Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188321 пута)

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #460 послато: Јул 20, 2020, 07:31:57 поподне »
Мене је Амикус подучио да им кажем да је то прибор за букални брис, па сам тако и рекао, тражио сам царинску декларацију и написао да шаљем swab kit, пошто су ми рекли да треба на енглеском. Службеница у пошти се правила паметна да то не може, али ја сам јој рекао да сам то до сада пуно пута слао и прихватила је. Ако сам добро схватио, не треба помињати узорак јер им то звучи сумњиво :)

Али то је све било у фебруару, пре фрке код нас.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #461 послато: Јул 20, 2020, 07:47:50 поподне »
Ја сам послао почетком маја коверат у Берлин са два штапића. Није било баш никаквих питања.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #462 послато: Јул 20, 2020, 07:53:49 поподне »
Ја сам послао почетком маја коверат у Берлин са два штапића. Није било баш никаквих питања.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Па добро, то је ипак Yseq. Њихов прибор је прилично дискретан. Ако службеница у пошти не воли превише да пипа коверте, можда може да прође и без пријаве. Ове код мене ко за инат воле да испипају сваку коверту. Кад ме питају шта је, ја кажем штапић. Какав штапић? Кажем, пластични. Преврну очима, вјероватно им ништа није јасно, али прослиједе даље.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #463 послато: Јул 20, 2020, 09:37:16 поподне »
Мишковић, Срђевдан, Борач/Кнић проширио број маркера до 111. На ФТДНА нема ниједно поклапање практично до нивоа 12 маркера. На СДП има неких покалапња са 3-4 маркера разлике на 17 маркера, што не мора да значи ништа. Добро је да чека резултате BIGY700 па ће се видјети гдје стоји на стаблу. Невген предикције су најјаче за келтску L21, мада не са великом сигурношћу.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #464 послато: Јул 20, 2020, 10:28:33 поподне »
Мишковић, Срђевдан, Борач/Кнић проширио број маркера до 111. На ФТДНА нема ниједно поклапање практично до нивоа 12 маркера. На СДП има неких покалапња са 3-4 маркера разлике на 17 маркера, што не мора да значи ништа. Добро је да чека резултате BIGY700 па ће се видјети гдје стоји на стаблу. Невген предикције су најјаче за келтску L21, мада не са великом сигурношћу.
Нисам код куће (код рачунара), у Борчу (где сам сад) немам интернет, па не могу сам да погледам; елем, која је хаплогрупа Мишковић?
Иначе, њих у Борчу зову Лутовци. Не знам им предање, да ли су дошли из Лутова у Црној Гори, или шта већ, али се сматрају за прве досељенике у XVIII веку.
Моја је претпоставка да су том приликом затекли неке старинце, јер неки називи, као Угарски поток, Грчки поток итд ипак мора да су из неких прошлих времена. Од тих старинаца сада нема никога, нити се о њима ишта зна.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #465 послато: Јул 21, 2020, 10:31:13 пре подне »
Добар дан желим поштовани ентузијасти.
Ретко пишем али редовно читам скоро све на форуму. Користим прилику да се јавим пошто сам ја Мишковић који чека Биг 700.
Нисам очекивао да добијем то проширење на 111 маркера па сам зато неприпремљен да дискутујем о томе.
Иначе ми Мишковићи према предању водимо порекло од Лутовца са којима немамо генетско поклапање. Предање такође каже да се наш предак доселио у Борач за време Кочине крајине што може бити тачно јер сам ишау у историјски архив где сам нашао 2 брата, Илију и Глигорија, предке пописане 1835. и 1837., међутим они су на више места уписани као Марковићи док су понегде Мишковић. На мом породичном стаблу први је Јосип кога нисам нашао у архиви, а он би требало да је отац овој двојици. Могуће је да се баш он први доселио у Борач.
Што се генетике тиче, сваки савет што се истраживања тиче је добродошао.
Толико од мене за сада.
Срдачан поздрав!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #466 послато: Јул 21, 2020, 11:20:30 пре подне »
Мене је Амикус подучио да им кажем да је то прибор за букални брис, па сам тако и рекао, тражио сам царинску декларацију и написао да шаљем swab kit, пошто су ми рекли да треба на енглеском. Службеница у пошти се правила паметна да то не може, али ја сам јој рекао да сам то до сада пуно пута слао и прихватила је. Ако сам добро схватио, не треба помињати узорак јер им то звучи сумњиво :)

Али то је све било у фебруару, пре фрке код нас.

Тако је. :)



Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #467 послато: Јул 21, 2020, 11:24:36 пре подне »
која је хаплогрупа Мишковић?
Кад сам се тестира на СДНК, ХГ је била R-P312.

Моја је претпоставка да су том приликом затекли неке старинце, јер неки називи, као Угарски поток, Грчки поток итд ипак мора да су из неких прошлих времена. Од тих старинаца сада нема никога, нити се о њима ишта зна.
Имате ли неку литературу да ми препоручите где се помиње тај Угарски или Грчки поток?

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #468 послато: Јул 21, 2020, 11:37:29 пре подне »
Угарски поток се налази на улазу у село. Протиче кроз Пачаризе. Она прва камена ћуприја на коју наиђеш после борачког поља иде преко тог потока. Грчки поток тече са Јешевца и из њега се снабдева водом добар део Миловановића, Мијаиловића итд. Ти потоци се и сад тако зову, па зато мислим да нема потребе да се консултује литература.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #469 послато: Јул 21, 2020, 12:35:10 поподне »
Угарски поток се налази на улазу у село. Протиче кроз Пачаризе. Она прва камена ћуприја на коју наиђеш после борачког поља иде преко тог потока. Грчки поток тече са Јешевца и из њега се снабдева водом добар део Миловановића, Мијаиловића итд. Ти потоци се и сад тако зову, па зато мислим да нема потребе да се консултује литература.

Отац ми је свашта причао али не сећам се да је помињао Грчки потог. Хвала на информацији.
« Последња измена: Јул 21, 2020, 12:41:26 поподне Филипчић »

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #470 послато: Јул 21, 2020, 12:39:34 поподне »
Оац ми је свашта причао али не сећам се да је помињао Грчки потог. Хвала на информацији.
Ја за ове топониме не знам из литературе, него из разговора. Грчки поток је битан онима који га користе, остали можда и нису чули за њега.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #471 послато: Јул 30, 2020, 10:33:55 поподне »
Пиперу из Берана R1a-Z280>Y2902 проширени маркери до 37.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #472 послато: Јул 30, 2020, 10:54:27 поподне »
Пиперу из Берана R1a-Z280>Y2902 проширени маркери до 37.

Проширени маркери за Пипера и Савићевића и у нашем пројекту.

Ван мреже Dean1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #473 послато: Јул 31, 2020, 06:35:46 поподне »
Цветковићу су стигли BigY700 резултати. Потврђена је припадност грани А480 али је одређена и још нижа грана FGC66540

Филогенетски низ је сљедећи:
I1-M253>Z58>Y3560>А480>FGC66540

На YFullu ова подграна још није издвојена, већ је само дата А480
https://www.yfull.com/tree/I-A480/

Испод FGC66540 постоји још и подграна SK1725 састављена углавном од Грка. Они су уједно и најближи Цветковићу. Веза би могла бити раносредњовјековна с обзиром да поред FGC66540, Цветковић са Грцима дијели још један СНП: FGC66544.

Како потврђује се лоцираност A480 у централном и јужном Балкану међу Бугарима, Грцима и Србима.. Сестринска грана из периода миграција народа се налази у Словенији.

У сваком случају интетересантна грана за анализу.

Hvala na objavi mojih rezultata. Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom.

Dodao bih da su od 5-6 Grka na mojoj najnovijoj grani, trojca su poreklom sa Poloponeza. TMRC koji mi je moderator izracunao je odprilike 1270 god.
I dalje nemogu da pronadjem bilo koja predanja o mom muskom predku pre 1700 godine. Kao sto ste naveli u Dec 2019, Kosta se doselio iz Sopluka, Djustendila (Kyustendil, zapadna Bugarske). Ali jos nisam uspeo da nadjem informacije gde je bio pre toga. U pravu ste za Grko-Cincarsku vezu medjutim to je navedeno u jednoj knjizi za suprugu Kostinog brata. Za Kostu nije sigurno da je i on Grko-Cincar ali je sad potvrdjeno da potice iz Grcke. Da li je bio Grk ili Italijan posto je u to vreme Mletacka Republika kolonizirala taj kraj. Lombardi i Franacka je napadala Vizantiju u tom kraju

Puno me interesuje kako ste u decembru nasli da su mozda Karakacani povezani?
Bilo koja informacija mi je vazna.
Sve mi izgleda da su Grcki Vlasi povezani takodje.
u okolini sela Babicko (Leskovac), postoje sela Gornji i Donji Vlasi kao i selo Grkinja. Nedaleko je i grad Vlasotince! 

Pozdrav.
« Последња измена: Јул 31, 2020, 07:05:24 поподне НиколаВук »

Ван мреже Dean1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #474 послато: Јул 31, 2020, 06:50:45 поподне »
Честитке Цветковићу на резултатима!

Ако сам добро проверио, Биг Ипсилон тест му је уплаћен 20 априла. То би значило да му је тест завршен за само 6 недеља. До сад је просек био од 8-10 недеља.

Hvala Uzi, i ja sam se iznenadio brzim rezultatima.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #475 послато: Август 01, 2020, 01:08:09 поподне »
Има минималан попуст сад на ФТДНА, кога занима.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #476 послато: Август 05, 2020, 06:49:45 пре подне »
Стигли су СТР резултати (111) за Павловића, Никољдан из Крушевице, Лазаревац. Очекују се ускоро и резултати BIGY700 теста,

СТР резултати показују припадност хаплогрупи E-V13, највјероватније грани E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264. На дужим хаплотиповима (67) најближи су двојица иностраних тестираних са разликом 5, 6 маркера, који припадају још нижој подграни Z17264>BY4280>BY4404. Грана BY4404 је присутна на Балкану (Бугарска), па ћемо видјети ускоро да ли Павловић припада овој грани. Хаплотип му је прилично модалан. Оно што је мање више прилично сигурно јесте да је у оквиру гране CTS9320.

Иначе на Српском ДНК Пројекту најближи му је Узуновић из Гуче (пуно поклапање на 23 маркера). Али овдје треба узети у обзир и модалност хаплотипа.

За Павловиће из Крушевице је у литератури записано сљедеће:
"Јаћићи (Аћимовићи, Павловићи други, Симеуновићи и Ранковићи) су из Подриња; једна породица од Аћимовића одселила се у Београд а једна у Јајинце код Београда. По надгробном споменику предак Аћим Недељковић умро је 1834. године, славе Никољдан."

Међутим, тестирани је у својој приступници написао сљедеће:
"Pavlovići, nekada Jocići, a pre toga Evgenijevići iz Kruševice kod Lazarevca. Po predanju došli iz Rijeke Crnojevića, iako se u knizi na vađem sajtu navodi Podrinje. Slava Sv. Nikola."

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #477 послато: Август 10, 2020, 10:26:58 пре подне »
Стигли су STR (111) резултати Радовића, Аранђеловдан из Врбице, Аранђеловац, који припада цуцко-пјешивачкој грани
J2a-M410>PF4610>L26>PF5116>Z2227>L558>M67>PF5132>M92>CTS2906>CTS1225/S8320>Z38463>SK1357

Он је у блиским родбинским везама са већ тестираним Радовићем из Врбице са којим има и пуно поклапање. Обојица посједују карактеристичну вриједност 456=14, коју дијеле са још једним необјављеним Херцеговцем, па не знам да ли би ту могла постојати нека веза. Иначе њихово предање каже:

"Бошковићи 15 к. Слава: св. Аранђел. Доселио се прадед Бошко говедар од Сјенице. За време Устанка бежали у Букуљу и то се место и данас зове Бошков Збег."

Очекују се и резултати BIGY700 теста.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #478 послато: Август 10, 2020, 12:01:21 поподне »
Стигли су STR (111) резултати Радовића, Аранђеловдан из Врбице, Аранђеловац, који припада цуцко-пјешивачкој грани
J2a-M410>PF4610>L26>PF5116>Z2227>L558>M67>PF5132>M92>CTS2906>CTS1225/S8320>Z38463>SK1357

Он је у блиским родбинским везама са већ тестираним Радовићем из Врбице са којим има и пуно поклапање. Обојица посједују карактеристичну вриједност 456=14, коју дијеле са још једним необјављеним Херцеговцем, па не знам да ли би ту могла постојати нека веза. Иначе њихово предање каже:

"Бошковићи 15 к. Слава: св. Аранђел. Доселио се прадед Бошко говедар од Сјенице. За време Устанка бежали у Букуљу и то се место и данас зове Бошков Збег."

Очекују се и резултати BIGY700 теста.

Сав сам срећан! :) :) :) Сјајно, поздрав за брата! :) :) Први велики BigY тест! 8) За пар мјесеци гледаћу да се придружим са напредним тестом.  По STR 111 изгледа ближи екипи Пјешиваца и Доњекрајаца, а даљи од Бајковића и Богуновића.

Иначе прољетос сам радио тестове низводних грана, SK1356+
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #479 послато: Август 10, 2020, 10:38:38 поподне »
На Српски ФТДНА пројекат се данас учланио Дошљак, који није назначио мјесто поријекла и крсну славу. Колико се сјећам, презиме Дошљак би требало бити јединствено и припадати роду из Берана који по предању припада Ровчанима, славе св. Луку. Међутим, резултат Y-ДНК теста (37 маркера) указује на Братоножиће, односно на хаплогрупу Q-L275>M378>L245>Y2209>BZ3000>FT42424 . При томе је Дошљак прилично близак Добрашиновићу из Заостра код Берана, само 2 маркера разлике на 37.

Ако је присутан на форуму, добро би било да се јави и саопшти детаљније податке о поријеклу.