Аутор Тема: Пробој Солунског фронта  (Прочитано 9680 пута)

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: Пробој Солунског фронта
« Одговор #40 послато: Јануар 08, 2023, 07:46:33 пре подне »
Прадядо ми Нешко(Недко) е участвал в битката при Добро поле.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Пробој Солунског фронта
« Одговор #41 послато: Јануар 08, 2023, 11:27:58 поподне »
Прадядо ми Нешко(Недко) е участвал в битката при Добро поле.
Мени је жао што моји чукундедови нису имали прилику да се упознају са твојим прадедом на Добром Пољу, они су страдали обојица у операцијама против Турака 1912те , један у Македонији, други код Пазара...али тако је било како је било, занимљиво да овде имамо и потомка друге стране у тим догађајима, не тако давним
« Последња измена: Јануар 08, 2023, 11:37:18 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 705
Одг: Пробој Солунског фронта
« Одговор #42 послато: Јануар 09, 2023, 10:46:34 пре подне »
Мени је жао што моји чукундедови нису имали прилику да се упознају са твојим прадедом на Добром Пољу, они су страдали обојица у операцијама против Турака 1912те , један у Македонији, други код Пазара...али тако је било како је било, занимљиво да овде имамо и потомка друге стране у тим догађајима, не тако давним
Мени чукундеду стрељали Аустроугари у Крушевцу 1917-е. Цело село помагало комите-четнике. Сеоски кмет то није пријавио, а ови сазнали, дошли у село (Доњи Ступањ код Александровца) попалили село и све мушко изнад 15 година повезали, отерали за Крушевац и стрељали. Његов син, а мој прадеда се родио 2 месеца касније, као посмрче. Мислим да је имало везе са Топличким устанком који се раширио и ван Топлице.