Аутор Тема: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки  (Прочитано 31051 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« послато: Фебруар 05, 2016, 08:56:34 поподне »

До сада више путъ расправљасмо йе ли исправно "срб*" или "срп*" (иако знамо да йе по аустрийских правилах дозвољено само "срп*"). Мислим да бисмо то трѢбали издвойити у посебан прѣдмет разговора и присталицам Аустрийе дати прилике да ни обясне зашто "србски" не може, а "Гибсон", "Вашингтон" и "хрватски" може, и од куда им таква двострука мѣрила.
Почињем навођењем одличнога писания нађенога на мрежи, односно на Лицокњизи.

Цитат
Питали новинари персийског мага (свештеника зороастранизма) зашто данашњи магови не могу чинити чуда као они древни што су чинили. Свештеник одговори врло кратко и йасно:
- Наш йезик доживио йе промйене и рийечи су се промийениле, те наше гате (молитве) промйеном рийечи изгубиле су свойу силу.

Срб > србско
Срп > српско

Правопис, као стандардизовани начин писања, йест од групе људи прво договорени, па онда прописани и озакоњени начин писања и то не значи да су они били у праву, йер да йесу правописне норме никад не би биле мийењане. A мийењайу се од прилике до прилике или од власти до власти.

Знамо да од сваке гласовне промйене има одступања (тамо гдйе се господа цензори договоре да се у писању одступа од гласовне промйене, то уђе у правописе).

A рийеч срБски, намйерно йе деградирана у рийеч срПски, йер преко очийу и подсвийести дйелуйе се на свийест и карактер људи: СРБ заиста нийе СРП, нити йе СРБСКИ исто као и СРПСКИ. Погледамо ли пажљивийе, лако ћемо се у то увйерити: тай метод утицайа на свийест преко очийу и подсвийести данас често користе у обичним рекламним порукама. Tако при писању рийечи срБски корийен рийечи СРБ снажно, тй. "рекламно" дйелуйе на читаоца. Читалац несвйесно, али снажно упийа рийеч СРБ и то Србима учвршћуйе свийест ко су и шта су, а неприйатељима йе то чекић койи млати по њиховой пакости. Увйерите се на очигледном примйеру:

СРБСКИ

СРПСКИ

СРБ, него шта!

И то йе дио специйалног йезуитског рата против националнога идентитета Срба, отупљивање силе националне свийести преко йедног обичног слова П.

Mало йе данас СРБА, а много йе СРПА, али полако се и то мийења!
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #1 послато: Фебруар 05, 2016, 09:30:39 поподне »
Сјајан текст Невски, нема се шта додати. Лицокњига  ;D

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #2 послато: Фебруар 15, 2016, 10:33:53 поподне »


Као што видите, у првом србском уставу не постойи рѣч "срПски", него се користи искључиво правилан облик "србски". Ово йе доказ да људи нѣсу увѣк били неписмени и искварени.

Такође се користи и данас забрањено слово Ѣ, те се првим србским Уставом људи не дѣле на екавце и ийекавце него се свим  њим обраћа на йединствен начин, без давања прѣдности ма койему изговору ЙАТа.
Ево неколико примѣров са прве стране: "нераздѣлно", "вѣнац", "мѣняти", "дѣло", "совѣт".

И држава се зове "СЕРБІЯ", онако како не вас свѣт зове.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #3 послато: Јун 10, 2016, 01:28:59 поподне »
Српски или србски

http://www.jezik.rs.sr/


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #4 послато: Јун 11, 2016, 11:46:35 пре подне »
Михајло Јелић, наставник српског језика: Требамо писати "срБски"

http://srbski.weebly.com/drustvo/2

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #5 послато: Децембар 16, 2016, 09:10:43 пре подне »
Правопис каже "српски" (једначење сугласника по звучности), али се онда губи корен у речи СРБ као полазно обележје за читав наш народ и језик.

http://www.jezik.rs.sr/index.php?akcija=akc_srbski#.WFOfGNLhCUk


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #6 послато: Децембар 16, 2016, 09:26:27 пре подне »
Извуњавам се. Тек сада видим да сам овај прилог "срБски или срПски" већ једном поставио.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #7 послато: Децембар 16, 2016, 12:55:46 поподне »
Сачувајмо корен речи у изведеницама од речи СРБ.

    П Е Т И Ц И Ј А

http://www.jezik.rs.sr/index.php?akcija=akc_potpisivanje_peticije#.WFNnZtLhCUn


Ван мреже Барышников

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #8 послато: Децембар 19, 2016, 11:34:10 поподне »
Правопис каже "српски" (једначење сугласника по звучности), али се онда губи корен у речи СРБ као полазно обележје за читав наш народ и језик.

http://www.jezik.rs.sr/index.php?akcija=akc_srbski#.WFOfGNLhCUk

Тог једначења чак и нема, слагали су нас, у питању је меко Б, које клизи ка П.
То језикословци врло врло добро знају, али се не оглашавају јавно.
Пробај изговорити са наглашеним чистим П, јако тешко иде јер реч се преломи иза тог П, настане као мали предах, али са меким Б, тих тешкоћа нема.
Дакле није у питању јако Б, као код "боровине" већ меко Б.

Ако може швеДски Сто, може и срБска сарма!


Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #9 послато: Јануар 15, 2017, 05:52:50 поподне »


Ево, данас се увѣрих видѣвши слику са мреже да и "неписмени" Чеси наше име пишу "србски" а не "правилно" срПски, како не научи найписмения особа свих врѣмена са завршенима трима разредима основне школе и найвећи срПски научник свих врѣмена од амебъ па до данас.

Значи, Словенци су неписмени, Руси су неписмени, Лужички Серби су такође неписмени, а сада видимо да су и Чеси неписмени. Само су Српи писмени, чак и када не знайу койим се йезиком говори у прѣстоници светога Кнеза Лазара и када не знайу падеже.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #10 послато: Јануар 15, 2017, 06:24:03 поподне »


Ево, данас се увѣрих видѣвши слику са мреже да и "неписмени" Чеси наше име пишу "србски" а не "правилно" срПски, како не научи найписмения особа свих врѣмена са завршенима трима разредима основне школе и найвећи срПски научник свих врѣмена од амебъ па до данас.

Значи, Словенци су неписмени, Руси су неписмени, Лужички Серби су такође неписмени, а сада видимо да су и Чеси неписмени. Само су Српи писмени, чак и када не знайу койим се йезиком говори у прѣстоници светога Кнеза Лазара и када не знайу падеже.

Шта је потребно да се код Срба ово промени? Ко је задужен за то питање? Где треба притиснути? :D



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #11 послато: Јануар 15, 2017, 08:18:59 поподне »
Лепа слика из србске матице Бојке, не само због "б" у придеву "србске", већ и због садржине поруке.
"Зелена је трава, руже су црвене, Косово је србско"
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #12 послато: Јануар 16, 2017, 05:46:32 пре подне »
Шта је потребно да се код Срба ово промени? Ко је задужен за то питање? Где треба притиснути? :D

Потрѣбно йе да надлежни буду способни размишљати свойом главом и умѣйу сабрати два и два. Што йе за Српийу прѣвише. Па наши йезикословци нѣсу у стању ни падеже прѣброяти, него им се од тршићких шест причињава да их йе седам.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #13 послато: Јануар 22, 2017, 04:53:03 поподне »



На слици Вучићевога воза за Косовску Митровицу уочих, замислите, надпис "Косово йе србско". Не, нѣйе грѣшка, стварно пише "србско". До душе, надпис нѣйе на нашем писму него на латинском. Пошто не вѣруйем да се ради о грѣшци, а йош мање о опамећивању, биће да су овдѣ написали нешто на словачком или словеначком. Пошто Словения признайе Косово, а Словачка не (ако се то нѣйе промѣнило скорийе), биће да йе овдѣ у питању ипак словачки.

Ето, значи и Словаци су неписмени. Или су "фашисти", како се у нас влашћу и "lingvist"ими бечко-кумровачке школе воле називати сви койи не пристайу име сопствено нагрђивати и не покоравайу се наметнуту ни болестну називу "срПски". Трѣбали бисмо ми све чешке, руске, словачке и словеначке "фашисте" послати на трогодишње школовање у Тршић, прѣстоницу свѣтске писмености, па да науче "правилно" писати.

Морам нагласити да йе по мѣрилах наших "lingvista" и Никола Тесла био неписмен. Бар у йедном случайу йе свойеручно био написао "србски" (имам слику његовога писания, али сам лѣн па ме мрзи да йе качим на мрежу). И он йе, значи, био "фашиста". Нѣйе био дорастао таквой научной величини као што йе био ВСК, почастни прѣдавач више аустро-нѣмачких свеучилишт.

Наш "правопис" строго забрањуйе употрѣбу злогласнога правила йедначења по звучности на страна имена, те нѣйе дозвољено писати "ВашинКТон", "ДБилиси", "ШтуДГарт", "Мел ГиПСон" или "ШвеТСка". Наравно, йер су то страна имена па због тога заслужуйу поштовање и не смѣйу се нагрђивати. Наше име, наравно, примѣном начела двоструких мѣрил не заслужуйе никакво поштовање и свако ко га не нагрђуйе йе или "неписмен" или "државни неприятељ" те га с мѣста трѣба приявити найближой полицийской станици или найближему доушнику државне безбѣдности. Срећом их има и овдѣ, па су с мойим начином писања већ упознати.

И то све у земљи гдѣ наставници срПскога йезика ("описмењени" по правилах бечко-кумровачке йезичке школе) по училиштих уче дѣцу како наш йезик има СЕДАМ падежев, али при том користе само ШЕСТ. Другачийе речено, падежев у срПском има седам, али се смѣйу користити само шест. Два и два су пет, прѣведено на йезик рачуна. И то йе све наша "наука". Каква наука таква и држава. Због тога смо и ту гдѣ йесмо.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #14 послато: Јануар 22, 2017, 07:06:51 поподне »
Једначење сугласника по звучности је по мени без икакве дилеме најштетнија Вукова реформа. Човек је отишао толико далеко да је променио и сам назив нашег језика.
Међутим, иницијатива за исправку овакве историјске грешке би тешко могла да наиђе на ширу подршку у народу. Прва реакција барем 80% Срба би била или "Јел знаш ти колико ће да кошта да се то измени?" или "Цео живот овако пишем, а сад треба да мењам?". У време када је реформа извршена није било пуно писмених људи па је било лакше прогурати тако нешто.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #15 послато: Јануар 22, 2017, 07:12:08 поподне »
Једначење сугласника по звучности је по мени без икакве дилеме најштетнија Вукова реформа. Човек је отишао толико далеко да је променио и сам назив нашег језика.
Међутим, иницијатива за исправку овакве историјске грешке би тешко могла да наиђе на ширу подршку у народу. Прва реакција барем 80% Срба би била или "Јел знаш ти колико ће да кошта да се то измени?" или "Цео живот овако пишем, а сад треба да мењам?". У време када је реформа извршена није било пуно писмених људи па је било лакше прогурати тако нешто.

Нема ни данас много писмених, а и бројно нисмо се нарочито размножили, мислим да би ово прошло само кад би имао ко донети такву одлуку. Суседи мењају правопис више пута годишње, ваљда бисмо и ми некако преживели промену једном у пар деценија. ;D



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #16 послато: Јануар 22, 2017, 07:30:53 поподне »
Нема ни данас много писмених, а и бројно нисмо се нарочито размножили, мислим да би ово прошло само кад би имао ко донети такву одлуку. Суседи мењају правопис више пута годишње, ваљда бисмо и ми некако преживели промену једном у пар деценија. ;D
У праву си Амикус.
Нема никакве разлике између нас Срба и сусједа наших. Шта све нисмо прихватили и помирили се са тиме само у последњих десетак година. Само треба мало воље, и скинути ову љагу са себе.
 

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #17 послато: Јануар 22, 2017, 07:38:00 поподне »
Једно је наметање одлука власти, док је национални консензус нешто сасвим друго. Ја сам говорио о овом другом. Ако је могло да прође смањивање плата и пензија, па наравно да би и укидање једначења сугласника по звучности могло да прође без свенародног револта. Али првенствено сам говорио о свести народа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #18 послато: Јануар 22, 2017, 08:15:44 поподне »
Ту пресудну улогу може одиграти школство: можда ће покољења која су одрасла користећи придев "српски" гунђати, али ће деца учити да је правилно "србски" и њима ће то бити сасвим природно.
Ја са својих 45 година већ примећујем неке разлике у правопису који сам ја учио у основној школи и који учи моје дете данас.
Дакле, ништа епохално са становишта школства, али велика ствар са националног становишта.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #19 послато: Јануар 22, 2017, 10:08:07 поподне »

Видим да саговорници мисле слично мени, да се пойединих Вукових глупости трѣбамо ослободити, али се плашим да у званичних установах нема ко то учинити. Наши "йезикословци" су мање-више испрани мозгови (част изузеткомъ, ако их има). Имах више пут прилике разговарати озбиљно са школским прѣдавачима срПскога йезика, и виђах да већина њих не зна чак ни чему служе прошла глаголска врѣмена. Рецимо, не умѣйу обяснити разлику у значењу између "Петар прође путем" и "Петар йе прошао путем". Многи сељаци са койими разговарах то умѣяху (већина), и то неки од њих су неписмени. Каквоме добру се онда од таквих "йезикословаца" можемо надати?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"