Аутор Тема: Храм Светог Јована Владимира (Бар)  (Прочитано 10076 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #20 послато: Септембар 27, 2016, 01:10:25 поподне »
Суштина је да тај Индијанац нити је веровао да постоји један Бог, нити да је створио ни из чега свет, чак ни Индијанце.

Не мора да значи да се уопште односи на Бога, једноставно је порука лепа, стара индијанска мудрост.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #21 послато: Септембар 27, 2016, 01:35:19 поподне »
Не мора да значи да се уопште односи на Бога, једноставно је порука лепа, стара индијанска мудрост.

Па ако се не односи на Бога, шта ће онда у цркви? Нека уђе у читанке из грађанског васпитања. А обашка што није у питању никаква индијанска мудрост, већ фалсификат, као што већ написах.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #22 послато: Септембар 27, 2016, 02:18:08 поподне »
Није толики проблем што је у питању Индијанац, јер је бивало случајева у православном живопису да се малају слике прехришћанских философа. Проблем је што је ово рабљење једног еко-френдли,политички коректног мита који трезвеноумна православна духовност не би требало да некритички усваја под изговором некакве "бриге за свет/Мајку Природу" и слично.

Суштина је да тај Индијанац нити је веровао да постоји један Бог, нити да је створио ни из чега свет, чак ни Индијанце.

OK.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #23 послато: Септембар 28, 2016, 11:04:14 пре подне »
Били су и неки моји присутни у недељу тамо. Кажу да је било прелепо! Све ово има још већу снагу када се узме у обзир у каквом се окружењу храм налази и колико је тешко српском народу доле.

Морам реаговати на овај пост уз сво дужно поштовање према човјеку који га је написао.
Не знам због чега сте написали "у каквом окружењу се храм налази"?
Ја живим у "том окружењу" и није ми драго да неко овако нешто напише!

Морам вам рећи да је тога дана било људи свих вјероисповјести тамо, и да је било доста католика који су били да се поклоне моштима.
А што се тиче муслимана ја их знам доста који су дали паре за изградњу храма у Бару.

Причам о старим Баранима који су ту вјековима.

А ако желите и сами да се у то увјерите ја Вас позивам да будете мој гост у Бару и да вам покажем како се овдје људи поштују и како живе!

Ја сам у тај храм био више пута него доста православаца из гарада Бара који причају и размишљају овако као што сте Ви написали.

Људи који су живе ту од давнина поштују једни друге више него што се прича, ја ћу Вас повести у сваку џамију и у сваку католичку цркву у граду па ћете се и сами у то увјерити.
Не зам како Ви све то замишљате али свако ко зна старе Баране може Вам потврдити ову моју причу.

Што се тиче саме прославе и свега што је везано за то, могу рећи да је све било феноменално и одлично, читава организација је била разрађена до самих детаља! Све у свему било је одлично, један много лијеп и значајан дан за град Бар и за све праве Баране ма које вјере и нације били!




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #24 послато: Септембар 28, 2016, 11:11:34 пре подне »
Морам реаговати на овај пост уз сво дужно поштовање према човјеку који га је написао.
Не знам због чега сте написали "у каквом окружењу се храм налази"?
Ја живим у "том окружењу" и није ми драго да неко овако нешто напише!

Морам вам рећи да је тога дана било људи свих вјероисповјести тамо, и да је било доста католика који су били да се поклоне моштима.
А што се тиче муслимана ја их знам доста који су дали паре за изградњу храма у Бару.

Причам о старим Баранима који су ту вјековима.

А ако желите и сами да се у то увјерите ја Вас позивам да будете мој гост у Бару и да вам покажем како се овдје људи поштују и како живе!

Ја сам у тај храм био више пута него доста православаца из гарада Бара који причају и размишљају овако као што сте Ви написали.

Људи који су живе ту од давнина поштују једни друге више него што се прича, ја ћу Вас повести у сваку џамију и у сваку католичку цркву у граду па ћете се и сами у то увјерити.
Не зам како Ви све то замишљате али свако ко зна старе Баране може Вам потврдити ову моју причу.

Што се тиче саме прославе и свега што је везано за то, могу рећи да је све било феноменално и одлично, читава организација је била разрађена до самих детаља! Све у свему било је одлично, један много лијеп и значајан дан за град Бар и за све праве Баране ма које вјере и нације били!

Марко, жао ми је ако сте лоше протумачили. Знам да је атмосфера и даље релативно добра у том крају, али мислио сам више на саму Црну Гору и окружење у ком се српски народ налази.

Вероватно познајете људе из тог краја много боље од мене, али чуо сам да није све тако шарено ни доле. Има тамо пуно Срба, али и "Црногораца", муслимана и Албанаца, па и Руса :), и није да се не осећа напетост (бар према искуствима људи).

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #25 послато: Септембар 28, 2016, 11:25:22 пре подне »
Ја сам конкретно на Бар и Баране мислио.
Не волим кад неко дира Баране   ;)

Има напетости и то доста али је не стварају људи који су ту него људи који су дошли у Бар али ово није тема о томе па да не кварим тему и идем у off.

Када дођете у Бар ја ћу вам све тачно објаснити  :)




Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #26 послато: Септембар 28, 2016, 08:27:31 поподне »
Марко је потпуно у праву. Ја живим 45 година у овим крајевима, и никада се ништа није десило на националној основи.
А на самом освећењу храма, заиста је било много Католика, много Муслимана, чак за ручком су били представници Муслимана и Католика, као и неки људи  Муслимани које ја лично познајем.
Овамо се живи у миру и слози, сви ми то овдје добро знамо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #27 послато: Децембар 12, 2019, 11:01:26 поподне »
https://www.alo.rs/razbibriga/zanimljivosti/vernici-usli-u-crkvu-pa-im-jeza-prostrujala-kroz-tela-da-li-to-sveti-sava-upravo-opominje-srbe-foto/272878/vest



Јесте извор који нема баш много везе са црквеним стварима, али сам добио потврду и од неких озбиљних људи за ово.

Очекујем извештај од нашег Вита Радовића  :)
« Последња измена: Децембар 12, 2019, 11:03:08 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #28 послато: Децембар 31, 2019, 11:07:32 пре подне »
Дарови светог Јована Владимира

От кад' одиш, млад делијо?
Весел одиш, весел пејеш!
Кој ти даде то веселие?
"Даде ми го свети Јован
"Свети Јован от Елбасан -
"И ти да си жив и весел!"

От кад' одиш, богаташе?
Весел одиш с полни руци!
Кој ти даде полни руци?
"Даде ми ги свети Јован
"Свети Јован от Елбасан -
"И ти да си жив и богат!"

От кад' одиш, стара бако?
Брго одиш като мома!
Кој ти така крепост даде ?
"Даде ми е свети Јован
"Свети Јован от Елбасан -
"И ти да си жив и крепок!"

От кад одиш, аргат мори?
Кој ти зема мрак со чело ?
Кој ти даде лицето светло
Ама светло като солнце?
"Мрак ми с чело светец зема
"И даде ми лицето светло
"Свети Јован от Елбасан -
"И ти да си жив и светел!"
Написао песму: Свети Владика Николај Охридски и Жички
Hram Svetog Jovana Vladimira Bar
<a href="https://www.youtube.com/v/faC9I8K8CMw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/faC9I8K8CMw</a>
« Последња измена: Децембар 31, 2019, 11:11:24 пре подне ДушанВучко »

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #29 послато: Децембар 31, 2019, 03:05:51 поподне »
Дарови светог Јована Владимира

От кад' одиш, богаташе?
Весел одиш с полни руци!
Кој ти даде полни руци?


Нешто није како треба бити у запису ове песме.
Није од кад' но откад' < мк.  откаде,  бг.  откъде -  одкуда,  одакле;
Ако је откаде мора бити и полни раци а не полни руци.

Извођење има слаб изговор.  Превише отворено о,  које би требало више претапати се у "у". Треба се казати баш пееш а не пејеш.  Осим тога источније песме се изводе с нежнијим и женственијим појањем, а овде јој је глас баш за динарско појање.  Нека ми просте професионални музичари на дрзновењу критиковати. Што ти мислиш о том? 
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #30 послато: Децембар 31, 2019, 03:16:20 поподне »
Нешто није како треба бити у запису ове песме.
Није од кад' но откад' < мк.  откаде,  бг.  откъде -  одкуда,  одакле;
Ако је откаде мора бити и полни раци а не полни руци.

Извођење има слаб изговор.  Превише отворено о,  које би требало више претапати се у "у". Треба се казати баш пееш а не пејеш.  Осим тога источније песме се изводе с нежнијим и женственијим појањем, а овде јој је глас баш за динарско појање.  Нека ми просте професионални музичари на дрзновењу критиковати. Што ти мислиш о том?
Нисам о томе размишљао ,јеси у праву (за грубљи начин певања који не иде уз ову песму). У суштини , то и јесте питање за лингвисте више, али и за етномузикологе (етномузиколог би то приметио сигурно). Ово извођење је у том смислу, веродостојније и лирскије звучи (певање):
<a href="https://www.youtube.com/v/uqFUjRQJE7M" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/uqFUjRQJE7M</a>
« Последња измена: Децембар 31, 2019, 03:23:15 поподне ДушанВучко »