Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482175 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2560 послато: Октобар 14, 2016, 10:35:52 поподне »
ово је јаче од мене али:
:D:D

Не разумем
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2561 послато: Октобар 15, 2016, 02:21:13 поподне »
Не разумем

Valjda hoce reci da dosta Jevreja imaju tu haplogrupu :D

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2562 послато: Октобар 15, 2016, 07:54:27 поподне »
Андреј Фајгељ је и сам у једној емисији рекао да је највероватније јеврејског порекла, али да не зна поуздано. За похвалу је што не крије своје порекло иако се осећа као Србин, човек очигледно нема комплексе по том питању.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2563 послато: Октобар 15, 2016, 08:13:55 поподне »
Андреј Фајгељ је и сам у једној емисији рекао да је највероватније јеврејског порекла, али да не зна поуздано. За похвалу је што не крије своје порекло иако се осећа као Србин, човек очигледно нема комплексе по том питању.

Готово потпуно исту поруку сам написао у преписци с једним чланом овог форума.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2564 послато: Октобар 15, 2016, 09:33:41 поподне »
Готово потпуно исту поруку сам написао у преписци с једним чланом овог форума.  :)
Добро добро,извињавам се на неприкладном коментару :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2565 послато: Октобар 16, 2016, 05:42:52 пре подне »
Добро добро,извињавам се на неприкладном коментару :)

Ма, није то, него ми занимљиво било како смо склопили готово исту реченицу.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2566 послато: Октобар 18, 2016, 11:39:03 пре подне »
На E-M35 пројекту постоји неки Нешовић из Мојановића (Подгорица). Нема маркера, па не знам да ли је у вези са овима из днк пројекта (род Бјелопавлића).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2567 послато: Октобар 24, 2016, 09:14:02 пре подне »
Перовић, Зачеће св. Јована Крститеља, Стубица, Пјешивци

Припада хаплогрупи Ј2а M92, већ познати цуцко-пјешивачки хаплотип. Перовићи су сродни Стриковићима, које Шобајић дефинише као лужанско братство, можда помијешано са Шпањима. Сам тестирани наводи да су Перовићи сродни Никчевићима у Стубици који су од главног пјешивачког братства, потомци Радована Богдановог. Генетика потрвђује ову причу тестираног јер се генетски поклапа са још једним пјешивачким братством Перуновићима у Дреновштици, са којим се разликује на 3 маркера од 37. Шобајић пише да Никчевићи одричу ову везу, али то је чест случај у црногорским племенима, да једно братство које по нечему одскочи одриче повезаност са својим сродницима (примјер Дрекаловића и осталих Куча)

У Стубици има још неколико старих братстава коjе везује за Шпање. С обзиром на укорењеност овог Ј2а хаплотипа на том подручју, пада ми на памет могућа веза овог Ј2а хаплотипа и Шпања.

Иначе, славу сам ставио по претпоставци пошто нисам добио податак о слави Перовића, а нема ни код Шобајића.
« Последња измена: Октобар 24, 2016, 09:44:00 пре подне Број 1 »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2568 послато: Октобар 24, 2016, 08:54:12 поподне »
Даља расправа о Перовићима пребачена је на тему http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1305.msg30848;topicseen#msg30848

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2569 послато: Октобар 27, 2016, 01:12:46 поподне »
Синиша, видим да је хаплогрупе Динарски југ у табели Српског ДНК пројекта дошло до обједињавања неколико родова у један општи. Шта је био мотив да се тако нешто уради? Мени је предходна варијанта изгледала ближа.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2570 послато: Октобар 27, 2016, 01:17:55 поподне »
Синиша, видим да је хаплогрупе Динарски југ у табели Српског ДНК пројекта дошло до обједињавања неколико родова у један општи. Шта је био мотив да се тако нешто уради? Мени је предходна варијанта изгледала ближа.

Ранко, написаћу образложење на отвореном дијелу форума кад завршим са преслагивањем. Укратко, раније дефинисани родови нису одговарали правој слици ствари, јер је унутар Динарик Југ веома тешко издвојити родова са неједнаким бројем тестираних маркера. Зато је сад направљен један општи род и из њега ће бити извучени само они радови за које постоје сигурне претпоставке да су један близак род, али ће морати бити задовољен критеријум и генетске блисости по маркерима, али и потврђени историјски подаци да су породице у вези.


На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2571 послато: Октобар 27, 2016, 01:25:38 поподне »
Ранко, написаћу образложење на отвореном дијелу форума кад завршим са преслагивањем. Укратко, раније дефинисани родови нису одговарали правој слици ствари, јер је унутар Динарик Југ веома тешко издвојити родова са неједнаким бројем тестираних маркера. Зато је сад направљен један општи род и из њега ће бити извучени само они радови за које постоје сигурне претпоставке да су један близак род, али ће морати бити задовољен критеријум и генетске блисости по маркерима, али и потврђени историјски подаци да су породице у вези.
Тај принцип апсолутно подржавам, с'тим што бих додао да би и код других ХГ требало то урадити, односно да тамо где нема предања о пореклу и вези са неким родом или племеном не би требало убацивати их у поједине родове само зато што имају поклапања на маркерима пошто се углавном ради о малом броју маркера да би на основу њих могли да се дефинишу да ли им припадају или не.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2572 послато: Октобар 27, 2016, 01:36:01 поподне »
Ранко, написаћу образложење на отвореном дијелу форума кад завршим са преслагивањем.

Синиша, пошто је ријеч о преслагању, тј. није завршено, чини ми се да је Дапчевић дефинисан као Z16983.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2573 послато: Октобар 27, 2016, 01:56:26 поподне »
Тај принцип апсолутно подржавам, с'тим што бих додао да би и код других ХГ требало то урадити, односно да тамо где нема предања о пореклу и вези са неким родом или племеном не би требало убацивати их у поједине родове само зато што имају поклапања на маркерима пошто се углавном ради о малом броју маркера да би на основу њих могли да се дефинишу да ли им припадају или не.

Подржавам такву намјеру. У предходном сортирању презимена Бубање су били сврстани у скуп братстава (презимена) са којима немају ама баш никакво предање о сродству.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2574 послато: Октобар 27, 2016, 02:07:40 поподне »
Подржавам такву намјеру. У предходном сортирању презимена Бубање су били сврстани у скуп братстава (презимена) са којима немају ама баш никакво предање о сродству.

Шта ћемо онда с породицама из Источне Србије или Јужне, који немају ама баш никакво порекло о предању? Овако, кад се групишу с блиским себи, мможда и успеју да истраже своје порекло, јер знају где да траже.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2575 послато: Октобар 27, 2016, 02:17:01 поподне »
Синиша, пошто је ријеч о преслагању, тј. није завршено, чини ми се да је Дапчевић дефинисан као Z16983.

Знам, Александре, није још завршено. У трећој колони ћу уписивати само оне СНП-ове код појединаца који су их заиста тестирали и то посљедњи тестирани СНП у филогенетичком низу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2576 послато: Октобар 27, 2016, 02:23:30 поподне »
Шта ћемо онда с породицама из Источне Србије или Јужне, који немају ама баш никакво порекло о предању? Овако, кад се групишу с блиским себи, мможда и успеју да истраже своје порекло, јер знају где да траже.

Па остаће сви тестирани у оквиру једног већег рода, може се из табеле уз мало труда видјети који су вам најближи. Проблем је што је Динарик Југ тако испреплетен да је просто немогуће изоловати поједине родове само на основу маркера. Укратко, један тестирани је близак неком другом, а онда је опет тај други близак трећем по неком другом маркеру, али то не значи да су први и трећи заиста блиски. Да не би давали лажну информацију, мислим да је боље овако.

Иначе то је случај углавном само код И2а Динарик југа, код осталих хаплогрупа су родови много јасније дефинисани. Једино можда још E-V13 има сличну ситуацију као Динарик. То су очигледно групе које су нагло расле у задњих 1500 година.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2577 послато: Октобар 27, 2016, 03:10:12 поподне »
Све похвале за ову прерасподелу јужних динараца!

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2578 послато: Октобар 27, 2016, 05:52:20 поподне »
Па остаће сви тестирани у оквиру једног већег рода, може се из табеле уз мало труда видјети који су вам најближи. Проблем је што је Динарик Југ тако испреплетен да је просто немогуће изоловати поједине родове само на основу маркера. Укратко, један тестирани је близак неком другом, а онда је опет тај други близак трећем по неком другом маркеру, али то не значи да су први и трећи заиста блиски. Да не би давали лажну информацију, мислим да је боље овако.

Иначе то је случај углавном само код И2а Динарик југа, код осталих хаплогрупа су родови много јасније дефинисани. Једино можда још E-V13 има сличну ситуацију као Динарик. То су очигледно групе које су нагло расле у задњих 1500 година.

Аха, ОК. Мислио сам да је план да се групишу само они који имају предање о пореклу из тог и тог рода.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2579 послато: Октобар 27, 2016, 07:54:53 поподне »
Мислим да је недостатак јасних правила по којима би се родови груписали озбиљан недостатак ДНК пројекта. Предања са научног становишта немају никакав значај и не би требало да утичу на груписање родова. Ако се тежи научном приступу, а то је овде више пута спомињано, родове треба груписати искључиво на основу јасних критеријума за дозвољене разлике у маркерима у зависности од групе. Неки маркери брже мутирају, а неки не, те се на основу тога може отписати ближе сродство међу тестиранима код којих постоје разлике на појединим маркерима. Подразумева се да би већина таквих родова могла да буде даље раслојена уколико би била обављена детаљнија тестирања, тако да род не треба сматрати за нешто дефинитивно, већ као могућност о ближем сродству. Тестирани за које не постоји таква могућност по мени никако не би требало да буду груписани заједно јер се тиме квари основни концепт, а то је груписање тестираних по блискости.
Ово је само моје мишљење, надам се да доборонамерна критика неће бити погрешно схваћена.