није то једино необично име међу Новљанима, али овде и име и правац досељења указују на Малесоре.

Све ово, ипак, са резервом, јер ово је само један резултат.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2081 послато: Јун 02, 2016, 06:03:30 поподне »
Пошто Бубићи стварно немају везе с Дробњацима, већ долазе из Хота, и ја се слажем да се род И1 П109 назове другачије, нпр. Новљански. Али, добро, видим да је Синиша овде тврд, па, кад је већ тако, нек остане овако док не сазнамо још неки битан резултат већих дробњачких родова. Ако и они буду П109, онда су то Дробњаци (Новљани = Дробњаци), у супротном, тражићемо ревизију.

Овај резултат баца неко ново светло на могућ правац доласка Новљана носилаца ХГ И1 П109. Бубићи су потомци Бубе који је дошао у Мартиниће из Хота. Bubba је типично албанско (малесорско) име и нема га међу Србима. Није то једино необично име међу Новљанима, али овде и име и правац досељења указују на Малесоре.

Све ово, ипак, са резервом, јер ово је само један резултат.

Има неких назнака да би дробњачког I1-P109 могло бити и у том југоисточном правцу. И не ради се само о случају Бубића, већ и о још неким тестиранима, али немамо још није аутентичан хаплотип поријеклом баш са тог простора да би могли нешто закључивати.

Него, да ли неко зна да ли само Станишићи славе Савиндан или сви Бубићи? Шобајић није оставио податак о слави Бубића, или га ја нисам видио.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2082 послато: Јун 02, 2016, 06:25:03 поподне »
Пошто Бубићи стварно немају везе с Дробњацима, већ долазе из Хота, и ја се слажем да се род И1 П109 назове другачије, нпр. Новљански. Али, добро, видим да је Синиша овде тврд, па, кад је већ тако, нек остане овако док не сазнамо још неки битан резултат већих дробњачких родова. Ако и они буду П109, онда су то Дробњаци (Новљани = Дробњаци), у супротном, тражићемо ревизију.

Овај резултат баца неко ново светло на могућ правац доласка Новљана носилаца ХГ И1 П109. Бубићи су потомци Бубе који је дошао у Мартиниће из Хота. Bubba је типично албанско (малесорско) име и нема га међу Србима. Није то једино необично име међу Новљанима, али овде и име и правац досељења указују на Малесоре.

Све ово, ипак, са резервом, јер ово је само један резултат.
И ја сам размишљао у једном моменту да би можда могао да се назив''дробњачки'' промени у ''новљански'', али ни то не би био адекватан назив, а поменуте Станишиће, или Булатовиће-Стајовиће повезивати са Дробњацима или Новљанима је потпуно исто и нелогично, поготово оном ко је тестиран и зна своје порекло и да нема никакве везе са овим племеном, јако је тешко објаснити због чега је сврстан у род који се тако зове. Јако је тешко на тако малом броју тестираних маркера одвојити ''прави'' ''дробњачки'' или ''новљански'' хаплотип од осталих који спадају у И1-П109, али неко решење се свакако мора наћи.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2083 послато: Јун 02, 2016, 11:05:04 поподне »
Други тестирани је такође интересантан.

Бешлагић, Цазин,Босанска крајина, БиХ

Тестирани је по оцу муслиман из Цазина, али слави славу, тако да нисам писао одредницу муслиман.Али то не мијења на ствари да се ради о муслиманској породици из Цазина. Цазински Бешлагићи се наводе као веома стара породица којој се не зна поријекло.

Тестирани припада хаплогрупи R1a Y2613 или карпатско-далматинском роду. Блиски су му и наши и хрватски припадници овог рода. Иначе, вјерујем да је овај род старосједилачки на простору Крајине.

Како може да припада грани Y2613, када то није сигурно? И сам то знаш видео си са каквим све хаплотиповима је евентуално блисак Башлагић и ипак си га сврстао у Y2613 грани, највише због географског порекло. Према СТР резултатима Бешлагић је са великом сигурношћу M458 L1029, видео си у ДНК базама (може и Невски да избаци све евентуалне блиске хаплотипове ако хоће) А могу и ја ручно има доста блиских хаплотипова од Немачке до Русије и види се према СТР резултатима да је Бешлаговићев хаплотип М458. Да Бешлагић припада M458 L1029 одређује вредност 11 на маркер DYS439, ова је карактеристична вредност за ту грану. Код Y2613 та вредност на маркеру DYS439 je непостојећa, веома ретка, и не само то у панел три, неке вредност се уопште не уклапају у Y2613. 



 




Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2084 послато: Јун 02, 2016, 11:21:51 поподне »
Како може да припада грани Y2613, када то није сигурно? И сам то знаш видео си са каквим све хаплотиповима је евентуално блисак Башлагић и ипак си га сврстао у Y2613 грани, највише због географског порекло. Према СТР резултатима Бешлагић је са великом сигурношћу M458 L1029, видео си у ДНК базама (може и Невски да избаци све евентуалне блиске хаплотипове ако хоће) А могу и ја ручно има доста блиских хаплотипова од Немачке до Русије и види се према СТР резултатима да је Бешлаговићев хаплотип М458. Да Бешлагић припада M458 L1029 одређује вредност 11 на маркер DYS439, ова је карактеристична вредност за ту грану. Код Y2613 та вредност на маркеру DYS439 je непостојећa, веома ретка, и не само то у панел три, неке вредност се уопште не уклапају у Y2613. 

У праву си, нисам довољно детаљно погледао. Али не због географског поријекла, јер и М458 је прилично присутан у Крајини.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2085 послато: Јун 02, 2016, 11:27:55 поподне »
Има неких назнака да би дробњачког I1-P109 могло бити и у том југоисточном правцу. И не ради се само о случају Бубића, већ и о још неким тестиранима, али немамо још није аутентичан хаплотип поријеклом баш са тог простора да би могли нешто закључивати.

Да, има и оних пријпољских Куча I1-P109.

Него, да ли неко зна да ли само Станишићи славе Савиндан или сви Бубићи? Шобајић није оставио податак о слави Бубића, или га ја нисам видио.

Колико ја знам, Бубићи славе Свету Петку, као и већина других Бјелопавлића. И мени је овај Савиндан новост.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2086 послато: Јун 03, 2016, 05:10:06 поподне »
Станишић, Савиндан, Винићи/Бјелопавлићи/ЦГ

Припадају хаплогрупи I1-P109, класичном роду Дробњака Новљана и судећи по слави повезани су са дробњачким Савинштацима, о којима баш јуче говорисмо. Све би ово било сјајно да Станишићи себе не сматрају потомцима Бијелог Павла. Станишићи су дио братства Бубића, који су у Бјелопавлиће дошли након доласка главнине Бјелопавлића. И сам Шобајић пише за Бубиће да многи сматрају да они нису потомци Бијелог Павла,тако да ови генетски резулатати потврђују ту причу. Сем тога прави Бјелопавлићи славе петковдан, а Станишићи Савиндан. не знам какав је случај са славом за остала братства Бубића тј. да ли су само Станишићи изузетак са славом, а самим тим могуће и генетиком или је читав род Бубића слави Савиндан.

Слава и хаплотип више упућују на Херцеговину, па треба проверити ту везу са Хотима.

С обзиром да су Новљани вероватно Нормани пореклом, не би било чудно да се појави неки хаплотип и доле ка Албанији, међутим, за сада нема директне везе,. Има додуше подгране L22 и код Гега, али у нешто другачијем облику. Чини ми се да међу Тоскама Новљани I1 имају поклапања 17/17.

Иначе, презиме Бубић не мора нужно да указује на везу са Албанијом (мада се у овом случају поклапа са предањем). Слична презимена постоје широм српског етничког простора (Бубњевић, Бубало, Бубања, итд.). Многи од њих немају везе са севером Албаније, а још мање са етничким Албанцима.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2087 послато: Јун 03, 2016, 09:24:21 поподне »
Мијовић,Никољдан, Крушевац, поријекло из Куча од Дрекаловића

Припада хаплогрупи E-V13, класични кучки род. тестирани тврди да је од Мијовића Дрекаловића из Куча. Ово би значило да имамо први дрекаловићки хаплотип који се не разликује од Старокуча. Једино што мени још увијек буди сумњу јесте што у Кучима Ердељановић поред дрекаловићких Мијовића наводи и Мијовиће из братства Криводољана. Мада, са друге стране, ваљда тестирани зна од којих је.

Ако је ово тачно, ранија теза да су Дрекаловићи сродни са Старокучима би била потврђена. И Марко Миљанов је тврдио тако.
« Последња измена: Јун 03, 2016, 09:36:31 поподне админ »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2088 послато: Јун 03, 2016, 09:40:25 поподне »
Нешић, Јовањдан, Бела Паланка, Пирот

Припада хаплогрупи E-V13. Чини ми се најближим роду Орловића. Има ниску вриједност на маркеру 393=12. Немам других података о овој породици.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2089 послато: Јун 03, 2016, 09:52:20 поподне »
Петровић, Никољдан, Крушевац, Србија

Припада хаплогрупи E-V13. Нема блиских поклапања, па је сврстан у посебан род, али генерално није далеко од код нас уобичајене E-V13. немам детаљнијих података о поријеклу ове породице.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2090 послато: Јун 03, 2016, 09:56:37 поподне »
Нешто навалили ови Е-В13! :o

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2091 послато: Јун 03, 2016, 10:04:31 поподне »
Станисављевић, Лучиндан, Чортановци/Срем/Србија

Припада хаплогрупи J2b M205, роду Крича. Иначе тестирани је из Лос Анђелеса, презиме Станисављевић је наврео као право презиме, а Станисавић се пише. На 23 маркера има потпуно поклапање са Кецманом из Босанског Петровца. Чудна је и слава, није се раније појављивала код Крича.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2092 послато: Јун 03, 2016, 10:15:39 поподне »
Ћук, Мала Госпојина, Пребиловци/Чапљина/Херцеговина

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер, нема потпуних поклапања, али није далеко од презимена из рода В. Милићевић наводи већи број Ћукова у Херцеговини, али нисам успио разабрати који припадају ови Ћукови.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2093 послато: Јун 03, 2016, 10:20:10 поподне »
Станисављевић, Лучиндан, Чортановци/Срем/Србија

Припада хаплогрупи J2b M205, роду Крича. Иначе тестирани је из Лос Анђелеса, презиме Станисављевић је наврео као право презиме, а Станисавић се пише. На 23 маркера има потпуно поклапање са Кецманом из Босанског Петровца. Чудна је и слава, није се раније појављивала код Крича.

Станисављевић из Срема, а Станковић из Мачве има неко предање да је из Срема (могуће је да је тачно, а опет могуће је и да није). Доста су близу на ДНК Пројекту. И презимена су слична - као да су настала од два брата.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2094 послато: Јун 03, 2016, 10:21:37 поподне »
Слава и хаплотип више упућују на Херцеговину, па треба проверити ту везу са Хотима.

С обзиром да су Новљани вероватно Нормани пореклом, не би било чудно да се појави неки хаплотип и доле ка Албанији, међутим, за сада нема директне везе,. Има додуше подгране L22 и код Гега, али у нешто другачијем облику. Чини ми се да међу Тоскама Новљани I1 имају поклапања 17/17.

Иначе, презиме Бубић не мора нужно да указује на везу са Албанијом (мада се у овом случају поклапа са предањем). Слична презимена постоје широм српског етничког простора (Бубњевић, Бубало, Бубања, итд.). Многи од њих немају везе са севером Албаније, а још мање са етничким Албанцима.

Нисам баш убеђен да је етимологија имена Буба и презимена које си навео иста.

Слава Савиндан може бити узета и у каснија времена, мислим да је не треба строго везивати за Херцеговину. Ево, ја познајем неколико људи који су узели да славе неку нову славу, мимо оне наслеђене од очевине. Замисли колико је таквих случајева било у последњих 5-6 столећа.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2095 послато: Јун 03, 2016, 10:26:35 поподне »
Јањатовић, Јовањдан, Српско Поље, Оточац/Лика

Припада хаплогрупи J2b M205, крички хаплотип. Занимљив резултат јер већ имамо једног тестираног Јањатовића из истог мјеста који је Ј1 Шепа-Радонић. Иначе ово село би могли посматрати као дио Усорачке сеобе, па онд ани овакав резулатат Јањатовића није чудан.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2096 послато: Јун 03, 2016, 10:46:41 поподне »
Ћук, Мала Госпојина, Пребиловци/Чапљина/Херцеговина

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер, нема потпуних поклапања, али није далеко од презимена из рода В. Милићевић наводи већи број Ћукова у Херцеговини, али нисам успио разабрати који припадају ови Ћукови.

Има добра страница на мрежи о Пребиловцима - prebilovci.net, има ту и о пореклу родова пребиловачких, али једноставно - код мене неће да се учита. Можда неко други може. Ћука има неколико родова у Боки и Никшићу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4196
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2097 послато: Јун 03, 2016, 10:49:27 поподне »
Има добра страница на мрежи о Пребиловцима - prebilovci.net, има ту и о пореклу родова пребиловачких, али једноставно - код мене неће да се учита. Можда неко други може. Ћука има неколико родова у Боки и Никшићу.

http://www.poreklo.rs/2014/12/08/nova-digitalna-knjiga-prebilovci-naselje-porodice/

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2098 послато: Јун 03, 2016, 10:54:09 поподне »
Капетановић, муслиман, Добраково/Бијело поље

Припада хаплогрупи J2a, веома ријетком хаплотипу без блиских поклапања, тако да не може да се одреди ни подграна. Капетановић о свом поријеклу не зна много, сем поријекла оца и деде из Добракова. Каже да нису у сродству са Капетановићима у Недакусима код Бијелог Поља.
« Последња измена: Јун 03, 2016, 10:57:59 поподне админ »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2099 послато: Јун 03, 2016, 10:57:58 поподне »
Ћук, Мала Госпојина, Пребиловци/Чапљина/Херцеговина

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер, нема потпуних поклапања, али није далеко од презимена из рода В. Милићевић наводи већи број Ћукова у Херцеговини, али нисам успио разабрати који припадају ови Ћукови.

"Ћуци су прво су били на читлуку Ковачевића у Гњилиштима, да би једни одатле

прешли у Пребиловце, а други у Габелу. То се, вјероватно, десило у другој

половини 18. вијека. Славе Малу Госпојину па због тога није извјесна њихова

повезаност са Ћуцима из Храсна и Убоска, који славе Јовањдан. На

пребиловасчком гробљу очуван је споменик Раде Ћука, рођеног 1835, а умрлог

1898, жене му Јоке која је „живјела 35 година“ и сина му Јове , који је рођен

1865, а умро је 1919. Споменик су подигли синови Јовини и жена му Мара.

До другог свјетског рата су биле двије породице Ћук У Пребиловцима: Тодора

/Периног/ и Раде/Јовиног/. Тодор је имао сина Илију. Раде је имао Јовицу.

Послије Првог свјетског рата, у Руско Село, код Кикинде преселила се породица

Данила /Периног/ Ћука, солунског добровољца. Данилови синови су Владо и

Перо. Од 13 Ћука, усташки покољ Пребиловчана, преживио је само Илија, син

Тодора, који послије рата живио у Тасовчићима. Куће су послије рата купили

Трипковићи и Драгићевићи. Данас двије породице пребиловачких Ћука живе у

Руском Селу, а њих шест у Београду."

Из Миљенко Јахура, Пребиловци