Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан

<< < (4/4)

Панић:
Хвала, жив био!

Колико се може знати о старости те нове подгране без yfull?

drajver:

--- Цитат: Панић  Октобар 11, 2021, 10:01:58 поподне ---Хвала, жив био!

Колико се може знати о старости те нове подгране без yfull?

--- Крај цитата ---

На основу SNP мало се тога може рећи. Међутим, узимајући у обзир и маркере и SNP, рекао бих да је старост нове подгране око 300 година.

Панић:
TMRCA за FT263327 је 125 година према yfull-у:

https://www.yfull.com/tree/I-FT263327/

Међутим, то је немогуће мало, вероватно ја онда погрешно схватам шта је TMRCA? Где грешим?

drajver:

--- Цитат: Панић  Октобар 15, 2021, 10:35:18 поподне ---TMRCA за FT263327 је 125 година према yfull-у:

https://www.yfull.com/tree/I-FT263327/

Међутим, то је немогуће мало, вероватно ја онда погрешно схватам шта је TMRCA? Где грешим?

--- Крај цитата ---

Процјене старости на Yfullu треба посматрати оријентационо са одступањима +-200 година. Њихов метод је математички, подразумјева уједначност степена мутација код свих родова. У стварности не бива баш тако. Тако су и у овом случају прорачунавали за само један SNP који је остао Божићу, односно ниједан код Ћоровића. Веза свакако јесте блиска, али треба погледати и маркере. И Грбовића би требало додати у ову рачуницу. Мислим да је реална процјена око 300 година, вјероватно кад је и настајало само презиме Грбовић. Могуће да је управо Грбо понио мутацију FT263327.

Панић:

--- Цитат: drajver  Октобар 16, 2021, 05:11:49 поподне ---Процјене старости на Yfullu треба посматрати оријентационо са одступањима +-200 година. Њихов метод је математички, подразумјева уједначност степена мутација код свих родова. У стварности не бива баш тако. Тако су и у овом случају прорачунавали за само један SNP који је остао Божићу, односно ниједан код Ћоровића. Веза свакако јесте блиска, али треба погледати и маркере. И Грбовића би требало додати у ову рачуницу. Мислим да је реална процјена око 300 година, вјероватно кад је и настајало само презиме Грбовић. Могуће да је управо Грбо понио мутацију FT263327.

--- Крај цитата ---
Сад је мало јасније. Колико је то погрешна процена на yfull се види из тога што је отац тестираног Божића рођен пре цирка 120 година :)

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију