ДНК порекло > ГГ Разно

Регионални идентитети

<< < (49/52) > >>

Nebo:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Новембар 14, 2020, 12:36:58 поподне ---Дуго размишљах шта да вам напишем као одговор или коментар  на ову песму

--- Крај цитата ---

Сваки народ има своју добру и тамну страну. Нема ту разлике. Тако ни код Срба из Србије и Црне Горе. О сваком народу могу се испевати и најлепше и најцрње песме. Добро, не баш о сваком, има неколиких код којих преовлађује тама.

нцп:

--- Цитат: Nebo  Новембар 14, 2020, 01:38:49 поподне ---Сваки народ има своју добру и тамну страну. Нема ту разлике. Тако ни код Срба из Србије и Црне Горе. О сваком народу могу се испевати и најлепше и најцрње песме. Добро, не баш о сваком, има неколиких код којих преовлађује тама.

--- Крај цитата ---

Тако је Небо!
Оним одговором управо то хтедох да кажем!

Замало да га поставим на другој теми О србству црногораца.

Некад и не знам где у нама престаје Србин.(као старији појам), а почиње Црногорац (као млађи појам). Бар код нас  који имамо.неких директних веза са Црном Гором.

Уосталом, сваки човек у сваком дану свог живота некад поступа овако, а некад онако. А ми не знамо када који предак из нас проговара.

Наравно да су народи и етничке групе који живе "ушушкано" (Загорци у Хрватском Загорју) са мање израженим "искакањима" из друштвено уједначеног и прихватљивог понашања. Па је и солидарност можда већа.

Тамо где је било више мешања и прилагођавања менталитета било је и већих "искакања" у турбулентним временима  и затварања у мање, уже "завичајне групе" у односу да тако кажем "неку већину" или неку другу "завичајну групу" тзв."збијање редова" (нагон за опстанком)

Зато ја не волим ни те поделе на Србе "гребиће", "цреваре", "џивџане " и итд.

Они јесу можда израз живог народног духа, мада се мени чини више по принципу "ако ви нас тако" - "ми ћемо вас овако".

Мени се не допада ни надевање људима којекаквих надимака и претварања тих надимака у презимена.

Али нисам ја мера ствари.

goca 11:
Za ovu temu Regionalni identiteti sve je sadržano u delu J. Cvijića -Balkansko poluostrvo - tipovi ličnosti i podtipovi, karakteri i psihološke i fizičke osobine...
Samo što je prošlo mnogo godina od tada pa se narod usled dogadjaja u prošlom veku nekako "izmešao"...ali ipak se može se prepoznati Dinarac i bez onog  I2.. :)

Ojler:
Слушам малочас разговор са нашим познатим дисидентом, писцем и академиком, Драгославом Михаиловићем. У једном моменту помиње како је Петријин венац писао у "србијанском" дијалекту. Михаиловић је иначе рођен у Ћуприји.

goca 11:
Lično, ja doživljavam jezik ove knjige kao moj maternji, iako ne govorim tako ( ali mogu o' čas posla).

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију