Аутор Тема: Питање Словенске прапостојбине  (Прочитано 14716 пута)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #80 послато: Април 29, 2021, 02:14:25 поподне »
Што се тиче Словена било би од изузетног значаја да се у будућности спроведе озбиљна  архогенетска експедиција на тромеђи Белорусије, Пољске и Украјине на коначном утврђивању чињеница о словенској прапостојбини. Било би ту изузетних налаза.

Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #81 послато: Мај 06, 2021, 12:03:57 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/3lBSm87304Q" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3lBSm87304Q</a>

Христос васкрсе!
Ево интересантног видеа.
« Последња измена: Мај 06, 2021, 01:36:02 поподне НиколаВук »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #82 послато: Октобар 10, 2021, 09:50:22 пре подне »
Словеначки дијели с чешким и словачким ред идиома који су буквалан превод с њемачкога те слој њемачке лексике. Словеначки дијели с чешким и словачким неколике словијенске лексеме, које у стандартном ср-хр одсутствују, но исто тако дијели и низ ријечи само с русским или било којим другим слов. језиком. Узрок тому је затирање и исчезновење те лексике у ср-хр.

Што се тиче 8. вијека словеначки одликују заједничке особине с пра- ср-хр, за разлику од прачешкога.

цвет - квет
звезда - гвезда
свеча - свеца
земља - земја
-шче - ско ( градишче - градиско)
тврдега - тврдего

А такођер низ сепаратних изоглоса характеристичних само за јужне Словијене: цев, косир, летина, лонац, локва, мрва, начин, детца, куга, длака, брк, брдо за које сјеверни Словјени не знају.

С времена деназализације у 9. в. кајкавски на тлу данашње Словеније иде својим путем и расчлањава се на низ дијалеката, а хрватски кајкавски наставља низ заједничких промјена с нашим језиком.

------

Ниједна скупина Словијена није себе називала Венеди или Венди. За Полабљане из Drewehn забиљежено је да су свој језик називали slüwensk; У пољском Поморју су себе називали Словинци, иако су их свих Њемци називали Wenden, а они које јужни Њемци зову Winden су Словенци; Финци Русију зову Vänea по тому што су Скандинавци тако звали тамошње илменске Словијене.
На југу у Солуну забиљежено је да се језик зове "словјенск". Тим је јасно да је тај етноним првобитан присутан по цијелој словјенској екумени, а Wende или латинизовано Veneti, Venedi је егзоним.

Слажем се, назив Словен би требао бити ендоним, а Венед егзоним, а у суштини значити једно те исто.

Иначе, руски археолог Гавритухин, чија су сазнања о словенској археологији најсвјежија, археолошки и историјски препознаје само двије словенске групе: Словене и Анте. Неке од археолошких култура које су се раније везивале за западне Словене у порјечју Одре (Суков Дзедзице), посматра  као каснију варијанту оригиналне словенске прашке културе, која је претрпјела одређене утицаје домицилиног (германског) становиштва средње Европе.

Словени у ужем смислу су мигрирали и преко средњедунавског и преко доњедунавског правца, док су Анти мигрирали само преко доњедунавског.

Постојала је дакле на прелазу два миленијума заједничка прото-словенска заједница у оквиру Зарубињецке културе, када се вјероватно и формирао и уобличио протословенски језик. Под ударом Сармата ова заједница се распала. Од збјегова, формирала су се током 3-4. вијека два матична подручја, једно у западној, друго у источној Украјини. У западној матици настала је протопрашка култура Словена (Склавина у изворима), у источној матици Кијевска култура из које ће се касније издвојити Пенковска култура Анта ,али и Колочинска култура на тлу данашње Русије.

С обзиром на првобитно јединство у оквиру Зарубињецке културе, могли би очекивати сваку од словенских хаплогрупа у свакој од ових касније издвојених словенских ентитета. Можда је једино питање присуства у свакој од група неких млађих грана и укупног омјера појединих хаплогрупа.
« Последња измена: Октобар 10, 2021, 09:53:22 пре подне drajver »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #83 послато: Октобар 11, 2021, 09:47:58 поподне »
Занимљиво, волим овакве расправе. Види се знање.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #84 послато: Март 30, 2022, 02:04:41 поподне »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #85 послато: Април 03, 2022, 08:48:21 поподне »
Имам питање за археологе или оне који то знају. Како се на српском зове ова култура: Brushed Pottery culture ?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #86 послато: Април 03, 2022, 09:03:13 поподне »
Имам питање за археологе или оне који то знају. Како се на српском зове ова култура: Brushed Pottery culture ?

Култура брушене керамике

https://hmn.wiki/bs/Brushed_Pottery_culture
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #87 послато: Април 03, 2022, 09:44:20 поподне »
Култура брушене керамике

https://hmn.wiki/bs/Brushed_Pottery_culture

Хвала.
Видео сам тај превод али нисам био сигуран да је заиста коректан. Могуће да јесте. Ако не буде другачијег тумачења прихватићу тај назив.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #88 послато: Април 03, 2022, 10:49:42 поподне »
Хвала.
Видео сам тај превод али нисам био сигуран да је заиста коректан. Могуће да јесте. Ако не буде другачијег тумачења прихватићу тај назив.

Морам признати да ни ја не знам. То сам пронашао па сам поделио. Могуће је да је у нашим стручним круговима преведено другачије, ако је уопште превођено.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #89 послато: Април 03, 2022, 11:18:38 поподне »
Морам признати да ни ја не знам. То сам пронашао па сам поделио. Могуће је да је у нашим стручним круговима преведено другачије, ако је уопште превођено.

Осим тог назива Култура брушене керамике, који се појављује на интернету, нисам видио да је код нас негдје у научним публикацијама преведен овај назив.

У свакодневној комуникацији углавном користим оригинални балтски назив ове културе: Brūkšniuotosios keramikos kultūra. И то највише из разлога што се лако памти.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #90 послато: Април 03, 2022, 11:48:08 поподне »
Како баш вечерас да искрсне ово питање о „брушеној керамици"? Праштајте😉

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #91 послато: Април 04, 2022, 12:19:16 пре подне »
Како баш вечерас да искрсне ово питање о „брушеној керамици"? Праштајте😉

Могао бих детаљно да објасним ток догађаја и моје размишљање о хаплогрупи R-CTS1211 и њеној могућој вези са појединим балтичким културама укључујући и горе поменуту. Али обзиром да још увек немам дефинисано виђење односа археолошких култура на том простору и у то време, претпостављам да не би било интересантно да о томе и пишем.

Међутим, збуњен сам јер не видим шта је необично у питању о „брушеној керамици баш вечерас"?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #92 послато: Април 04, 2022, 12:24:29 пре подне »
Могао бих детаљно да објасним ток догађаја и моје размишљање о хаплогрупи R-CTS1211 и њеној могућој вези са појединим балтичким културама укључујући и горе поменуту. Али обзиром да још увек немам дефинисано виђење односа археолошких култура на том простору и у то време, претпостављам да не би било интересантно да о томе и пишем.

Међутим, збуњен сам јер не видим шта је необично у питању о „брушеној керамици баш вечерас"?
Бане праштај, очигледно сам промашио тему.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #93 послато: Април 04, 2022, 12:28:50 пре подне »
Бане праштај, очигледно сам промашио тему.

Опроштено. Лаку ноћ.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #94 послато: Април 04, 2022, 09:14:49 пре подне »
Једно од важнијих питања везаних за етногенезу Словена јесте управо однос популација балтских култура (Милоградске у првом реду) и Поморске културе. Условно би ове двије популације из периода прије наше ере, могли назвати Балтима и Венедима. Балтичке културе бронзаног и гвозденог доба су солиднo покривене археогенетичким налазима. И ту се види присуство R1-Z280, а посебно гране CTS1211.

Што се тиче култура и подручја које се током Бронзаног доба налазе на подручју на којем касније налазимо Венеде, колико ми је познато постоји само један Z280 резултат, онај из централне Пољске који припада грани R1a-Z280>S24902. То је прилично ријетка грана, припада јој и један наш члан на Пројекту, што чини овај археогенетички налаз прилично необичним.

У централној Европи током Бронзаног доба имамо и онај налаз R1a-Z280 из Халберштата у Сaксонији, али се и ту ради о ријеђој грани Z280>FT6375. Овај локалитет се често повезује са лужичком културом из које је проистекла поморска.

Ситуација са R1a-M458 што се тиче налаза из гвозденог и бронзаног доба је прилично танка. Ако се не варам постоји само један узорак из гвозденог доба са подручја јужне Њемачке, више из протокелтске зоне.

Значи, за јасније генетичко профилисање Венеда најбоље би било да имамо већи број узорака из Лужичке културе. Овако само можемо претпостављати да су Венеди били доминантно R1a-M458.

Лично, Венеде и R1a-M458 сматрам најбазалнијим елементом словенске етногенезе, јединим који није дошао из неке друге шире језичке групе. Ако је словенски језик настао као измијењени одвојак балтских језика, онда су венеди извршили тај кључни утицај у одвајању. Све оно што разликује протословенски од балтских језика, по логици ствари морало је доћи од Венеда.
« Последња измена: Април 04, 2022, 09:26:58 пре подне drajver »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #95 послато: Април 04, 2022, 11:17:32 пре подне »
У литавском се назива brukšnitoji keramika облик керамике на чијој површи се наносе црте као гребеном или каковом метлицом.



На русском се то назива штрихованная керамика, што проистиче из њемачкога назива Strichkeramit. ( Strich = црта ).
На литавском brūkšnelis је црта, brūkštelėti је шкрабати, урезивати, гребати, стругати (< lat. schribere, OGe. skriban = писати)
На енглезском се назива brushed pottery од ассоциације с метлицом.

Назив брушена керамика је сасвим погрешан, јер брушење је процес који води до гладке или полиране керамике, што је сасвим друга ствар.
Ја прикладним сматрам назив "култура црторезне керамике" или "култура постругане керамике".
 


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #96 послато: Април 04, 2022, 11:35:12 пре подне »
У литавском се назива brukšnitoji keramika облик керамике на чијој површи се наносе црте као гребеном или каковом метлицом.



На русском се то назива штрихованная керамика, што проистиче из њемачкога назива Strichkeramit. ( Strich = црта ).
На литавском brūkšnelis је црта, brūkštelėti је шкрабати, урезивати, гребати, стругати (< lat. schribere, OGe. skriban = писати)
На енглезском се назива brushed pottery од ассоциације с метлицом.

Назив брушена керамика је сасвим погрешан, јер брушење је процес који води до гладке или полиране керамике, што је сасвим друга ствар.
Ја прикладним сматрам назив "култура црторезне керамике" или "култура постругане керамике".

У праву си. Енглески придев brushed је овде употребљен у смислу четкано, а не са значењем брушено. Односно, ако би се буквално преводио енглески назив, била би "Култура четкане керамике".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #97 послато: Април 04, 2022, 12:09:56 поподне »
Грана R1a-Z280>CTS1211 је међу савременим Летонцима присутна са преко 30% у укупној генетици, а од све летонске R1a она сачињава преко 90%. Узимајући у обзир и присуство R1a-Z280>CTS1211 у археогенетичким налазима балтичких култура од Corded Ware па до средњег вијека, може се прилично поуздано тврдити да је R1a-Z280>CTS1211 једна од кључних хаплогрупа старих Балта.

Код Срба би ова грана могла бити присутна до око 15% у укупној генетици. То је уједно и једино битније преклапање данашњих Срба са балтичким народима. Наравно, грана R1a-Z280>CTS1211  је стара преко 4000 године. Било би добро изоловати подгране R1a-Z280>CTS1211 које су ушле у етногенезу Словена и оне које су остале балтске.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #98 послато: Април 04, 2022, 12:20:36 поподне »
Haplogroup I-M438 је била присутна у Нарва култури.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Питање Словенске прапостојбине
« Одговор #99 послато: Април 04, 2022, 12:32:55 поподне »
Haplogroup I-M438 је била присутна у Нарва култури.

Нарва култура је неолитска неиндоевропска култура која је претходила експанзији Corded Ware популације у том региону. Самим тим она је посједовала неке хаплогрупа карактеристичне за мезолитско-неолитско становништво Европе, попут I2 (нађене су I2-L1287>L233, I2-M423>L161>FT384996). Међутим, ова популација није утицала значајније на касније формирање балтске, па самим тим ни словенске популације.