Аутор Тема: Зашто нестајемо  (Прочитано 23598 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #40 послато: Април 12, 2017, 06:32:24 поподне »
Руговац, некако не верујем у ту процену. Са просечном старости становништва од 28 година колико је тренутна процена за Косово, не може за 10 година популација спасти са 1.8 милиона на 1 милион. Једино ако рачунаш са масовном емиграцијом младих.

Да. На то сам мислио. Прошло је 18 година о рата (и сем мањине на врху сви живе веома лоше) и тамо свако ко може да оде одлази. Ја мерим сваку реч коју напишем и не пишем произвољно. Од
Од моје браће и мојих браће од стричева на Косову живе само двојица а 10 су у дијаспори. То је један типичан пример.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #41 послато: Април 12, 2017, 06:39:24 поподне »
Jedno je biti manjina u svojoj državi a drugo je biti stranac u stranoj državi, nebi sada da uspoređujemo te ne-uspoređive stvari.

Ali ipak je fakat da je prosječna ekonomska situacija u opštinama đe su manjine gora nego u opštinama đe su većinom Srbi, sad dal je to razlog što je uopšte cio jug(Srbija) i sjever(CG) siromašniji ili neki drugi nebi znao da kažem i nebi da ulazim u tu temu jer mi nije to bio cilj komentara.

Hteo sam samo da navedem kako ih ima kojima je u prosjeku gore nego srpskome prosjeku u Srbiji pa opet ne kukaju kako nemaju djeci da kupu ovo i ono(mislim kukaju i oni, svi kukaju, ali to ne uzimaju kao razlog da nemaju djecu), kako oni opet rađaju djecu i žive život takav kakav je, naravno da nije isti natalitet kao nekada, slabo ko ima danas 13 djece, ali je prosjek i dalje veći nego 4 djece po porodici.

Не знаш ти пријатељу каква је сиротиња на југу плодног Баната где живе Срби. Не зависи то од припадности одређеној националној мањини. Статистика и није баш меродавна.

Е, сад ти што немају шта да понуде својој деци, а имају их по четворо... Шта мислиш, какав ће живот та деца да воде? Вероватно неће ићи ни у средњу школу, неће никад имати рачунар, књиге видети неће, а ни земље неће баш много наследити (јер ће је поделити сво четворо), итд. И то је, по мени, главни разлог нестанка становништва.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #42 послато: Април 12, 2017, 06:47:29 поподне »
Ali ipak je fakat da je prosječna ekonomska situacija u opštinama đe su manjine gora nego u opštinama đe su većinom Srbi, sad dal je to razlog što je uopšte cio jug(Srbija) i sjever(CG) siromašniji ili neki drugi nebi znao da kažem i nebi da ulazim u tu temu jer mi nije to bio cilj komentara.
Најсиромашније општине у Србији су оне у рубним планинским подручијима. То су Куршумлија, Тутин, Босилеград, Црна Трава и сл. Пасивни планински крајеви, без путних комуникација, далеко од школа, индустрије, где је су главна привреда сточарство и дрвна индустрија. У Црној Гори су најсиромашније општине Шавник, Андријевица и Плужине, у којима нема мањина. То само зависи од полажаја, тј. шта се коме заломило. Имамо нпр. две општине у Шумадији са идеалним положајем али спадају међу најсиромашније, а то су Младеновац и Смедеревска Паланка. Ко је био у Паланци зна о чему причам. Запуштено, прљаво, огроман број људи без посла, све срушено као да се пре месец дана ту одиграла Стаљинградска битка.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #43 послато: Април 12, 2017, 08:47:49 поподне »
Данас сам много љут. Нема на кога нисам. Ево, тај мој бијес макар да избацим из себе и "подарим" и другима. Ваљда ће у неко догледно вријеме да се пробуди онај ко је највише одговоран за то.

А ево зашто.
Синоћ ми дође комшиница и тражи 10 (десет) ка-емова, или пет оера како наши у дијаспори овдје говоре, јер треба сутра за таксу да уплате кћерка и зет. Одлазе у Америку. Ћерка је завршила економију у Новом Саду, магистрирала, не запослена већ пет година, а зет доктор, двије године већ ради на хирургији, постанар. Вратили се у свој град. Нису чланови ни једне партије. Прошле године кћерка и зет од мога пријатеља, млади доктори, такође су побјегли за Америку.
Питам ове наше умне људе који су још остали овдје, докле овако? Питам наше политичаре који имају плате и дневнице веће него исте њихове занатлије тамо, код којих одлазе ови наши умно људи у најам, како их срамота није? Пистам такође и свештена лица зашто шуте?  Зашто? 
 >:( и  :(

Многи сматрају да "јадан народ" пати под влашћу "отуђене елите", међутим то је далеко од стварности. Не желим да скрећем на тему политике, али чињеница је да упркос томе што је Србија економски уништена у процесу тзв. европских интеграција, а задуженост утростручена, народ и даље већински гласа за странке које су за наставак постојеће политике. Да не говорим о томе што огромна већина подржава Бриселске споразуме који Србе са севера Косова стављају под директну албанску власт (исто важи и за СПЦ која реч није рекла против тих споразума). Дакле, 85% људи искључиво гласа за оно што сматра за свој лични интерес ("веће плате", "веће пензије", визна либерализација итд.) ма колико обећања политичара била неутемељена, а то како ће рецимо њихови сународници на Косову живети их не интересује. Али треба се сетити да Милошевић није пао 1995. кад је окренуо леђа Србима из Крајине, већ 2000. зато што су грађани помислили да ће економски бити боље са ДОС-ом. Тако да та појава да већина гледа искључиво свој џеп није од јуче. Друга ствар је што је та већина у заблуди и што гласа на своју штету, изузев оних који су у странкама.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #44 послато: Април 12, 2017, 09:12:27 поподне »
Свуда је демографски дефицит, не само код нас...Румуни по уласку у ЕУ су извршили прави егзодус у Шпанију и Италију, стопа прираштаја негативна, али код нације од 20 милиона је то мањи проблем...Бугари исто, Пољаци преплавише Британију и Ирску, али их ипак има 40 милиончића (код свих наведених су милионске цифре оних који су отишли од уласка у ЕУ, што није тако давно било)...Демографски лоше стоје све Европске државе, али последице тога су у нашем случају теже, због геостратешког положаја...Рубови територије су опустели, куршумлијска општина је постао практикчно један брисани простор

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #45 послато: Април 12, 2017, 09:20:52 поподне »
Многи сматрају да "јадан народ" пати под влашћу "отуђене елите", међутим то је далеко од стварности. Не желим да скрећем на тему политике, али чињеница је да упркос томе што је Србија економски уништена у процесу тзв. европских интеграција, а задуженост утростручена, народ и даље већински гласа за странке које су за наставак постојеће политике. Да не говорим о томе што огромна већина подржава Бриселске споразуме који Србе са севера Косова стављају под директну албанску власт (исто важи и за СПЦ која реч није рекла против тих споразума). Дакле, 85% људи искључиво гласа за оно што сматра за свој лични интерес ("веће плате", "веће пензије", визна либерализација итд.) ма колико обећања политичара била неутемељена, а то како ће рецимо њихови сународници на Косову живети их не интересује. Али треба се сетити да Милошевић није пао 1995. кад је окренуо леђа Србима из Крајине, већ 2000. зато што су грађани помислили да ће економски бити боље са ДОС-ом. Тако да та појава да већина гледа искључиво свој џеп није од јуче. Друга ствар је што је та већина у заблуди и што гласа на своју штету, изузев оних који су у странкама.
Иване, што се тиче политике, потпуно си у праву. Али то је само једна ногара у нашем троношцу. Остале две, а то су наши учени људи и наша црква, ништа боље и сигурније не стоје. Зато овако јако шкрипи. Изгледа да се правимо глуви, и невјерујемо очима што видимо.


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #46 послато: Април 12, 2017, 09:22:31 поподне »
А економских миграната ће увек бити, без обзира на то ко је на власти...Баш у време благостања у СФРЈ, седамдесетих година, била је највећа помама за рад у иностранству, а да не помињем споменуте Пољаке, Румуне , Бугаре, Словаке, којима није довољан разлог био то што су ушли у ЕУ да остану код куће, с претпоставком да иду "боља" времена код њих, него су нагрнули пошто су им се отворила врата ...Ипак не би ваљало код нас да број у инострансктву премаши број у матици, а ту смо већ негде, близу пола-пола

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #47 послато: Април 12, 2017, 10:04:16 поподне »
Свуда је демографски дефицит, не само код нас...Румуни по уласку у ЕУ су извршили прави егзодус у Шпанију и Италију, стопа прираштаја негативна, али код нације од 20 милиона је то мањи проблем...Бугари исто, Пољаци преплавише Британију и Ирску, али их ипак има 40 милиончића (код свих наведених су милионске цифре оних који су отишли од уласка у ЕУ, што није тако давно било)...Демографски лоше стоје све Европске државе, али последице тога су у нашем случају теже, због геостратешког положаја...Рубови територије су опустели, куршумлијска општина је постао практикчно један брисани простор


Вучко!

 
Потпуно су у праву :)  Колико људи је зашло у четврту деценију живота а о женидби и удаји...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #48 послато: Август 24, 2017, 07:17:11 поподне »
Британски Гардијан и нестајућа српска села:

https://www.theguardian.com/world/gallery/2017/aug/24/serbia-villages-ghost-towns-in-pictures

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Зашто нестајемо
« Одговор #49 послато: Август 24, 2017, 07:48:35 поподне »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #50 послато: Август 24, 2017, 10:35:18 поподне »
Цела Европа полако изумире, не само Срби. Код Албанаца је мало боља ситуација али је питање времена кад ће се и они утопити у општи просек.

Основни узрок није у сиромаштву већ у себичности младих људи и неодлучности да створе породицу. А деца се праве кад је време а не кад имаш пара.

Примере може свако наћи у својим фамилијама.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #51 послато: Август 25, 2017, 06:00:05 поподне »
Основни узрок није у сиромаштву већ у себичности младих људи и неодлучности да створе породицу. А деца се праве кад је време а не кад имаш пара.

Млађи прочитајте ово још једном.
Брутално тачно!!!!

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #52 послато: Август 25, 2017, 07:15:46 поподне »
А економских миграната ће увек бити, без обзира на то ко је на власти...Баш у време благостања у СФРЈ, седамдесетих година, била је највећа помама за рад у иностранству, а да не помињем споменуте Пољаке, Румуне , Бугаре, Словаке, којима није довољан разлог био то што су ушли у ЕУ да остану код куће, с претпоставком да иду "боља" времена код њих, него су нагрнули пошто су им се отворила врата ...Ипак не би ваљало код нас да број у инострансктву премаши број у матици, а ту смо већ негде, близу пола-пола

Кад су Енглези омогућили да се ради код њих много Чеха је отишло да ради у Енглеску да заради и усаврши енглески. Тако су говорили. Кад су се вратили говорили су у шали "Паре нисмо зарадило али смо усавршили пољски језик".

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #53 послато: Август 27, 2017, 03:51:41 поподне »

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #54 послато: Август 27, 2017, 04:11:40 поподне »
Тимаре, рођен сам у Београду, ускоро завршавам факултет и након 5, највише 10 година радног искуства желим да се повучем у неко мање место у Србији где бих са породицом живео мирнији и здравији живот. Имам средстава и знања да одем у иностранство али пре бих цркао него то да урадим. Капирам да сам ја један, небитан, и жестоко у мањини човек, али имам жељу да Вам ово буде бар мало оптимизма за будуће генерације.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #55 послато: Август 28, 2017, 12:16:27 пре подне »
Наталитет је убило више различитих фактора: еманципација жена, урбанизација, пролетеризација, сексуална револуција, европска потрошачка култура, ниска примања итд. точак историје се не може вратити у назад и то је то. Ова година је била најгора у историји Србије што се тиче рађања, ја сам пре пар година имао увид у неку статистику колико се деце рађа по жени и статистика је катастрофална, јасно се види ко дан да се никад нећемо извући, жао ми је што сам загубио ту табелу и тражио сам је свуда и нисам успео нигде да је нађем

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #56 послато: Август 28, 2017, 06:03:59 пре подне »
Ова година је била најгора у историји Србије што се тиче рађања, ја сам пре пар година имао увид у неку статистику колико се деце рађа по жени и статистика је катастрофална, јасно се види ко дан да се никад нећемо извући

Биће и горе. Сви знамо ко ни йе постављен за прѣдсѣдника владе, па се могу очекивати мѣре за даље смањивање природнога прираштая (бар међу Србими). А не трѣба занемарити ни посрѣдан дугорочан утицай такве особе као узора за омладину. Йер се постављањем такве омладини ясно говори какви трѣбайу бити и какве "врѣдности" су пожељне.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Зашто нестајемо
« Одговор #57 послато: Август 28, 2017, 12:41:36 поподне »
Министар Милан Кркобабић: Од 4700 села у Србији 1200 потпуно пусто, У око 150.000 сеоских кућа у Србији не живи нико док се, са друге стране, у градовима увећава број незапослених и корисника социјалне помоћи

Министар задужен за регионални развој и координацију рада јавних предузећа Милан Кркобабић, изјавио је да је од 4700 села 1200 остало пусто, док у 150.000 кућа нико не живи. Он је за Радио-телевизију Србије рекао да је идеја да се млади људи врате на село кроз доделу од 25 до 50 хектара државног земљишта, са јединим условом да оно мора да се обрађује.
- Словенци дају 45.000 евра човеку који остане на земљи и реши да се бави земљом. Не морамо ми толико да дамо, али дајмо онолико колико дајемо као субвенцију за отварање неких радних места. И то је радно место у пољопривреди - рекао је Кркобабић.

 Извор: СРПСКЕ НАРОДНЕ НОВИНЕ, Будимпешта, 2017, бр. 3о-31

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #58 послато: Август 28, 2017, 01:46:00 поподне »
Да, само нису та села опустела сама од себе, већ зато што се тамо углавном није ни улагало, последњих +70 година. Али није то више случај само са технолошки заосталим селима, масовно се исељавају и она која су испунила све услове урбанизације. Дакле, проблем је негде другде, и није један проблем, али Србија није уређена као пожељна земља, и зато се и њено домаће становништво исељава.

Наравно, није то само Србија, ту је и Република Српска, и Црна Гора, као и остале земље из окружења, а нарочито оне које су у Европској Унији. Мени је невероватно, али неки дан слушам да Загреб има негативан природни прираштај, да Будимпешта има негативан природни прираштај...

Све заједно, то је сложени низ домина, који само што није почео да се руши.

Е сад, за остале се још не зна, али за Србију је већ обезбеђено ново становништво, Цигани из Европске Уније, и екипа: Сиријци, Авганистанци и Пакистанци.

Ако буде требало још, Споразум о реадмисији увек може да надокнади оне који оду запале у Европску Унију.

Невски је ове прве на време прозрео.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #59 послато: Август 28, 2017, 02:02:24 поподне »
Источна Европа се нажалост празни. То је свима јасно.   :-\

Е сад, за остале се још не зна, али за Србију је већ обезбеђено ново становништво, Цигани из Европске Уније, и екипа: Сиријци, Авганистанци и Пакистанци.

Што се тиче Цигана, могу да нам врате наше, али нам не могу послати туђе.  ;D
Причао сам у пар наврата са Пакистанцима и Авганистанцима из прихватних центара Суботице и Сомбора. Њима не пада на памет да остану. Овде бораве јер их је нужда натерала (затворене границе). Када причам са њима приметио сам да је најчешћа реч коју помињу "Џрмани".  ;D Сви хоће да иду у Немачку, видели су да нема 'леба овде. ;D Она јужноазијска сиротиња која би можда и хтела да се насели у руралним пределима Србије, нема пара да плаћа трговце људима да их пребацују преко граница. Ови који су се домогли Европе нису били најсиромашији. Имали су одређену уштеђевину, иначе не би били овде. Такви су навикли на мало веће стандарде и добро су информисани. Енглески причају боље него ми. Они источну Европу у опште не доживљавају као Европу. Сви хоће на запад.