Аутор Тема: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)  (Прочитано 8178 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« послато: Фебруар 11, 2018, 07:35:24 поподне »
У Дневнику РТС, од 19.30, у недељу 11. фебруара 2018. биће емитован прилог о Српском ДНК пројекту.

симо

  • Гост
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #1 послато: Фебруар 11, 2018, 08:00:14 поподне »
У Дневнику РТС, од 19.30, у недељу 11. фебруара 2018. биће емитован прилог о Српском ДНК пројекту.

Сад сам погледао. Добро је што је прилог ишао у главном Дневнику и што су се појавили и генетичари.

Једино што оне карте еупедије стварно не треба показивати новинарима, за I2a опет одоше на Сардинију, а за E1b у источну Африку.  :)

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #2 послато: Фебруар 11, 2018, 08:02:08 поподне »
У Дневнику РТС, од 19.30, у недељу 11. фебруара 2018. биће емитован прилог о Српском ДНК пројекту.

Шефе, био си супер!! :))

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #3 послато: Фебруар 11, 2018, 08:05:41 поподне »
Сад сам погледао. Добро је што је прилог ишао у главном Дневнику и што су се појавили и генетичари.

Једино што оне карте еупедије стварно не треба показивати новинарима, за I2a опет одоше на Сардинију, а за E1b у источну Африку.  :)

Дa, пoтпунo ce cлaжeм и зa jeднo и зa дpугo. Kpaткo, aли cлaткo.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #4 послато: Фебруар 11, 2018, 08:10:25 поподне »
Снимак?

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #5 послато: Фебруар 11, 2018, 08:11:25 поподне »
Шефе, био си супер!! :))
Хвала, Миловане. Јако је тешко у овако краткој форми рећи било шта паметно. Све у свему, добро је испало. Гледам сад аналитику, навалио народ на Српски ДНК пројекат. Малочас сам једва успео да отворим Порекло. Јавите ако има било каквих проблема.

Демића страна

  • Гост
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #6 послато: Фебруар 11, 2018, 08:19:12 поподне »
Искрено, да на основу овог прилога треба да одлучим хоћу ли се тестирати или не, вјероватно се никад не бих тестирао.
Фалио је само наслов "Мали Мане из Лике има претка у Сомалији!".

Генерално сам против појављивања у медијима, свако ново појављивање у медијима доноси нови талас ботова и дилетаната и врло мало квалитетних људи.

Jelic

  • Гост
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #7 послато: Фебруар 11, 2018, 08:21:52 поподне »
Искрено, да на основу овог прилога треба да одлучим хоћу ли се тестирати или не, вјероватно се никад не бих тестирао.
Фалио је само наслов "Мали Мане из Лике има претка у Сомалији!".

Генерално сам против појављивања у медијима, свако ново појављивање у медијима доноси нови талас ботова и дилетаната и врло мало квалитетних људи.

Слажем се.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #8 послато: Фебруар 11, 2018, 08:29:56 поподне »
Хвала, Миловане. Јако је тешко у овако краткој форми рећи било шта паметно. Све у свему, добро је испало. Гледам сад аналитику, навалио народ на Српски ДНК пројекат. Малочас сам једва успео да отворим Порекло. Јавите ако има било каквих проблема.

Иcтo, jeдвa caм ce улoгoвao...

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #9 послато: Фебруар 11, 2018, 08:34:42 поподне »
Искрено, да на основу овог прилога треба да одлучим хоћу ли се тестирати или не, вјероватно се никад не бих тестирао.
Фалио је само наслов "Мали Мане из Лике има претка у Сомалији!".

Генерално сам против појављивања у медијима, свако ново појављивање у медијима доноси нови талас ботова и дилетаната и врло мало квалитетних људи.
Прилог је испао како је испао, у границама очекивања. Суштински је важно да се за наш подухват чује, јер увек допре и до некога ко се заинтересује. Ево, откако је емитован прилог, на мејлове и на фејсбук страницу ми се јавило неколико људи који желе да се тестирају. У томе је највећи добитак ових медијских објава.

Демића страна

  • Гост
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #10 послато: Фебруар 11, 2018, 08:36:29 поподне »
Прилог је испао како је испао, у границама очекивања. Суштински је важно да се за наш подухват чује, јер увек допре и до некога ко се заинтересује. Ево, откако је емитован прилог, на мејлове и на фејсбук страницу ми се јавило неколико људи који желе да се тестирају. У томе је највећи добитак ових медијских објава.

Све је то у реду, само мислим да је битније ко од људи чита форум од тога колико људи чита форум.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #11 послато: Фебруар 11, 2018, 08:37:57 поподне »
Ја сам, пак другачијег мишљења. За тестирање нам нису нужни интелектуалци који се потанко разумеју у материју и који су у стању да уоче потенцијалне недостатке. Мени се чини да је репортажа била конкретна, сажета и разумљива за просечног грађанина и то је мени сјајно за почетак. Не можемо да очекујемо да 1 минут телевизијског програма промени свест и просвети не описмењен народ, али итекако може да учиче на промену, као и стварање позитивног става према ДНК тестирању.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #12 послато: Фебруар 11, 2018, 08:38:53 поподне »
Прилог је испао како је испао, у границама очекивања. Суштински је важно да се за наш подухват чује, јер увек допре и до некога ко се заинтересује. Ево, откако је емитован прилог, на мејлове и на фејсбук страницу ми се јавило неколико људи који желе да се тестирају. У томе је највећи добитак ових медијских објава.

Управо тако!

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #13 послато: Фебруар 11, 2018, 08:40:49 поподне »
Све је то у реду, само мислим да је битније ко од људи чита форум од тога колико људи чита форум.
Нигде није поменут број оних који посећују форум, мада ни од тога не треба бежати. Важно је да се за ово што радимо чује и да нам се придружују они које интересује родословље.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #14 послато: Фебруар 11, 2018, 08:46:13 поподне »
Искрено, да на основу овог прилога треба да одлучим хоћу ли се тестирати или не, вјероватно се никад не бих тестирао.
Фалио је само наслов "Мали Мане из Лике има претка у Сомалији!".

Генерално сам против појављивања у медијима, свако ново појављивање у медијима доноси нови талас ботова и дилетаната и врло мало квалитетних људи.

Добро је било. Не може се цијела прича сабити у два минута. :)

« Последња измена: Фебруар 11, 2018, 08:50:34 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

симо

  • Гост
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #15 послато: Фебруар 11, 2018, 08:55:59 поподне »
Искрено, да на основу овог прилога треба да одлучим хоћу ли се тестирати или не, вјероватно се никад не бих тестирао.
Фалио је само наслов "Мали Мане из Лике има претка у Сомалији!".

Генерално сам против појављивања у медијима, свако ново појављивање у медијима доноси нови талас ботова и дилетаната и врло мало квалитетних људи.

Како ја видим ствари, појављивање у медијима је битно да просјечна српска популација не зазире од тестирања. И овај прилог има своју сврху управо због тога. Слично је било и са скорашњим чланком у Новостима. Када се ова прича појави у мејнстрим медијима, то на неки начин код просјечног Србина олабави причу о тестирању, смањује разне теорије завјере и страхове, на неки начин "овјери" читаву причу као нешто прихватљиво. Познајем пар људи код којих су ова појављивањау мејнстрим медијима  помјерила ту границу у сагледавању приче око тестирања.

Наравно, треба бити селективан и у појављивањима у медијима, поготово онима који потпуно банализују причу.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #16 послато: Фебруар 11, 2018, 08:57:34 поподне »
Дневник, снимак:
<a href="http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2018/02/11/32212916/Dnevnik-110218.mp4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2018/02/11/32212916/Dnevnik-110218.mp4</a>
http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2018/02/11/32212916/Dnevnik-110218.mp4
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #17 послато: Фебруар 11, 2018, 09:08:14 поподне »
Ја сам, пак другачијег мишљења. За тестирање нам нису нужни интелектуалци који се потанко разумеју у материју и који су у стању да уоче потенцијалне недостатке. Мени се чини да је репортажа била конкретна, сажета и разумљива за просечног грађанина и то је мени сјајно за почетак. Не можемо да очекујемо да 1 минут телевизијског програма промени свест и просвети не описмењен народ, али итекако може да учиче на промену, као и стварање позитивног става према ДНК тестирању.

Са овим се апсолутно слажем. Можемо ми да се понашамо елитистички али је то јалова работа. Волим и ја да се дружим са паметним људима, (тако ваљда и о себи имам лепше мишљење :)  ) само сматрам да наша улога треба да буде и просветитељска, да ширимо и промовишемо оно чиме се бавимо. А што је још важније, за опстанак Порекла потребни су стабилни приходи, којих без омасовљења ове наше приче нема. Онда можемо да наш елитизам окачимо мачку о реп кад сутра не буде новца да се плати ни овај сервер на коме је форум. А да и не помињем финансирање планираних генетско-археолошких истраживања за које бих рекао су са данашњим стањем ствари у домену научне фантастике...
Kамене рабъ и госодинъ

Демића страна

  • Гост
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #18 послато: Фебруар 11, 2018, 09:10:07 поподне »
Не можемо да очекујемо да 1 минут телевизијског програма промени свест и просвети не описмењен народ, али итекако може да учиче на промену, као и стварање позитивног става према ДНК тестирању.

Управо су режимски медији попут РТС-а један од фактора који чине све што је у њиховој моћи да народ остане неписмен, тако да нам се црно пише ако они наставе своју просвјетитељску дјелатност. 

Важно је да се за ово што радимо чује и да нам се придружују они које интересује родословље.

Људи које интересује родословље су у највећој мјери одавно на порталу "Порекло". Једна од почетних станица при истраживању поријекла је управо интернет претрага и такви људи су пронашли овај портал и форум без телевизије.

Како ја видим ствари, појављивање у медијима је битно да просјечна српска популација не зазире од тестирања. И овај прилог има своју сврху управо због тога. Слично је било и са скорашњим чланком у Новостима. Када се ова прича појави у мејнстрим медијима, то на неки начин код просјечног Србина олабави причу о тестирању, смањује разне теорије завјере и страхове, на неки начин "овјери" читаву причу као нешто прихватљиво. Познајем пар људи код којих су ова појављивањау мејнстрим медијима  помјерила ту границу у сагледавању приче око тестирања.

Наравно, треба бити селективан и у појављивањима у медијима, поготово онима који потпуно банализују причу.

Нисам сигуран колико приче о источној Африци смањују теорије завјере и страхове просјечног Србина. Управо то банализује причу, људи се углавном интересују за поријекло од прије 500-600 година и мислим да тако треба приступити причи ако је већ неопходно да се излази у медије.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: О Српском ДНК пројекту у ударном Дневнику РТС 1 (11.2.2018)
« Одговор #19 послато: Фебруар 11, 2018, 09:18:15 поподне »
Битнo je штo je билo нa Днeвнику 2, кoликo гoд ce нaмa cвиђao PTC илe нe
Битнo je дa cу ce видeли гeнeтичapи
И битнo je дa ce видeлo "Cpпcки ДНК пpojeкaт"

Oвo oкo мaпa штo нac мучи, миcлим дa ниje ни дoпpлo дo вeћeг дeлa публикe.

Зaкључaк je дa људи oзбиљниje cxвaтajу oву пpичу и лaкшe je нa тepeну paдити c људимa у тaквoj aтмocфepи.