Аутор Тема: Порекло српских спортиста  (Прочитано 108773 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #380 послато: Август 26, 2021, 11:19:00 поподне »
Вечерас је допринео пласману Партизана у групну фазу лиге конференција својим голом, Синиша Саничанин:
Синиша Саничанин (Приједор, 24. април 1995) босанскохерцеговачки је фудбалер, који тренутно наступа за Партизан.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%B0_%D0%A1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD
Наступао је за Рудар из Приједора, Борац из Бања Луке, Младост из Лучана, Војводину, а сада за Партизан

Парохија Сводна, протопрезвитерат дубички
Ђурђев дан: Лајшић, Црнопољац, Бекић, Бомештар, Вјештица, Башић, Трбулин, Саничанин, Вујановић, Лопчина.
https://www.poreklo.rs/2014/07/19/poreklo-prezimena-parohija-svodna-novi-grad-rs/

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #381 послато: Август 27, 2021, 12:10:18 пре подне »
Свака част овом момку на важном погодку!

Што се порекла тиче, само презиме говори да су из Санице (код Кључа). Е, тамо (Доња Саница) има више родова са славом Ђурђевдан, тако да је тешко закључити од којих је. Ако неко зна нешто детаљније...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #382 послато: Септембар 09, 2021, 08:50:53 поподне »
Данас је умро познати фудбалер Данило Попивода, некадашњи југословенски репрезентативац и интернационалац. Сигурно га памте сви 50+


Са: https://www.dnevnik.si/1042972641

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%94%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%BE_%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0

Данило је рођен 1947. у Ловћенцу у Бачкој, где су његови колонизовани. Ипак, убрзо су се вратили у Црну Гору, па је Данило одрастао на Цетињу. Иначе, како му само презиме говори, он је од бјеличких Попивода.

Попиводе или Љешевоступци су старо бјеличко братство. Деле се на родове Поповоде (уже се још деле на огранке „Дајичиће“ и „Марковиће“) и Кузмане (у црквеним књигама су уписивани и као Кузмановићи, али се данас сви братсвеници презивају Кузман). Попиводе су потомци Вука (право име било му је Вукосав) Љешевоступца, познатог јунака са почетка 17. столећа, који се помиње и у „Горском вијенцу“. Раније братствено презиме Попивода било је Рабаревић (вероватно изведено од старијег патронимика Храбар). У црквеним књигама ово презиме постоји све до краја 19. столећа, а већ од 1907. године братственике уписују са презименом Попивода, што им је био надимак још од средине 18. столећа. Део Попивода је почетком 20. столећа узео презиме Раслапчевић. Наиме, једна грана братства потиче од чувеног јунака из прве половине 18. столећа Вука Раслапчевића, који је био нећак Вука Љешевоступца. Вуков отац, Попивода, погинуо је кад је Вук био дете, а мајка се касније преудала за Раслапа Јанковића из Цеклина. Из захвалности према очуху који га је подизао као своје дете, Вук је узео презиме Раслапчевић. Кузмани су се знатно више исељавали од осталих, тако да од њих данас има Кузмана у Никшићу, Улцињу, Поборима и Котору, а њихови исељеници у Бјелопавлићима (Косић, Ћурилац) су прозвани Кузмановићи. Сви Попиводе славе Светога Јована, а прислужују Свету Петку. Веома је могуће да је Света Петка била њихова изворна слава, а да су слављење Светог Јована узели живећи поред Орловића. Кузмановићи у бјелопавлићима су променили славу у Петровдан.

https://www.poreklo.rs/2016/10/05/pleme-bjelice/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #383 послато: Септембар 09, 2021, 08:56:59 поподне »
Судећи према једном генетичком резултату, Попиводе су даљим пореклом Бјелопавлићи. На то указује и прислужба и вероватно некадашња крсна слава.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #384 послато: Септембар 16, 2021, 09:16:12 поподне »
Данас је отишао још један велики спортиста, Душан-Дуда Ивковић (1943-2021).

Не знам које је његово порекло у мушкој линији, а прочитах да је његова баба, мајчина мајка, сестра мајке Николе Тесле.

„Ивковић је рођак Николе Тесле, пошто су Теслина мајка Георгина Тесла и Ивковићева баба Олга сестре“.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%94%D1%83%D1%88%D0%B0%D0%BD_%D0%98%D0%B2%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

„Моја бака по мајци Олга Мандић и Теслина мајка Ђука Мандић јесу сестре – каже Ивковић“.
https://www.politika.rs/scc/clanak/12579/Nesudeni-dukat-od-Tesle

Немогуће је, према временским одредницама, да је ово тачно. Теслина мајка рођена је 1822. године. Не знам када је рођена Ивковићева баба, али ако је он рођен 1943. године, вероватно крајем 19. века. Дудина баба јесте од Мандића из Томингаја, али је то сродство с Теслином мајком знатно удаљеније од овога из горњих цитата. Евентуално би нека Дудина чукунбаба могла бити сестра Теслине мајке.

Тесла је умро исте године у којој је Дуда Ивковић рођен.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #385 послато: Септембар 16, 2021, 09:23:53 поподне »
Вечерас је одиграна ревијална утакмица између кошаркаша Партизана и турског Ефеса, у част завршетка играчке каријере Новице Величковића. Новица је одиграо пар минута, дао кош, Партизан је победио, била је сјајна атмосфера у дворани. Али, о Новичином пореклу не знам ништа. Ако неко зна... Презиме указује на југ Србије, мада не мора да значи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #386 послато: Септембар 16, 2021, 09:24:39 поподне »
Занимљивост, тужна, је да су вечерас ову утакмицу играла два клуба која је тренирао Дуда Ивковић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #387 послато: Септембар 16, 2021, 09:34:37 поподне »
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/dusan-ivkovic-jednom-je-otkrio-zasto-nije-htio-puno-pricati-o-vezi-sa-slavnim-izumiteljem-tesla-je-doista-moj-rodak-15102718
"Никoлa Teслa пo мajчинoj линиjи Maндићa мeни зaистa jeстe дjeд. Oтaц мoje бaкe Oлгe, дaклe мoj прaдjeд Tривун и Teслинa мajкa Ђукa су били рoђeни брaт и сeстрa".

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #388 послато: Септембар 16, 2021, 10:18:12 поподне »
Данас је отишао још један велики спортиста, Душан-Дуда Ивковић (1943-2021).

Не знам које је његово порекло у мушкој линији, а прочитах да је његова баба, мајчина мајка, сестра мајке Николе Тесле.

„Ивковић је рођак Николе Тесле, пошто су Теслина мајка Георгина Тесла и Ивковићева баба Олга сестре“.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%94%D1%83%D1%88%D0%B0%D0%BD_%D0%98%D0%B2%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

„Моја бака по мајци Олга Мандић и Теслина мајка Ђука Мандић јесу сестре – каже Ивковић“.
https://www.politika.rs/scc/clanak/12579/Nesudeni-dukat-od-Tesle

Немогуће је, према временским одредницама, да је ово тачно. Теслина мајка рођена је 1822. године. Не знам када је рођена Ивковићева баба, али ако је он рођен 1943. године, вероватно крајем 19. века. Дудина баба јесте од Мандића из Томингаја, али је то сродство с Теслином мајком знатно удаљеније од овога из горњих цитата. Евентуално би нека Дудина чукунбаба могла бити сестра Теслине мајке.

Тесла је умро исте године у којој је Дуда Ивковић рођен.

Овако (највероватније) стоје ствари: Дудина баба Олга (Мандић) може бити само ћерка Тривуна Мандића, брата Теслине мајке Ђуке. Дакле, Ђука јој је у том случају тетка, a Никола Тесла брат од тетке.
Олга је била удата за Јанка Пеурачу, са којим је имала синa Миленка и ћерке Бранку и Надежду. Нашао сам само податак за Миленка да је рођен 1909. у Огулину. Бранка и Надежда су биле млађе од њега и вероватно је једна од њих две мајка Дуде Ивковића.
« Последња измена: Септембар 16, 2021, 10:22:07 поподне Број 1 »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #389 послато: Септембар 16, 2021, 10:29:35 поподне »
У књизи "Никола Тесла, преписка са родбином" може се наћи следеће писмо Олге Пеураче (дев. Мандић) из којег је евидентно да је 1928. године живела у Београду.

Ево тог писма:


Београд, Карађорђева улица 63/ц дана 23/XII 1928.

Драги мој брате,
Ја сам Теби прошле године писала, али нисам досада никакова одговора добила, на мислим да Ти мојега писма ниси примио, јер познавајући Твоје добро и племенито срце а нарочито прама својој родбини. Ти би својој сеји коју си прије 30 година када си у Грачацу био миловао и дукат даровао, одговорио.
Знам да кроз толики низ година човјек заборави поједине личности а и родбину и стога сам слободна упознати Те са Твојом сејом, која на Тебе чешће пута мисли и с' Тобом се као великим српским Генијем поноси:
Ја сам Олга Мандић кћер пок. Тривуна Мандића из Грачаца, Твога ујака, рођена сам 1883 год. удала сам се 1903 год. за Јанка Пеурачу
фин. чиновника.
Имамо 3 деце: сина Миленка, отуд. електротехнике, кћерку Бранку ученицу 8 разр. гимназије и кћерку Надежду уч. 4 разр. гимназ.
Дјеца су ми хвала милостивом Богу здрава и добро уче, син Миленко је јако даровит, би ће одличан електротехничар и кансе када
студије сврши, да ће к Теби доћи.
Код нас је скупоћа доста велика, мој је муж усљед политичких прилика пензионисан са врло малом пензијом са којом при највећој штедњи не може на крај изаћ јер дјеца за одело и учила много требају.
И ако ми је тешко да Те у твојем великом послу узнемиравам, слободна сам Те као мога брата најлепше молити за једну малу новчану подпору да би могла деци што одела набавити, а ја Ти се унапред најлепше захваљујем и честитам Ти пред стојеће Божићне празнике и Noвy Годину, желећ да Те Свемогући Бог небројени низ година уздржи у добром и челичном здрављу и задовољству на корист и понос Српског народа и Твоје родбине.
Прими много срдачних и искрених поздрава од нас свију а нарочито од Твоје љубеће Те сестре
Олге Пеурача рођ. Мандић
Београд, Карађорђева ул. 63/ц

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #390 послато: Септембар 16, 2021, 10:43:59 поподне »
Наводи се да су Дудини родитељи били интелектуалци - отац је био доктор правних наука, а мајка просветни радник и песник. Ово да је истакнута као песник би могло да буде потврда је Ивковићева мајка била Бранка.
Наиме, име Бранка Ивковић (рођ. 1912) се помиње као аутор више збирки песама:
Тајновити шапати (објављена 1990. године)
Некада и сада (објављена 1994. године)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #391 послато: Септембар 16, 2021, 10:47:59 поподне »
Ево и потврде - мајка Душана Ивковића се дефинитивно звала Бранка, а сазнадосмо и име његовог оца (Петар).
На сајту ОКК Београд, уз биографију Душановог брата Слободана Пиве Ивковића, наведено је следеће:

Piva Ivković se rodio 4. avgusta 1937., a napustio nas je 28. Novembra 1995. godine. Otac Petar bio je  doktor prava, a majka Branka profesorka francuskog i latinskog jezika. Rodoslov porodice Ivković ukazuje na povezanost sa porodicom Mandić iz koje potiče majka Nikole Tesle - Georgina zvana Djuka. Nikola Mandić je imao osmoro dece, medju kojima su bili i Georgina zvana Djuka (majka Nikole Tesle) i Trivun (deda Pivine majke Branke). Kada se Piva rodio Nikola Tesla ga je darivao zlatnikom. 

Више на: http://www.okkbeograd.org.rs/wp-content/uploads/biografije/Slobodan-Piva-Ivkovic-biografija.pdf
« Последња измена: Септембар 16, 2021, 11:05:09 поподне Број 1 »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #392 послато: Септембар 16, 2021, 11:53:26 поподне »
Ивковић, Поникве, Огулин, Лика, I2-Y3120>Z17855

Ивковићи највероватније славе Игњатијевдан. Мало чудан резултат, с обзиром да у Крајини за сада ову славу славе искључиво припадници I2-PH908 и G2a-L42.

Што се тиче директне мушке линије Дуде Ивковића, не знам да ли би он могао бити од ових Ивковића. Иначе, на 23andme постоји још један Ивковић из Хрватске који је I2-Z17855.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #393 послато: Септембар 17, 2021, 01:17:13 пре подне »
Што се тиче директне мушке линије Дуде Ивковића, не знам да ли би он могао бити од ових Ивковића. Иначе, на 23andme постоји још један Ивковић из Хрватске који је I2-Z17855.

Мало прочачках на интернету, биће да је Душан Ивковић пореклом из Катиновца код Вргинмоста.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #394 послато: Септембар 17, 2021, 08:13:51 пре подне »
Мало прочачках на интернету, биће да је Душан Ивковић пореклом из Катиновца код Вргинмоста.
Да, отац Душана Ивковића Петар је рођен у Катиновцу, а 1920. је дошао у Београд. Душан је био веома везан за очев завичај. На фејсбук групи Вргинмост могу се видети његове фотографије са родбином и земљацима приликом посета Катиновцу.
Постоји једна фотографија поред надгробног споменика у катиновачком гробљу где је Душан са двојицом људи. На споменику су имена Ђурађ (1871-1941) и Јока (1874-1942) и Матија (1914-1942). Вероватно су у питању Душанови деда, баба и стриц.
« Последња измена: Септембар 17, 2021, 08:44:17 пре подне Број 1 »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #395 послато: Септембар 17, 2021, 09:14:26 пре подне »
Ево и чланка на нашем порталу: https://www.poreklo.rs/2021/09/16/poreklo-dusana-dude-ivkovica/

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #396 послато: Септембар 17, 2021, 01:31:14 поподне »
Увек смирен и скроман, а велики тренер. Један од позитивнијих ликова српског спорта. Да се усудим да прокоментаришем такву величину..

Урезала ми се у сећање слика са европског првенства 1995, сви знамо колико је био значајан тај велики повратак после санкција. Нека ти је вечна слава и хвала!





Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #397 послато: Септембар 17, 2021, 07:06:40 поподне »
Вечерашњи ОКО Магазин (РТС1, 18:30) посвећен Душану Ивковићу.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5156
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #398 послато: Септембар 17, 2021, 09:56:33 поподне »
Ево и чланка на нашем порталу: https://www.poreklo.rs/2021/09/16/poreklo-dusana-dude-ivkovica/

Пошто видим да у чланку није поменута крсна слава Ивковића из Катиновца, пронађох један интервју Дуде Ивковића који говори баш о крсној слави. Слава Ивковића из Катиновца је Ђурђевдан. Овај податак је драгоцјен, јер Радека за Ивковиће у Горњој крајини наводи чак четири различите славе: Јовањдан, Никољдан, Ђурђевдан и Тривуњдан.

Ево шта је том приликом изјавио Дуда:

"Колико год важну утакмицу током богате каријере имао Душан Ивковић на Ђурђевдан, крсна слава је морала да буде обележена у духу српске традиције.

– Неретко бих са утакмице на славу, коју сам наследио од оца, довео читав кошаркашки тим. Грчки, руски, турски, у зависности од тога где сам радио. Ипак, најдраже славе су ми биле на Црвеном крсту. То се знало – првог дана се окупљала ужа породица. Други дан су долазиле мамине другарице, док је трећи дан био резервисан за моје и Пивине другове.

У трособном стану са трпезаријским столом на расклапање, људи би чекали да једни заврше са ручком како би други сели. Одувек сам желео да једног дана имам велику кућу како гости не би морали да устају од стола, већ да сви можемо да будемо на окупу првог дана славе.

У најтежим тренуцима српски народ су славе одржале. И није тачно да су икада биле забрањене. Истина је да нису биле пожељне, али мој отац је одувек госте дочекивао на свечан начин у црном штрафтастом оделу. Зато ми данас није јасно када неко на славу оде у џинсу. Није примерено, ипак је то свети дан."

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #399 послато: Септембар 17, 2021, 10:17:33 поподне »
Пошто видим да у чланку није поменута крсна слава Ивковића из Катиновца, пронађох један интервју Дуде Ивковића који говори баш о крсној слави. Слава Ивковића из Катиновца је Ђурђевдан. Овај податак је драгоцјен, јер Радека за Ивковиће у Горњој крајини наводи чак четири различите славе: Јовањдан, Никољдан, Ђурђевдан и Тривуњдан.

Ево шта је том приликом изјавио Дуда:

"Колико год важну утакмицу током богате каријере имао Душан Ивковић на Ђурђевдан, крсна слава је морала да буде обележена у духу српске традиције.

– Неретко бих са утакмице на славу, коју сам наследио од оца, довео читав кошаркашки тим. Грчки, руски, турски, у зависности од тога где сам радио. Ипак, најдраже славе су ми биле на Црвеном крсту. То се знало – првог дана се окупљала ужа породица. Други дан су долазиле мамине другарице, док је трећи дан био резервисан за моје и Пивине другове.

У трособном стану са трпезаријским столом на расклапање, људи би чекали да једни заврше са ручком како би други сели. Одувек сам желео да једног дана имам велику кућу како гости не би морали да устају од стола, већ да сви можемо да будемо на окупу првог дана славе.

У најтежим тренуцима српски народ су славе одржале. И није тачно да су икада биле забрањене. Истина је да нису биле пожељне, али мој отац је одувек госте дочекивао на свечан начин у црном штрафтастом оделу. Зато ми данас није јасно када неко на славу оде у џинсу. Није примерено, ипак је то свети дан."
Хвала, драјверу! Додадох податак о слави у чланак.