Анкета

Да ли је неки ваш предак убио Турчина због кога је морао да се одсели?

Јесте
Није
Непознато

Аутор Тема: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу  (Прочитано 48379 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« послато: Март 18, 2017, 03:22:13 поподне »
Поставио бих анкету и покренуто ову тему из разлога што смо се овог питања већ више пута дотакли на разним темамама.

У анкети оставио сам могућности за три одговора, први је потврдан, други одречан у смислу да је потенцијално упамћена сеоба настала из другог разлога, трећи одговор се односи на ситуацију када су разлози сеобе непознати.
« Последња измена: Март 18, 2017, 03:27:27 поподне Amicus »



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #1 послато: Март 18, 2017, 03:34:40 поподне »
Да ли се односи на род човека који гласа или уопште - да ли зна за такве случајеве?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #2 послато: Март 18, 2017, 03:39:46 поподне »
Велика прољећна акција!!!!!

Уби повољно  Турчина у Црној Гори и одсели се у Херцеговину!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #3 послато: Март 18, 2017, 03:43:51 поподне »
Може и обрнуто! Гратис добијеш 5-6 ари камењара.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #4 послато: Март 18, 2017, 03:50:32 поподне »
Убиство Турчина је опште место у нашој повести од 18. века надаље.

Колико је правих Турака овде уопште било, питање је. Овде су већином били потурчени Срби, Албанци и по неки Грк. Прави Турци су можда били виши војни и цивилни заповедници. Тек крајем 19. и почетком 20. века, у турској војсци било је регрута из Мале Азије и других, нама далеких, крајева Османског царства. Али, то су били војници, стационирани у касарнама утврђених градова, а не неки локални насилници који су отимали имовину или насртали на жене потчињених. Те ствари су, углавном, чинили локални потурчењаци.

Што се убијања тиче, у мом завичају неког блиског сусрета, а нарочито убијања, с Турцима није било тако често, већ само у ратна времена. Памте се аустро-турски ратови 1689/90. и 1737, па црногорско-турски ратови 1854, 1862, 1876-78, 1912. године. Између тога, био би по неки инцидент, али ништа што би узроковало неке сеобе. Појединачних случајева "убиства Турчина" и сеобе због тога, не знам да је било.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #5 послато: Март 18, 2017, 03:59:09 поподне »
Да ли се односи на род човека који гласа или уопште - да ли зна за такве случајеве?

Род, предак, дакле неки наврдеда, по било којој линији, чији си потомак. :)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #6 послато: Март 18, 2017, 04:04:02 поподне »
Онда - није. Гласах.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #7 послато: Март 18, 2017, 04:09:05 поподне »
У мојом породици постоји таква легенда. Додуше, у већини случајева се обавезо спомиње и мотив, а то је неслагање са правилом прве брачне ноћи. Ове две ствари често иду заједно.

Када се спомиње убиство Турчина, претпостављам да већина наших људи отприлике створи овакву слику у глави.  :)


Уље на платну: "Бајо Пивљанин убија Турчина" од Аксентија Мародића (1878)


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #8 послато: Март 18, 2017, 04:11:21 поподне »
Код Селака у Сушици је предање да им је предак убио Турчина у Првом устанку или пред Устанак, да су га Турци стигли и убили, а удова и деца му утекну из Кремана у Сушицу. Ја сам био (и даље јесам) сумњичав према овој причи.

Много година касније, од Креманаца чујем причу да мора да смо ми у Сушици од једног од двојице браће Селака који су убили Турчина и побегли. Та њива се у Кремнима у Селацима зове Прогон, украј "Вашеришта". Турски попис показује да је мој предак Милић имао заиста брата Митра, са чијом евентуалном лозом не знам нити ико зна шта је било.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #9 послато: Март 18, 2017, 04:15:56 поподне »
Ово је стварно српски феномен. Сигурно је било таквих случајева, али не толико, колико смо се наслушали.

А још имајући у виду да је много Срба у западне крајеве стигло захваљујући Турцима, који су их населили на пусту земљу. И да је православна црква била равноправна са католичком, а са хрватског гледишта чак да је фаворизована. Па кад су преузели Млечани и Аустријанци настало тотално покрштавање и унијаћење. Додајмо још приче о првој брачној ноћи и томе да Срби имају много турских гена, што је потпуно оповргнуто тестирањима.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #10 послато: Март 18, 2017, 04:21:48 поподне »
Па кад су преузели Млечани и Аустријанци настало тотално покрштавање и унијаћење.

Тако је. Био је већи притисак са млетачке и аустријске стране (покатоличавање), него са турске стране (исламизација).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #11 послато: Март 18, 2017, 05:23:44 поподне »
Са ујчевинске стране (Кулићи из Снагова код Зворника) постоји предање да су Турчина (сеоског агу или бега) убили у Пиви, секиром, док је прелазио праг куће како би легао са једном "одивом" (нов израз за мене, који сам покупио овде на форуму  ;) ) од Кулића. Након тога су побегли из Присојног Ораха у Пиви у Снагово. Иначе се то збило отприлике 50-тих година 19. века; сумњам да предање одговара истини.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #12 послато: Март 18, 2017, 05:41:00 поподне »
Mojи пoбили цeлo ceлo. Двa бpaтa пoбилo цeлo ceлo, дa ocвeтe cвoje. Кaжe ce и дa cу ти муcлимaни били нeдужни, aли кpв зa кpв...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #13 послато: Март 18, 2017, 05:47:42 поподне »
Mojи пoбили цeлo ceлo. Двa бpaтa пoбилo цeлo ceлo, дa ocвeтe cвoje. Кaжe ce и дa cу ти муcлимaни били нeдужни, aли кpв зa кpв...

У вeћини cлучajeвa тo je cвe caмo лeгeндa. Jeднocтaвнo у нoвoj cpeдини je билo пoжeљниje дa ce пpикaжe jунaштвo, нeгo дa ce кaжe иcтинa, дa ce бeжaлo збoг бeдe, бoлecти или oчувaњa пopoдичнe чacти...

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #14 послато: Март 18, 2017, 05:50:44 поподне »
Убиство Турчина је опште место у нашој повести од 18. века надаље.

Колико је правих Турака овде уопште било, питање је. Овде су већином били потурчени Срби, Албанци и по неки Грк. Прави Турци су можда били виши војни и цивилни заповедници. Тек крајем 19. и почетком 20. века, у турској војсци било је регрута из Мале Азије и других, нама далеких, крајева Османског царства. Али, то су били војници, стационирани у касарнама утврђених градова, а не неки локални насилници који су отимали имовину или насртали на жене потчињених. Те ствари су, углавном, чинили локални потурчењаци.

Што се убијања тиче, у мом завичају неког блиског сусрета, а нарочито убијања, с Турцима није било тако често, већ само у ратна времена. Памте се аустро-турски ратови 1689/90. и 1737, па црногорско-турски ратови 1854, 1862, 1876-78, 1912. године. Између тога, био би по неки инцидент, али ништа што би узроковало неке сеобе. Појединачних случајева "убиства Турчина" и сеобе због тога, не знам да је било.
Ја сам чак познавао човјека који је убио Турчина. И то  прецизним поготком са веће удаљености  удаљености из Маузера, али 1941.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #15 послато: Март 18, 2017, 06:09:38 поподне »
У вeћини cлучajeвa тo je cвe caмo лeгeндa. Jeднocтaвнo у нoвoj cpeдини je билo пoжeљниje дa ce пpикaжe jунaштвo, нeгo дa ce кaжe иcтинa, дa ce бeжaлo збoг бeдe, бoлecти или oчувaњa пopoдичнe чacти...

Али да се опет баш сви позивају на тај један разлог? ???

Мој став иначе у тој причи је да су таква предања истинита, са ретким изузецима, где је неко ради уклапања у нову средину, подментуо причу о убиству Турчина.



Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #16 послато: Март 18, 2017, 07:27:32 поподне »
Мој предак је убио Турчина (читај Албанца, Руговац ми је објаснио тачно којега) због којег је добио надимак а ми презиме, али никакве сеобе није било.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #17 послато: Март 18, 2017, 07:41:39 поподне »
По предању моје фамилије један од синова нашег родоначелника је наводно побио харачлије. Оно што ми је занимљиво је да се у предању каже се да се по турским законима за убиство морала платити крвнина и мењати кадилук, те им је као добростојећој породици, која је до тада била у милости отоманских власти, одузето сво имање а они расељени. Није дакле било бежања од закона већ је сеоба била принудна, као казнена мера.

Не знам да ли је заиста постојао овакав турски закон у Херцеговини у 18. веку, тј. да се за убиство на неки начин могао платити откуп. И то не било какво убиство, већ убиство отоманских порезника.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #18 послато: Март 18, 2017, 07:53:48 поподне »
Мој предак је убио Турчина (читај Албанца, Руговац ми је објаснио тачно којега) због којег је добио надимак а ми презиме, али никакве сеобе није било.

Ово се не рачуна. ;D

За моје претке по очевој линији остало је упамћено да су били хајдуци, да су хајдуковали, те су по некој логици ствари морали учествовати и у Посавској буни 1858. године, у чијем епицентру су се налазили и услед које су морали да се покупе, јер им је село до темеља спаљено, заједно са још неколико других села.

Али то није класично убиство Турчина. Тако да је разлог за ту сеобу било учешће у организованој побуни против власти. А кад су у питању класична убиства Тручина, колико сам упрато до сада, доминира разлог "права прве брачне ноћи".



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #19 послато: Март 18, 2017, 08:08:39 поподне »
Недавно ми причао деда моје девојке да су се њихови дигли, са сродницима, из Кржања у Кучима јер је неки њихов "Војо" убио "Асад-пашу из Гусиња". Ово је друга половина 19. века. Волео бих да Небо, Видоје, Брђанин, Иван или Руговац напишу колико је истине у овој причи.