Аутор Тема: Црквене матичне књиге  (Прочитано 76963 пута)

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #40 послато: Мај 26, 2017, 10:44:19 поподне »
У електронском облику се чувају у општини?

Нисам приметио да Архив Републике Српске у Бања Луци има црквене књиге.
http://www.arhivrs.org/Doc.aspx?subcat=22&cat=3&id=35&lang=cir
« Последња измена: Мај 26, 2017, 10:47:48 поподне Rimidalv »

Ван мреже Βασιλεία Ῥωμαίων

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 100
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #41 послато: Мај 26, 2017, 10:50:09 поподне »
Захваљујући Српском родословном друштву "Родословље" 2012. године добили смо списак доступних црквених књига са подручја Баније: http://www.poreklo.rs/2012/11/04/spisak-dostupnih-pravoslavnih-mati%C4%8Dnih-knjiga-sa-podru%C4%8Dja-banije/

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #42 послато: Мај 26, 2017, 10:53:15 поподне »
Александре, има и таквих књига. Ова је писана од 1907 до 1910

Ево како сада изгледа, а погледај каква је била:
hosting image
click image upload

На мрежи Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #43 послато: Мај 26, 2017, 10:58:28 поподне »
Извод из књиге крштених буђановачке цркве, година 1760.



Моји преци, 1784. година:


Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #44 послато: Мај 26, 2017, 11:09:05 поподне »
На овом линку је црквена матична књига за село Смиљан, 1856. година, 28. јун по старом календару  8)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G99C-LGGJ?mode=g&i=8&wc=9RKB-BZL%3A391644701%2C391664101%2C391659602&cc=2040054

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #45 послато: Мај 26, 2017, 11:23:17 поподне »
Извод из књиге крштених буђановачке цркве, година 1760.



Моји преци, 1784. година:



Свака част за матичне књиге,доста је ран период у питању :)
Видим прво презиме је Будимић а друго Сремчевић.Знам за презимена Сремац,Сремчев која се јављају у Банату.Моји стари породични кумови се тако презивају -Сремац/Сремчев,наводно су из Срема дошли у Мокрин ,а из Мокрина у Црепају крајем 18.века,можда постоји некa везa. :)
Јел ово из архива у Сремској Митровици? :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #46 послато: Мај 26, 2017, 11:47:43 поподне »
Свака част за матичне књиге,доста је ран период у питању :)
Видим прво презиме је Будимић а друго Сремчевић.Знам за презимена Сремац,Сремчев која се јављају у Банату.Моји стари породични кумови се тако презивају -Сремац/Сремчев,наводно су из Срема дошли у Мокрин ,а из Мокрина у Црепају крајем 18.века,можда постоји некa везa. :)
Јел ово из архива у Сремској Митровици? :)

Хвала Делијо,
Мислим да је прво презиме Будимлић и налази се на првој страни вероватно најстарије матичне књиге буђановачке цркве.
Ово сам узео непосредно из буђановачке цркве, пошто у сремско-митровачком архиву наводно немају ништа. Захваљајући сада већ пензионисаном свештенику, матичне књиге су скениране и сачуване на компакт дисковима. Можда не баш најзгодније решење што се тиче формата, али свакако, човек се лично ангажовао и свака му част на томе. Књиге су, колико ми је познато већ биле начете и угрожене влагом, што се назире и на сликама.
Што се тиче мог презимена, моји преци су записивани и као Сремчевићи и као Сремци. Занимљиво у најстаријем спису у коме се помиње мој предак, записан је као Сремчевић. Знам само да смо у Срему од прве половине 18.века, трагам за путем и периодом насељавања у Срем...Можда заиста постоји нека веза, шта славе твоји кумови?

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #47 послато: Мај 27, 2017, 12:02:00 пре подне »

Ово сам узео непосредно из буђановачке цркве, пошто у сремско-митровачком архиву наводно немају ништа. Захваљајући сада већ пензионисаном свештенику, матичне књиге су скениране и сачуване на компакт дисковима. Можда не баш најзгодније решење што се тиче формата, али свакако, човек се лично ангажовао и свака му част на томе. Књиге су, колико ми је познато већ биле начете и угрожене влагом, што се назире и на сликама.


Гледам сада сајт Архива Срема и немају ништа  за Буђановце од црквених књига. http://www.arhivsrem.org.rs/site/registar2.php
Свака част свештенику, јел постоји нека врста пописа тих књига, тј које године тачно постоје сачуване?
Свуда сам приметио да се у тим пописима наводе само граничне године.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #48 послато: Мај 27, 2017, 12:08:40 пре подне »
Хвала Делијо,
Мислим да је прво презиме Будимлић и налази се на првој страни вероватно најстарије матичне књиге буђановачке цркве.
Ово сам узео непосредно из буђановачке цркве, пошто у сремско-митровачком архиву наводно немају ништа. Захваљајући сада већ пензионисаном свештенику, матичне књиге су скениране и сачуване на компакт дисковима. Можда не баш најзгодније решење што се тиче формата, али свакако, човек се лично ангажовао и свака му част на томе. Књиге су, колико ми је познато већ биле начете и угрожене влагом, што се назире и на сликама.
Што се тиче мог презимена, моји преци су записивани и као Сремчевићи и као Сремци. Занимљиво у најстаријем спису у коме се помиње мој предак, записан је као Сремчевић. Знам само да смо у Срему од прве половине 18.века, трагам за путем и периодом насељавања у Срем...Можда заиста постоји нека веза, шта славе твоји кумови?
Значи тако стоје ствари.Пошто ја хоћу да одем до архива да видим књиге за село Сурдук,претпостављам да је најбоље и ја да одем до цркве у селу. :) Свака част том човеку,нажалост нису сви такви,тј. малтене нико није такав,још ајде што не чувају књиге него и односе па се после не зна где су. :)

Што се Сремаца тиче знам да су забележени и у Бачкој и у Поморишју ,у периоду око 1720.године,не знам тачно у којим местима.

https://postimg.org/image/p27gcglzr/ Ово ти је прича што се тиче те породице у Црепаји.Иначе славе Никољдан-барем тако пише у књизи Ердељановића. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #49 послато: Мај 27, 2017, 12:13:35 пре подне »
Гледам сада сајт Архива Срема и немају ништа  за Буђановце од црквених књига. http://www.arhivsrem.org.rs/site/registar2.php
Свака част свештенику, јел постоји нека врста пописа тих књига, тј које године тачно постоје сачуване?
Свуда сам приметио да се у тим пописима наводе само граничне године.

Мислим да је пописивање ишло непрекидно од 1760. године, тако да постоје подаци за сваку годину од 1760. до дана данашњег. Наравно, књиге су обележене по опсегу година које обухватају нпр. "МКР 1760-1777."
Што се тиче архива, ја сам их и контактирао и одговорили су ми да немају ништа.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #50 послато: Мај 27, 2017, 12:15:36 пре подне »
Мислим да је прво презиме Будимлић и налази се на првој страни вероватно најстарије матичне књиге буђановачке цркве.

Будимлић, од Будимлија? ???
Тј. Будимац, пореклом из Будима? :)



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #51 послато: Мај 27, 2017, 12:17:28 пре подне »
Значи тако стоје ствари.Пошто ја хоћу да одем до архива да видим књиге за село Сурдук,претпостављам да је најбоље и ја да одем до цркве у селу. :) Свака част том човеку,нажалост нису сви такви,тј. малтене нико није такав,још ајде што не чувају књиге него и односе па се после не зна где су. :)


Погледај линк који сам оставио.
СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА "СВ. ОЦА НИКОЛАЈА" СУРДУК   СУРДУК   1886-1931

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #52 послато: Мај 27, 2017, 12:26:14 пре подне »
Погледај линк који сам оставио.
СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА "СВ. ОЦА НИКОЛАЈА" СУРДУК   СУРДУК   1886-1931

Знам за тај временски оквир,али можда у цркви постоје и старије књиге од ових. :) Када сам контактирао архив у Митровици добио сам чак информацију која се разликује од ове,све у свему имају књиге за још мањи оквир од овог поменутог.А и Домовних протокола нема у архиву сигурно,изгледа да ни у једном архиву нису дигитализовани. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #53 послато: Мај 27, 2017, 12:31:14 пре подне »
То је оно што сам и помињао малопре, наводе се само граничне године, немамо информацију колико књига уствари фали између.
Сада сам видео да је најстарија књига из 1717. године, за Нерадин.

На мрежи Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #54 послато: Мај 27, 2017, 12:38:42 пре подне »
Значи тако стоје ствари.Пошто ја хоћу да одем до архива да видим књиге за село Сурдук,претпостављам да је најбоље и ја да одем до цркве у селу. :) Свака част том човеку,нажалост нису сви такви,тј. малтене нико није такав,још ајде што не чувају књиге него и односе па се после не зна где су. :)

Што се Сремаца тиче знам да су забележени и у Бачкој и у Поморишју ,у периоду око 1720.године,не знам тачно у којим местима.

https://postimg.org/image/p27gcglzr/ Ово ти је прича што се тиче те породице у Црепаји.Иначе славе Никољдан-барем тако пише у књизи Ердељановића. :)

Па најбоље да одеш до цркве и будеш упоран...То што кажеш стоји, јер се дешавало да су нестајала драгоцена документа из цркве...

Да, Сремци, Сремчеви, Сремачкови се помињу у Бачкој 1715. и 1720. године, има их у многим местима-Нови Сад, Футог, Младеново, Пивнице, Бачка Паланка...

Хвала на прилогу о породици из Црепаје, сваки податак овакве врсте ми је значајан.

На мрежи Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #55 послато: Мај 27, 2017, 12:43:34 пре подне »
Будимлић, од Будимлија? ???
Тј. Будимац, пореклом из Будима? :)

Вероватно да је тако, иначе нисам приметио да се касније помињу у матичним књигама, нити у пописима.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #56 послато: Мај 27, 2017, 02:35:14 пре подне »
То је оно што сам и помињао малопре, наводе се само граничне године, немамо информацију колико књига уствари фали између.
Сада сам видео да је најстарија књига из 1717. године, за Нерадин.

Значи на то си мислио,нисам схватио извињавам се . :) Једино циљано да се пита у архиву за матичне књиге одређеног места иначе су на сајту подаци помало конфузни.
Па најбоље да одеш до цркве и будеш упоран...То што кажеш стоји, јер се дешавало да су нестајала драгоцена документа из цркве...

Да, Сремци, Сремчеви, Сремачкови се помињу у Бачкој 1715. и 1720. године, има их у многим местима-Нови Сад, Футог, Младеново, Пивнице, Бачка Паланка...

Хвала на прилогу о породици из Црепаје, сваки податак овакве врсте ми је значајан.

Било би идеално да одем до цркве ако су те дигитализоване књиге враћене,ако не биће опет игранка,ипак ми Митровица није баш на пола сата. :) Има и породица Сремачки,мада колико видим њихово право презиме је Радулов и по предању призетили су се у кућу породице Сремац и узели славу,па им Сремачки дође шпицнаме илити надимак. :)
Нема проблема,ту смо да се помажемо. :)
« Последња измена: Мај 27, 2017, 02:38:53 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #57 послато: Мај 27, 2017, 02:55:50 поподне »
Претпостављам да су сви који отпочетка прате ову тему дирнути колико, као друштво у целини, заостајемо за процесима дигитализације архивске грађе у свету?

А један озбиљан подухват, уз средства која би макар покрила технику и транспорт, и нека минимална као накнаде онима који би вршили скенирање, и мислим да би се за три-четири године комплетна доступна црквена грађа ове врсте могла уредно дигитализовати, и трајно сачувати од уништења, а уз договор са озбиљним људима и учинити доступном целој нацији.

Наравно, увек ће се средства лакше издвојити за ЛГБТ и НВО подухвате, али мислим да се мора размишљати у правцу да се иде ка иницијативи, да се то треба у што скорије време радити, па ко зна... средства можда и не морају стићи од државе... ми смо мало навикли тако да размишљамо, а новаца нема само Република Србија, имају и друге републике (што би рекао изабрани председник), организације, фондови... ;)



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #58 послато: Мај 27, 2017, 05:40:54 поподне »
Претпостављам да су сви који отпочетка прате ову тему дирнути колико, као друштво у целини, заостајемо за процесима дигитализације архивске грађе у свету?

А један озбиљан подухват, уз средства која би макар покрила технику и транспорт, и нека минимална као накнаде онима који би вршили скенирање, и мислим да би се за три-четири године комплетна доступна црквена грађа ове врсте могла уредно дигитализовати, и трајно сачувати од уништења, а уз договор са озбиљним људима и учинити доступном целој нацији.

Наравно, увек ће се средства лакше издвојити за ЛГБТ и НВО подухвате, али мислим да се мора размишљати у правцу да се иде ка иницијативи, да се то треба у што скорије време радити, па ко зна... средства можда и не морају стићи од државе... ми смо мало навикли тако да размишљамо, а новаца нема само Република Србија, имају и друге републике (што би рекао изабрани председник), организације, фондови... ;)

Амикусе,свака ти је ко у Његоша. :)
Знам за себе када сам кренуо да радим,приде не знајући ништа,да ми ситуација и није деловала толико лоше.Шта знам ,навикао сам да у овој земљи ништа ама баш никако не функционише и када сам почео да трагам за својим пореклом и налазим неке ствари та почетна еуфорија је довела до тога да мислим како је ситуација изненађујуће добра ,јер да будем искрен нисам очекивао да је ишта дигитализовано и да постоје било какви подаци тог типа.Међутим када човек уђе дубље у материју ,ето када се сусретне са туђим причама и искуствима и види каква је ситуација у окружењу онда схвати колико је сати.Људи који су за ову причу заинтересовани има и ван овог форума али оно што је потребно је нека законска регулатива која би дефинисала све.Препустити цео пројекат архиву или цркви једнако је изреци обећање-лудом радовање.Из прича са људима у архиву знам да је њихов основни проблем недостатак људства ,имају више измишљених радних места како би се запослили нечији рођаци и жене,док од људи са знањем немачког и мађарског језика-јер је велики део грађе на тим језицима имају само једну особу.Оно што је добро је што у архивима раде репринте неких монографија насеља,који могу бити значајни за откривање порекла ,али и то је недовољно добро.Уз јасну регулативу,као и сарадњу цркве да остатак матичних књига и домовних протокла да на дигитализацију архиву,а да после тога цела та грађа буде враћена цркви где и припада може да се уради нешто,наравно уз волонтере који су део овог форума или шире.
А какав статус ужива Порекло,јел се води под НВО или?Да ли постоји икакво интересовање и помоћ државе,материјално или  на какав други начин?Ситуација је нажалост таква као што сви знамо да  децу лечимо смс порукама и а на исти начин неретко помажемо наше сународнике избегле са вишевековних огњишта..тужно је све то,али држава (прикладније псеудодржава) нема слуха за све то па не знам ни колико вреди од ње очекивати било какву подршку.. :-X :-[ Време иде и те књиге неће још дуго одолевати условима у коју се налазе,влази,буђи итд.,тако да треба што пре покренути неку иницијативу,направити пројекат,а добрих и родољубивих људи има па ће помоћи ваљда. :) Наравно потребан је добар маркетинг,да се направи страница на фб или сличним мрежама како би људи чули и могли да се укључе у истраживање,па и финансијску подршку можда. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #59 послато: Мај 27, 2017, 11:21:18 поподне »
Пошто је политика данас врх-врхова, и све од политике и политичара овиси, предлажем да наши активни чланови који се тим послом баве, да овај терет преузму на себе, тј. да се донесу закони како би се ово вриједно благо сачувало и неко одговарао за њихово уништење.  Овако, појединачно, јест од користи, ал то није рјешење.