Аутор Тема: Порекло Огњановића, одн. Стевановића/Стефановића из околине Сокобање  (Прочитано 213 пута)

Ван мреже МиланО

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Велики поздрав члановима форума и свим истраживачима!

Својим родословом бавим се интензивно последњих неколико година, првенствено проучавајући матичне књиге у историјском архиву и документацију доступну на интернету. Међутим, дошао сам до тачке у којој морам да се обратим за помоћ, јер географска област коју истражујем штуро је обрађена за период 18. и почетак 19. века који ми је сада у истраживању од кључног значаја. Није ми помогла чак ни књига „Бања“ Петра С. Јовановића, па се надам да ће неко од вас моћи да ме наведе на нови траг.

Родоначелник наше лозе Огњановића био је Огњан Стефановић (Стевановић), мој наврдеда. Још увек трагам за подацима о његовом пореклу, али из досадашњег истраживања претпостављам да је рођен на подручју Сокобање почетком XIX века (око 1800-те), или се ту доселио. Према најстаријој сачуваној документацији - матичним књигама рођених (1837-1848), у то време у Срезу бањском било је много Стефановића/Стевановића (зависи како су уписивани), како у Сесалцу, тако и у Дугом Пољу, Николинцу, Шарбановцу, Врмџи, Скробници, Жучковцу, Читлуку, Блендији, Рујишту, Мужинцу, Поружници, Трговишту, Белом Потоку, Реснику и наравно у самој Бањи. То сугерише да су се у тај крај доселили знатно раније, па се временом умножили.
Огњан је засновао породицу у селу Сесалац. Имао је сина Стевана (Стефана) Огњановића и сина Милоша Огњановића (старијег), а „кандидат“ је и Вукан (Вучин?) Огњановић, који је живео у Врмџи, а по години рођења детета очигледно старији од ове двојице. Могуће је да су се три брата раздвојила на три стране (Вукан у Врмџу, Милош у Дуго Поље/Сесалац, а Стеван у Бању); ово је само претпоставка, а непознато је и да ли су браћа од исте мајке и да ли је било још деце.

Могуће је да је и Огњан имао браћу, и то Голуба и Ђуру (Ђору) Стефановића, јер су сва тројица из Сесалца и у приближно исто време су добијали децу. То повећава вероватноћу да су се у те крајеве доселили као породица (или чак да су ту рођени, што би померило време досељавања у још даљу прошлост).

Стеван/Стефан Огњановић (1837-1904.) родом из Сесалца, мој чукун-деда, најмлађи Огњанов син, већи део живота провео у Сокобањи, женио се три пута. Из првог брака са женом Маријом имао је кћер Милеву (1858.) и сина Гаврила (1863.), из другог брака вероватно није имао деце, а у трећем добија сина Петра, мог прадеду. Умро је у Сокобањи. Милош Огњановић (место рођења непознато, живео у Дугом Пољу и Сесалцу) са супругом Милицом имао је синове Милића (1848.), Милију (1850.) и кћи Стаменију (1863.). Вукан/Вучин Огњановић (место рођења непознато, живео у Врмџи), са супругом Стоином имао сина Љубисава (могуће и још деце).

Гаврило Огњановић - Гаја (1863.), син Стеванов, кафеџија и пекар бањски, са женом Великом (Велом) имао је четворо деце, Станојку, Огњана, Борка и Ђорђа, али су му два најмлађа сина умрла у детињству.


Мене првенствено интересује одакле су дошли Огњан и његова браћа или њихови родитељи, као и временски оквир досељавања, а сјајно би било када бих сазнао и још неко име из тог стабла...


Данас њихови потомци живе у Нишу (од Стевановог сина Петра Огњановића), у Сокобањи (од Стевановог сина Гаврила Огњановића), Београду и ко зна још где, али ово знам поуздано.
Био бих захвалан свакоме ко препозна нешто из заједничке породичне историје и јави ми се, или ко има било какву информацију која ће ми помоћи да „копам“ даље у прошлост...

Крсна слава нам је Св. Ђорђе.