Аутор Тема: Family Finder-My Origins резултати  (Прочитано 180215 пута)

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #360 послато: Април 25, 2018, 08:19:12 пре подне »
Зар ове мапе имају везе са Ипсилон ДНК маркерима? Не знам како ФФ тест повезује индивидуални резултат са овим референтним мапама.

ФФ нити мапе немају никакве везе са Ипсилон ДНК резултатом.
Вама Небојша, као и свима препоручујем на пребаците податке на гедмеч и испробате понуђене рачуначе.

Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #361 послато: Мај 04, 2018, 04:13:35 пре подне »
ФФ нити мапе немају никакве везе са Ипсилон ДНК резултатом.
Вама Небојша, као и свима препоручујем на пребаците податке на гедмеч и испробате понуђене рачуначе.

Па ни ја нисам мислио да Ипсилон ДНК одређује било шта на ФФ мапама,  значио оно што је Предраг56 питао нема везе.

Које рачуначе могу да испробам на Гедмечу? Видимо да само могу да поредим своје резултате са упаренима. Јел' има неки рачунач вероватноће колико генерација уназад је заједнички предак као на ФТДНА?

Може ли неко да напише пар редова за нас неуке како анализирати аутозомалне резултате да би се пронашао вероватан рођак? По ком критеријуму - укупан број цМ, најдужи цМ? Како интерпретирати да ли је сродство вероватно по очевој или мајчиној линији?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #362 послато: Мај 04, 2018, 07:22:10 пре подне »
Које рачуначе могу да испробам на Гедмечу? Видимо да само могу да поредим своје резултате са упаренима. Јел' има неки рачунач вероватноће колико генерација уназад је заједнички предак као на ФТДНА?
На Гедмечу се рачуначи налазе под опцијом admixture. За људе европског порекла најзахвалнији су свакако сви Еврогени рачуначи, Dodecad K7b, K12b, као и PuntDNAL, MDLP. Ту су и ''уради сам'' рачуначи које је могуће пронаћи по интернету, као и јавно доступни комерцијални рачуначи попут DNA.land-а.  Такође, код рачунача код којих је доступно, обавезно испробати оракл опцију.

Опција за заједничког претка постоји када се гледа листа, али мени бар делује као доста непоуздана, јер и људе који су очигледно лажна поклапања (попут оних са 8 заједничких центиморгана) поставља као рођаке из 5 или 6 колена.
Цитат
Може ли неко да напише пар редова за нас неуке како анализирати аутозомалне резултате да би се пронашао вероватан рођак? По ком критеријуму - укупан број цМ, најдужи цМ? Како интерпретирати да ли је сродство вероватно по очевој или мајчиној линији?
''Рођаци'' односно људи за које постоје највеће шансе да су реални генеаолошки рођаци су блиски или по великом броју ситних сегмената, или по једном или неколико већих сегмената. Код реалних и поузданих поклапања су и једно и друго повећани. Ту је и опција за упоређивање броја заједничких снипова (SNPs) преко клика на слово A  у листи свих поклапања која може бити корисна, поготово када се ради о цифри од преко 2000+ заједничких снипова.

Сродство по мушкој и женској линији се сигурно препознаје једино тестирањем родитеља или блиских особа по мушкој односно женској страни, а добар индикатор да ли је неко поклапање са нпр. мушке стране (макар код нас којима су родитељи односно бабе и деде са различитих подручја) може бити поклапање из регије одакле нам је неко од предака.
« Последња измена: Мај 04, 2018, 07:29:36 пре подне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #363 послато: Мај 09, 2018, 08:16:11 пре подне »
Ево и мојих резултата:




ancientOrigins

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #364 послато: Мај 09, 2018, 01:26:15 поподне »
Ево и мојих резултата:




ancientOrigins


Честитам Небојша,

ако планираш да пребациш податке на гедмеч и свако ко то жели треба да има на уму да је гедмеч мање-више отворена база података у смислу да сваки члан може имати увид у нашу листу рођака или резултате по различитим рачуначима. Наравно, није откривен наш идентитет (осим ако не оставимо име и презиме) и нико нема приступ нашим сировим подацима, тако да не може бити неке злоупотребе. Што се мене тиче, ништа страшно, мени је гедмеч врло користан, јер myOrigins-a сам по себи и није претерано информативан.

Ово је са гедмеч сајта:

April 27, 2018 We understand that the GEDmatch database was used to help identify the Golden State Killer. Although we were not approached by law enforcement or anyone else about this case or about the DNA, it has always been GEDmatch�s policy to inform users that the database could be used for other uses, as set forth in the Site Policy ( linked to the login page and https://www.gedmatch.com/policy.php). While the database was created for genealogical research, it is important that GEDmatch participants understand the possible uses of their DNA, including identification of relatives that have committed crimes or were victims of crimes. If you are concerned about non-genealogical uses of your DNA, you should not upload your DNA to the database and/or you should remove DNA that has already been uploaded.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #365 послато: Мај 18, 2018, 02:41:08 пре подне »
Имам једно питање везано за ФТДНА.Обзиром да се ради о тестирању аутозома ,нелогично ми је да се у резултатима може добити и јасна одредница о Y хаплогрупи мушког прапретка,осим ако се не ради истовремено и то тестирање,уз већу суму новца разуме се.Нека ме неко исправи ако грешим,питам за једног пријатеља који би хтео две муве једним ударцем а да му се новчано исплати.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #366 послато: Мај 18, 2018, 03:47:13 пре подне »
И још нешто..ако се може преко ФТДНА открити и хаплогрупа,то би било једнако самом тестирању Y хромозома код нас,само на колико маркера?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #367 послато: Мај 18, 2018, 07:39:40 пре подне »
Имам једно питање везано за ФТДНА.Обзиром да се ради о тестирању аутозома ,нелогично ми је да се у резултатима може добити и јасна одредница о Y хаплогрупи мушког прапретка,осим ако се не ради истовремено и то тестирање,уз већу суму новца разуме се.Нека ме неко исправи ако грешим,питам за једног пријатеља који би хтео две муве једним ударцем а да му се новчано исплати.
FTDNA у склопу свог аутосомалног теста не ради тестирање Y-ДНК (нити мтДНК) већ искључиво тестирање аутозома. За разлику од нпр. 23andMe који раде све три анализе у склопу једног теста, с тим што се Y-ДНК резултат добија у виду позитивности на одређени основни снп неке хаплогрупе (сада су почели да дају и дубље гране), а тестирани када добије резултат провлачењем фајла који може да скине на рачунар кроз снп предвиђаче Y-ДНК хаплогрупа могу добити позитивност на најнижу познату грану, наравно без маркера чиме остају без могућности много јаснијег разумевања резултата, јер предност Y-ДНК је управо упоређивање маркера.

Е сада, на твом пријатељу је шта би хтео, да ли аутосомални тест + Y-ДНК хаплогрупа, без могућности упоређивања резултата са тестиранима јер неће имати маркере + мтДНК која је у принципу бескорисна, или Y-STR тест код FTDNA + аутосомални тест. За другу опцију свакако треба да прати снижења које ова компанија даје пар пута годишње, а по мени најбоље решење би му било тестирање 12 маркера + аутосомални тест код FTDNA у време неког попуста, што га може изаћи заједно до 120/30 долара.
И још нешто..ако се може преко ФТДНА открити и хаплогрупа,то би било једнако самом тестирању Y хромозома код нас,само на колико маркера?
Може се открити Y-ДНК хаплогрупа, али преко неких од њихових понуђених  тестирања Y-ДНК најпре маркера, а после првог тестирања маркера је могуће продубљивати тестове до максималног нивоа за Y-ДНК (Big Y-500 = Big Y + Y111), секвенцирање комплетног Y хромозома, издвајање сопствених мутација и проналажење истих мутација са другим појединцима који су радили такав тест и самим тим стварање нових грана + тестирање на 111 маркера чиме ће попунити све квадратиће у табели нашег пројекта. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #368 послато: Мај 18, 2018, 08:37:02 пре подне »
FTDNA у склопу свог аутосомалног теста не ради тестирање Y-ДНК (нити мтДНК) већ искључиво тестирање аутозома. За разлику од нпр. 23andMe који раде све три анализе у склопу једног теста, с тим што се Y-ДНК резултат добија у виду позитивности на одређени основни снп неке хаплогрупе (сада су почели да дају и дубље гране), а тестирани када добије резултат провлачењем фајла који може да скине на рачунар кроз снп предвиђаче Y-ДНК хаплогрупа могу добити позитивност на најнижу познату грану, наравно без маркера чиме остају без могућности много јаснијег разумевања резултата, јер предност Y-ДНК је управо упоређивање маркера.

Е сада, на твом пријатељу је шта би хтео, да ли аутосомални тест + Y-ДНК хаплогрупа, без могућности упоређивања резултата са тестиранима јер неће имати маркере + мтДНК која је у принципу бескорисна, или Y-STR тест код FTDNA + аутосомални тест. За другу опцију свакако треба да прати снижења које ова компанија даје пар пута годишње, а по мени најбоље решење би му било тестирање 12 маркера + аутосомални тест код FTDNA у време неког попуста, што га може изаћи заједно до 120/30 долара.Може се открити Y-ДНК хаплогрупа, али преко неких од њихових понуђених  тестирања Y-ДНК најпре маркера, а после првог тестирања маркера је могуће продубљивати тестове до максималног нивоа за Y-ДНК (Big Y-500 = Big Y + Y111), секвенцирање комплетног Y хромозома, издвајање сопствених мутација и проналажење истих мутација са другим појединцима који су радили такав тест и самим тим стварање нових грана + тестирање на 111 маркера чиме ће попунити све квадратиће у табели нашег пројекта. ;)
Хвала ти пуно на  више него јасном и прецизном одговору.Мислим да је најбоље да онда сачека Српски ДНК дан а после када буде на ФТДНА снижење да и то одради. ;) :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #369 послато: Мај 18, 2018, 08:52:50 пре подне »
Хвала ти пуно на  више него јасном и прецизном одговору.Мислим да је најбоље да онда сачека Српски ДНК дан а после када буде на ФТДНА снижење да и то одради. ;) :)
Не мора да чека Српски ДНК дан, увек може преко тебе као члана Порекла да се тестира по цени као за Српски и Светски ДНК дан.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #370 послато: Мај 18, 2018, 09:55:19 пре подне »
Не мора да чека Српски ДНК дан, увек може преко тебе као члана Порекла да се тестира по цени као за Српски и Светски ДНК дан.
Увек заборавим на ту привилегију ::)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #371 послато: Мај 18, 2018, 10:49:54 пре подне »
Не мора да чека Српски ДНК дан, увек може преко тебе као члана Порекла да се тестира по цени као за Српски и Светски ДНК дан.
Да будемо прецизнији - цена преко чланова Порекла је 6.500 динара, док је цена тестирања на Светски и Српски ДНК дан 6.000 динара.

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #372 послато: Мај 30, 2018, 11:14:32 поподне »
ancientOrigins


myOrigins


Резултати мога оца, а изнад су моји. Занимљиво, ја више западне, он више источне и нешто мање јужне генетике.




Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #373 послато: Јун 01, 2018, 08:45:49 пре подне »
Мени је узорак јуче стигао у Хјустон.
Каква су искуства? Колико сте чекали на аутосомални тест?

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #374 послато: Јун 01, 2018, 09:06:14 пре подне »
Мени је узорак јуче стигао у Хјустон.
Каква су искуства? Колико сте чекали на аутосомални тест?

Резултат је стигао за 9 дана, а процјена је била да ће бити за 20 до 30 (batch 861).
« Последња измена: Јун 01, 2018, 09:09:22 пре подне Прерад »

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #375 послато: Јун 01, 2018, 10:29:50 пре подне »
Што се тиче мојих и очевих заједничких поклапања има поприлично доста који изгледају на први пглед контрадикторно. Самном имају више заједничке генетике, а са оцем дужи најдужи блок, или обрнуто.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #376 послато: Јун 10, 2018, 04:01:37 поподне »
Био сам у праву када сам рекао да ће за обрађивање резултата бити потребно исто колико и да дођу до Хјустона-12 дана.

Ово су моји резултати.






Како сам у целој причи поприлично нов а имам неко основно знање из енглеског..изашло ми је 631.подударање од кога само 1 за 3.степен сродства(извесни Mijuskovie Ragoje) и 11 резултата за процењени 4.степен сродства.Чини ми се да су остали резултати доста даљи и да не може бити процењена тачна удаљеност-нека ме исправи неко ако грешим.
Такође сам нашао пар сродника са самог Порекла ако се не варам.Међу 631 рођака ту су Никола Сремчевић,Никола Узелац(и мејл му је на Уроша Узелца-можда форумаша Узија ?:D),помиње се Петар Селак(навео Црни
е/Црнковиће/Нуниће и Селаке као претке из данашње Хрватске).Свакако има доста занимљивих резултата а оно што ме је одушевило  јесте подударање са извесним Walterom Pancewic-em који није оставио податке о пореклу и месту пребивалишта..интересантно је зато што сам у пописима 1715.године у Словачкој пронашао породицу Панчовић у месту Деманови-некада Demenfalvi за које бих рекао да је било насељено предоминантно Србима-макар тада..интересантан резултат у сваком случају.
Не разумем само значења и важност бројки под рубрикама shared centimorgans and longest block).
Видео сам да на сајту постоји још једна опција за додатно истраживање преко сајта MyHeritage тако да ту чекам да ми обраде резултат пошто сам им послао резултат са ФТДНА..занима ме које још опције/додатке за истраживање имам,може ли ми неко помоћи око тога? :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #377 послато: Јун 10, 2018, 04:33:30 поподне »
Свакако има доста занимљивих резултата а оно што ме је одушевило  јесте подударање са извесним Walterom Pancewic-em који није оставио податке о пореклу и месту пребивалишта..интересантно је зато што сам у пописима 1715.године у Словачкој пронашао породицу Панчовић у месту Деманови-некада Demenfalvi за које бих рекао да је било насељено предоминантно Србима-макар тада..интересантан резултат у сваком случају.

Ово је баш добар погодак, Делијо! :)

Нема шта, место порекла Панчево. ;)



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #378 послато: Јун 10, 2018, 04:45:44 поподне »
..изашло ми је 631.подударање од кога само 1 за 3.степен сродства(извесни Mijuskovie Ragoje) и 11 резултата за процењени 4.степен сродства.

Ово је вероватно Мијушковић Радоје...

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #379 послато: Јун 10, 2018, 05:21:54 поподне »
Ово је вероватно Мијушковић Радоје...
И ја сам претпоставио,да ли сам у праву око тога да је 3,колено,да ли се са сигурношћу може то рећи?
Ово је баш добар погодак, Делијо! :)

Нема шта, место порекла Панчево. ;)

Хахахх ,не могу од Панчева да побегнем  ;D али задовољан сам нема ту шта.Још да је Панчевић одрадио Y ди би ми крај био. ;D
« Последња измена: Јун 10, 2018, 05:29:40 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*