Аутор Тема: Регионални идентитети  (Прочитано 18121 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Регионални идентитети
« послато: Октобар 29, 2020, 05:42:06 поподне »
Предпостављам да мислите да треба да се изјашњавају као Срби?
Ову другу издвојену реченицу неби коментарисао
( Да не буде забуне изјашњавам се као Србин :))

Како би по вама требали да се називају? Ми (Срби) уопште не треба да расправљамо о томе да они нису Срби. Ми њима дајемо ветар у леђа када коментаришемо и расправљамо о томе шта су они и то користе у њиховим идеолошким причама па пишу и снимају свакакве глупости позивајући се и цитирајући Србе који их помињу као посебне нације. За мене не постоји Бошњак, Македонац, Црногорац, Хрват, да постоје као регионални назив али не као нација. Ја ћу за неког из Босне да назовем Босанац зато што долази из предела који се тако зове, као што нас са Косова зову Косовац или неког из Шумадије Шумадинац. Да ли Емир Кустурица будала? Такав капацитет човека не бих се вратио својим коренима да они нису прави и истинити и са поносан каже да је Србин, што би то био проблем да уради неки Халил из Тутина?

Саша

  • Гост
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #1 послато: Октобар 29, 2020, 06:25:17 поподне »
Ја ћу за неког из Босне да назовем Босанац зато што долази из предела који се тако зове, као што нас са Косова зову Косовац или неког из Шумадије Шумадинац.
Мислим да је употреба термина Босанац постала проблематична за многе Србе из БиХ од 1992. године, да не кажем увредљива, управо зато што је то име постало предмет манипулације политичког ислама. Управо зато да не би били Алијини "Босанци", 30.000 људи српске националности, углавном војника ВРС, или чак и више од тог броја је погинуло у рату од 1992-1995. Многи су изгубили дијелове тијела, остали инвалиди, или без комплетне имовине.

Ако баш инсистирате на "географском предјелу", онда "Босна" представља ништа друго до узаног појаса који се простире од Врела Босне, долином ријеке Босне, од Сарајева преко Зенице, па до Саве, на сјевер. Правилно би било користити и термине Крајишника, Сембераца, Херцеговаца и Романијаца, а не све њих "сврставајући" под Босанце.

Ја сам Србин из Републике Српске, са Романије, а Ви ће те ме назвати "Босанцем из Босне", и мислићете да сте у праву?

Мудро је Ломпар написао, циљ је да "све што је српско треба свести на србијанско да оно што није србијанско – као Његош, Андрић, Селимовић, Петар Лубарда – с временом престане да буде српско".

Мислим да је трагично што су само нама Србима уваљене кованице попут термина Србијанац и Босанац, што води још једној од подјела, а код Хрвата или Словенаца су сви Хрвати и Словенци, немају глупаве термине попут Хрваћана, итд.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #2 послато: Октобар 29, 2020, 06:42:22 поподне »
Мислим да је употреба термина Босанац постала проблематична за многе Србе из БиХ од 1992. године, да не кажем увредљива, управо зато што је то име постало предмет манипулације политичког ислама. Управо зато да не би били Алијини "Босанци", 30.000 људи српске националности, углавном војника ВРС, или чак и више од тог броја је погинуло у рату од 1992-1995. Многи су изгубили дијелове тијела, остали инвалиди, или без комплетне имовине.

Ако баш инсистирате на "географском предјелу", онда "Босна" представља ништа друго до узаног појаса који се простире од Врела Босне, долином ријеке Босне, од Сарајева преко Зенице, па до Саве, на сјевер. Правилно би било користити и термине Крајишника, Сембераца, Херцеговаца и Романијаца, а не све њих "сврставајући" под Босанце.

Ја сам Србин из Републике Српске, са Романије, а Ви ће те ме назвати "Босанцем из Босне", и мислићете да сте у праву?

Мудро је Ломпар написао, циљ је да "све што је српско треба свести на србијанско да оно што није србијанско – као Његош, Андрић, Селимовић, Петар Лубарда – с временом престане да буде српско".

Мислим да је трагично што су само нама Србима уваљене кованице попут термина Србијанац и Босанац, што води још једној од подјела, а код Хрвата или Словенаца су сви Хрвати и Словенци, немају глупаве термине попут Хрваћана, итд.

Гледао сам неки интервју са Нелетом Крајлићем, где он прича да нема проблем са тим термином Босанац. Бар се он као Сарајлија тако осећа, а то каже и за већину Срба из Сарајева и Средње Босне. На питање водитеља зашто се онда Миле Додик љути када га називају Босанцем, Неле уз осмех одговара: па добро, Додик је Крајишник, они имају јако развијен тај крајишки идендитет.

Дакле није ни Босанац увек увреда, већ је, како кажеш, реч о регионалном називу.

Саша

  • Гост
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #3 послато: Октобар 29, 2020, 06:50:49 поподне »
Слажем се, то је дјелимично тачно, није увијек увреда. Али, ајде да будемо скроз искрени. Кад неко из Србије каже Босанац, у већи случајева мисли на читаву БиХ, као државу, а не на нечији завичај. Доста пута чујем у Србији "Босанци и Срби", што ми је ван сваке памети. Неле се мало и шалио, али вјеруј ми, за многе Србе је то увредљиво. Мада знам, има и неких, који истичу да су "Босанци" или босанчероси :)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #4 послато: Октобар 29, 2020, 06:59:15 поподне »
али вјеруј ми, за многе Србе је то увредљиво.
У потпуности се слажем.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #5 послато: Октобар 29, 2020, 07:08:22 поподне »
Наравно да пара уши када се чује ''Босанци и Срби'' у реченици у којој се говори о припадницима истог народа, док са друге стране Босанци и Србијанци мени лично уопште не звучи тако, чак штавише симпатично и разумно, као што се некад користило. Мило Ломпар јесте у праву када говори да су у току процеси који све српско своде на србијанско, али то нема никакве везе са термином Босанац који прекодрински Срби у највећој мери (са ''разлогом'') данас одбацују, а о томе је и сам Ломпар говорио. То је свакако много присутније код Крајишника него код осталих.

Као што је промена назива неких градова и места током ратних дешавања 90-их била последица националног буђења након пар деценија ''братства и јединства'', исто тако је то доказ колико такви ''неедуковани'' видови националног исповаљавања могу донети више штете него користи. Најбољи пример је Фоча, која је током рата носила назив Србиње. Управо њен средњовековни назив Хоча доказује српски карактер тих крајева. А што се тиче термина Босанац, довољно је поменути некадашњи часопис Босанска вила да би се схватило да тај термин није имао негативну конотацију код прекодринских и Срба уопште, напротив, био је на понос.

Колико је погрешно свођење свега на србијанског толико је погрешно и одбацивање оригинално српских обласних термина, јер су те две ствари итекако повезане и управо оне на крају воде у ''србијанштину''.

Наравно, ово не пишем да бих ''поповао'' Србима са друге стране Дрине како би регионално требало да се осећају јер они то најбоље знају, већ износим свој став.
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 07:16:22 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #6 послато: Октобар 29, 2020, 07:15:48 поподне »
Слажем се и ја, и извињавам се ако сам неког увредио али морате схватити људе из других крајева Србије јер не познају географске распрострањености неких делова. Ја знам где се протеже Косово, где Метохија, где Полимље, где Врањска котлина али не знам где су границе Босне, Херцеговине, Славоније или неких делова са којима географски нисмо блиски. Верујем да је обрнут случај исти, па онај из Републике Српске не зна границе области које сам горе поменуо. Ми Косовци за Црногорце кажемо за оне које живе у Црној Гори у њеним данашњим границама а сами знамо да у Црној Гори има Старохерцеговаца, Бокеља итд, итд тако да се још једном извињавам ако сам неког увредио. Поздрав

Саша

  • Гост
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #7 послато: Октобар 29, 2020, 07:16:29 поподне »
А што се тиче термина Босанац, довољно је поменути некадашњи часопис Босанска вила да би се схватило да тај термин није имао негативну конотацију код прекодринских и Срба уопште, напротив, био је на понос.
Наравно, ту су и термини попут Младе Босне или младобосанаца, па онда Босанског Бана. Љиљани су стари српски средњовијековни симболи. Босна је била попут Рашке, још једна од српских земаља са богатом традицијом. Али се све промијенило од 1992, кад су и Љиљани, и Босна, и Босанци добили нове конотације које до јуче нису имали.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #8 послато: Октобар 29, 2020, 07:20:42 поподне »
Наравно, ту су и термини попут Младе Босне или младобосанаца, па онда Босанског Бана. Љиљани су стари српски средњовијековни симболи. Босна је била попут Рашке, још једна од српских земаља са богатом традицијом. Али се све промијенило од 1992, кад су и Љиљани, и Босна, и Босанци добили нове конотације које до јуче нису имали.
Да ли их треба предати онима који им се данас највише ките одбацивањем тих ствари? То и јесте питање. То што се појму Босанац деценијама додавао неки посрпрдни термин кроз вицеве о Муји и Хаси не би смело да промени историјске чињенице и регионални идентитет српског народа у тим крајевима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Саша

  • Гост
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #9 послато: Октобар 29, 2020, 07:20:56 поподне »
Слажем се и ја, и извињавам се ако сам неког увредио
Није никакав проблем и нисам твој коментар доживио ни увреду нити као неку негативну инсинуацију. Само сам осјетио потребу да продискутујем употребу термина Босанац, и након што сам се изјаснио, а и прочитао мишљења од вас неколико овдје, већ се боље осјећам. Поздрав за све.  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #10 послато: Октобар 29, 2020, 07:28:57 поподне »
Наравно, ту су и термини попут Младе Босне или младобосанаца, па онда Босанског Бана. Љиљани су стари српски средњовијековни симболи. Босна је била попут Рашке, још једна од српских земаља са богатом традицијом. Али се све промијенило од 1992, кад су и Љиљани, и Босна, и Босанци добили нове конотације које до јуче нису имали.

Али што ми треба да прихватамо такве наративе и одбацујемо нешто наше зато што неко други жели да га присвоји? Чињеница је да многи људи у Србији не доживљавају назив Босанац за Србе из БиХ увредљивим, а као што кажеш, није за никога ни био до рата у БиХ. Онда испада да тиме некога несвесно вређају, мада то ником није заиста намера.
Такође, зашто је Србима из БиХ назив Босанац увредљив а Херцеговац није, ако се земља већ зове Босна и Херцеговина, а не само Босна? При том знамо да су националне страсти код сва три народа у Херцеговини вероватно и најјаче. Овде кад се каже "Хрват из Херцеговине", за многе је прва асоцијација - усташа. Ипак, ником не смета да се Срби из Херцеговине називају Херцеговцима, то није увредљиво. Мени то искрено није јасно и чини ми се прилично ирационалним гледиштем, што вероватно и јесте због свих ратних дешавања.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #11 послато: Октобар 29, 2020, 07:30:54 поподне »


"Ој Босанче, стара славо, тврдо срце, тврда главо" :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Саша

  • Гост
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #12 послато: Октобар 29, 2020, 07:31:09 поподне »
Да ли их треба предати онима који им се данас највише ките одбацивањем тих ствари?
Наравно да не треба, и требамо све то и даље чувати као дио нашег идентитета, историје и културног насљеђа.

Међутим, треба бити и реалан и схватити да су неке ствари и процеси неповратни, и да већина оних који се данас изјашњавају као Хрвати, Бошњаци, Албанци, не желе да живе са нама у истој држави. Зато се треба окренути српским интеграцијама, на свим могућим пољима.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #13 послато: Октобар 29, 2020, 07:31:41 поподне »
Драго ми је. Само бих се надовезао на ову тему. Нас са Косова зову Косовци и Косовари. За ове прве кажу да су Срби а ове друге Шиптари мени лично не смета ни један ни други назив иако видим да људи праве неке разлике око тога. И једна и друга реч су Српска и објашњавају географски назив за те становнике које тамо живе. Шта ћемо онда за кажемо за Роме са Косова, Косороми итд итд. То ми сами радимо и као што је Сава Текелија пре 200 година рекао "маните се тих регионалних назива, Црногорац, Македонац, Босанац, Далматинац јер ће неко од тих регионалних назива створити народе". Зато треба да се сви зовемо Срби и само тако Срби.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #14 послато: Октобар 29, 2020, 07:32:47 поподне »
Наравно да не треба, и требамо све то и даље чувати као дио нашег идентитета, историје и културног насљеђа.

Међутим, треба бити и реалан и схватити да су неке ствари и процеси неповратни, и да већина оних који се данас изјашњавају као Хрвати, Бошњаци, Албанци, не желе да живе са нама у истој држави. Зато се треба окренути српским интеграцијама, на свим могућим пољима.

Тако је, Косовчићу! :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #15 послато: Октобар 29, 2020, 07:34:04 поподне »
мени се чини да се ради о томе да Срби желе да се одвоје од Босне па онда у склопу тога прекрајају свој идентитет да у својој глави што више прекину све везе са Босном као целовитом државом, и да су зато неки почели да се љуте кад их назову Босанцима, а до пре 30 годинама су их сви најнормалније звали тако и никад никакав проблем није био. У суштини ја то видим као савремено прекрајање идентитета каквог је било подоста последње 3 деценије

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #16 послато: Октобар 29, 2020, 07:35:21 поподне »
Наравно да не треба, и требамо све то и даље чувати као дио нашег идентитета, историје и културног насљеђа.

Међутим, треба бити и реалан и схватити да су неке ствари и процеси неповратни, и да већина оних који се данас изјашњавају као Хрвати, Бошњаци, Албанци, не желе да живе са нама у истој држави. Зато се треба окренути српским интеграцијама, на свим могућим пољима.
Апсолутно се слажем, само не разумем зашто у тим интеграцијама термини попут ''Босанац'' нису добродошли? Управо су такви термини интегративни и представљају средину између најгоре врсте регионализма и централизма у свесрпском случају.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Саша

  • Гост
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #17 послато: Октобар 29, 2020, 07:37:00 поподне »
Али што ми треба да прихватамо такве наративе и одбацујемо нешто наше зато што неко други жели да га присвоји? Чињеница је да многи људи у Србији не доживљавају назив Босанац за Србе из БиХ увредљивим, а као што кажеш, није за никога ни био до рата у БиХ. Онда испада да тиме некога несвесно вређају, мада то ником није заиста намера.
Такође, зашто је Србима из БиХ назив Босанац увредљив а Херцеговац није, ако се земља већ зове Босна и Херцеговина, а не само Босна? При том знамо да су националне страсти код сва три народа у Херцеговини вероватно и најјаче. Овде кад се каже "Хрват из Херцеговине", за многе је прва асоцијација - усташа. Ипак, ником не смета да се Срби из Херцеговине називају Херцеговцима, то није увредљиво. Мени то искрено није јасно и чини ми се прилично ирационалним гледиштем, што вероватно и јесте због свих ратних дешавања.
Мислим да је то зато што су појмови попут Херцеговац и Крајишник недвосмислено завичајни, а Босанац је предметом манипулације постао национално-државни појам. Класичан примјер је језик. Сви језици у свијету су именовани по народу који га говори или га је први почео употребљавати. Само је код Бошњака језик Босански, а не Бошњачки. И они годинама инсистирају на томе правећи велике проблеме у школским системима Србије и Српске. Зашто, е па зато, између осталог, да би сутра госпођа Аманпур на сиенену објашњавала англосаксонцима да у Босни живе само Босанци који говоре Босанским језиком.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #18 послато: Октобар 29, 2020, 07:38:14 поподне »
"маните се тих регионалних назива, Црногорац, Македонац, Босанац, Далматинац јер ће неко од тих регионалних назива створити народе". Зато треба да се сви зовемо Срби и само тако Срби.
Овај цитат је фалсификат који се у последње доста проширио друштвеним мрежама. У суштини није много погрешан гледајући данашње време, али он пре скоро 200 година то није изјавио нити написао. Све док се користе у разумној мери и доброј намери српски обласни термини су по мом виђењу добродошли.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #19 послато: Октобар 29, 2020, 07:38:43 поподне »
Мислим да је то зато што су појмови попут Херцеговац и Крајишник недвосмислено завичајни, а Босанац је предметом манипулације постао национално-државни појам. Класичан примјер је језик. Сви језици у свијету су именовани по народу који га говори или га је први почео употребљавати. Само је код Бошњака језик Босански, а не Бошњачки. И они годинама инсистирају на томе правећи велике проблеме у школским системима Србије и Српске. Зашто, е па зато, између осталог, да би сутра госпођа Аманпур на сиенену објашњавала англосаксонцима да у Босни живе само Босанци који говоре Босанским језиком.

Да, разумем.
Kамене рабъ и госодинъ