Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 312862 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #80 послато: Јануар 08, 2015, 10:58:32 пре подне »
U Gornjoj Jablanici u selu Medevca (opština Medveđa) postoji porodica Dragović koja je poreklom od bratstva Vlahović iz Rovaca a nadimak im je Šućuri. Izgleda da je ova turska reč bila često korišćena pa između ostalog i kao nadimak pojedinih porodica, tako da su neke od njih kasnije to izgleda preuzimale kao porodično prezime ili još verovatnije da ih je okolina tako nazivala iz nekog razloga pošto koliko znam na turskom ta reč znači zločin.

Ја сам чуо кад оно наши муслимани кажу "шућур Алаху", то му додје нешто као "хвала Богу". Арапи кажу "шукран", то дословно значи "хвала". Е, сад, можда има та реч "шућур" још неко значење...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #81 послато: Јануар 08, 2015, 01:40:52 поподне »
Ја сам чуо кад оно наши муслимани кажу "шућур Алаху", то му додје нешто као "хвала Богу". Арапи кажу "шукран", то дословно значи "хвала". Е, сад, можда има та реч "шућур" још неко значење...
Moguće da je pravo značenje ovog nadimka upravo to hvala tj. zahvalan ili hvaljen, nekako logičnije zvuči.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #82 послато: Јануар 28, 2015, 10:28:52 пре подне »
Заједнички предак Тешмановића (Јасеница), Тушека (Вуковар), Јокића (Сивац) и Шућура живео је пре 946 година, дакле негде у 11. веку. Ово значи да је реч о релативно "младој" групи.

Не знам колико је ово поуздано, с обзиром да сам за прорачун користио само 4 хаплотипа и то на 37 маркера.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #83 послато: Јануар 28, 2015, 06:40:50 поподне »
Заједнички предак Тешмановића (Јасеница), Тушека (Вуковар), Јокића (Сивац) и Шућура живео је пре 946 година, дакле негде у 11. веку. Ово значи да је реч о релативно "младој" групи.

Не знам колико је ово поуздано, с обзиром да сам за прорачун користио само 4 хаплотипа и то на 37 маркера.

Мислим да рачуница на само 37 ознака нѣйе нарочито поуздана. Штавише, мислим да йе већи брой ознака важнийи од већега броя узорака. Мада се никада не зна, можда и йесте тога реда величине старост.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

mladjo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #84 послато: Фебруар 25, 2015, 01:08:44 пре подне »
По свему судећи, пронађен је SNP који дефинише Балкански огранак хаплогрупе N-P189...у питању је Y7316.
Тестирање наведеног SNP-а покренуто је за Тешмановића.
« Последња измена: Фебруар 25, 2015, 01:11:42 пре подне млађо »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #85 послато: Фебруар 28, 2015, 04:34:54 поподне »
По свему судећи, пронађен је SNP који дефинише Балкански огранак хаплогрупе N-P189...у питању је Y7316.
Тестирање наведеног SNP-а покренуто је за Тешмановића.

Млађо, мислим да траћиш новце испитуйући припада ли Тешмановић огранку Ы7316. Увѣрен сам да припада, а ево и зашто. Чорак и Йокић припадайу њему, па мора припадати и Тешмановић, йер йе по врѣмену одваяња ближи Чорку него ли Йокићу. А ближи йе нашему Давору йер обойица имайу крайње неуобичайену промѣну - удваяње ДЫС-а 425. Код њих двойице йе 12-13, док йе у свих осталих 13. Пошто йе удваяње овога изузетно рѣтка поява, вѣроватноћа да йе се ово у њих догодило независно односно два пута йе готово непостойећа.
Исто тако мислим да йе и Делић Ы7316+, йер вѣруйем да йе он найближи Давору од све шесторице. А то йе због промѣне ЦДЫ 37-39 => 39-39 койу други немайу. Пошто йе ово двостепена промѣна, и за ову йе мало вѣроватно да йе се у њих догодила независно.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

mladjo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #86 послато: Фебруар 28, 2015, 11:35:39 поподне »
Млађо, мислим да траћиш новце испитуйући припада ли Тешмановић огранку Ы7316. Увѣрен сам да припада, а ево и зашто. Чорак и Йокић припадайу њему, па мора припадати и Тешмановић, йер йе по врѣмену одваяња ближи Чорку него ли Йокићу. А ближи йе нашему Давору йер обойица имайу крайње неуобичайену промѣну - удваяње ДЫС-а 425. Код њих двойице йе 12-13, док йе у свих осталих 13. Пошто йе удваяње овога изузетно рѣтка поява, вѣроватноћа да йе се ово у њих догодило независно односно два пута йе готово непостойећа.
Исто тако мислим да йе и Делић Ы7316+, йер вѣруйем да йе он найближи Давору од све шесторице. А то йе због промѣне ЦДЫ 37-39 => 39-39 койу други немайу. Пошто йе ово двостепена промѣна, и за ову йе мало вѣроватно да йе се у њих догодила независно.

Хвала на појашњењу.
Тестирање горе поменутог SNP-а су покренули администратори FTDNA хаплогрупе N-P189.
Ја само поставих ту информацију, чисто информисања ради.  :)
« Последња измена: Фебруар 28, 2015, 11:56:03 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #87 послато: Март 03, 2015, 02:11:42 поподне »
Заједнички предак Тешмановића, Тушека и Јокића (сви на 67 маркера) је живео пре 660 година. Када у ову групу убацим Мађара Молнара, старост се помери на 810 год.

Ово је изгледа веома млада група. Уколико се не појави неки хаплотип који би их померио у доба сеобе Словена, остају потпуно изоловани и не назире се могуће порекло.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #88 послато: Март 03, 2015, 04:07:09 поподне »
Изгледа да су Јокићи (N1a) нешто старија породица у Сивцу. Ово сам успио пронаћи на једном сајту:

"Сивац, као село насељено Србима, говори нам хроника, помиње се, да је постојало још пре "сеобе Срба под Арсенијем Чарнојевићем"... Први писани докуменат нађен је на прагу старе (четврте) Цркве сивачке, која је порушена 1874. год. Када је ова нова освећена.. То је један надгробни споменик, на коме је било уклесано о покојнику :"Здје престависја раб Божији Павао Јелчић у Сивцу на Бачки 1681.октобра 28. Да ли је исти покојник био житељ сивачки не може се знати. Јелчића у Сивцу нема, а и касније се ово презиме не појављује. И још један надгробни споменик са натписом: "И С -ХС -Престависја тј. 1719.г. раб Божиј Живко (презиме нечитко), нађен је на углу код 1. парохијског дома. Тада су се вршиле масовне миграције - пресељења српскога народа, па се износи следеће, по народном предању: - Поп Нестор је превео доста српских породица из села Сентиваана - Пригревица (јужно од Сомбора) крајем 1765 или почетком 1766. године и намерио се са њима у Сивац, где су се настанили у две улице поред канала. Те две улице и данас се називају "сентивански крај", а људи Сентиванци. Њиховим доласком у Сивац знатно је порастао број Срба у Сивцу, наиме, других народности до тада у Сивцу и није било. Досељене су следеће породице: Влашкалић, Маџарев, Калуђерски, Грујин , Ћурић, Сувајџић, Рашковић, Буљевић, Мајски, Бајић, Белин, Верац, Верчев, Владисављев, Вргов, Вукоманов, Веселин, Томић, Главић, Давидов, Јеврин, Јокић, Кресојев, Латинкин, Папулић, Пушкарев, Томин, Чупић, (испричао пок.чика Трива Петровић). Староседеоци са новонасељеним видимо да 1781.год.приступају, како рекоше у хроници: "Приступисмо обнављати Церков" претпоставља се, да је то градња (четврте) Цркве по реду, од цигле са шиндром покривене. Саграђена је на месту садашњег 1. парохијског дома. У истој св.Цркви се служи Богу и роду српском до 1874.год. када ју је заменила ова у којој сада стојимо."

http://www.sivac.net/srpska-crkva.htm

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #89 послато: Март 03, 2015, 06:18:34 поподне »
Заједнички предак Тешмановића, Тушека и Јокића (сви на 67 маркера) је живео пре 660 година. Када у ову групу убацим Мађара Молнара, старост се помери на 810 год.

Ово је изгледа веома млада група. Уколико се не појави неки хаплотип који би их померио у доба сеобе Словена, остају потпуно изоловани и не назире се могуће порекло.


Тушек и Йокић изгледайу блиски на 67 ознак, због малога броя разлика (само 3, чини ми се), али се на 400+, добийених Великими Ипсилоны, разликуйу на много више, што их везу чини знатно старийом. Ето како слабо мѣњање на 67 ознак може заварати.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #90 послато: Март 03, 2015, 06:23:40 поподне »


Тушек и Йокић изгледайу блиски на 67 ознак, због малога броя разлика (само 3, чини ми се), али се на 400+, добийених Великими Ипсилоны, разликуйу на много више, што их везу чини знатно старийом. Ето како слабо мѣњање на 67 ознак може заварати.

Значи ли то да нема сврхе поредити блиске хаплотипове путем твог (и осталих) калкулатора? Нисам знао да BIGY може толико померити старост овако "блиских" породица.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #91 послато: Март 03, 2015, 09:32:40 поподне »
Значи ли то да нема сврхе поредити блиске хаплотипове путем твог (и осталих) калкулатора? Нисам знао да BIGY може толико померити старост овако "блиских" породица.

Има сврхе, али йе увѣк боље имати што више хапловрста, и нарочито што више ознака. И онда су опсѣзи добийених вѣроватноћа ужи. Трѣба имати увѣк у виду да мой рачунач не рачуна у койем се колѣну налази найскорийи зайеднички прѣдак (йер йе то немогуће), него колика йе вѣроватноће да се налази у том и том колѣну. Тако некако ради и рачунач на Y Фуллу.

Мислим да примѣри као овай горе нѣсу тако чести, гдѣ постойи толика несагласност између 67 и 400+ ознака.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #92 послато: Март 04, 2015, 01:55:06 поподне »
Изгледа да су Јокићи (N1a) нешто старија породица у Сивцу.

Ово је већ смисленије. Нешто ми је било чудно да Чера Шаљанин и његови потомци буду носиоци ХГ N1а.
Е, сад је доведен у питање и назив теме  :)

Иначе, сентивански Срби су се преселили у Сивац у време кад су тамо колонизовани Немци (почев од 1764). Што указује да су Срби тамо били од раније, можда талас из сеобе 1690. Вероватно је било верских и етничких сукоба, па су се Срби покупили и отишли. Сентиван (Пригревица) је био већински немачко село до краја Другог светског рата.

http://www.dvhh.org/batschka/village/Batsch-Sentiwan.htm
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #93 послато: Март 04, 2015, 03:25:44 поподне »
Ово је већ смисленије. Нешто ми је било чудно да Чера Шаљанин и његови потомци буду носиоци ХГ N1а.
Е, сад је доведен у питање и назив теме  :)

Иначе, сентивански Срби су се преселили у Сивац у време кад су тамо колонизовани Немци (почев од 1764). Што указује да су Срби тамо били од раније, можда талас из сеобе 1690. Вероватно је било верских и етничких сукоба, па су се Срби покупили и отишли. Сентиван (Пригревица) је био већински немачко село до краја Другог светског рата.

http://www.dvhh.org/batschka/village/Batsch-Sentiwan.htm

Назив теме ћу свакако промијенити, али не због тога што је искључена могућност да су сивачки Јокићи поријеклом од Јокића са Чакора,већ из разлога што назив теме превише упућује на једну породицу.

Дакле, још није искључена могућност да су Јокићи од Чере, јер је Јоко по којем су добили име, био по предању Черин син, а Чера је по очуваним предањима доселио у Велику прије Велике Сеобе Срба 1690. Ако се зна да је управо са тог подручја у великој сеоби исељавао српски народ у Војводину, онда остаје могуће да је презиме Јокић и тад било пренешено на сјевер. Остаје и могућност за сеобу 1739. Колико се сјећам поклапа се и слава сивачких и Јокића из Велике-Никољдан.

Наравно, ово не мора ништа да значи. Најсигурније би било да се неко од Јокића из Велике тестира.

И мени подручје Чакора изгледа превише источно за N1a, али никад се не зна...
« Последња измена: Март 04, 2015, 03:27:51 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #94 послато: Април 06, 2015, 08:53:02 поподне »
Синоћ у БХ збирци од стотине неименованих узорака на 23 ознаке нађох петорицу припадникъ лозе Н1а П189.2, што би трѣбало значити да йе процѣна њенога учешћа у БиХ 5%. Иако сматрам да йе због малога узорка овай постотак прѣтѣран, очигледно йе да у БиХ трѣба тражити матицу ових родова. Йер у Хрватской од 1100 узорака су само четири од ове лозе (лично вѣруйем да су ако не сви, оно бар неки од њих Срби), што йе мање од 0.4%. Ни у Црной Гори нема много више, пет узорака у збирци од 404, што йе тек нешто више од 1%.
Обзиром да у србиянской збирци од 179 узорака има чак пет узорака Н1а лозе, што йе яче од 2.5%, рекао бих да йе йезгро ближе Дрини.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #95 послато: Април 06, 2015, 09:35:02 поподне »
Синоћ у БХ збирци од стотине неименованих узорака на 23 ознаке нађох петорицу припадникъ лозе Н1а П189.2, што би трѣбало значити да йе процѣна њенога учешћа у БиХ 5%. Иако сматрам да йе због малога узорка овай постотак прѣтѣран, очигледно йе да у БиХ трѣба тражити матицу ових родова. Йер у Хрватской од 1100 узорака су само четири од ове лозе (лично вѣруйем да су ако не сви, оно бар неки од њих Срби), што йе мање од 0.4%. Ни у Црной Гори нема много више, пет узорака у збирци од 404, што йе тек нешто више од 1%.
Обзиром да у србиянской збирци од 179 узорака има чак пет узорака Н1а лозе, што йе яче од 2.5%, рекао бих да йе йезгро ближе Дрини.

Невски, можда овај проценат за N1a у БиХ и није тако претјеран, јер се прилично слаже и са ранијим податком о присуству чак 7,4% хаплогрупе К , која није ни P, a самим тим ни Р1а ни Р1б међу босанским Србима. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1529-8817.2005.00190.x/epdf

Мислим да се ту може радити само о хаплогрупи N која тим тестирањем није обухваћена. Са друге стране знам за један разгранат српски крајишки род који је N1a P189.2+ па ме виши проценат ове хаплогрупе у БИХ не чуди. Занимљиво је да је у претходном истраживању она нађена практично само код босанских Срба.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #96 послато: Април 28, 2015, 10:15:12 поподне »
Убацио сам на пројекат Кецојевића из Црне Горе, који је и раније спомињан, али се не сјећам да је неко постављао маркере. Сад видим да има маркере на ФТДНА N Пројекту. Додуше само 12, али довољно да се види да у потпуности упада у познати род српских N1 P189.

Кецојевићи су једна породица у Црној Гори, матица им је у Бањанима, у Петровићима, спадају у групу досељеника Доњобањаца. За те фамилије се каже да су старином са Косовa. Као предак се помиње Трипко војвода, веза са породицама Пејовић, Бановић и Јоковић из Бањана. Такође у Бањанима се тврди да им је раније презиме Иванишевић и да су блиски бањанској породици Васиљевић.

ИЗ Бањана су се Кецојевићи расељавали према Херцег Новом, гдје се помињу већ почетком 18. вијека, и према Пиви, селу Пирни До.

Кецојевићи се на свих 12 маркера поклапају са Делићима из Шљивовице на Златибору. Делићи су поријеклом Костићи из Семегњева, који славе Јовањдан као и Кецојевићи, и за које се каже да су досељени из Пиве.

Пива и Бањани су у првом турском попису Херцеговине из 1477. уписане као једна нахија, каже се нахија Пива или Бања. Мислим да се назире мјесто поријекла за овај род и да сада има мало сумње да то није управо Бањанско-пивски простор. Ако овоме додамо да се у Семегњеву помињу Шућури из Пиве, а већ имамо тестиране Шућуре као N1 P189.

Такође, каже се да су неки Кецојевићи одселили у Невесиње и промијенили презиме да заметну траг, а у непосредној близини Невесиња, у Калиновику, имамо Ашкрабе који се на 12 маркера потпуно поклапају са Кецојевићима. 

Међутим, упркос овој везаности рода за бањско-пивски простор, чини се да је и овај род источнијег поријекла и да је вјероватно би у оном таласу српских родова, који су се досељавали у Херцеговину у 14. и 15. вијеку са простора Косова, Метохије и Македоније. Исто тако вјерујем да су били у влашком статусу.

« Последња измена: Април 28, 2015, 11:07:15 поподне админ »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #97 послато: Април 30, 2015, 09:47:34 поподне »
Што се тиче Пиве/Бањана и Н1а, испитаћу представнике неких братстава у Пиви, тако да можете очекивати до краја године исходе још неколико испитаних Пивљана (Браниловића) :

-Добриловић ових дана
-Делић за 2-3 месеца
-Тадић за 3-4 месеца

Још неколико братстава имам у виду али ћу прво да сачекам да видим шта ће да испадне од прве туре.


Ја лично сумњичим три породице да би ми могле бити предачке и све три су Браниловићке (Делићи, Бјелаковићи, Костићи+). Ако Браниловићка братства испадну Н1а, то ће вући разне импликације али о том по том... Не ваља се превише палити унапред.

Захваљујем се форумашу Вучини из Бачког Доброг Поља који ми пружа највећу помоћ.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #98 послато: Април 30, 2015, 09:59:15 поподне »
Што се тиче Пиве/Бањана и Н1а, испитаћу представнике неких братстава у Пиви, тако да можете очекивати до краја године исходе још неколико испитаних Пивљана (Браниловића) :

-Добриловић ових дана
-Делић за 2-3 месеца
-Тадић за 3-4 месеца

Још неколико братстава имам у виду али ћу прво да сачекам да видим шта ће да испадне од прве туре.


Ја лично сумњичим три породице да би ми могле бити предачке и све три су Браниловићке (Делићи, Бјелаковићи, Костићи+). Ако Браниловићка братства испадну Н1а, то ће вући разне импликације али о том по том... Не ваља се превише палити унапред.

Захваљујем се форумашу Вучини из Бачког Доброг Поља који ми пружа највећу помоћ.

Тадићи су N1, проверено.
« Последња измена: Април 30, 2015, 10:02:38 поподне Александар I1 »
Икавац

mladjo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #99 послато: Април 30, 2015, 10:54:16 поподне »
По свему судећи, пронађен је SNP који дефинише Балкански огранак хаплогрупе N-P189...у питању је Y7316.
Тестирање наведеног SNP-а покренуто је за Тешмановића.

Потврђено, тестирани је позитиван на SNP: Y7316+.