Аутор Тема: Персонални досије официра из периода ЈНА  (Прочитано 2820 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Персонални досије официра из периода ЈНА
« послато: Октобар 15, 2018, 02:03:40 поподне »
Поштовани,

занима ме како доћи до увида у персонални досије припадника ЈНА који је пензионисан 1971. године.
Особа о којој се ради је мој предак и информације које потражујем тичу се учествовања у рату, школовања, унапређења и одликовања.

Имате ли исткуства са Министарством одбране када су овакве ствари у питању?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #1 послато: Октобар 15, 2018, 06:28:49 поподне »
http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=104

http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=103

http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/arhiva.php?kat=6

Ово имају у војном архиву Југославије а да се ради обпериоду након II Светског рата. Поздрав ! :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #2 послато: Октобар 15, 2018, 06:47:35 поподне »
Хвала

Мада, мислим да персонални досијеи нису у Војном архиву, него у Министарству одбране у Бирчаниновој улици у Београду.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #3 послато: Децембар 30, 2018, 09:42:37 пре подне »
Пре неколико дана сам поднео захтев за увид у досије.

Обратио сам се Управи за традицију, стандард и ветеране Министарства одбране (011 3203055) и они су ме упутили на Управу за кадрове у Немаљиној 15 (011 3201108).

Рекли су ми да је потребно поднети писани захтев Сектору за људске ресурсе - управи за кадрове, у којем је потребно навести о којој особи је реч, када је пензионисана, разлоге упита, информације које захтевате, сродност, начин на који желите да вам се подаци доставе, као и време када можете доћи, ако увид буде одобрен. Захтев се предаје у експедицију у Бирчаниновој улици бр.5.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #4 послато: Март 06, 2019, 06:38:07 поподне »
После пар дана стигао је одговор из Управе за кадрове у којем су ме обавестили да мој захтев није потпун без доказа да је лице о којем се распитујем умрло. Да би поступили по мом захтеву, тражили су да доставим: Потпуне податке за лице (презиме, име оца, име, датум и место рођења, чин који је имао у моменту престанка службе)., копују извода из матичне књиге умрлих, писану сагласност законског наследника за прикупљање података (мог оца), доказ о сродству (копије извода из матичне књиге рођених за мене и мог оца) и потпуне податке о мом идентитету (презиме, име родитеља, име, ЈМБГ, адресу пребивалишта и број личне карте.

Када сам све ово прикупио, поново сам отишао у Експедицију да им то предам.

Одговор је стигао после десетак дана. Поред основних личних података о деди, његој породици, занимању, школовању и др., добио сам на једном листу папира А4 формата: податке о његовом првом ступању у ЈА током рата, наведене дужности у служби са датумима и јединицама, податке о школовању и курсевима, податке о унапређењима са датумима и податке о добијеним медаљама и орденима.
Фотографија у картону није било.

Све у свему, дошао сам до пуно нових информација и задовољан сам.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #5 послато: Март 06, 2019, 06:47:06 поподне »
После пар дана стигао је одговор из Управе за кадрове у којем су ме обавестили да мој захтев није потпун без доказа да је лице о којем се распитујем умрло. Да би поступили по мом захтеву, тражили су да доставим: Потпуне податке за лице (презиме, име оца, име, датум и место рођења, чин који је имао у моменту престанка службе)., копују извода из матичне књиге умрлих, писану сагласност законског наследника за прикупљање података (мог оца), доказ о сродству (копије извода из матичне књиге рођених за мене и мог оца) и потпуне податке о мом идентитету (презиме, име родитеља, име, ЈМБГ, адресу пребивалишта и број личне карте.

Када сам све ово прикупио, поново сам отишао у Експедицију да им то предам.

Одговор је стигао после десетак дана. Поред основних личних података о деди, његој породици, занимању, школовању и др., добио сам на једном листу папира А4 формата: податке о његовом првом ступању у ЈА током рата, наведене дужности у служби са датумима и јединицама, податке о школовању и курсевима, податке о унапређењима са датумима и податке о добијеним медаљама и орденима.
Фотографија у картону није било.

Све у свему, дошао сам до пуно нових информација и задовољан сам.

Свака част, леп пример професионализма који је врло редак. Знам када сам Војном архиву послао информације које поседујем о свом претку са мајчине стране који је био Солунац, наравно са намером да сазнам у којој је јединици био, у ком својству и да ли се истакао у борбама.. њихов одговор је био да бих такве и било које друге информације добио морам да знам у којој је јединици био и да онда треба да дођем лично и да истражим то.. ??? па рођаче не бих ти слао мејл са свим тим питањима да поседујем такве информације..
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #6 послато: Март 06, 2019, 06:55:53 поподне »
Свака част, леп пример професионализма који је врло редак. Знам када сам Војном архиву послао информације које поседујем о свом претку са мајчине стране који је био Солунац, наравно са намером да сазнам у којој је јединици био, у ком својству и да ли се истакао у борбама.. њихов одговор је био да бих такве и било које друге информације добио морам да знам у којој је јединици био и да онда треба да дођем лично и да истражим то.. ??? па рођаче не бих ти слао мејл са свим тим питањима да поседујем такве информације..

Потпуно те разумем. Када сам покушао у Војном архиву у Жаркову пронађем податке о бригади у којој је служио мој деда, тражили су ми да сам тражим картице у несређеним фиокама.

Срећом, ови персонални досијеи у Министарству одбране су микрофилмовани.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #7 послато: Март 06, 2019, 08:35:44 поподне »
Свака част, леп пример професионализма који је врло редак. Знам када сам Војном архиву послао информације које поседујем о свом претку са мајчине стране који је био Солунац, наравно са намером да сазнам у којој је јединици био, у ком својству и да ли се истакао у борбама.. њихов одговор је био да бих такве и било које друге информације добио морам да знам у којој је јединици био и да онда треба да дођем лично и да истражим то.. ??? па рођаче не бих ти слао мејл са свим тим питањима да поседујем такве информације..

Тако нешто сам и ја чуо... да ако прво немамо многе тачне податке - да можемо "да се сликамо".

А мене занима нешто још старије, период краљевине Србије, Први светски рат (вероватно и Балкански ратови).

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #8 послато: Март 06, 2019, 08:46:31 поподне »
Тако нешто сам и ја чуо... да ако прво немамо многе тачне податке - да можемо "да се сликамо".

А мене занима нешто још старије, период краљевине Србије, Први светски рат (вероватно и Балкански ратови).

И мене занима тај период ал јбг... не разумем њихове принципе и толику дозу непосвећености да за 100 година не могу да направе неку базу или да ураде дигитализацију..
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #9 послато: Март 06, 2019, 08:56:41 поподне »
И мене занима тај период ал јбг... не разумем њихове принципе и толику дозу непосвећености да за 100 година не могу да направе неку базу или да ураде дигитализацију..
Све ми се чини да ћу пре да сазнам јединицу помоћу записа о логорашима у Сливни у Бугарској, него да на други начин пронађем податке о два прабакина рођена брата који су тамо пострадали... који уопште нису ни били Срби али су се борили у српској војсци. Прадеда, такође са мајчине стране, је у војсци страдао од тифуса... нит' знам где, нит' знам јединицу...

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #10 послато: Март 06, 2019, 09:25:09 поподне »
Све ми се чини да ћу пре да сазнам јединицу помоћу записа о логорашима у Сливни у Бугарској, него да на други начин пронађем податке о два прабакина рођена брата који су тамо пострадали... који уопште нису ни били Срби али су се борили у српској војсци. Прадеда, такође са мајчине стране, је у војсци страдао од тифуса... нит' знам где, нит' знам јединицу...

То је свакако и до поштовања наших старих који су требали неке информације о својим најближим покупити, забележити и даље проследити..прво та врста незаинтересованости а онда ми кад кроз 100 година кренемо у походе по архивима ту је државна неажурност и незаинтересованост да блокира било какво истраживање.
 
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Персонални досије официра из периода ЈНА
« Одговор #11 послато: Март 08, 2019, 11:21:47 пре подне »
Следеће што ме занима је да пронађем фотографије 5. бригаде 37. дивизије ЈА са почетка 1945. године. Добио сам савет у Војном музеју да се за то обратим Управи за стандард, традицију и ветеране.
Догодине у Холштајну!