Аутор Тема: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата  (Прочитано 19470 пута)

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #20 послато: Фебруар 11, 2017, 09:53:09 поподне »
Он је био први командант Пантера, који су по њему добили и име, је л' тако?
Онда је дошао Маузер, а након њега капетан Лазић?

На неки начин ДА. Први командант Националне гарде је (амблем у приказу) је био Љубиша Савић, међутим, након отприлике мјесец дана дошао је Бранко Пантелић (до тада служио у Приштини),који је ипак био професионални војник, а Маузер је постао начелник Штаба. Не знам да ли прије имао тај надимак или је то био ратни, али по њему се "Пантери" добили име.

Његовом погибијом и погибијом капетана Стевана Лазића јединица је добрим дијелом изгубила офанзивни карактер, Након погибије Булита Боснића (август 1993. године) и  Змије Ристановића (1994. г.) дефинитивно.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #21 послато: Фебруар 11, 2017, 09:55:48 поподне »
Као што рекох, ово је први пут уопште да видим неких слика из протеклог рата, то се из неког разлога крило до данас.

Што се тиче Крајине, видех једино да неких слика има на страници Распад Југославије и војна историја Балкана, мада битно мање него овде.

Наравно, било би интересантно кад би се могло написати макар оно основно о пореклу неких људи са ових слика, можда у првом реду оних најпознатијих.
Да, то је и била моја намјера код постављања овога поста, да се оживе сјећања на храбре борци који су се борили за спасење свога народа. Колико видим и на овим фотографијама које нам је Амикус поставио, имамо доста имена гдје се спомињу година и мјесто рођења, очево име.
Нпр., поред фотографије славног генерала Пере Чолића пише да је син Цвије, рођен 1937. године у селу Старо Село, општина Гламоч.  (Читав рат смо провели заједно, од 18.9.1991 па до 8.10.1995. године).

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #22 послато: Фебруар 11, 2017, 09:58:47 поподне »
а након њега капетан Лазић?

Љубиша (Љути) Лазић је старији брат капетана Стевана Лазића и остао је начелник штаба до краја рата.Ипак, погинули Стеван (завршио ШРО у Билећи-пјешадија) је био много жешћи момак. Да је било по његовом ко зна гдје би завршили??????

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #23 послато: Фебруар 11, 2017, 10:38:54 поподне »
Још ово па лаку ноћ!!! Срђан Кнежевић-Бели вукови....



Бели вукови.
По мени најбоља јединица са којом смо садејствовали. Други би били "Вукови са Дрине" Зворник. О вуковима са Вучјака је бесмислено трошити ријечи, али никад нисмо били заједно!
 Било је то љето 1995. Трново (већ је било проглашено ратно стање) долазили су тихо у школу у Трнову и, за разлику од нас, нису се коцкаали нити испијали "фалш коњак Скендерберг из Фоче". Врхунски борци; неки су носили и по 20 оквира 7,65 мм(муниција је веома тешка). У његовој јединици је било свега; Руси су имали истетовирано КАБУЛ на десници, Бугаре не бих коментарисао али односили се на ислам. Био је ту и један Италијан, звали смо га "мафиозо", мада је био са сјевера. То је, морам признати, била хришћанска алијанса, ма како то звучало. Да тако је то било!!!!!!!!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #24 послато: Фебруар 12, 2017, 02:49:30 поподне »


Генерал-мајор Славко (Саво) Лисица (1944 - 2013)

Рођен је 18.фебруара 1944.године у с. Ламинци, општина Градишка. У ВРС је обављао следеће дужности: командант 2. оклопне бригаде; командант Тактичке групе-1.( у Републици Српској Крајини); командант Тактичке групе-3.(ВРС); командант Оперативне групе-Добој; командант Центра војних школа Војске Републике Српске. У чин генерал-мајора унапређен је 3.маја 1993.године. Пензионисан је 30.септембра 1994.године. Објавио је двије књиге: "Командант по потреби" и "Командант без потребе". Умро је 2013.године. Сахрањен уз војне почасти у Бања Луци.

Према Шематизму Митрополије дабробосанске из 1882. године, Лисице из Градишке-Ламничке прослављале су Светог Архиђакона Стефана.

Ово презиме на том попису забележено је још на простору Герзова и Тешња са различитим славама (Ђурђевдан и Никољдан).

На СДНКП постоји и тестирани Лисица (ex Војиновић) Никољштак, из Поблаћа, Пљевља, Црна Гора, припада хаплогрупи E1b.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #25 послато: Фебруар 12, 2017, 02:56:02 поподне »


На СДНКП постоји и тестирани Лисица (ex Војиновић) Никољштак, из Поблаћа, Пљевља, Црна Гора, припада хаплогрупи E1b.

Постоји Лисичић, Св. Јован, Пљевља. Не знам да имамо Лисице, Св. Никола? Можда нека друга база?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #26 послато: Фебруар 12, 2017, 03:25:16 поподне »
Одавде ја преписах: Порекло презимена Лисица.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #27 послато: Фебруар 12, 2017, 03:31:32 поподне »
Одавде ја преписах: Порекло презимена Лисица.

То би требало да су Лисичићи. За славу нисам сигуран.

Невезано за ове Лисице из околине Градишке, постоји једна породица у крајини, Која носи исто презиме. У питању су Новаковићи од рода Родића наводно (слава Јовањдан?). Занимљив је начин на који је презиме настало:

Новаковић - осам кућа. Славе Јовањдан. До 1878. г. звали су се Новковић, а онда променили у Новаковић. Населили су овамо по прилици пре 100-120 година из Велике Попине у Лици. Због некога њиховог деда лисичије памети добише надимак „Лисица“. :)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #28 послато: Фебруар 12, 2017, 04:09:31 поподне »
Ево и Крајишника.

Командири чета 1 . дрварске лпбр, Мајсторовић, Бенић и Гњатовић у НЦ 2.КК ВРС у Велагићима код Кључа.Мај 1993. године.



Мајсторовићи су огранак добро познатог крајишког рода Латиновић-Бањац. По свему судећи припадници N1a.

За Бениће не нађох ништа конкретно у Крајини. Било их је са више слава. Помиње се само велика задруга Миле Бенића у Преоцима крај Дрвара. Било их је и међу оним Имљанцима (слава Св. Симеон).

Помиње их и Јован Ердељановић (О пореклу Буњеваца)

БЕНИЋИ – у Колуту у Бачкој, од 1715.год.; католици у Лици и у Подгорју; у Далмацији, јужно од Вргорца католици Бенићи, а било је католика Бенића и у Задру; католици у Млинима код Дубровника; у западној Херцеговини католички род Бено; у околини Високог католици старници од којих је било неколико одличних фрањеваца (у манастиру Сутисци 1737.-1785. фратар Бона Бенић); православни у западној Босни; католици у више села у Славонији 1702.год., заостали још из времена турске власти. У средњој Босни православно село и део вароши Вареша са тим именом.

Гњатовића је била пуно у Далмацији (слава Св. Никола). На 23andMe постоји неки Гњатовић из Далмације, хаплогрупа E1b.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #29 послато: Фебруар 12, 2017, 04:44:05 поподне »
Генерал Момир Талић (1943-2003)



Рођен је у Пискавици код Бање Луке. Талића је према шематизму из 1882. године били на простору Приједора (пискавица је данас на административној граници двају градова) у селима Козарац и Ферићи. Крсна слава им је Никољдан.

Са истом славом Талићи се помињу и у Сарајеву, а било их је и у Тузли, као што их је било и муслимана.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #30 послато: Фебруар 12, 2017, 06:49:12 поподне »


Снимљено је негде у мојим крајевима, а човек десно као из Викинга, само да уместо пушке држи секиру. :D



Мени више личи на овога:



Лик из филма  о Харију Потеру. Шкотски глумац Robbie Coltrane.
Иначе, филм је крајње одвратан и цела та прича о деци вешцима, али сам својевремено водио сестрића у бисокоп да ово гледа (дечја посла), па запамтих лик... А и он је, по лику судећи, вероватно викиншког порекла.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #31 послато: Мај 16, 2017, 05:14:26 поподне »
У "Ревији 92" 15.10.1993 објављен је текст о поручнику Жељку Шурлану. Жељко Шурлан је пореклом из Сводне код Новог Града, војну академију је завршио у Београду, специјалистичку обуку у Панчеву а почео је службовање у Суботици. Одатле је упућен у борбе у Барањи као командир извиђачко-механизоване чете. Ту је показао изузетан елан и способности у борбама са усташама.
После тога је као добровољац отишао у Први крајишки корпус. Касније је отишао у Источнобосански корпус где је погинуо у борбама за мајевичко село Растошницу. На жалост није оставио потомство иза себе.
У пар редова споменут је и његов брат од тетке Драган Ћулибрк који је погинуо у борбама на Градачцу

https://drive.google.com/file/d/0B4MKVRcmKXKHeXNaalExbWF2enM/view?usp=sharing

(Извињавам се што слика није најбоља. Папир је већ доста стар а ни фотоапарат није баш најбољи, али мислио сам да је боље саћувати ишта него ништа јер се до текстова који говоре о рату и нашим борцима у њему јако тешко долази)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #32 послато: Мај 17, 2017, 06:50:18 поподне »
30.04.1993 објављен је текст "Јунаци одлазе у небо" о борцима Невесињске бригаде. Текст говори о том тренутку рата на простору одговорности те бригаде, дилемама и проблемима са којима су се суочавали борци, погрешним одлукама и нашим слабостима које су нас често доводиле у веће невоље него наши непријатељи

https://drive.google.com/drive/folders/0B4MKVRcmKXKHT1pkc1k5aHBjV0k?usp=sharing


Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #34 послато: Септембар 13, 2017, 06:04:46 поподне »
Сестра Вида, кршна Херцеговка

Медицинска сестра Видосава Вида Љољић сигурно је једна од најхрабријих жена-ратника. Рођена је у Житомислићу, а скоро читав рат је провела у Петој козарској бригади,  дана запослена у Болници у Требињу.
Рат је задесио у Војној болници у Загребу гдје је била запослена. Овдје је први пут видјела измасакриране цивиле. Били су то Срби са Коранског моста у Карловцима. Војна болница је 18.12.1991. године предата Зенгама. Вида је напустила Загреб и преко Коранског моста, Делница, Пага, Задра, Сплита, Макарске, Метковића и Чапљине, враћа се кући за Божић, код своје мајке, у Житомислићу.
Војска јој је нудила Мостар или Сарајево, али послије одласка у Сјеверни логор у Мостару, одлучила је да оде што даље. Почетком фебруара 1992. године долази у Пету козарски бригаду, у Рогоље код Пакраца у Западној Славонији. У првом дану имала је први ратни сусрет са рањеником. Задобио је страше повреде главе на Шуметлици. Превијеног официра одвезли су санитетом у Бенковац, па касније за Бањалуку, Београд. Како ће касније чути, звао се Ацо, преживео је, али је остао трајни ратни војни инвалид.
Послије два мјесеца напустила је Западну Славонију, и послата на испомоћ у Купрес, гдје су хрватке оружане снаге извршиле масакр над Србима. У Стројнице долази 9. априла, гдје их затиче јако невријеме. киша, снијег, јаки вјетрови. Смјестила се у кући поподије која јој поклања вунене чарапе и џенпер. Ујутро настављеју ка Купресу. На уласку у Злосело, лешеви поред пута, с обе стране. Санитетско возило стаје на улазу у Купрес. С десне стране обијена продавница, разбацане стрвари. На једној гајби сједи крвав човјек, а на другој његова глава. На другој страни улице војник са пушком о рамену држи пиво у руци, и не гледа на возило и санитетско особље. Када га је доктор љутито упитао, - ко ово зло учини, од га само погледа и рече, - одлуд ја знам, само сам пиво узео из габе.  Изашла сам иза возила и видјела да иде човјек према нама. Препознала сам га, био је то мој познаник из Војне болнице у Загребу. Исплакала сам се као никада, и као да су све будуће страхоте заједно отишле  с тим сузама. Тај стравичан призор прекинуо је доктор Керкез, који је с радошћу дочекао нас, рекла је сестра Вида. Подер неколико сестара доктор Керкез је био сам, и радио све операције. Родом је од Петровца. Сада се сестра Вида већ стекла искуство на фронту и са рањеницима и остала у Купресу до 10. маја 1992. године када се поново враћа у своју Пету козарску бригаду, која је дошла из Западне Славоније да брани своје Поткозарје од најближи комшија, исти оних који су у свом ратовима до тада били на супротној страни.
Све до краја рата сестра Вида остала је у Петој козарској. И нема борца ове бригаде који Виду не познаје, а посебно они што су рањавани и које је сестра Вида спашавала и у завојима извлачила. Какву храброст је имала, најбоље говори једна ратна узречица "кад ни кум није смио, Вида је смјела".
И тако, кад је рат стао, храбри људи су као потрошна роба заборављени. Они шуте јер такви се не хвале, а кукавице постадоше јуначине.
Данас сам од неколико мојих ратних пријатеља добио потврду да је прије неколико дана у саобраћајној несрећи живот изгубила наша хероина Видосава Вида Љољић. Нажалост, а то је жива истина, о јунацима се не прича. Нигдје нисам могао пронаћи било шта о овоме несретном догађају.
Ово моје јављање не значи да сам врло брзо погазио дату ријеч, као неки. Не. Када то нико из Херцеговине или мојих Крајишника није се сјетио да спомене нашу сестру Виду, ето споменућу ја. Мој бојкот и даље је на снази све док се јавно не донесе Правилник о понашању, да то буде једнако за све, а не по слободној вољи једне особе.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #35 послато: Септембар 13, 2017, 08:21:25 поподне »
Данас сам од неколико мојих ратних пријатеља добио потврду да је прије неколико дана у саобраћајној несрећи живот изгубила наша хероина Видосава Вида Љољић. Нажалост, а то је жива истина, о јунацима се не прича. Нигдје нисам могао пронаћи било шта о овоме несретном догађају.
Ово моје јављање не значи да сам врло брзо погазио дату ријеч, као неки. Не. Када то нико из Херцеговине или мојих Крајишника није се сјетио да спомене нашу сестру Виду, ето споменућу ја. Мој бојкот и даље је на снази све док се јавно не донесе Правилник о понашању, да то буде једнако за све, а не по слободној вољи једне особе.
   

  Тимаре,  не  знам  у чему је проблем, и не желим да улазим у то.  Слажем се, да правила морају да важе за све. Предлажем да то  ријешите, и да превазиђете. Какав бојкот, какви бакрачи. Чини ми се да смо нас двојица, на порталу ( оно око  Возуће, Црногораца...) и на форуму имали нека размимолажења, али то нема везе.  Твоје коменатаре о  Србима из  Крајине - Републике Српске, са позивањем на изворе радо читам, иако то није  крај који познајем. Штета је за  овај портал и форум, ако га напуштају појединци, који могу дати допринос озбиљном изучавању прошлости.
 

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #36 послато: Септембар 13, 2017, 09:28:13 поподне »
...
Када то нико из Херцеговине или мојих Крајишника није се сјетио да спомене нашу сестру Виду, ето споменућу ја.
...

А зашто увек нападање? Зашто је све увек завера? Зашто увек неко из неке похлепе или зле намере нешто није урадио?
Зар није могуће да једноставно нико није чуо за ову несрећну  саобраћајну незгоду?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #37 послато: Септембар 13, 2017, 09:36:59 поподне »
Данас сам од неколико мојих ратних пријатеља добио потврду да је прије неколико дана у саобраћајној несрећи живот изгубила наша хероина Видосава Вида Љољић. Нажалост, а то је жива истина, о јунацима се не прича. Нигдје нисам могао пронаћи било шта о овоме несретном догађају.
Да видио сам смртовницу Видосаве Љољић, а како сам чуо ишла је по маму у Мостар да презими код ње у Требињу. У Поповом пољу на путу Требиње Љубиње неко је наишао на њу са својим возилом и десила се несрећа. У посљедње вријеме је радила у Требињској болници као главна сестра.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #38 послато: Септембар 13, 2017, 11:19:59 поподне »
Да видио сам смртовницу Видосаве Љољић, а како сам чуо ишла је по маму у Мостар да презими код ње у Требињу. У Поповом пољу на путу Требиње Љубиње неко је наишао на њу са својим возилом и десила се несрећа. У посљедње вријеме је радила у Требињској болници као главна сестра.
Данас је умро  и легендарни Чедомир Зено Поповић, командир најбоље чете   билећке бригаде и археолог по професији. Вјечнаја памјат.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Заборављени хероји одбрамбено-отаџбинског рата
« Одговор #39 послато: Октобар 31, 2017, 01:43:21 поподне »


« Последња измена: Мај 03, 2018, 02:24:12 поподне НиколаВук »
бити Србин је светиња