Аутор Тема: Границе Књажевине Црне Горе  (Прочитано 1283 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Границе Књажевине Црне Горе
« послато: Август 01, 2020, 10:35:13 поподне »

Имао сам један разговор са једним Васојевићем. Он ми тврди да Краље су ушле у Црну Гору 1912, док се мени чини да су ушли Књажевини Црној Гори 1878. године ако не и прије.

Моја сугестија Ивану Вукићевићу или било коме другоме који праве карте да не прави карте према територијалној организацији 1961. године јер сам примјетио да се људи слабо сналазе, много би се боље снашли кад би била исписана имена познатијих насеља бар што се тиче карата што се тиче граница државе, не што се тиче Днк резултата.
« Последња измена: Август 01, 2020, 10:43:00 поподне Bokez »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Границе Књажевине Црне Горе
« Одговор #1 послато: Август 02, 2020, 09:46:28 пре подне »
Колико знам Краље су у Црној Гори од 1859.

Моја сугестија Ивану Вукићевићу или било коме другоме који праве карте да не прави карте према територијалној организацији 1961. године јер сам примјетио да се људи слабо сналазе, много би се боље снашли кад би била исписана имена познатијих насеља бар што се тиче карата што се тиче граница државе, не што се тиче Днк резултата.

Границе Црне Горе на Ивановим мапама су и данашње границе, бар што се спољних тиче. Што се тиче граница насеља, катастарских општина и општина оне се у великој мери поклапају са традиционалним границама племена. Свако ко познаје земљопис Црне Горе, лако ће се снаћи. Мени су Иванове мапе баш допадљиве.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Границе Књажевине Црне Горе
« Одговор #2 послато: Август 02, 2020, 10:06:54 пре подне »
Колико знам Краље су у Црној Гори од 1859.

Границе Црне Горе на Ивановим мапама су и данашње границе, бар што се спољних тиче. Што се тиче граница насеља, катастарских општина и општина оне се у великој мери поклапају са традиционалним границама племена. Свако ко познаје земљопис Црне Горе, лако ће се снаћи. Мени су Иванове мапе баш допадљиве.

Спољне ок. Мислио сам на границе насеља који су само у контурама без именовања. Лако је мени или теби који се умијемо географски оријентисат, али ја често покажем његове карте другим људима и видим да се не умију снаћи.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Границе Књажевине Црне Горе
« Одговор #3 послато: Август 02, 2020, 10:52:08 пре подне »
Мислим да би карта била преоптерећена када би писало име сваког насеља. Можда једино већа насеља, тј. она која су била важнији локални центри у време које карта хоће да нам дочара.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Границе Књажевине Црне Горе
« Одговор #4 послато: Август 02, 2020, 11:05:45 пре подне »
Мислим да би карта била преоптерећена када би писало име сваког насеља. Можда једино већа насеља, тј. она која су била важнији локални центри у време које карта хоће да нам дочара.

Е то дајем било ком картографу машти на вољу. Да нађе мјеру да има што више информација а да опет није преоптерећена.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Границе Књажевине Црне Горе
« Одговор #5 послато: Август 02, 2020, 12:09:51 поподне »
Имао сам један разговор са једним Васојевићем. Он ми тврди да Краље су ушле у Црну Гору 1912, док се мени чини да су ушли Књажевини Црној Гори 1878. године ако не и прије.

Краље би требало да су, незванично, пришле Црној Гори кад и остали васојевички крајеви западно од Лима, у време књаза Данила (1852/53), а формално 1878, одредбама Берлинског конгреса. 1912. године су у састав Црне Горе ушли неки најсевернији крајеви (Пљевља, Бијело Поље, Беране, итд).
"Наша мука ваља за причешћа"