Аутор Тема: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908  (Прочитано 14816 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #60 послато: Новембар 22, 2018, 12:14:57 пре подне »
Једна објава са Фејсбука:

dobro vam ja doshla u grupu!
moj otac, Kosta Balaban, rodjen je u blizini Drvara (Bosna) i, koliko znam, Balabani su iz tih krajeva
stric moga oca, Vasa Balaban, istrazivao je poreklo ovog prezimena i *put ga je odveo chak do Kavkaza...ne znam puno o tome ali se secam da je tu tvrdnju potkrepio mnogim chinjenicama
o plemenu Balaban, koje se nastanilo u okolini Drvara, pisao je...u vreme dok su Turci vladali tim prostorima, zbog jednog Balabana celo pleme je promenilo prezime u Crnomud, hahaha (istina ) da bi posle nekog vremena vratili svoje prvobitno prezime i do danas ostali Balaban
Vasa Balaban je bio veoma obrazovan chovek, za ono vreme posebno, bio je savetnik ministra finansija u staroj Jugoslaviji, tako da ne sumnjam u verodostojnost njegove priche o nashem poreklu

https://www.facebook.com/groups/327175371015/permalink/10150484190321016/

Такође неколико Црномута има ФБ профиле:

https://www.facebook.com/search/str/crnomut/keywords_users
« Последња измена: Новембар 22, 2018, 12:17:21 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #61 послато: Новембар 22, 2018, 12:23:52 пре подне »
Ја се сећам пре 20 година, кад сам читао неку хрватску литературу, тачније њихову хипотезу о иранском подријетлу, да су у том контексту помињало хрватско презиме Балабан, како има везе са Ираном.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #62 послато: Новембар 22, 2018, 10:02:47 пре подне »
Једна објава са Фејсбука:

dobro vam ja doshla u grupu!
moj otac, Kosta Balaban, rodjen je u blizini Drvara (Bosna) i, koliko znam, Balabani su iz tih krajeva
stric moga oca, Vasa Balaban, istrazivao je poreklo ovog prezimena i *put ga je odveo chak do Kavkaza...ne znam puno o tome ali se secam da je tu tvrdnju potkrepio mnogim chinjenicama
o plemenu Balaban, koje se nastanilo u okolini Drvara, pisao je...u vreme dok su Turci vladali tim prostorima, zbog jednog Balabana celo pleme je promenilo prezime u Crnomud, hahaha (istina ) da bi posle nekog vremena vratili svoje prvobitno prezime i do danas ostali Balaban
Vasa Balaban je bio veoma obrazovan chovek, za ono vreme posebno, bio je savetnik ministra finansija u staroj Jugoslaviji, tako da ne sumnjam u verodostojnost njegove priche o nashem poreklu

https://www.facebook.com/groups/327175371015/permalink/10150484190321016/

Такође неколико Црномута има ФБ профиле:

https://www.facebook.com/search/str/crnomut/keywords_users

Очигледно да су се људи довијали како да избјегну ово презиме. Наишао сам у Бањалуци и Црномате (очигледно Црномуде који су промијенили два слова).

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #63 послато: Новембар 22, 2018, 10:08:56 пре подне »
Ја се сећам пре 20 година, кад сам читао неку хрватску литературу, тачније њихову хипотезу о иранском подријетлу, да су у том контексту помињало хрватско презиме Балабан, како има везе са Ираном.

Балабан јесте ријеч перзијског поријекла. У нашем језику преко турцизма најчешће се повезује са особином- незграпан, крупан човјек. Преко перзијског је ова ријеч ушла и у неке друге језике (руски нпр.)

Међутим има неких знакова (из дубровачких извора) да је Балабана на нашим просторима било и прије Турака.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5304
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #64 послато: Новембар 22, 2018, 10:18:51 пре подне »
Очигледно да су се људи довијали како да избјегну ово презиме. Наишао сам у Бањалуци и Црномате (очигледно Црномуде који су промијенили два слова).

Савршено презиме за израду тзв. речитог грба, код кога се значење презимена очитава на штиту. Био би баш оригиналан и упечатљив грб :). Мада, има већ сличних. Рецимо, италијанска породица Colleoni, чије презиме у изговору јако подсећа на реч coglioni, чије значење можете претпоставити:

http://wappenwiki.org/index.php/House_of_Colleoni
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #65 послато: Новембар 22, 2018, 07:07:12 поподне »
Их то ти сликовитост у односу на моје Куромане па промјенили у Короман. Од њих је  Огњен Короман   8)

Нисам знао за ово раније презиме Коромана.
Кур је старословенски назив за петла, кокота. Петао / певац / кокот је народски еквивалент за нешто мушко, дрчно, сексуално. Отуд од основе "кур" потичу разне именице и глаголи који су управо у вези са овим особинама.
Тако именица коју не смем написати, јербо ће ми уредник обрисати поруку, а означава мушки полни орган, затим глагол - курчити (се), придев - курчевит, итд.
Вероватно је с тим у вези и народни назив - курјак.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #66 послато: Јануар 12, 2019, 11:19:36 пре подне »
Иако је овај пут све изгледало логично и чинило се да ћу коначно завршити генетску причу око властитог поријекла, не лези враже...

Управо су ми стигли резултати из Yseqa  за Балабана и он је Y52621- што ће рећи да Јерковићи и Балбани нису ближе повезани и да не чине један род.

Осим помака везаног за откриће Y52621 и везу са Никшићима, сад ми се чини да сам по ко зна који пут на почетку.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #67 послато: Јануар 12, 2019, 11:22:23 пре подне »
Иако је овај пут све изгледало логично и чинило се да ћу коначно завршити генетску причу око властитог поријекла, не лези враже...

Управо су ми стигли резултати из Yseqa  за Балабана и он је Y52621- што ће рећи да Јерковићи и Балбани нису ближе повезани и да не чине један род.

Осим помака везаног за откриће Y52621 и везу са Никшићима, сад ми се чини да сам по ко зна који пут на почетку.

Штета. Ово је знак да требамо бити опрезни са I2a родовима у Крајини (и генерално). Можда и нису ближе повезани неки.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #68 послато: Јануар 12, 2019, 11:23:30 пре подне »
I2-PH908 је воћка чудновата. Нема везе, и ово је битно сазнање.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #69 послато: Јануар 12, 2019, 11:30:49 пре подне »
Слажем се, али мислим да су мало кога генетски резултати извозали као мене.

Прво онај Јерковић из Варивода, који је имао малтене пуно поклапање са мном, на крају се испостави да није Јерковић већ Шапоња.
И сад Балабан, исте славе, из истог краја , такође I2-PH908, и опет нигдје везе.

Такве сам среће ваљда.  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7260
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #70 послато: Јануар 12, 2019, 11:39:45 пре подне »
Е штета...мора да постоји још неких родова код нас који су Y52621 сем нас...нелогично ми је да се сведе само на два рода. Опет, остаје слава Петровдан као водич за трагање, јер је вероватно изворна слава гране...али испаде PH908 као нека "лутрија", ништа није сигурно
« Последња измена: Јануар 12, 2019, 11:42:48 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5485
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #71 послато: Јануар 12, 2019, 12:25:51 поподне »
Штета. Као што Душко каже, остају Никшићи као опција. Где би били много старији него што предање каже, а Петровдан слава која је можда старија.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7260
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #72 послато: Јануар 12, 2019, 12:40:54 поподне »
Штета. Као што Душко каже, остају Никшићи као опција. Где би били много старији него што предање каже, а Петровдан слава која је можда старија.
Процене за време заједничког претка Никшића на основу тестираних и старости гране Y52621, се подударају...обе су око 1250 година...Мени је и Сирф "сумњив", да ли би се могао "типовати" неки његов СНП? Тј. да ли на основу његових СНПова може да се претпостави који му је следећи по реду, после Y52621...Можда неки даљи помак код Никшића може преко њега да се добије
« Последња измена: Јануар 12, 2019, 12:46:44 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7260
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #73 послато: Јануар 12, 2019, 12:53:37 поподне »
Вероватно је да с обзиром да се процене поклапају и за целу грану, као и за Никшиће, да су заједнички преци Никшића и Јерковића била рођена браћа, негде у осмом веку. А мора да постоји још потомака једног од браће од којих је Јерковић , невероватно би било да је само једна линија до данас од њега (али је теже наћи, ко зна колико фактора ту има, можда је било и промене славе код неких подграна)
« Последња измена: Јануар 12, 2019, 01:01:37 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #74 послато: Јануар 12, 2019, 01:46:50 поподне »
Као што се не може тек тако ушетати у Мордор...



...не може се ни тек тако бити позитиван на Y52621, макар и као крајишки Балабан! Ми смо ексклузивна групица, код нас пуштамо само одабране!  ;D

Шалу на страну, ово је необичан и занимљив резултат. Пада ми на памет да је можда Симин предак призећен или усвојен од стране Балабана па се због припадности PH908 и Јерковића и Балабана аутоматски помишљало да би требали бити иста подграна. Ако је ово случај, онда би требало сазнати, ако је могуће, оригиналну славу и првобитно презиме Симиног претка да би се ствари распетљале.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7260
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #75 послато: Јануар 12, 2019, 02:16:56 поподне »
Као што се не може тек тако ушетати у Мордор...



...не може се ни тек тако бити позитиван на Y52621, макар и као крајишки Балабан! Ми смо ексклузивна групица, код нас пуштамо само одабране!  ;D
Не може Балабан, Њоле  ;D А Симо иако је за сада сам, није сам...Има Сирф, а и нас "коџа"  ;D
Како је кренуло, још мало па нестало...наћи ће се још неко место ваљда у тврђави званој Y52621, а да није још на списку :)
« Последња измена: Јануар 12, 2019, 02:22:09 поподне ДушанВучко »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #76 послато: Јануар 12, 2019, 04:31:02 поподне »
Насупрот Скарићевим паралелама мени је , с обзиром на генетске резултате, много занимљивији податак да су Никшићи Требјешани прислављали Петровдан.

Е штета...мора да постоји још неких родова код нас који су Y52621 сем нас...нелогично ми је да се сведе само на два рода. Опет, остаје слава Петровдан као водич за трагање, јер је вероватно изворна слава гране...али испаде PH908 као нека "лутрија", ништа није сигурно.

Симо, Балабани су били на први и малтене на сваки поглед очигледно и очекивано решење.

Ипак, интуиција вас је на самом почетку наводила на Никшиће Требјешане који су прислављали Петровдан.

На крају, ваш панел код Ysеc је био јако битан. Данас за вас, Душана Вучка, Николувука, сутра за  друге који траже своје корене.

Балабани су такође имали корист од овога.

И заиста је ПХ 908 лавиринт.