Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196684 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #580 послато: Јул 18, 2020, 09:45:41 пре подне »
Пратим расправу око хаплогрупе Милачића...моја жена се девојачки презивала Лабовић родом је из Пећи,тј мој таст се презива Лабовић по усменом и писаном предању (постоји писана књига о пореклу Лабовића) коју сам давно читао, по тој књизи Лабовићи су од Милачића, даљим пореклом од Дрекаловића, занимљиво је и то што и баба моје жене по оцу је од Петровића такође од Дрекаловића. Та књига о Дрекаловићима,Милачићима па завршно Лабовићима  је писана по пасовима од почетка , вековима у назад и односи се на простор Пећи и Косова. Не знам да ли је тестиран неки Лабовић али могу питати таста или шурака уколико су заитресовани да се тестирају.....па можда и допринесу решававању ове недоумице око хаплогрупе Милачића.


Да тачно тако. Та фамилија је живела у Метеху код Плава те су и од туда отселили у Новшиће. Читао сам ту књигу. Нисам знао да иx је било  у Пећи.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #581 послато: Јул 19, 2020, 12:09:34 пре подне »
Не знам да ли је тестиран неки Лабовић али могу питати таста или шурака уколико су заитресовани да се тестирају.....па можда и допринесу решававању ове недоумице око хаплогрупе Милачића.

То би било одлично. Хаплогрупа Милачића је већ дуже време загонетка, пре свега због резултата Калача које и сами Милачићи сматрају за свој огранак.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #582 послато: Јул 19, 2020, 03:51:08 поподне »
Књига је ,,Племе Кучи етничка историја,,од Миљана Кијановића.Добио сам родословно стабло Милачића које почиње од:Дрекале-Лале-Илико Лалев-Поп Вукослав од њега синови Нико и Мило,Мило-Милач од њега Премо,Премови Перо и Шћепо,Перов Вук-Вушо Калача,Јован Аџо,Миловог брата Ника је Илија а Илијини Дмитар Вуле и Јован.Овако почиње родословно стабло Милачића Вукославовића.У стаблу је јасно назначен Вушо Калача,Перов Милачев.Никови потомци имају засебни родослов.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #583 послато: Јул 19, 2020, 03:53:06 поподне »
Од Миљана Јокановића,извињавам се због.грешке у куцању.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #584 послато: Септембар 11, 2020, 03:04:12 поподне »
Зна ли неко кoje су фамилије у питању код ова три Бошњака из Плава који су се појавили на yfull
https://www.yfull.com/tree/E-BY165837/

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #585 послато: Септембар 11, 2020, 03:24:20 поподне »
Зна ли неко кoje су фамилије у питању код ова три Бошњака из Плава који су се појавили на yfull
https://www.yfull.com/tree/E-BY165837/

Радончић из Гусиња, Реџеметовић из Прњавора код Плава и Зећировић (Алајбеговић) иако пише Бијело Поље, он је из Витомирице код Пећи. Вероватно је Бијело Поље даље порекло, тачније место Лахоло.
« Последња измена: Септембар 15, 2020, 09:24:12 поподне Милош »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #586 послато: Септембар 11, 2020, 07:30:04 поподне »
Хвала друже.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #587 послато: Септембар 17, 2021, 09:13:21 поподне »
Одавно се није писало на теми о Кучима, данас сам мало обратио пажњу на стање са геномским резултатима. Покушаћу да сравним резултате са два постојећа стабла (YFull и FTDNA)

На FTDNA BigY су радили:

Томовићи из Поља Мојковац, по предању Дрекаловићи, BIGY500
Божовићи из Затона код Бијелог Поља, по предању Дрекаловићи, BIGY700
Зећировићи из Витомирице код Пећи, раније из Лахола код Бијелог Поља, BIGY700
Реџематовићи из Прњавора код Плава, има предања која их вежу за Коће у Кучима, BIGY700
Радончићи из Гусиња, по предању од Старокуча Мрњавчића, BIGY700
Иванаји из Коћа у Кучима, огранак Пуришића, BIGY700

Од ових шест набројаних сви су сем Иванаја прослиједили своје резултате на YFull. И на FTDNA и на YFullu означени су са терминалним SNP-ом BY165837 и могу се сматрати генетичким Кучима, потмцима једног појединца који је живио прије неких 500-600 година. Да ли је то био Мрња или Дрекале тешко је рећи. Оно што је интересантно јесте да су на најновијој верзији стабла изнад BY165837 издвојена два SNP-a Y174869 и BY166915 на које су позитивни сви набројани Кучи, али изгледа да постоји тестирани појединац који је позитиван на Y174869 и BY166915, али је негативан на BY165837 и још 6 кучких SNP-ова. Веза овог појединца са Кучима је старија, вјероватно негдје око 1000 година. Било би веома интересантно сазнати о коме се ради, али је очигледно да није тестиран на FTDNA, може бити да је из неког од научних радова ,а може бити и неко ко није објављивао своје податке, али се на неки начин дошло до његових резултата. На самом стаблу он чак није ни назначен као тестирани појединац, већ је само издвојен овај ниво Y174869*

Најближи генетички рођаци Куча су припадници гране Y187415. Ради се о двојици тестираних из Албаније ( и њих двојица су међусобно удаљени 600 година), веза са Кучима је стара око 1300 година. Са Кучима дијеле заједничку мутацију BY168279 и преко 20 мутација на том нивоу, што говори да ни они ни Кучи немају ближих тестираних уназад бар 3000 година. Сљедећи најближи тестирани у том распону од 3000 година је тестирани Нијемац (Нијемац није на YFull стаблу). Што се тиче ових Албанаца из гране Y187415, претпостављам да се ради о Никољају из Затријепча и Ивезају од Груда-Хускаја. Све ово указује на одређену разноврсност, самим тим и старост Куча и њима сродних породица на подручју на којем и сада живе и могли би потицати од појединца који је ту живио и у вријеме доласка Словена у те крајеве.

Уско кучка грана BY165837 засад нема откривене неке млађе, унутрашње структуре. Свих шест тестираних појединаца израстају истовремено из једног коријена. Нема нпр. неког СНП-а који би груписао Дрекаловиће. То не мора значити да га нема, већ у постојећој покривености није откривен. Томовићи су нпр. радили BIGY500 тест.

Мислим да би, с обзиром на младост цијеле гране BY165837, веома корисни за издвајање млађих грана били и маркери на 111. Међутим, ја засад имам увид само у маркере Божовића и Томовића, не и осталих геномских тестираних. Прилично сам сигуран да би се неки карактеристични маркери издвојили кад би се сагледали 111 маркера свих шест тестираних.
« Последња измена: Септембар 17, 2021, 09:15:20 поподне drajver »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #588 послато: Септембар 17, 2021, 09:19:37 поподне »
Оно што је интересантно јесте да су на најновијој верзији стабла изнад BY165837 издвојена два SNP-a Y174869 и BY166915 на које су позитивни сви набројани Кучи, али изгледа да постоји тестирани појединац који је позитиван на Y174869 и BY166915, али је негативан на BY165837 и још 6 кучких SNP-ова. Веза овог појединца са Кучима је старија, вјероватно негдје око 1000 година. Било би веома интересантно сазнати о коме се ради, али је очигледно да није тестиран на FTDNA, може бити да је из неког од научних радова ,а може бити и неко ко није објављивао своје податке, али се на неки начин дошло до његових резултата. На самом стаблу он чак није ни назначен као тестирани појединац, већ је само издвојен овај ниво Y174869*

Мислим да је реч о Албанцу са севера Албаније. Проверићу ових дана па јављам.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #589 послато: Септембар 18, 2021, 12:21:29 поподне »
Тестирани Y174896* је католик, из области Курбин у Албанији. Према предању, староседеоци су у тој области.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #590 послато: Септембар 18, 2021, 12:54:22 поподне »
Тестирани Y174896* је католик, из области Курбин у Албанији. Према предању, староседеоци су у тој области.



Хвала на информацији. Истражио сам мало и изгледа да сам направио погрешну претпоставку да су Никољај из Затријепча и Ивезај од Груда-Хускаја, припадници гране Y187415. Они су заправо припадници ове гране Y174869* и ближи су Кучима, што је у једну руку и логично, јер дијеле исти географски простор. А овај Из Курбина и помињу се још Албанци из Драча и Крује су они који су на YFull стаблу означени да припадају грани Y187415. Видио сам сад по писању неких Албанаца на другим форумима. Али ми је ова твоја информација помогла да то нађем.




Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #591 послато: Октобар 20, 2021, 12:44:47 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/e5gD12-F61c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/e5gD12-F61c</a>

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #592 послато: Октобар 20, 2021, 05:30:18 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/e5gD12-F61c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/e5gD12-F61c</a>

Најбољи део је кад овај умишљени хвалисавац мртав озбиљан каже да су Кучи плаве крви, па онда набраја претке до Мрње ::)
Марко Миљанов је са опрезом писао о тим предањима, али зато данас, када је и генетика оборила те баљезгарије, за неке нема никакве дилеме око тога да су "плаве крви".

Емисија је генерално доста површно урађена.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #593 послато: Октобар 20, 2021, 08:00:13 поподне »
Најбољи део је кад овај умишљени хвалисавац мртав озбиљан каже да су Кучи плаве крви, па онда набраја претке до Мрње ::)
Марко Миљанов је са опрезом писао о тим предањима, али зато данас, када је и генетика оборила те баљезгарије, за неке нема никакве дилеме око тога да су "плаве крви".

Емисија је генерално доста површно урађена.
Иване брате јеси оштар. Мени је одлична емисија, а набрајање пасова ми је супер, за похвале. То је оно епско што напаја, позитивно у сваком смислу. Треба бити свјестан легенди и митова, и не треба их одбацивати већ их треба бити свјестан, то напаја инспирише итд, кроз духовну димензију.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #594 послато: Октобар 20, 2021, 08:47:05 поподне »
Иване брате јеси оштар. Мени је одлична емисија, а набрајање пасова ми је супер, за похвале. То је оно епско што напаја, позитивно у сваком смислу. Треба бити свјестан легенди и митова, и не треба их одбацивати већ их треба бити свјестан, то напаја инспирише итд, кроз духовну димензију.

Правда за предања... :)

Читам управо "Путовање по Србији у години 1829." (Ото Пирх) и упечатљив ми је овај запис:

"... За морално одржање своје има српски народ сам својој душевној снази да благодари; ту није дејствовала никакава спољна околност. Славно, јуначко доба народа живило је и даље у његову сећању, од уста до уста, од колена на колено, у народним песмама, за које је, тако дуго незнано, готово скривено благо народа, остала Европа тек у најновије доба сазнала.

Још данас, после готово 500 година, зна и пева сваки сељак, свако дете у Србији и Босни о цару Душану и кнезу Лазару, о јунацима онога доба и о пропасти старе Србије. Тако је успомена на прошлост утољавала бол и срам садашњности, али уједно одржавала и уверење да је народ био некад велики и да може опет постати великим."

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #595 послато: Октобар 20, 2021, 10:38:16 поподне »
Иване брате јеси оштар. Мени је одлична емисија, а набрајање пасова ми је супер, за похвале. То је оно епско што напаја, позитивно у сваком смислу. Треба бити свјестан легенди и митова, и не треба их одбацивати већ их треба бити свјестан, то напаја инспирише итд, кроз духовну димензију.

Јесте супер, али само до Грче. А ово са Мрњом озбиљан човек не би себи дозволио да изговори, сем кроз шалу. Међутим, њему није до шале, човек је "плаве крви" и то тврди без икаквог ограђивања да је у питању епика. Предања треба преносити са колена на колено, али не као непогрешиву истину, већ као предања.

Код овог типа је прича о "плавој крви" само мали део болесне хвалисавости и умишљене супериорности, тако типичне за Стару Црну Гору, а очигледно присутне и у другим деловима данашње Црне Горе. Једина разлика је то што овде није у питању регионална супериорност (црногорска), већ племенска (кучка). О црногорском надсрпству је Одисеј писао овде на форуму у више наврата, рецимо овде:

Прије свега, црногорски шовинизам је мутација оног цетињско-катунског надсрпства из 19. вијека. Самим тим је његова основа расистичка, а не материјалистичка нити патриотска. Дукљани не мрзе Србе зато што су им "окупирали државу осамнаесте", него зато што их сматрају расно инфериорним, односно себе супериорним. Дукљански идеолози свој шовинизам не могу никако посадити на тло материјализма или патриотизма, јер Црна Гора нити има економске темеље, нити овако истргнута из српског културолошког насљеђа уопште има икакву културну баштину која би пробудила позитивне емоције код свог становништва. Зато ти идеолози црногорски шовинизам чврсто вежу за устаљене митове из 19. вијека о расној супериорности Црногораца (с тим што је тај термин са Цетињана проширен на све православце унутар граница авнојевске ЦГ) у односу на Србијанце.

Ако послушаш поново шта тај момак прича, видећеш да му из сваке друге реченице избија надсрпство.
Не ваља то, мало скромности није на одмет... Довољно је да прочита како је писао Марко Миљанов, на кога се Кучи с правом поносе.

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #596 послато: Новембар 11, 2021, 10:19:23 поподне »
Slažem se Ivane sa tobom za brojanje pasova.Tu i ja stajem kad nabrajam početak kuča do Lješa Pantinog.Dalje nema.Zanima me zašto je bijelom bojom obojeno selo-pleme Koći zar nijesu većina tamo od roda Kuča.Onda druga stvar nije mi jasno kako Deljani nijesu Kuči kad su postojali kao selo Bitidosi prije 500 godina.Treća stvar nije mi jasno kako su Džukelići Srbi kad im je jedan od osnivača Deda Đurov.Đuro je i tad moglo biti Albansko ime a Deda sigurno i danas i  tad Albansko ime.Četvrta stvar kako ste utvrdili da su Jokanovići ti koji su zadržali pravoslavnu religiju i srpsko ime a ne Gashaji svoju Katoličku vjeru i da su Albanci.Ni oni nemaju čisto srpska imena u početku njihovog stabla Marko Nikola Đuro Premo nijesu baš čista srpska imena ili se možda meni čini.I zadnje to bih dodao Čungovići su se istrijebili u plemenu to ne znam da li si napisao ali bih dodao da se još jedno prezime istrijebilo, a to su Matovići od Čejovića njima su svi mušku potomci  umrli još odavno bili su neoćni što bi naš narod rekao.Hvala puno živjeli mi!

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #597 послато: Новембар 12, 2021, 01:19:52 поподне »
Slažem se Ivane sa tobom za brojanje pasova.Tu i ja stajem kad nabrajam početak kuča do Lješa Pantinog.Dalje nema.Zanima me zašto je bijelom bojom obojeno selo-pleme Koći zar nijesu većina tamo od roda Kuča.Onda druga stvar nije mi jasno kako Deljani nijesu Kuči kad su postojali kao selo Bitidosi prije 500 godina.Treća stvar nije mi jasno kako su Džukelići Srbi kad im je jedan od osnivača Deda Đurov.Đuro je i tad moglo biti Albansko ime a Deda sigurno i danas i  tad Albansko ime.Četvrta stvar kako ste utvrdili da su Jokanovići ti koji su zadržali pravoslavnu religiju i srpsko ime a ne Gashaji svoju Katoličku vjeru i da su Albanci.Ni oni nemaju čisto srpska imena u početku njihovog stabla Marko Nikola Đuro Premo nijesu baš čista srpska imena ili se možda meni čini.I zadnje to bih dodao Čungovići su se istrijebili u plemenu to ne znam da li si napisao ali bih dodao da se još jedno prezime istrijebilo, a to su Matovići od Čejovića njima su svi mušku potomci  umrli još odavno bili su neoćni što bi naš narod rekao.Hvala puno živjeli mi!

Одговорићу редом.

1) Коћи су према Ердељановићу имали 49 кућа. За нека братства је дао прецизне податке о броју кућа:
- Коћи (Мари и Горвоки): 20 кућа - пореклом су из Климената и нису тестирани.
- Нуцуловићи: 14 кућа - нису тестирани, али су према предању род са Никићима, који припадају роду Куча.
- Пуришићи: 8 кућа - нису тестирани и нису повезани предањима ни са једним тестираним братством.
- Ивачевићи (данас Ивановићи/Иванаји): 3 куће - тестирани су и припадају роду Куча.
- Бакечевићи (данас Ђељошевићи): 2 куће - тестирани су и припадају роду Куча.
- Стјеловићи (Вујичићи): 2 куће - пореклом су из Роваца и нису тестирани.
Дакле, од 49 кућа за 19 кућа се може рећи да су припадале роду Куча. На основу тога није било основа да Коће на картама прикажем као насеље где Кучи чине апсолутну већину. Ако будући резултати покажу да је овај род ипак чинио већину становништва (нпр. да и Пуришићи припадају роду Куча), свакако ћу ажурирати карте.

2) Дељани нису генетички Кучи. Тестиран је један Гусинац из Долова код Тутина, који потиче од Дељана из Гусиња. Утврђено је дубљим тестом да припада следећој грани:
https://www.yfull.com/tree/R-FT49932/
Не припадају роду Куча сва старија братства у племену.

3) Џукелићи су тестирани, односно Перишићи (како се данас делом презивају), и припадају генетичком роду Куча. Подсећања ради, овом генетичком роду припадају и српска и албанска братства. Дакле, Кучи ни данас нису чисто српски генетички род. Од самог настанка племена су етнички мешовито племе у коме су се српска и албанска имена упоредо користила и код Срба и код Албанаца.

4) Што се Јокановића тиче, само сам пренео њихово предање у коме се наводи да су Ђуро и Гашо Јокановићи били православци, а да су се Гашовићи покатоличили. Теоретски је могуће и обрнуто.

5) Наведено је већ у табели са братствима да су Чунговићи из Стјепова изумрили:
https://www.poreklo.rs/2018/10/23/rod-kuca/

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #598 послато: Новембар 12, 2021, 05:38:23 поподне »
Hvala na odgovoru.Nemoj se naljutiti što sam ja onako napisao.Mene sad interesuju koji to starinci nijesu Kuči sem Deljani.I svaka čast što pamtiš toliko podataka ni ja nijesam znao kako se Koći dijele a iz tih krajeva sam po majci.Svaka čast na obimu podataka koje pamtiš i sa kojima radiš.Reci mi još molim te da li si ti pisao Vikipedijin rad o Kučima jer obiluje izvorima podataka sa ovoga servera?!Hvala još jednom!

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #599 послато: Новембар 12, 2021, 05:51:18 поподне »
Hvala na odgovoru.Nemoj se naljutiti što sam ja onako napisao.Mene sad interesuju koji to starinci nijesu Kuči sem Deljani.I svaka čast što pamtiš toliko podataka ni ja nijesam znao kako se Koći dijele a iz tih krajeva sam po majci.Svaka čast na obimu podataka koje pamtiš i sa kojima radiš.Reci mi još molim te da li si ti pisao Vikipedijin rad o Kučima jer obiluje izvorima podataka sa ovoga servera?!Hvala još jednom!

Нема на чему! Не памтим баш све, за број кућа и понеко презиме сам морао да проверим у Ердељановићевом раду.
Нисам писао чланак на Википедији, али видим да су и тамо користили најпознатије радове о Кучима.