Аутор Тема: Зашто нестајемо  (Прочитано 23597 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #100 послато: Јул 08, 2018, 11:21:52 пре подне »
Жене које рађају 0-3 детета не могу да направе позитиван наталитет. Мислим могу само у теорији али у пракси је то научна фантастика. Само размислите о следећем: за сваку жену која не роди дете за време живота потребне су две жене које роде три детета, плус што је још за сваку жену која роди једно дете потребна једна жена која роди три детета да би све у збиру било на "негативној нули". Извући на тај начин позитиван наталитет је научна фантастика
Искрено ја не знам ниједну породицу која би могла да издржава више од троје деце. Под тим " издржава" мислим на то да та деца имају да једу, да могу да се обуку, да родитељи могу да им купе књиге и прибор за школу сваке године.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #101 послато: Јул 08, 2018, 11:26:20 пре подне »
Трка са временом и трка за новцем. Родитељи пуштају децу да их васпитају неваспитани професори (част изузецима), ријалити емисије, улица, наге певачице. И онда се нешто чудимо...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Александар Лазаревић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #102 послато: Јул 09, 2018, 08:51:55 пре подне »
Изашла је статистика за 2017, мање нас је за 38828 http://publikacije.stat.gov.rs/G2018/Pdf/G20181169.pdf.
У 2016 минус је био 36100.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #103 послато: Јул 09, 2018, 01:46:55 поподне »
Слажем се са тобом. Начин живота је многима измењен из корена. Већина младих брачних парова живи у малим изнајмљеним становима или са родитељима. Врло често раде послове који су мизерно плаћени. Многе жене не могу да оду на трудничко боловање јер ће добити отказ. То у случају ако имају посао. Све то утиче на број деце који пар одлучи да има. Чини ми се што се посла тиче да га има само у већим градовима. У мањим местима и за неки бедан посао треба веза код партије, мафије или локалних моћника. И онда млади одлазе, прво у веће градове па онда у иностранство. Живим у једном таквом малом градом и буквално на дневном нивоу чујемо да је неко отишао у иностранство. Некада су читаве породице у питању. Не одлазе само млади, одлазе и људи преко 50 година. Углавном су изгубили посао у државним фирмама и фабрикама, радили код приватника, сада када имају неке године нико неће да их запосли и онда одлазе.
У селима је опет на други начин ситуација очајна. Једина села која опстају су она која су удаљена највише десетак километара од града и која имају добру комуникацију са градом. Ту је и начин живота сличан градском с тим што се може живети и од пољопривреде. Удаљенија села се сасвим сигурно гасе у наредних тридесетак годинама. Чак и када имају услове као што су пут, струја, вода, редован превоз до других места, школа, продавница и сл. Да не причамо о местима која још увек немају никаквог пута а таквих је много у Топлици, на Голији, у југоисточној Србији...
У већим градовима се не примети толико, али села се празне. Скоро сам пролазила кроз једно мађарско-српско место у Војводини и прошла ме је језа.
Тек по неки човек на улици, куће са спуштеним ролетнама у дворишту растиње.
Фабрике запустеле, зарасле у коров.
У најбоље време било је скоро 7000, сада званично их је мање од 5000.
Мада незванично их је само две хиљаде.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #104 послато: Јул 09, 2018, 07:40:02 поподне »
У већим градовима се не примети толико, али села се празне. Скоро сам пролазила кроз једно мађарско-српско место у Војводини и прошла ме је језа.
Тек по неки човек на улици, куће са спуштеним ролетнама у дворишту растиње.
Фабрике запустеле, зарасле у коров.
У најбоље време било је скоро 7000, сада званично их је мање од 5000.
Мада незванично их је само две хиљаде.

Особе мађарске националности у Војводини добијају Мађарске пасоше и иду радит по Европи. Само ми није јасно откуд толика радна мјеста на западу ?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #105 послато: Јул 09, 2018, 09:09:19 поподне »
Верујем у љубав! Заборавили да волимо!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #106 послато: Јул 09, 2018, 09:21:29 поподне »
Верујем у љубав! Заборавили да волимо!

Кључни одговор који гађа у срж проблема.