ДНК порекло > Дискусије о хаплогрупама

Y-днк хаплогрупа Е

<< < (114/122) > >>

drajver:
Занимљиво је да неолитска керамика типа "Самчинци" која показује одређене Impresso утицаје показује слично географско распростирање као и сабатиновска и белогрудовска култура бронзаног доба, за које се сматра да представљају основ прототрачке популације, која се у једном тренутку помјерила према Балкану. Да ли би ово могло имати везе са E-V13 хаплогрупом?






НиколаВук:
Мени ту није довољно јасна следећа ствар - ако су већина E-V13 подграна на Балкан дошле у једној сеоби крајем бронзаног и почетком гвозденог доба, која се везује за прототрачку или ранотрачку популацију, откуд онда толика њихова разноврсност на овом простору? Није ту исти случај као са I2-Y3120, релативно младом подграном са TMRCA од око 2300 година, јер је тренутни TMRCA од V13 4900 година (према Yfull), па ми онда нема логике како су сви ти давно раслојени и раздвојени огранци отишли на Балкан у једној миграцији, у оквиру једне сродне групе племена (да не кажем народа). Нешто ту не штима...

drajver:

--- Цитат: НиколаВук  Јануар 19, 2022, 02:46:29 поподне ---Мени ту није довољно јасна следећа ствар - ако су већина E-V13 подграна на Балкан дошле у једној сеоби крајем бронзаног и почетком гвозденог доба, која се везује за прототрачку или ранотрачку популацију, откуд онда толика њихова разноврсност на овом простору? Није ту исти случај као са I2-Y3120, релативно младом подграном са TMRCA од око 2300 година, јер је тренутни TMRCA од V13 4900 година (према Yfull), па ми онда нема логике како су сви ти давно раслојени и раздвојени огранци отишли на Балкан у једној миграцији, у оквиру једне сродне групе племена (да не кажем народа). Нешто ту не штима...

--- Крај цитата ---

То јесте питање на које немам одговор. Међутим невезано за старину саме E-V13 на Балкану, била она трачка или предтрачка, рекао бих да кретање Скита ка западу у гвозденом добу јесте покренуло ту популацију која је носила E-V13 и то на начин да је она доспјела и до источног Халштата (до Чешке и Аустрије). Као да се та популација налазила негдје између скитског и келтског свијета. Једино што још увијек не знамо гдје и са којом културом бронзаног доба бисмо је могли повезати.

Bane:

--- Цитат: НиколаВук  Јануар 19, 2022, 02:46:29 поподне ---Мени ту није довољно јасна следећа ствар - ако су већина E-V13 подграна на Балкан дошле у једној сеоби крајем бронзаног и почетком гвозденог доба, која се везује за прототрачку или ранотрачку популацију, откуд онда толика њихова разноврсност на овом простору? Није ту исти случај као са I2-Y3120, релативно младом подграном са TMRCA од око 2300 година, јер је тренутни TMRCA од V13 4900 година (према Yfull), па ми онда нема логике како су сви ти давно раслојени и раздвојени огранци отишли на Балкан у једној миграцији, у оквиру једне сродне групе племена (да не кажем народа). Нешто ту не штима...

--- Крај цитата ---


Можда би било добро да се нађе мера "разноврсности на овом простору" ?
Ја стање видим овако - ако изузмемо гране испод Е-Y37092 (PH1246) нема других E-V13 подграна чији су рођаци северно од Дунава удаљени више од 3200 година. Са друге стране, северно од Дунава је значајан број грана чији су рођаци на Балкану удаљени 4000 година и више.
Обзиром да је удео Е-Y37092 на Балкану мали, и обзиром на поменути распоред осталих E-V13 подграна намеће се закључак да је највећи део E-V13 на Балкан дошао у периоду почев од 1200 год. пне. и касније.

Кековац:
Можда би објашњење било у више таласа насељавања носилаца ове хаплогрупе на Балкан. Иницијално вероватно са прото Трачанима али и касније у Великој сеоби народа са Готима, Хунима, Аварима и првим таласима Словена који су се током сеоба ка југу можда мешали са неким  племенима носиоцима ове хг, сродним Дачанима и Трачанима. Таквих таласа сеоба је највише било у овом делу Европе па отуд и толика разноврсност. Касније су последњи таласи Словена и других у седмом веку и касније можда донекле разблажили проценат E-V13 северно од Дунава.

Ако се не варам Дачани и још неки народи у средишњим крајевима Балкана су практиковали спаљивање мртвих па можда отуд и недостатак археогенетских узорака.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију