Аутор Тема: Озринићи I2-PH908>BY93199  (Прочитано 87083 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #340 послато: Јун 25, 2022, 04:28:31 поподне »
За сад имамо Петровић-Његош тестираног и испао је Е-V13 i Петровића-католика из Шкаљара Ј2 (род Крича и Угреновића).

Имамо и Петровић-Његоша из Дубровника који је I2-PH908.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #341 послато: Јун 25, 2022, 04:47:52 поподне »
За сад имамо Петровић-Његош тестираног и испао је Е-V13 i Петровића-католика из Шкаљара Ј2 (род Крича и Угреновића).

Петровићи из Шкаљара нису католици. Славе Лучиндан, а према предању, досељени су с Његуша.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #342 послато: Јун 25, 2022, 05:13:30 поподне »
Петровићи из Шкаљара нису католици. Славе Лучиндан, а према предању, досељени су с Његуша.

Не знам који се тачно тестирао, али у Шкаљарима постоје Петровићи католици који славе Лучиндан католички (18.10.) који су ту већ преко 300 година, у задње вријеме постоје случајеви да се појединачни људи из таквих породица пређу у православље.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #343 послато: Јун 25, 2022, 05:38:32 поподне »
Имамо и Петровић-Његоша из Дубровника који је I2-PH908.
Онда ово мало компликује ситуацију. Обзиром да су родови који потиче од Раичевића I2-PH908 ( наравно не овај Озринићки), можда легенда да су Раич и Херак били браћа није оповргнута.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #344 послато: Јун 25, 2022, 11:04:45 поподне »
Провјеравао сам сад мало на интернету, видим да се користи назив спахија за Драшка Поповића. Али свеједно мислим да не може неко бити кнез Озринића а Војвода катунске нахије. Прочитао сам да је био кнез након битке у Цетиње на википедији без неког великог загледања у изворе... Чак мислим да нити тај назив спахија, не треба узет као титулу. Ја бих га узео као посебну класу турцизама који се јављају након увођења сердарства у Црну Гору јер тада и долазе османске титуле са неким хибридним значењем које захтијева посебна објашњења уколико се преводе за британске или друге језике у академији.
« Последња измена: Јун 25, 2022, 11:06:31 поподне Miljeskovic »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #345 послато: Јун 25, 2022, 11:38:47 поподне »
Онда ово мало компликује ситуацију. Обзиром да су родови који потиче од Раичевића I2-PH908 ( наравно не овај Озринићки), можда легенда да су Раич и Херак били браћа није оповргнута.

С обзиром да имамо резултате обе гране Хераковића, и Петровиће и Поповиће, и да се подударају генетички (Е), мислим да је извесније да су Раичевићи (РН908) староседеоци на Његушима, а Хераковићи тамо дошли пред крај средњег века. Мислим да је предање о браћи ипак само мит.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #346 послато: Јун 26, 2022, 12:01:11 пре подне »
Онда ово мало компликује ситуацију. Обзиром да су родови који потиче од Раичевића I2-PH908 ( наравно не овај Озринићки), можда легенда да су Раич и Херак били браћа није оповргнута.

Тешко је то на први поглед реконструисати зе Његуше као и за остатак Боке.. Села Ераковић и Раичевић у Његуше стоји као споменици тих родова који су ту некад живјели. Њиховим потомцима су проглашени Петровићи, Поповићи, Радоњићи итд. И Бањански Ераковићи. То може бити само означавање имовинског наслеђа за ове који су остали у Његуше.

Али ако погледамо род Пенда у Његуше, нису сви од истог оца, неки су од крвне освете као Вучетићи ушли у род Пенда под заштиту и остали Пенде. Ако их неко тестира, наћи ће двије различите хаплогрупе у исто село. Може бити да су некад тако и Ераковићи из Бањана живјели у Његуше, па били прибраћени или прибратили неке родове себи. Па су касније једни одселили због освете, док су други остали и промијенили презиме у Поповић, Петровић итд. Посјећивали су се на зборове колико видимо у записе и њихова предања. Али генетика је то ваљда побила колико схватам.

Не знам како бих ја то ријешио да је мој род. Ође је неко навео хаплогрупу Петровића који се везују за Његуше као I2a, па E V12, па J од неких Крича... ја сам узео да испитам само род Миљешка из Боке, као и остале. Јер се по ономастици Украине, Русије итд. везују за Српски и Трансилванијски културни простор. Даље од тога да идем, велика је то тема за мене. Евентуално се надам да са Жељком Остојићем испитам њихово поријекло из Кртола од Вука Миљешковића који по записима неким одлази у село Шаранце у Потарје, отавде се шири даље у Пљевља. А Остојићи су потомци Вука од Озринића који у вријеме Вука Миљешковића живи и баш насељава исти крај и исто село па оставља сина Остоју. Ми и Остојићи јесмо рођаци по свему судећи
« Последња измена: Јун 26, 2022, 12:04:21 пре подне Miljeskovic »

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #347 послато: Јун 26, 2022, 02:49:46 поподне »
Цитирам што пише оснивач Цетињске богословије и архимандрит Дучић, узео сам боље да прочитам. http://www.sedmica.me/kako-je-nastala-crna-gora-cetinje-su-naselili-hercegovci/

,,Од Херака, као што сам казао, постало је братство: Хераковићи; а од Раича: Раичевићи. Из братства су Хераковића: Петровићи; кућа, која влада у Црној Гори од владике Данила 1700. године до данас; прозвавше се тијем презименом послије владике Данила, који се је до своје смрти потписивао: „Данило Хераковић Његош.“ По Његовој смрти прозову му се синовци (од којих су и владике Василије и Сава) Петровићи по оцу Петру. И, као што су од Петровића из огранка Хераковића бивале нашљедне владике од 1700. до 1851. године, тако су од Радоњића из огранка Раичевића бивали гувернадури од 1718. до 1831. године; а те је године гувернадурство укинуто, као што сам већ то споменуо.,,

Ође је важно казати, да је била Битка на Цетиње 1692 године. Ја бих рекао да је могуће да је Драшако био кнез цијеле нахије, из разлога што није било краља којем би војвода служио. Разумијете? Војвода је у цијелој европи прво био највиши војни чин, па тек онда је постао чин раван гувернадуру. Али ако нема краља, онда се поставља кнез у зависној или независној, савезној итд. кнежевини. Војводина као провинција у Србији, је била војводство под царем Аустроугарским. Док је Србија била књажевина као независна.

Грбаљ је имао 4 кнежевске куће Тујковића, Магуда, Љубатовића и Лазаревића, али није било војводе да сам ја сазнао за то. Значи и катунска нахија у савезу са нама и венецијом неће поставит војводу без неког цара изнад њега. Венеција није имала Цара или краља!

Зато је Драшко по мени, био кнез цијелих катуна. А Петровић је увео Војводство сам себи као владика. И одвојио се од нас и млетака под Турке. Па је зато увео сердарство и друге турске титуле. Петровићи су владали свјетовно као владике кршећи каноне, не само зато јер Патријарха Пећког није било на трону, нити синода који би мого да их осуди без аутокефалије. Већ зато што није нико њих поставио за кнежеве или војводе као неки Краљ њихов, због доприноса у ослобођењу од Турака или преко збора у Боку Которску да их главари одаберу. Све и да је битка на Цетиње завршила са мировним споразумом, како неки истричари наводе. Тога документа код Млетака нема да је објављен, такав документ не би никад доводио у питање разликовање духовног и свјетовног владања, сигурно не код Млетака у њихом друштвеном уређењу.
« Последња измена: Јун 26, 2022, 02:55:47 поподне Miljeskovic »

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #348 послато: Јун 26, 2022, 06:47:48 поподне »
Обзиром да Озринићи држе предања доста вјеродостојно. Мене би интересовало из прве руке да сазнам. Да ли збиља држите Пипере као браћу по оцу што стоји у родослове неке за Вас, или чак Васојевиће и Хоте, Красниће итд.? Јер постави ми се питање, држите ли онда и записе владике Василија Петровића о Пиперима и Клименатима током битке за ослобођење од Бушатлије. Стоји записано да се од њих није могло ослободит Цетиње, јер су притекли Бушатлији у војску а не осталим Озринићима који су дошли на страну нас против Турака у тај свети рат како су га звали.

Ја лично гледам како се код нас изгубило то предање поријекла од Озринића. Реко да није тај кандијски рат пресудио јер вама су друга племена побратимљена, племена која су током кандијског рата били мале заједнице. Тада у кандијски рат је нестао и Драшко Поповић као владар катуна, њега су изкарикатурисали у спахију као да је ишо Беч да осваја, не Рисан и Херцег Нови ослобађао од Турака. Добио је и титулу Војводе као да је краља или цара било.. Реално гледано Бечићи су од Озринића, Будва је имала Озринића доста, села око мене имају разне родове који славе ђурђевдан итд. они јесу од Озринића по предању. Има римокатоличких Озринића, мислим баш Андрићи и други родови да држе такво предање. Али мене су научили да је наше поријекло у Кртоле-Грбаљ, баш од када постоји Кртоле... Прије тога се наводи Лика-Далмација по предању као наша старина.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #349 послато: Јун 26, 2022, 07:28:28 поподне »
Покушавам да схватим разлог зашто би рат престао са битком у Цетиње, па се опет Петровићи подредили Бушатлији сами, па опет лично ослобађали од Бушатлија знатно касније. Драшко Поповић није увео сердарство, па тако знамо да није он потписао предају катуна под Бушатлију.. А одједном сте сви браћа у Црну Гору и рат се не наставља, лакше је Тројански рат схватит него Црногорско ослобођење :D

Јер сеоба Срба се догодила 1690-те године. Двије године касније, ово је била прва значајнија побједа над Турцима која је требала даље да се развија. Света Лига је даље ратовала са Турцима и ослобађане су друге земље.

Црна Гора се знатно касније поново побунила и ослободила од Бушатлије, који је данас проглашен за кнеза Зете.. У Херцег Нови и Рисан је град сравњен са земљом скоро. Око 14 џамија је било у тој општини затечено, предходно су ови колонисти исламски побјегли за Сарајево или убрзо проћерани. А у Скадар или Пећ када се ушло са црногорском војском краља Николе, Срба је тамо било мање након повлачења, те територије су лако изгубљене касније јер је колониста остао тамо. То се није тако чињело у Далмацију, Боку итд. Кад се ушло у Пељешац, паша је побјего у Турску. Кад се ушло у Скадар, Бушатлија је пио кафу са Краљем Николом. Без неке ксенофобије то кажем, причам из војно-стратешког угла јер Црна Гора носи симболе свете лиге. А реално је доста чудно понашање показивала у према Цркви и према.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #350 послато: Јун 26, 2022, 09:12:28 поподне »
Могла је бити нека епидемија куге или слично у Црну Гору да би неко тако ауторитативан као владика зауставио напредовање ослобођења. Јер су Млеци и даље ратовали са Османлијама по европи и мору. Ми смо и даље ратовали са турцима, па и другима касније.

Ипак смо различити културни простори само због овог питања. Што би Венеција направила у Црну Гору током обнове од турака у подјели плијена, били би као Котор или Херцег Нови ђе путеви постоје, привреда уређена итд. Ако неко одбије то и слободу, онда постоји неки разлог сигурно довољно испитан у историју. Ја бих баш волио да сазнам разлог тог понашања Петровића, што их је нагнало на такву одлуку?

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #351 послато: Јун 28, 2022, 11:11:39 пре подне »
НебоСаве, теби је то сигурно такође интересантно, јер се Данило потписивао као Хераковић.

Ја сам покушавао да схватим зашто је Данило Хераковић прекршио таква правила канона, ризиковао да буде смијењен. А поред толико Озринића који могу да наслиједе Драшка Поповића и постојали су као мали кнежеви или сердари свога племена. Дошо сам до једног интересантног закључка, Данило први је сигурно највише помутио планове Османлија на Балкану, јер су почели да користе Цркву из Цариграда да утврде своју власт. Превазилази неко наслијеђено достигнуће Драшка Поповића. Након Данила, је сваки Фанар у Цариграду постао упоредно и нови Паша од Цариграда, или друге Српске владике да постану војводе у те српске крајеве, нико их не би казнио очигледно.

А постоји и та опција да се нису зезали са овим титулама.. Можда је поред Рајчевића као Руског или Русинског Цара. Постојао и неки старији примјер да неко дође и прогласи себе краљем-царем. ,,Војвода,, како се потписивао Данило Петровић или Драшко Поповић не може бити без краља или цара. Сребреница као град и полимље, плаћала је порез династији Тепеш из Трговишта у данашњу Румунију током власти турака. Ови на Цетиње су подигли или прозвали једну Цркву влашком црквом, па можда је постојала нека веза са трансилванијом преко овог грба Рутена који Петровићи носе касније. Нека основа у породици да носе тај грб од периода Данила Другог мора да постоји? Хералдрика није као карикатура, има неку провјерену позадину.

То ће Његушани највоље објанит ја вјерујем

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #352 послато: Јун 28, 2022, 05:27:50 поподне »
НебоСаве, теби је то сигурно такође интересантно, јер се Данило потписивао као Хераковић.

С једне стране, интересантно је, с обзиром на обострано предање о рођачкој вези  са његушким  Поповићима, и на предање које бележи Светозар Томић  да се оснивач братства (Х)Ерак доселио са Његуша  у Велестово, негде око 1700 г. У Велестову су се родиле наредне две генерације Еракових потомака (Ерак->Петар>Вукота), а онда су се сви унуци  Ерака (Вукота, Станоје, Радуле-и Станојев Марко) преселили у Бањане, и то тако да нико од Ераковића  није остао у Велестову. Ово, опет, може да значи да су заиста били насељеници из Његуша пошто су се сви иселили у Бањане у једном маху (да су били староседеоци у Велестову, вероватно би неко од њих остао).  Мада, читао сам и о неком сукобу са Мићуновићима на Велестову  (управо са Вуком Мићуновићем који се помиње у Горском Вијенцу) који су Ераковиће сматрали стареседеоцима и да се  "нијесу трпели" те да су Ераковићи били потиснути из Велестова од стране Мићуновића и других "кошер" Озринића.  :)

Са друге стране, могуће је да се ради само о сличности презимена, пошто је Х(Е)рак било прилично распрострањено име у то доба.  И, узгред,  није ми јасно зашто је тако нагло нестало из употребе.

С треће стране, ГГ је оповргла ту везу са његушким Ераковићима.

Тако да остајем спокојан у погледу изгледа о евентуалној сродности. Ионако више држим до  сродности  по духу, него по хромозомима.  :)
 
« Последња измена: Јун 28, 2022, 05:30:58 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Njegos88

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #353 послато: Јул 09, 2022, 11:51:22 пре подне »
<a href="https://youtube.com/v/Fm0ukMjfyfk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/Fm0ukMjfyfk</a>
« Последња измена: Јул 09, 2022, 02:56:18 поподне НиколаВук »

Ван мреже Njegos88

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #354 послато: Јул 09, 2022, 10:52:21 поподне »
Написао сам следећи пост у подфорумима Црмница и Цуце  , али осећам да и овде припада. Ако неко има било какву информацију о Гиљен братству из Цуца нека нам се јави. Вјерујем да су можда тестирали једну за књигу Стара Херцеговина.

Цитат

У истој књизи Ердељановић помиње да се једна планина или брдо у Црмници зове Гиљен. Може ли ми неко дати неке информације о његовој локацији? Покушавам да откријем корен породице Гиљен у Црној Гори (моја баба је рођенa Гиљен) и чини се да нико – чак ни Гиљенови – не знаju.

Имамо једну грану Гиљена из Струге (Усковци) који води порекло од Марковине у Озринићима, и другу грану у Никшићу који тврде да су из Цуца. Гиљени се никада не помињу као братство у племену Цуце, међутим, два брата са презименом Гиљен живела су у једној од седам кућа које је Свети Петар Цетињски доделио братству Кривокапићима у Трешњеву. Јово Гиљен Кривокапић био је један од Његошевих перјаника, а у књигама о Цуцеу се обично наводи као 'ускок'.

Претпоставља се да корен речи Гиљен потиче од француске гиљотине – што има смисла с обзиром на то да су Перјаници извршили егзекуције за Његоша и државу. У Никшићу још има људи који се презивају Гиљен-Кривокапић.

Гиљени из Струге су се првобитно доселили из Марковине у Озринцима у предграђе Никшића (Праха, Орах итд.) након што су их протерало братство Чаушевића из Марковине. Прича се да је до тога дошло зато што су Гиљени били једина породица у Чеву/Озринићима која није била у крвном сродству са осталим породицама. Имали су своју Славу, а назив подсела у Марковини у коме су живели некада се звао 'стара црква'. Ово функционише са теоријом да су то староседеоци из региона, а не избеглице из Херцеговине и Кучи као припадници Цуца и Озринића.

У сваком случају, све што је икада написано о братству помиње да су пореклом из Црмнице. Волео бих да повежем тачке и урадим ДНК тест мојих ујака у Никшичу овог лета када стигнем из Аустралије
.


Ван мреже Njegos88

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #355 послато: Јул 09, 2022, 11:09:48 поподне »
Постоје Тољићи и данас,

There is a sizeable family with the surname Tolj who have lived in the area of Jabuka, Ljubičic etc for centuries. They were hardcore Ustaše like the Boban's and Luburiči. Typical Serb converts to Catholicism in Western Hercegovina. One of my good mates in Australia is a Tolj.

Ван мреже Njegos88

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #356 послато: Јул 10, 2022, 12:27:14 пре подне »
]
Цитат
Могуће да је Озро живио у доба од прије 750 година. Ако узмемо у обзир да је у 14 вијек постојао Петар Озринић у Тиват, каже мени Небојша Д. да је Петар један од  Озра]
Цитат

Хеј људи, моја прабака је била са Косора у Цетинском крају, Дамација. Презивала се Мишина, али првобитно се презивала Новљанин (Новљанин) -- наводно зато што је наш предак био пореклом из Херцег Новог.

Један од мојих рођака по мушкој линији Мишине је са вама урадио ДНК тест за пројекат 'Генетски профил становника Врличког краја' и мислим да би требало да погледате резултате.

Већ смо били у складу са породичном историјом -- Николо Новљанин је већ био староседоалац када су Млечани позвали гомилу Харамбасија и њихових следбеника да населе напуштена села између Цетина и Врлике. један харамбаша је био Вуковић, а други Шарц.

Претпоставили смо да је Морлацх. Али његов ДНК резултат је показао да има једну од најређих, најуникатнијих код свих Срба у Далмацији: I2-PH908, DYS391=10, DYS385ab=14 -16, DYS389 -II=29, DYS570=20. .

Резултати очигледно показују да је његов предак био овде пре доласка словенских племена, али да шифра није била довољно стара да би био староседоац/Илирац. Зар његов резултат није уско повезан са резултатом Озринића?

[куоте] Како ја предању немам Озринића, већ се чак племена Шаранци уз тару наводи као наш огранак у антропогеографији савремених црногорских асоцијација.[куоте]

Харамбас Вуковић је контролисао ново село поред реке Цетине (поред Вуковог врела), док је Харамбаш Шарц контролисао све куће у некадашњем турском селу Костур -- које нови становник убрзо преименује у Цивљане. Може ли Цивљане бити други начин изговора ЦЕВОлане
« Последња измена: Јул 10, 2022, 12:40:05 пре подне Njegos88 »

Ван мреже Njegos88

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #357 послато: Јул 10, 2022, 05:02:06 пре подне »











Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #358 послато: Август 30, 2022, 07:10:03 поподне »
На YFull видим два нова члана под окриљем Озринића
-YF108495
-YF105795
Зна ли ко ко су?

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #359 послато: Август 30, 2022, 09:54:12 поподне »
На YFull видим два нова члана под окриљем Озринића
-YF108495
-YF105795
Зна ли ко ко су?
Хвала за овај податак.
Не знам ко су, један је на нивоу Недељковића, а други је "прави" Озринић, рекао бих.
 Узгред, сада је процена за ТМРЦА за мене и Драшковића отишла на 800 година, што упућује на раздвајање наших грана пре Озра.