Аутор Тема: Ратне активности Краљевине Србије у северној Албанији (1912-1915)  (Прочитано 2436 пута)

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Покушавам да сазнам нешто више о ратним активностима Краљевине Србије на подручју северне Албаније у периоду од 1912-1915 (до повлачења српске војске). Имам неке указатеље да је један мој предак био војник за време тих ратова. Конкретна област која ме занима јесте област Љума и занимали би ме детаљи о кретању војске, који су пукови учествовали и слични технички подаци, као и ако постоје неки архивски записи везани за било шта о наведеној теми. Можете ме упутити и на одговарајућу литературу уколико је познајете.

Да ли је по почетку првог светског рата српска војска имала активности у наведеној области или је то завршено са крајем првог балканског рата?

Знам за податак да је мој предак био у такозваној Љум кули (да ли је то Кulla e lumës, Kukës?) када су албански устаници запалили исту кулу док су српски војници били у њој, и ту је задобио повреде. Сазнао сам да на тој локацији данас постоји спомен плоча коју су Албанци подигли својим жртвама али нисам успео да сазнам шта тачно пише на тој плочи.

Да ли је некоме познат овај догађај и да ли га можемо временски одредити када се десио?

Хвала унапред!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ратне активности Краљевине Србије у северној Албанији (1912-1915)
« Одговор #1 послато: Јул 26, 2018, 11:04:49 поподне »
Љум-Кула јесте назив за насеље где се налазио прелаз преко Дрима, на месту где је данашњи Кукеш-Кукси. Можда је баш на том месту био чувени Везиров мост преко кога је наша војска прелазила Дрим приликом повлачења 1915, али нисам сигуран. Албански и поједини западни историчари инсистирају на томе да се у Љуми догодио покољ цивилног становништва од стране наше војске током Првог балканског рата 1912-13. године, на основу сведочења неких британских и аустроугарских новинара и велике албанофилке Едит Дурам; због њихове пристрасности и србофобије нисам сигуран колико су описани догађаји реални, тј. да ли се све догодило баш како су они писали или је у питању навијачко извештавање и демонизација, нама врло добро познати из извештаја западних новинара током ратова 90-тих. Изгледа да су Љумљани пружили јак отпор нашој војсци приликом наступања ка Јадрану забарикадиравши се у своје куле, те је по њима дејствовала наша артиљерија у складу са наредбом да се Арбанаси не дирају осим ако се директно супротставе наступању војске. Могуће је да су те борбе у Србима ненаклоњеним медијима пренадуване како би били што више оцрњени, што је одговарало политичким циљевима Аустроугарске. Ево два извештаја из тог периода о тим борбама које је пренео Роберт Елси на свом сајту, иначе познати албанофил и у складу са тим, велики србомрзац:

http://www.albanianhistory.net/1912_NewYorkTimes/index.html
http://www.albanianhistory.net/1913_Dole-in-Dibra/index.html

Мислим да је то подручје било "вруће" и након завршетка Првог балканског рата и да су ту биле стациониране одређене војне снаге које су спречавале качачке упаде из Малесије на простор Косова и Метохије, али не знам о томе ништа детаљније. Историчар Јагодић има једну књигу која се бави тим временом и простором, "Нови крајеви Србије (1912-1915)", можда ту има више података.

http://www.academia.edu/30519247/M.Jagodic_NOVI_KRAJEVI_SRBIJE_1912-1915_Filozofski_fakultet_Beograd_2013
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Ратне активности Краљевине Србије у северној Албанији (1912-1915)
« Одговор #2 послато: Август 07, 2018, 10:25:58 поподне »
Љум-Кула јесте назив за насеље где се налазио прелаз преко Дрима, на месту где је данашњи Кукеш-Кукси. Можда је баш на том месту био чувени Везиров мост преко кога је наша војска прелазила Дрим приликом повлачења 1915, али нисам сигуран. Албански и поједини западни историчари инсистирају на томе да се у Љуми догодио покољ цивилног становништва од стране наше војске током Првог балканског рата 1912-13. године, на основу сведочења неких британских и аустроугарских новинара и велике албанофилке Едит Дурам; због њихове пристрасности и србофобије нисам сигуран колико су описани догађаји реални, тј. да ли се све догодило баш како су они писали или је у питању навијачко извештавање и демонизација, нама врло добро познати из извештаја западних новинара током ратова 90-тих. Изгледа да су Љумљани пружили јак отпор нашој војсци приликом наступања ка Јадрану забарикадиравши се у своје куле, те је по њима дејствовала наша артиљерија у складу са наредбом да се Арбанаси не дирају осим ако се директно супротставе наступању војске. Могуће је да су те борбе у Србима ненаклоњеним медијима пренадуване како би били што више оцрњени, што је одговарало политичким циљевима Аустроугарске. Ево два извештаја из тог периода о тим борбама које је пренео Роберт Елси на свом сајту, иначе познати албанофил и у складу са тим, велики србомрзац:

http://www.albanianhistory.net/1912_NewYorkTimes/index.html
http://www.albanianhistory.net/1913_Dole-in-Dibra/index.html

Мислим да је то подручје било "вруће" и након завршетка Првог балканског рата и да су ту биле стациониране одређене војне снаге које су спречавале качачке упаде из Малесије на простор Косова и Метохије, али не знам о томе ништа детаљније. Историчар Јагодић има једну књигу која се бави тим временом и простором, "Нови крајеви Србије (1912-1915)", можда ту има више података.

http://www.academia.edu/30519247/M.Jagodic_NOVI_KRAJEVI_SRBIJE_1912-1915_Filozofski_fakultet_Beograd_2013

Веома сам захвалан на подељеном материјалу. Слажем се да је тешко остати објективан поводом ове теме. Чланци су толико непристрасно написани да ми се просто гаде али није на мени да судим...

Изгледа да сам успео да пронађем људе који ће бити у прилици да сазнају шта пише на тој спомен плочи па ћу то окачити када сазнам. Такође, веома сам захвалан за књигу можда је то баш оно што мени треба, са првим слободним временом ћу да "прелистам". :)

Свако добро!

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Ратне активности Краљевине Србије у северној Албанији (1912-1915)
« Одговор #3 послато: Август 23, 2018, 12:39:27 пре подне »
Краљевина Србије је натерана да се пвуче из данашње Албаније у првој половини 1913 због претњи Аустрије ратом. Италија се исто противила али Аустрија је водила причу. Британија исто није благонаклоно гледала на то.

Извештаји "Полтиике" из тог времена:

3. новембар 1912.



16. новембар 1912.



Шта је освојено у новембру 1912,



Иако су вршили велики притисак на нас, Пашић је у јуну са Грцима поделио данашњу Албанију код реке Шкумбин. Север је ишао Србији а југ Грцима.



Али је притисак растао и у јулу 1913 је створена Кнежевина Албанија.