Аутор Тема: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике  (Прочитано 32159 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #100 послато: Јануар 02, 2021, 08:07:04 пре подне »
Имам G2a-L42  међу веома блиским поклапањима на 23 and me (Милтеновић 70 цм сегмент, други на листи, ћерка трећа), али пошто не одговарају не знам одакле су. Са Павловића стране, дефинитивно није.
Милтеновићи су сигурно јужњаци. А ове гране (велика већина отпада на L42>Y128028) има у свим српским крајевима, разуме се са обласним разликама у процентима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #101 послато: Јануар 02, 2021, 08:10:13 пре подне »
Милтеновићи су сигурно јужњаци. А ове гране (велика већина отпада на L42>Y128028) има у свим српским крајевима, разуме се са обласним разликама у процентима.

Тако се и мени чини, има их доле јако близу нама. Али, пошто сам мало изменио тј додао у прошлом посту, поновићу овде:  мени и прабаба и чукунбаба по прабаби  по оцу (Радивојевићи и Симеуновићи из Крушевице) славе Никољдан, (у литератури нема подата о пореклу, али зато су им први запамћени преци записани под невероватним именима, као Ерос(им)  ;D). Петар Ж. Петровић им наводи порекло (Бајина Башта), али у нашој монографији мислим да се не наводи.
Не знам одакле бих вукао толико Бадовинаца. Имам и пар Маћешића G-M201.
« Последња измена: Јануар 02, 2021, 08:20:39 пре подне НикПав »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #102 послато: Јануар 02, 2021, 08:28:48 пре подне »
Те Маћешиће имамо и ми.

Али сад од два профила не могу да уђем ни у један.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #103 послато: Јануар 02, 2021, 08:40:45 пре подне »
Те Маћешиће имамо и ми.

Али сад од два профила не могу да уђем ни у један.

Да немате можда и мене, зовем се Никола Павловић?

Иначе, не знам шта бих вам рекао о аутосомалном лавиринту. Ја добих три фамилије из села са бабине стране, са којима не бисмо требали да смо род, али дељени сегменти су јако мали и кад се упореди литература, све те фамилије су дошле из Суводола са Карађорђем, убих се објашњавајући мом породичном родословцу, да ми није Кљосов рекао да смо род него егзактни тест и да иако, наравно увек постоји шанса за сеоско шврљање, пре ће бити да сродство вучемо из старог села и да постоји разлог зашто, па скоро ни дан данас се у селу мештани не узимају међусобно.  :D
Мало мука аутосомалног истраживања, ако је офтопик бришите.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #104 послато: Јануар 02, 2021, 09:49:04 пре подне »
Да немате можда и мене, зовем се Никола Павловић?

Иначе, не знам шта бих вам рекао о аутосомалном лавиринту. Ја добих три фамилије из села са бабине стране, са којима не бисмо требали да смо род, али дељени сегменти су јако мали и кад се упореди литература, све те фамилије су дошле из Суводола са Карађорђем, убих се објашњавајући мом породичном родословцу, да ми није Кљосов рекао да смо род него егзактни тест и да иако, наравно увек постоји шанса за сеоско шврљање, пре ће бити да сродство вучемо из старог села и да постоји разлог зашто, па скоро ни дан данас се у селу мештани не узимају међусобно.  :D
Мало мука аутосомалног истраживања, ако је офтопик бришите.

Проверићу за Павловиће. То презиме ми се урезало по основу једне друге приче (праћење Y хромозома) и скоро на једном од два профила појави се неки Павловић.

Али мени се сад мешају у глави и презимена које неко наведе у свом родослову.

Најинтересантније за мене ових дана је нешто што две године нисам уочила међу поклапањима мог оца (списак се стално шири)!

Пратећи неко презиме Тулга које ми је личило на финско, а остављена су имена на родословном стаблу, открих да се ради о једној породици хришћана из Албаније (могуће грчко- цинцарско - српској) исељеника у УСА на почетку 20 века, они ме одведоше до неких Руса и ја не видим другу везу до Срба исељених у Русију после Велике Сеобе преко њихових кћерки.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #105 послато: Јануар 02, 2021, 10:04:58 пре подне »
Проверићу за Павловиће. То презиме ми се урезало по основу једне друге приче (праћење Y хромозома) и скоро на једном од два профила појави се неки Павловић.

Али мени се сад мешају у глави и презимена које неко наведе у свом родослову.

Најинтересантније за мене ових дана је нешто што две године нисам уочила међу поклапањима мог оца (списак се стално шири)!

Пратећи неко презиме Тулга које ми је личило на финско, а остављена су имена на родословном стаблу, открих да се ради о једној породици хришћана из Албаније (могуће грчко- цинцарско - српској) исељеника у УСА на почетку 20 века, они ме одведоше до неких Руса и ја не видим другу везу до Срба исељених у Русију после Велике Сеобе преко њихових кћерки.

TULGA

Vasil Kristov, Korce, Berat, Albania
Vasilika Bessie Soter
Archilles Buti Soter, Corca, Albania
Limathia Olympia Kotsi
Krisula Jorgi (George) Drenova, Korca, Albania

Шта ме наводи да је породица грчко- цинцарско- српског (словенског)  порекла? Презиме Наум код најстаријег од горе поменутих (Васил Кристов).

Имена су врло лепа и мени занимљива.

Све се више питам ко су заиста били Цинцари. Да ли су се неки издавали за Цинцаре (а у ствари били Грци) у средини где се могуће није позитивно гледало на Грке.

Неки облици мимикрије.


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #106 послато: Јануар 02, 2021, 10:34:56 пре подне »
TULGA

Vasil Kristov, Korce, Berat, Albania
Vasilika Bessie Soter
Archilles Buti Soter, Corca, Albania
Limathia Olympia Kotsi
Krisula Jorgi (George) Drenova, Korca, Albania

Шта ме наводи да је породица грчко- цинцарско- српског (словенског)  порекла? Презиме Наум код најстаријег од горе поменутих (Васил Кристов).

Имена су врло лепа и мени занимљива.

Све се више питам ко су заиста били Цинцари. Да ли су се неки издавали за Цинцаре (а у ствари били Грци) у средини где се могуће није позитивно гледало на Грке.

Неки облици мимикрије.

Село Дреново, које се овде помиње, је све до 60-их година прошлог века имало словенојезичну већину, а након тога настаје асимилација и исељавање, тако да је последњи говорник локалног словенског дијалекта умро негде током 2000-их. Цинцари су се у село изгледа доселили тек у другој половини 20. века, тако да ће пре бити да су ово поклапања те словенске оазе у околини Корче.

https://en.wikipedia.org/wiki/Drenov%C3%AB

Иначе, мимикрија никад није ишла у смеру од Грка ка Цинцарима, већ супротно, тј. Цинцари су били изузетно подложни асимилацији међу Грке. Тај тренд стапања са грчким језиком и културом је и даље присутан код Цинцара који су остали на Пинду.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #107 послато: Јануар 02, 2021, 11:46:35 пре подне »
Село Дреново, које се овде помиње, је све до 60-их година прошлог века имало словенојезичну већину, а након тога настаје асимилација и исељавање, тако да је последњи говорник локалног словенског дијалекта умро негде током 2000-их. Цинцари су се у село изгледа доселили тек у другој половини 20. века, тако да ће пре бити да су ово поклапања те словенске оазе у околини Корче.

https://en.wikipedia.org/wiki/Drenov%C3%AB

Иначе, мимикрија никад није ишла у смеру од Грка ка Цинцарима, већ супротно, тј. Цинцари су били изузетно подложни асимилацији међу Грке. Тај тренд стапања са грчким језиком и културом је и даље присутан код Цинцара који су остали на Пинду.

Нешто нисам сигурна.

Цинцари у Албанији су као неке оазе или клинови између грчког и арбанашког дела Епира. Остаци романизованих становника Балканa. Двојезични сигурно. Словенски живаљ и словенски језик им није био непознаница.

По доласку у Србију многи од њих (можда због недостатака својих цркава) говоре грчким језиком и вероватно иду у цркве где је служба вршена на грчком језику.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #108 послато: Јануар 02, 2021, 01:08:58 поподне »
Нешто нисам сигурна.

Цинцари у Албанији су као неке оазе или клинови између грчког и арбанашког дела Епира. Остаци романизованих становника Балканa. Двојезични сигурно. Словенски живаљ и словенски језик им није био непознаница.

По доласку у Србију многи од њих (можда због недостатака својих цркава) говоре грчким језиком и вероватно иду у цркве где је служба вршена на грчком језику.

У шта нисте сигурни, у словенство становника Дренова код Корче (средњовековне Горице) или у смер асимилације између Грка и Цинцара?  :) Све су то лако проверљиве чињенице, нема ту места некаквој мистификацији.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #109 послато: Јануар 02, 2021, 01:33:13 поподне »
У шта нисте сигурни, у словенство становника Дренова код Корче (средњовековне Горице) или у смер асимилације између Грка и Цинцара?  :) Све су то лако проверљиве чињенице, нема ту места некаквој мистификацији.

Цинцари - Грци.
Мислим да је ту било некаквих преливања од једних до других нарочито онда када би се неко нашао усамљен у већинском окружењу.

Зато кад наиђем на нека поклапања често нисам сигурна ко су ти људи били заиста у прошлости.

 

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #110 послато: Јануар 02, 2021, 02:49:19 поподне »
Цинцари - Грци.
Мислим да је ту било некаквих преливања од једних до других нарочито онда када би се неко нашао усамљен у већинском окружењу.

Зато кад наиђем на нека поклапања често нисам сигурна ко су ти људи били заиста у прошлости.

Тренд код Цинцара је увек био да опонашају грчку културу, јер су њу сматрали супериорном. То се види и по томе што је њихов највећи урбани центар, Москопоље, био један од расадника грчких штампаних књига и културе уопште, као и по великом броју позајмљеница из грчког у цинцарски језик. Управо због тога су често људи, који са њима нису били ближе упознати, за њих мислили да су Грци. Такође су, за разлику од Словена, они били врло привржени Цариградској патријаршији у доба турске владавине, али и касније.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #111 послато: Јануар 02, 2021, 08:05:50 поподне »

Зато кад наиђем на нека поклапања често нисам сигурна ко су ти људи били заиста у прошлости.

Без неких историјских извора или можда презимена, ово је тешко рећи за гомилу поклапања  :D

Кума ми је била Цинцарка из Метсова, мислим да осим чињенице да је Цинцарка, није знала чак ни језик.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #112 послато: Јануар 02, 2021, 08:57:03 поподне »
Без неких историјских извора или можда презимена, ово је тешко рећи за гомилу поклапања  :D

Кума ми је била Цинцарка из Метсова, мислим да осим чињенице да је Цинцарка, није знала чак ни језик.
У праву си.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #113 послато: Јануар 02, 2021, 09:16:03 поподне »
TULGA

Vasil Kristov, Korce, Berat, Albania
Vasilika Bessie Soter
Archilles Buti Soter, Corca, Albania
Limathia Olympia Kotsi
Krisula Jorgi (George) Drenova, Korca, Albania

Шта ме наводи да је породица грчко- цинцарско- српског (словенског)  порекла? Презиме Наум код најстаријег од горе поменутих (Васил Кристов).

Имена су врло лепа и мени занимљива.

Све се више питам ко су заиста били Цинцари. Да ли су се неки издавали за Цинцаре (а у ствари били Грци) у средини где се могуће није позитивно гледало на Грке.

Неки облици мимикрије.

Кристо Наум из Корче.

Он се наводи у родослову.

https://www.ancestry.com/genealogy/records/kristo-naum-24-d090jc

Видим да се неки потомак распитивао 2012 за презиме Наум.

https://www.genealogy.com/forum/regional/countries/topics/albania/874/

Али чини ми се да погрешно наводи места рођења предака јер ја не налазим та места.

Николас/Коли Петер из Коблара (мада ставља знак питања)
Не знам које му је то место.

Фросина Наум из Трибеске.
Мени ово друго место пре личи на место Требиње у близини Поградеца.

Али са Карађорђем је убијен његов секретар Наум Крнар (од њега Наумовићи) родом из Москопоља. Цинцарин који је себе сматрао Грком.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9D%D0%B0%D1%83%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B8

Мој отац је из Шумадије (Рача којој општини припада и Вишевац) и Тулге (Науми) су његово АС поклапање.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #114 послато: Јануар 02, 2021, 09:35:00 поподне »
Ипак има неко место/село  ? Кобларe на граници Ђирокастре и Корче.

https://mapcarta.com/13911282

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #115 послато: Јануар 03, 2021, 09:30:58 поподне »
Кристо Наум из Корче.

Он се наводи у родослову.

https://www.ancestry.com/genealogy/records/kristo-naum-24-d090jc

Видим да се неки потомак распитивао 2012 за презиме Наум.

https://www.genealogy.com/forum/regional/countries/topics/albania/874/

Али чини ми се да погрешно наводи места рођења предака јер ја не налазим та места.

Николас/Коли Петер из Коблара (мада ставља знак питања)
Не знам које му је то место.

Фросина Наум из Трибеске.
Мени ово друго место пре личи на место Требиње у близини Поградеца.

Али са Карађорђем је убијен његов секретар Наум Крнар (од њега Наумовићи) родом из Москопоља. Цинцарин који је себе сматрао Грком.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9D%D0%B0%D1%83%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B8

Мој отац је из Шумадије (Рача којој општини припада и Вишевац) и Тулге (Науми) су његово АС поклапање.

Колики је највећи сегмент на коме се Ваш отац поклапа са Корчанима?

Уколико је сајт forebears поуздан, то презиме се у Албанији највише јавља око Корче, а има га у још неким околним државама, док је презиме Тулга данас веома ретко.


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #116 послато: Јануар 03, 2021, 09:55:06 поподне »
Колики је највећи сегмент на коме се Ваш отац поклапа са Корчанима?

Уколико је сајт forebears поуздан, то презиме се у Албанији највише јавља око Корче, а има га у још неким околним државама, док је презиме Тулга данас веома ретко.

10цм

Тулга су они изгледа додали пошто су се иселили у УСА .

Обратила сам пажњу на то презиме истражујући једно  поклапање из Литваније (Кричена) и нека из Русије.

А задржала се због тога што је жена навела имена својих предака па у "мору" оних поклапања разбија монотонију.


Од "наших" са Балкана повезница су само Тутић (14цм)  за које сам нашла да су из Доброг Дуба, Тутин, и Даку, Гњилане (13).

То су вероватно неке везе преко женских линија.

Једна линија мог оца за коју знам је досељена од Сјенице у Чумић (мајчина линија његове мајке).
« Последња измена: Јануар 03, 2021, 09:57:20 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #117 послато: Јануар 03, 2021, 10:01:24 поподне »
10цм

Тулга су они изгледа додали пошто су се иселили у УСА .

Обратила сам пажњу на то презиме истражујући једно  поклапање из Литваније (Кричена) и нека из Русије.

А задржала се због тога што је жена навела имена својих предака па у "мору" оних поклапања разбија монотонију.


Од "наших" са Балкана повезница су само Тутић (14цм)  за које сам нашла да су из Доброг Дуба, Тутин, и Даку, Гњилане (13).

То су вероватно неке везе преко женских линија.

Иако не наслеђујемо подједнако са свих страна, рекао бих да су у питању веома старе везе.  Већ на нивоу од 20 цм имам неке чудне људе које је немогуће испратити.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #118 послато: Јануар 03, 2021, 10:12:46 поподне »
Иако не наслеђујемо подједнако са свих страна, рекао бих да су у питању веома старе везе.  Већ на нивоу од 20 цм имам неке чудне људе које је немогуће испратити.

Па код мог оца су сва поклапања врло стара.

Најближи су му неки из УСА (од 39-41цм). Њих петоро се тестирали из исте породице. И наводе нека три руска и пољска презимена.

Ни са ким немају повезницу до мог оца.

Жао ми људи. Пребацили су податке и на Гедмеч.

Али мислим да сам нашла одакле им је то једно руско презиме (место Петров, Белгород)

А повезница могу да буду неки исељени Срби у Русију пре 250-300 година.

У сваком случају знам да долазе мом оцу преко његове мајке јер су мени они на X хромозому који сам добила од њега.

Веома ми помаже цртање карте.

« Последња измена: Јануар 03, 2021, 10:14:26 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #119 послато: Јануар 03, 2021, 10:23:51 поподне »
Па код мог оца су сва поклапања врло стара.

Најближи су му неки из УСА (од 39-41цм). Њих петоро се тестирали из исте породице. И наводе нека три руска и пољска презимена.

Ни са ким немају повезницу до мог оца.

Жао ми људи. Пребацили су податке и на Гедмеч.

Али мислим да сам нашла одакле им је то једно руско презиме (место Петров, Белгород)

А повезница могу да буду неки исељени Срби у Русију пре 250-300 година.

У сваком случају знам да долазе мом оцу преко његове мајке јер су мени они на X хромозому који сам добила од њега.

Веома ми помаже цртање карте.

Мени најближе поклапање 114 цм дељени сегмент и опет не знам одакле ми иако сумњам због места боравка (по чукунбаби).

Мислим да је мапирање за сада најбоље што се АС тиче уколико немате блиска поклапања, барем можете добити представу о пореклу, на нивоу данашњих нација. А ако мало зачачкате неке давне миграције и ту можете разлучити ко су и шта су.
« Последња измена: Јануар 03, 2021, 10:25:42 поподне НикПав »