Аутор Тема: Турски пописи/дефтери, 18. век  (Прочитано 22204 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Турски пописи/дефтери, 18. век
« Одговор #60 послато: Март 06, 2022, 02:04:24 поподне »
Да, као што сам и претпоставио - само преглед.
Док сам радио у Архиву Србије, распитивао сам се за тај попис из 1741, колико сам схватио, архив га поседује, са све поименичним пописима по селима, али је у питању копија коју им је дала Турска. Мислим је да је нешто типа непреведен-полупреведен, и да се не издаје истраживачима.
Можда би нешто могло да се уради кад би нко испред Порекла тражио увид, мислим да не постоје неке законске ограде у том смислу

Док у Архиву Србије то не буду средили (шта год да они мисле да раде са тиме) попис неће бити издаван истраживачима. То једнако важи и за друге примере.

Шта они раде, и зашто, не знам, нисам толико упућен.

Али могу да кажем да је неозбиљно (најблажи израз којег сам могао да се сетим) да се дигиталне копије не издају људима на гледање.

Иначе постоји још нека грађа која је дигиталзована, па чека годоа... Нешто се може прегледати на оним рачунарима у читаоници.

Ван мреже saledelagano

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Турски пописи/дефтери, 18. век
« Одговор #61 послато: Јун 30, 2022, 10:27:08 пре подне »
Ja mislim da postoji jedan popis 1879 tako sam doduše video na netu ali piše da ga je napravila Srpska vojska i to mi je malo cudno,ali ipak samo kažem

Gde bi mogla de se nalazi ?
Београд, Рељан, Трејак, Turija (прешевска моравица)

Ван мреже Antigona

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Турски пописи/дефтери, 18. век
« Одговор #62 послато: Април 04, 2023, 10:41:17 поподне »
Je l ima nekih novih informacija oko prevoda deftera iz 1741.godine ili je i dalje prevedeno samo desetak sela iz par nahija?