Аутор Тема: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта  (Прочитано 34743 пута)

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Примећујем да многи учесници на нашем разговаралишту размењују мишљења око везе хаплотипа и фенотипа.
Како ми, овде тестирани учесници знамо наше хаплотипове, предложио бих да ко жели (уколико то не задире у приватност учесника или крши правила разговаралишта) постави своју фотографију, како бисмо могли да на најнепосреднији начин, оправдамо или срушимо тезу о међузависности ова два чиниоца. Шта мислите о предлогу?
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #1 послато: Септембар 23, 2016, 11:53:46 поподне »
Примећујем да многи учесници на нашем разговаралишту размењују мишљења око везе хаплотипа и фенотипа.
Како ми, овде тестирани учесници знамо наше хаплотипове, предложио бих да ко жели (уколико то не задире у приватност учесника или крши правила разговаралишта) постави своју фотографију, како бисмо могли да на најнепосреднији начин, оправдамо или срушимо тезу о међузависности ова два чиниоца. Шта мислите о предлогу?

Мислим да је овај предлог одличан.  :) Нарочито због тога што у теми о припадницима различитих хаплогрупа у сликама ми означавамо углавном познате личности, које се нису директно тестирале већ смо им хаплогрупу сазнали преко неких њихових (ближих или даљих) рођака. Нигде не постоји нека база фотографија људи који су се директно тестирали. Мислим да би ово био добар почетак, наравно, само ко жели да постави своју слику, и уколико то није супротно правилима форума...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #2 послато: Септембар 24, 2016, 12:05:56 пре подне »
Као што рече Николавук, то би био добар "тест". На оној теми качимо слике људи за које верујемо да припадају одређеној хг. Код многих немамо дефинитивну потврду.

Питање је како би то све изгледало и да ли се коси са правилима форума. Мени лично звучи занимљиво, али ту постоји други "проблем".

Ево нпр. мој случај. Ја рецимо личим на своју мајку, па самим тим нисам добар пример за "наследни изглед мушке линије". Са друге стране, ни мој отац не би био добар пример, зато што он веома личи на своју мајку (имамо чак и потпуно другачији кефални индекс). Сигурно има неких карактеристика које смо наследили и само по мушкој линији.

Можда је право питање за почетак, на коју страну више личите, на очеву, или на мајчину?:)


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #3 послато: Септембар 24, 2016, 12:10:22 пре подне »
Као што рече Николавук, то би био добар "тест". На оној теми качимо слике људи за које верујемо да припадају одређеној хг. Код многих немамо дефинитивну потврду.

Питање је како би то све изгледало и да ли се коси са правилима форума. Мени лично звучи занимљиво, али ту постоји други "проблем".

Ево нпр. мој случај. Ја рецимо личим на своју мајку, па самим тим нисам добар пример за "наследни изглед мушке линије". Са друге стране, ни мој отац не би био добар пример, зато што он веома личи на своју мајку (имамо чак и потпуно другачији кефални индекс). Сигурно има неких карактеристика које смо наследили и само по мушкој линији.

Можда је право питање за почетак, на коју страну више личите, на очеву, или на мајчину?:)

Да, све то стоји. Међутим, добили би одговор да ли су истините тврдње да су R1a, I1 и I2a углавном светлији, E1b, Ј2a углавном тамнији, итд. Мислим да би се многе "мистерије" и нагађања развејала... :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #4 послато: Септембар 24, 2016, 12:14:24 пре подне »
Ево, ја ћу почети.



хаплогрупа: J2b-M205, род Крича
боја косе: тамно смеђа
боја очију: тамно смеђа
висина: 185 cm
тежина: 90 kg

Физички углавном личим на оца (који опет личи на своју мајку), али имам нешто свјетлији уплив захваљујући мајчиној страни.
« Последња измена: Септембар 24, 2016, 12:13:29 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #5 послато: Септембар 24, 2016, 12:17:01 пре подне »
Да, све то стоји. Међутим, добили би одговор да ли су истините тврдње да су R1a, I1 и I2a углавном светлији, E1b, Ј2a углавном тамнији, итд. Мислим да би се многе "мистерије" и нагађања развејала... :)

Е једино то око пигментације. Мада, и она може бити наследна (са једне, тј. друге стране).

Познајем лично један број тестираних са Српског днк пројекта и на основу тога бих рекао да нема правила. Многи I2a и R1a нису светли (познајем и двојицу Аврамијевштака, не рачунајући нашег Млађана) :), док са друге стране има светлокосих E1b, итд.

Генерално, сви имају уобичајени балкански изглед (са мањим изузецима).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #6 послато: Септембар 24, 2016, 12:28:20 пре подне »


Хаплогрупа: I2a1b Динарик Југ, род Никшића
боја косе: светлосмеђа
боја очију: смеђе-зелене (лешник)
висина: 188 cm
тежина: 80 kg

Физички сам потпуна мешавина оца и мајке, тј. не претежем сувише ни на једну ни на другу страну.  :) Опет, светлији сам од свог брата, вероватно због мајчиног утицаја. Брат физички више личи на оца и тамнији је, мада сам ја висину и грађу више покупио на оца.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #7 послато: Септембар 24, 2016, 12:58:02 пре подне »


Мислим да сам сликом већ дао одговор на горе постављену дилему :)

Хаплогрупа: R1b западна
боја косе: црна
боја очију: тамно браон
висина: 183 cm
тежина: 75 kg

Грађу и облик кранеуса сам повукао на очеву страну (мада су они робуснији). Што се самог лика тиче, кажу да има утицаја деде са мајчине стране, а други ће опет рећи да имам нешто и од деде са очеве стране. У фамилијама бабе са очеве стране и бабе са мајчине стране има светлијих, али очито да то није имало утицаја. У сваком случају прави западњак ликом ;)
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #8 послато: Септембар 24, 2016, 01:13:20 пре подне »
Мислим да је апсолутни промашај поредити физички изглед са хаплогрупама, пошто се изглед мења из генерације у генерацију. Колика је уопште вероватноћа да неко задржи изглед свог мушког претка који је живео пре пар стотина година!? Узмимо само Финце који су монголоидног порекла, а данас имају највећи проценат плавих људи у Европи.   

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #9 послато: Септембар 24, 2016, 01:59:54 пре подне »
Мислим да је апсолутни промашај поредити физички изглед са хаплогрупама, пошто се изглед мења из генерације у генерацију. Колика је уопште вероватноћа да неко задржи изглед свог мушког претка који је живео пре пар стотина година!? Узмимо само Финце који су монголоидног порекла, а данас имају највећи проценат плавих људи у Европи.

Slazem se sa ovim. Ne razumem sta je smisao ovoga, pogotovo danas kada dolazi do velikog mesanja medju narodima.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #10 послато: Септембар 24, 2016, 02:21:43 пре подне »
Ја ћу да поставим мојих шест слика. кратка биографија у сликама од детињства до 2015. године

Хаплогрупа: R1a M458
боја косе: плава или нешто измеђе плаве и светлосмеђе
боја очију: плава
висина: 1.80 цм
тежина : 76 кг
место рођења: околина Гњилана
порекло: Севце у Сиринићкој Жупи до 1780. године живели преци

на свадби


патриота  ;D на свадби


као седамнаестогодишњак


следеће три слике су од недавно




ову слику сам решио да поставим због боје очију, а не би је поставио, чини ми се да сам чудно испао


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #11 послато: Септембар 24, 2016, 08:55:50 пре подне »
Мислим да је апсолутни промашај поредити физички изглед са хаплогрупама, пошто се изглед мења из генерације у генерацију. Колика је уопште вероватноћа да неко задржи изглед свог мушког претка који је живео пре пар стотина година!? Узмимо само Финце који су монголоидног порекла, а данас имају највећи проценат плавих људи у Европи.

Колико сам разумео, није ни био циљ да се реконструише изглед "праоца" одређене хаплогрупе, већ да се да неки општи пресек фенотипа људи који су се тестирали.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #12 послато: Септембар 24, 2016, 08:59:10 пре подне »
Колико сам разумео, није ни био циљ да се реконструише изглед "праоца" одређене хаплогрупе, већ да се да неки општи пресек фенотипа људи који су се тестирали.

Прочитај још једном први пост на овој страници.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #13 послато: Септембар 24, 2016, 09:01:44 пре подне »
Може да се изврши анализа антрополошких особина Срба- колико процената има плаве очи итд. И није лоше имати неку релевантну статистику. Али све то нема скоро никакве везе са хаплогрупама.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #14 послато: Септембар 24, 2016, 09:28:38 пре подне »
Нисам баш одушевљен са овим постовањем слика, али ако неко баш воли, нећемо му бранити. У сваком случају не бих волио да завршимо попут неког расног форма гдје се мјере лобање. Додуше, било је тога и код нас на сајту и форуму, али је генерално тежња да се помјери од те приче.

Антропологија је наука и као такву је и посматрам, уско је повезана са генетиком тј. однос фенотипа и генотипа је прилично јасно дефинисан. Нити се може рећи да немају никакве везе нити се може рећи да су повезани. Све је ствар утицаја, генетичких и антрополошких.

Аутосомална ДНК је ту много погоднија за поређење антрополошког типа и генетике. Неко спомену Финце. Финци иако по Y-ДНК доминантно N1c са уралским и сибирским везама, по аутосомалној ДНК су доминантно староевропске палеолитске генетике. То вјероватно има утицаја и на њихов фенотип.

Код Срба досадашњи резултати аутосомалне ДНК су показивали подједнаку мјешавину старосједилачких и словенских елемената, независно од тога ко какву Y-ДНК носи. Та мјешавина је оставила траг и на фенотипу.

Моје је мишљење да су Словени када су дошли на Балкан донијели један сасвим заокружен и препознатљив антрополошки тип који је стајао у јасном контрасту према дословенском становништву. Немам јасну представу какав је тај словенски изглед тачно могао да буде, али судећи по неким изворима из тог периода, Словени (овдје се прије свега мисли на јужну грану) и нису били тако свијетли, извори их описују као црвенкасте, што може да се тумачи и као браон. Већ смо качили ону њемачку слику из средњег вијека гдје је Словен управо приказан као браон,а Герман као плав. Извори за Словене такође наглашавају крупну тјелесну структуру.

Код нас се уз Словени углавном повезују са плавим типом, вјероватно због данашњег изгледа сјеверних Словена, Пољака и Руса. Али негдје баш прочитах опис физичког изгледа Николе Тесле од стране неког Американца, гдје се он чуди плавој боји очију Николе Тесле , која по њему није типична за Словене. Из овог описа је јасно да је америчка перцепција Словена почетком 20. вијека била да су то таминији људи.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #15 послато: Септембар 24, 2016, 09:33:33 пре подне »
Прочитај још једном први пост на овој страници.

Написао је "да се оправда или сруши теза о међузависности фенотипа и хаплотипа". Ја лично мислим да се на основу хаплогрупе не може предвидети нечији физички изглед, нпр. познајем породицу из Косова Поља, којима се неко од њихових рођака тестирао и испао да је R1a M458, иста хаплогрупа као Акса нпр. а они су сви изразито црни људи са тамнијим теном, изразито медитеранског изгледа. Значи тотална супротност Акси.  :) Ја ово више схватам као занимљивост...уосталом, ко жели нека окачи слику, ко не жели, не мора.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #16 послато: Септембар 24, 2016, 09:52:18 пре подне »
Фејсбук генерација...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #17 послато: Септембар 24, 2016, 10:07:14 пре подне »
Моје је мишљење да су Словени када су дошли на Балкан донијели један сасвим заокружен и препознатљив антрополошки тип који је стајао у јасном контрасту према дословенском становништву. Немам јасну представу какав је тај словенски изглед тачно могао да буде, али судећи по неким изворима из тог периода, Словени (овдје се прије свега мисли на јужну грану) и нису били тако свијетли, извори их описују као црвенкасте, што може да се тумачи и као браон. Већ смо качили ону њемачку слику из средњег вијека гдје је Словен управо приказан као браон,а Герман као плав. Извори за Словене такође наглашавају крупну тјелесну структуру.

Код нас се уз Словени углавном повезују са плавим типом, вјероватно због данашњег изгледа сјеверних Словена, Пољака и Руса. Али негдје баш прочитах опис физичког изгледа Николе Тесле од стране неког Американца, гдје се он чуди плавој боји очију Николе Тесле , која по њему није типична за Словене. Из овог описа је јасно да је америчка перцепција Словена почетком 20. вијека била да су то таминији људи.

Ако се не варам, неки арапски, или византијски "писац" је описао Јужне Словене као крупне људе "русе" косе. Ово "русе косе" се може протумачити као риђе, али лако може и означавати једноставно човека са светлом/светлијом косом.

Искрено, не верујем да су се Јужни Словени превише разликовали од њихових северних рођака.

Такође, делује да је овај Американац мислио на Јужне Словене, не за Словене генерално, пошто су плаве очи честе код северних Словена.

А и Тесла није имао плаве очи мислим. :)

Овде се може видети његов лични опис (молба за издавање пасоша)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=318.20

1. Име и презиме: Никола Тесла
2. Статус: неожењен
3. Занимање: телефонски приправник
4. Година рођења: 1856.
5. Да ли је писмен или не: писмен
6. Куда путује: Француску, Русију и Немачку
7. На које време: на три године
8. Стас: велик
9. Лице: подуго
10. Коса: црна
11. Очи: црне
12. Уста: сразмерна
13. Нос: шиљаст
14. Особите биљеге: нема
15. Пребива: Госпићу, кбр. 244
16. Надлежан: Госпић
17. Поджупанија, односно округ: Госпић
18. Вера: грчкоисточна

Била је ту и оригинал слика, али је у међувремену укљоњена са блицовог сајта

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #18 послато: Септембар 24, 2016, 10:13:07 пре подне »
Теслине слиуке су листом црно-беле, али ми се некако чини да је имао светле очи:

« Последња измена: Септембар 24, 2016, 03:05:27 поподне Синиша Јерковић »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #19 послато: Септембар 24, 2016, 10:19:03 пре подне »
Теслине слиуке су листом црно-беле, али ми се некако чини да је имао светле очи:



Јесте, делују мало светлије

https://www.google.rs/search?q=nikola+tesla&safe=active&rls=com.microsoft:en-US&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjwkNGjyKfPAhVLFywKHbpTD_4Q_AUICCgB&biw=1280&bih=885#imgrc=GBvuapO6Hk16hM%3A

Оно је опис из његов молбе, ваљда није "офрље" састављао.:)
« Последња измена: Септембар 24, 2016, 03:06:04 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #20 послато: Септембар 24, 2016, 10:19:50 пре подне »
Јесте ли приметили сличност између Тесле и Новака Ђоковића?

Тешко је наћи неку Ђоковићеву слику где је озбиљан, нпр:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #21 послато: Септембар 24, 2016, 10:22:19 пре подне »
Оно је опис из његов молбе, ваљда није "офрље" састављао.:)

Ваљда, ко ће га знати.
Око тога "офрље", увек се сетим војне књижице мог оца из 1950-их, у којој за боју косе пише "плава", а он је човек имао баш тамну смеђу косу. Ко зна који далтониста је био тај ЈНА ћата који је то попуњавао...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #22 послато: Септембар 24, 2016, 10:24:03 пре подне »
Јесте ли приметили сличност између Тесле и Новака Ђоковића?

Тешко је наћи неку Ђоковићеву слику где је озбиљан, нпр:



Имају тај "горштачки" изглед, а и обојица су вероватно носиоци исте хг, што нема везе, наравно. ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #23 послато: Септембар 24, 2016, 02:28:28 поподне »
Иначе, ова динарска физиономија која се може видети код Тесле и Ђоковића, ме јако подсећа на ликове наших владара са старих фресака, Сефана Немање, Стефна Првовенчаног, итд. (светле очи, риђа брада, дугачко лице, дугачак и оштар нос, итд.).

https://www.google.rs/search?q=stefan+nemanjic&safe=active&rls=com.microsoft:en-US&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjVvefl-qfPAhXBiywKHfKnCS0Q_AUICCgB&biw=1280&bih=885#imgrc=2JbIMzZCePRfEM%3A

За Теслу и Новака већ знамо којој хаплогрупи припадају. Видећемо да ли су и наши владари носоци те хаплогрупе, ако једном постане доступна и та технологија. :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #24 послато: Септембар 24, 2016, 03:09:24 поподне »
Ако се не варам, неки арапски, или византијски "писац" је описао Јужне Словене као крупне људе "русе" косе. Ово "русе косе" се може протумачити као риђе, али лако може и означавати једноставно човека са светлом/светлијом косом.

Искрено, не верујем да су се Јужни Словени превише разликовали од њихових северних рођака.

Такође, делује да је овај Американац мислио на Јужне Словене, не за Словене генерално, пошто су плаве очи честе код северних Словена.

А и Тесла није имао плаве очи мислим. :)

Овде се може видети његов лични опис (молба за издавање пасоша)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=318.20

1. Име и презиме: Никола Тесла
2. Статус: неожењен
3. Занимање: телефонски приправник
4. Година рођења: 1856.
5. Да ли је писмен или не: писмен
6. Куда путује: Француску, Русију и Немачку
7. На које време: на три године
8. Стас: велик
9. Лице: подуго
10. Коса: црна
11. Очи: црне
12. Уста: сразмерна
13. Нос: шиљаст
14. Особите биљеге: нема
15. Пребива: Госпићу, кбр. 244
16. Надлежан: Госпић
17. Поджупанија, односно округ: Госпић
18. Вера: грчкоисточна

Била је ту и оригинал слика, али је у међувремену укљоњена са блицовог сајта

Ево тог описа Тесле:

"Arthur Brisbane, a newspaper editor for the New York World, described Tesla's appearance:

Nikola Tesla is almost the tallest, almost the thinnest and certainly the most serious man who goes to Delmonico's regularly ... He has eyes set very far back in his head. They are rather light. I asked him how he could have such light eyes and be a Slav. He told me that his eyes were once much darker, but that using his mind a great deal had made them many shades lighter. I have often heard it said that using the brain makes the eyes lighter in color. Tesla's confirmation of the theory through his personal experience is important.

He is very thin, is more than six feet tall and weighs less than a hundred and forty pounds. He has very big hands. Many able men do—Lincoln is one instance. His thumbs are remarkably big, even for such big hands. They are extraordinarily big. This is a good sign. The thumb is the intellectual part of the hand. The apes have very small thumbs. Study them and you will notice this.

Nikola Tesla has a head that spreads out at the top like a fan. His head is shaped like a wedge. His chin is as pointed as an ice-pick. His mouth is too small. His chin, though not weak, is not strong enough. His face cannot be studied and judged like the faces of other men, for he is not a worker in practical fields. He lives his life up in the top of his head, where ideas are born, and up there he has plenty of room. His hair is jet black and curly. He stoops—most men do when they have no peacock blood in them. He lives inside of himself. He takes a profound interest in his own work. He has that supply of self-love and self-confidence which usually goes with success. And he differs from most of the men who are written and talked about in the fact that he has something to tell."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #25 послато: Септембар 24, 2016, 03:16:40 поподне »
They are rather light. I asked him how he could have such light eyes and be a Slav. He told me that his eyes were once much darker, but that using his mind a great deal had made them many shades lighter.

Нисам из овога могао закључити да је имао плаве очи. Своди се све на ту причу да су му очи некад биле тамније, па су "посветлеле" (што се може односити и на сјај у очима, невезано за боју). Тесла је то, све је могуће. :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #26 послато: Септембар 24, 2016, 03:30:26 поподне »
Нисам из овога могао закључити да је имао плаве очи. Своди се све на ту причу да су му очи некад биле тамније, па су "посветлеле" (што се може односити и на сјај у очима, невезано за боју). Тесла је то, све је могуће. :)

Поента оног што сам хтио рећи није била боја Теслиних очију, већ перцепција аутора Американца да су Словени у принципу тамнооки.

Ова реченица то јасно говори:

I asked him how he could have such light eyes and be a Slav.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #27 послато: Септембар 24, 2016, 03:42:50 поподне »
Поента оног што сам хтио рећи није била боја Теслиних очију, већ перцепција аутора Американца да су Словени у принципу тамнооки.

Ова реченица то јасно говори:

I asked him how he could have such light eyes and be a Slav.

Можда је то поента, него си рекао баш да се Амер чудио "Теслиним плавим очима". На страну што не делују као да су плаве, већ је и сама реченица помало чудна. ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Да обновимо тему, ево ја:

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Отац, мајка, сестра и ја давно :)

И једна са Гилетом И1 дробњачки у школе :) (извини Гиле нисам питао за одобреније :) ) Енде

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Ако се не варам, неки арапски, или византијски "писац" је описао Јужне Словене као крупне људе "русе" косе. Ово "русе косе" се може протумачити као риђе, али лако може и означавати једноставно човека са светлом/светлијом косом.

Искрено, не верујем да су се Јужни Словени превише разликовали од њихових северних рођака.

Такође, делује да је овај Американац мислио на Јужне Словене, не за Словене генерално, пошто су плаве очи честе код северних Словена.

А и Тесла није имао плаве очи мислим. :)

Овде се може видети његов лични опис (молба за издавање пасоша)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=318.20

1. Име и презиме: Никола Тесла
2. Статус: неожењен
3. Занимање: телефонски приправник
4. Година рођења: 1856.
5. Да ли је писмен или не: писмен
6. Куда путује: Француску, Русију и Немачку
7. На које време: на три године
8. Стас: велик
9. Лице: подуго
10. Коса: црна
11. Очи: црне
12. Уста: сразмерна
13. Нос: шиљаст
14. Особите биљеге: нема
15. Пребива: Госпићу, кбр. 244
16. Надлежан: Госпић
17. Поджупанија, односно округ: Госпић
18. Вера: грчкоисточна

Била је ту и оригинал слика, али је у међувремену укљоњена са блицовог сајта
Руса коса није риђа него средње/светло смеђа са црвенкастим одсјајем.
То што су византијски писци описали Словене као риђе тумачим овако:
-Или је погрешан превод
-Или је византијцима који су били тамније пигментације од Словена смеђа коса са црвенкастим одсјајем деловала као риђа, као што се код нас често за неког ко има светло-смеђу косу каже да је плав, а на северу Европе где је плава коса честа нико светло-смеђе људе не сматра плавима
-Или је у питању фалсификат, а код фалсификата су могуће свакакве нелогичности

Да су Словени стварно били риђокоси данас би код словенских народа риђа коса била пуно чешћа него што јесте, а она је врло ретка не само код јужних него и код источних и западних Словена

Стари Словени сигурно нису имали овакву боју косе
« Последња измена: Мај 11, 2017, 06:55:15 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Стари Словени сигурно нису имали овакву боју косе


Ја мислим да јесу. Као и да су имали неки добар гел у то време.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Ево и мене од пре коју годину :)


« Последња измена: Мај 11, 2017, 11:49:18 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Ево и мене од пре коју годину :)


Каква је оно бела кућа на точковима иза тебе (број 35)?  ;D

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Каква је оно бела кућа на точковима иза тебе (број 35)?  ;D
хехех....доставно возило за угаљ у руднику у Пљевљима :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
хехех....доставно возило за угаљ у руднику у Пљевљима :)

Иначе линк ти нешто није баш ОК. Слика се не види. Отворио сам је тек када сам ушао у опцију за цитат, а затим копирао адресу слике у други прозор.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Фотографисано на Палићу пре пар дана.
Слика:


боја косе: угаљ-црна док сам био млад, а сада црно-бела :)
боја очију: браон
висина: 176 cm
тежина: 80 kg
тен мало тамнији (преко лета веома лако "хватам" боју :) )
динарик југ

Мислим да сам изгледом више "повукао" на очеву страну фамилије.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Moj oтaц 1960.г.
(ca "лaжним" ocмexoм)- I2a-PH908, Tapcки Никшићи


симо

  • Гост
Иако баш нисам љубитељ постављања личних фотографија по интернету, постављам двије своје слике с краја 70-тих. Пошто се овдје доста расправљало о фенотипу, мислим да ће ове слике које постављам показати колико је то релативна ствар и може да се промијени у току живота. Рођен сам са сасвим плавом, готово бијелом косом. Коса је постепено тамнила и већ до поласка у школу била је тамна. Данас сам изразито таман и мислим да нико никад не би претпоставио да сам икад могао бити плав. Рођени брат који је на сликама заједно са мном, имао је у дјетињству некакву браон-риђкасту косу, рекао бих различиту од моје ( тај ген нам није заједнички), али је и њему временом потамнила. Прије смо коментарисали да је то честа појава у Србаља да у дјетињству буду свјетли, а послије да потамне. Превлада балканско-медитеранска генетика  ;)

На сликама, ја сам овај мањи...






Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Рођен сам са сасвим плавом, готово бијелом косом. Коса је постепено тамнила и већ до поласка у школу била је тамна. Данас сам изразито таман и мислим да нико никад не би претпоставио да сам икад могао бити плав.

Иста ствар. И ја сам као дете био изразито плав, коса је затим тамнила, постајала смеђе-риђа, а негде током средње школе сасвим потамнила.
Сећам се кад сам живео у иностранству (тад сам имао 14-15 година), сви су ме питали јесам ли Чех, јер сам имао светлосмеђу косу са тим црвенкастим тоном и имао светао тен.
Данас, с обзиром да сам углавном црномањаст (сад сам, додуше, више просед), морам да показујем слике из детињства да би ми поверовали какав сам био.
Видим и код мог сина исто. У предшколском узрасту имао је скоро па белу косу. Сада (12 год) то је она нека смеђе-риђа варијанта.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Иста ствар. И ја сам као дете био изразито плав, коса је затим тамнила, постајала смеђе-риђа, а негде током средње школе сасвим потамнила.
Сећам се кад сам живео у иностранству (тад сам имао 14-15 година), сви су ме питали јесам ли Чех, јер сам имао светлосмеђу косу са тим црвенкастим тоном и имао светао тен.
Данас, с обзиром да сам углавном црномањаст (сад сам, додуше, више просед), морам да показујем слике из детињства да би ми поверовали какав сам био.
Видим и код мог сина исто. У предшколском узрасту имао је скоро па белу косу. Сада (12 год) то је она нека смеђе-риђа варијанта.
Ја сам до 5-6 године био плав, а сад ми је преко зиме коса тамно смеђа, а преко лета средње смеђа.

Отац ми је био као дете плав, кажу да је имао скоро белу косу, до око тридесете године је имао светло смеђу косу, а после трдесете је коса почела нагло да му тамни, тако да сад са 55 година има тамно смеђу косу.

Ујак је у основној школи био изразито плав, у средњој светло смеђ, а после средње школе коса је почела нагло да му тамни тако да сад скоро црн.

Стриц је исто као и отац као дете имао скоро белу косу, а сад са 50 година има светло смеђу косу која на сунцу има златни одсјај, он је најсветлији у поридици и преко лета не добије нормалму боју него му кожа поцрвени.

Мајка ми има црну косу и рођена је са црном косом, али има врло светлу кожу и зелено-плаве очи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Приметио сам у мом завичају (Горње Полимље) две мало необичне фенотипске комбинације:
Има људи светле косе (у детињству изразито плаве, касније смеђе, која на сунцу има црвенкасте тонове) али са браон очима и теном који лако добије боју на сунцу.
Друга група има изразито тамну (тамносмеђу или црну од детињства) косу, али зато светле очи (плаве или зелене) и светао тен који слабо тамни.
Као да су се неке особине изукрштале или размениле...
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Пошто је заиста доста таквих примјера код нас, питам се да ли то може бити нека антрополошка ( да не кажем расна) одлика људи са ових простора, да су свијетли у дјетињству,а да тамне са годинама.

У природи има таквих примјера. Липицанери су црни док су млади, касније побијеле.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Пошто је заиста доста таквих примјера код нас, питам се да ли то може бити нека антрополошка ( да не кажем расна) одлика људи са ових простора, да су свијетли у дјетињству,а да тамне са годинама.

И ја мислим да то јесте нека антрополошка особина западног Балкана, која је, вероватно, последица расног мешања староседелаца и дошљака.

Наша деца су, мање-више, сва плава у раном детињству, а касније већина потамни.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Приметио сам у мом завичају (Горње Полимље) две мало необичне фенотипске комбинације:
Има људи светле косе (у детињству изразито плаве, касније смеђе, која на сунцу има црвенкасте тонове) али са браон очима и теном који лако добије боју на сунцу.
Друга група има изразито тамну (тамносмеђу или црну од детињства) косу, али зато светле очи (плаве или зелене) и светао тен који слабо тамни.
Као да су се неке особине изукрштале или размениле...
Да ли си приметио да код Срба често например рођени брат и сестра имају скроз различиту боју косе, често брат има тамну косу црну или тамно-смеђу, а његова рођена сестра има светло смеђу или плаву косу, ја таквих случајева знам доста.
Чешћа је то комбинација него да  брат има светлу косу а сестра тамну.

Још сам приметио да жене код нас имају у просеку светлију косу од мушкараца, као и да често од родитеља који имају тамну косу женско дете може да има светлу косу и то не само у детињству него и касније.

« Последња измена: Мај 12, 2017, 08:33:59 поподне Свевлад »

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104


Наша деца су, мање-више, сва плава у раном детињству, а касније већина потамни.

И код мене и моје дјеце је исти случај.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Рођен сам са сасвим плавом, готово бијелом косом. Коса је постепено тамнила и већ до поласка у школу била је тамна. Данас сам изразито таман и мислим да нико никад не би претпоставио да сам икад могао бити плав.

Ево и ја да потврдим сличну причу, додуше не на личном примеру (рођен сам црнокос и такав остао). Брат и сестра су рођени са изразито светлом косом. До пубертета им је коса постепено постала црна.
« Последња измена: Мај 12, 2017, 08:39:02 поподне Sergio »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Да ли си приметио да код Срба често например рођени брат и сестра имају скроз различиту боју косе, често брат има тамну косу црну или тамно-смеђу, а његова рођена сестра има светло смеђу или плаву косу, ја таквих случајева знам доста.
Чешћа је то комбинација него да  брат има светлу косу а сестра тамну.

Још сам приметио да жене код нас имају у просеку светлију косу од мушкараца, као и да често од родитеља који имају тамну косу женско дете може да има светлу косу и то не само у детињству него и касније.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Да ли си приметио да код Срба често например рођени брат и сестра имају скроз различиту боју косе, често брат има тамну косу црну или тамно-смеђу, а његова рођена сестра има светло смеђу или плаву косу, ја таквих случајева знам доста.
Чешћа је то комбинација него да  брат има светлу косу а сестра тамну.

Још сам приметио да жене код нас имају у просеку светлију косу од мушкараца, као и да често од родитеља који имају тамну косу женско дете може да има светлу косу и то не само у детињству него и касније.

Наше жене у просеку јесу светлије комплексије од мушкараца и углавном су у неком словенском просеку. Већина се не разликује много од нпр. Чехиња, Словакиња, Украјински, Пољакиња.
Мушкарци имају шири фенотипски распон, не само у оквиру целог народа, него и у мањим заједницама.
Рецимо, у мом братству има нас, што се фенотипа и комплексије тиче, од неких који су прави Нордијци, па до класичних Балканаца брахикефалних са повијеним носевима и тамном косом и очима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Моја сестра је као дете увек имала тамнију косу од мене и лакше је добијала тен на сунцу, међутим, кад смо одрасли, она је некако остала таква каква је била, а ја сам више потамнио. И ко нас сада погледа, увек ће рећи да је она светлопутија од мене.

Мислим да сам код Куна читао да се меланин активира у пубертету и да тада почну избијати те "црномањасте" особине.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Сад сам схватио да сам на погрешну тему поставио слике. Мислио сам да их поставим тамо гдје су и остали чланови форума постављали своје слике, а поставих их међу познате. Није била намјера  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Сад сам схватио да сам на погрешну тему поставио слике. Мислио сам да их поставим тамо гдје су и остали чланови форума постављали своје слике, а поставих их међу познате. Није била намјера  :)

Може цела ова преписка да се пребаци тамо, пре јој је место на тој теми.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Што се Србије тиче из личног искуства бих рекао да највише људи светле пигментације има у западној Србији (Ужице и околина, Златибор, Бајина Башта, околина Ваљева, Подриње...).

Слика из једне школе у Ужицу

симо

  • Гост
Може цела ова преписка да се пребаци тамо, пре јој је место на тој теми.

Молим администраторе да пребаце.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Што се Србије тиче из личног искуства бих рекао да највише људи светле пигментације има у западној Србији (Ужице и околина, Златибор, Бајина Башта, околина Ваљева, Подриње...).

Слика из једне школе у Ужицу


Мислим да су у том узрасту наша деца свуда таква.

Основци из Пирота:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
И у мојој породици, што за мене не важи јер сам ја изгледа покупио гене по мајчиној страни нарочито од њене ујчевине (Станковићи из Грачанице код Плава), важи то правило да су већина мојих стричева и тетака у детињству били плави, готово бели (као Швабе), а касније како су одрастали постајали све тамнији тако да данас нико неби ни помислио да је ико од њих некада имао ту светлу пигментацију. Занимљиво да је моја старија ћерка повукла сличну пигментацију и да је касније са 10-ак година почела благо да јој тамни коса.
Ја сам кажем повукао гене на ујчевину моје мајке, врло рано сам поседео, почео да добијам прве седе са неких 16-17, до 26 већ био просед , а са 35 готово скроз сед. Апсолутно исто као и један мој ујак а брат од ујака моје мајке. Генетика је чудо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Основци из Кикинде:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Јел' имаш неку из Врање, Трговиште, Сурдулицу? :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Клинци из Требиња:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!

Мислим да су у том узрасту наша деца свуда таква.

Основци из Пирота:


Mогуће да јесу, осим у Тимочкој Крајини и у Санџаку.

Ја сам пропутовао скоро целу Србију и сретао људе и свих крајева Србије, једино Топлицу не познајем баш добро и могу да кажем да сам највише светлокосих људи (не само деце) видео у Подрињу, Ужицу, на Златибору, у Бајиној Башти, селима у околини Ваљева, Пожеги итд.
То ми је чудно из разлога што су људи из места које сам набројао пореклом углавном из Херцеговине и западне Црне Горе (Стара Херцеговина), а у просеку су светлије пигментације од Херцеговаца и Црногораца.
У Ужицу и околини има доста Норик типа (свелтли Динарац).
 
« Последња измена: Мај 12, 2017, 09:10:51 поподне Свевлад »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Јел' имаш неку из Врање, Трговиште, Сурдулицу? :)

Може из Грделице?



Овде се већ види да код деце преовлађује иразито тамна коса.

Али, то су мање више незнатне разлике у том узрасту. Ако се загледате у физиономије ових клинчића, видећете да су углавном слични, и види се да су припадници исте популације, како они из Ужица, тако и из Пирота, Кикинде, Требиња, Грделице...

Морам да потражим на мрежи неке клинце из завичајне земље.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
једино Топлицу не познајем баш добро

Ево, деца из Медвеђе (Ацо, јел' то Топлица или Јабланица?):

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Бенковац


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Ево, деца из Медвеђе (Ацо, јел' то Топлица или Јабланица?):


Јабланица.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Нови Пазар

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Нови Пазар


Разлика је очита.
Заставица у позадини и грб на мајици детета у првом реду све објашњавају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
И у мојој породици слична прича у вези боје косе. Ја сам као дете имао светло смеђу локнаву косу ,а сада је потпуно црна. Рођени брат је имао плаву косу као мали , сада му је смеђа. Стриц ми је као дете имао баш светло плаву косу , малтене белу и добио је надимак Бели. Касније му је коса постала скроз црна , а надимак Бели му је остао и дан данас.

симо

  • Гост
Изгледа да тамњење косе како се стари није баш нека наша специјалност. Нађох чланак на енглеском који објашњава управо ову чињеницу. Ипак има везе са генима као и са меланином.

http://www.livescience.com/34827-towhead-blond-kids-blondes-go-dark-brunette.html

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Ово објашњава све:

The reason for this change is because the amount of eumelanin in your hair increases as you mature.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Ово објашњава све:

The reason for this change is because the amount of eumelanin in your hair increases as you mature.

Да, али исто тако кажу: But just why eumelanin production ramps up (or why those specific gene expressions change) is not entirely clear.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Да, али исто тако кажу: But just why eumelanin production ramps up (or why those specific gene expressions change) is not entirely clear.

Да, није јасан узрок.

Да поновим, ако се добро сећам, о утицају меланина у пубертетском добу на тамњење косе и коже, читао сам и у Куновом раду "Расе Европе".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Разлика је очита.
Заставица у позадини и грб на мајици детета у првом реду све објашњавају.
ako bi uporedili Benkovac I N.Pazar razlika je toliko velika da ovi iz Benkovca the zgledaju po opisu srednjevekovnih srpskih vladara (generalno neka zamisljenja slika Srba kakvi su bili u narodu) , dok ovi iz Pazara vrlo jasno pokazuju indentifikaciju sa nekim drugim (ne samo zbog zastave itd) .

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Форумаш Вук Сагаш у природном окружењу



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Да употпуним генералија

Хаплогрупа: Не смијем казати

Висина: 196 цм

Тежина: 127 кг

Коса: црна

Очи: плаве

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Разлика је очита.
Заставица у позадини и грб на мајици детета у првом реду све објашњавају.

Evo jos jedna:

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Ово су бошњачка деца из Калесије



Разлика у односу на санџачку децу је више него очигледна.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Ово су бошњачка деца из Калесије



Разлика у односу на санџачку децу је више него очигледна.

To je ono što bi ti voleo, to neka vrsta inata ili kako, nešto kao kada smo već crni makar su Pazarci crnši, kompleksi su čudo.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
To je ono što bi ti voleo, to neka vrsta inata ili kako, nešto kao kada smo već crni makar su Pazarci crnši, kompleksi su čudo.
Знам ја какви сте врло добро, а и генетика вам прилично одудара од српске, бошњачке и хрватске.
Што рече Јовица Кртинић код Теше Тешановића да сте генетски наслоњени највише на Арнауте (није рекао на кога још због политичке коректности), док са Бошњацима немате никакве везе.

Небо је погодио поенту кад је  рекао да она турска застава објашњава све!  ;D

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Знам ја какви сте врло добро, а и генетика вам прилично одудара од српске, бошњачке и хрватске.
Што рече Јовица Кртинић код Теше Тешановића да сте генетски наслоњени највише на Арнауте (није рекао на кога још због политичке коректности), док са Бошњацима немате никакве везе.

Небо је погодио поенту кад је  рекао да она турска застава објашњава све!  ;D

Genetika je uglavnom starosjedilicka, a kada smo kod izgleda mi u Sandžaku smo u prosjek uvijek više plavi nego Srbi iz okoline, ne računam Srbe iz Vojvodine ili bog zna odakle iz sjeverni krajeva, ko je iz okoline Berana neka pobije ovu moju tvrdnju koju i M.Lutovac u Bihor i Korita spominje, takođe znam svakakog naroda jer živim na zapadu i većina Srba i Hrvata su tamnije kompleksije nego Albanci katolici iz sjeverne Albanije i Albanci muslimani sa Kosova koje znam, i ako naravno ima izuzetaka i kod jednija i kod drugija, a Krtinić je mogao i da nevede da su skoro i svi ti Srbi iz istočne Crne Gore naslonjeni ka Arnautima sto se tiče genetike nego nije smeo, ljepše je kada kaže daleko su oni od dosada testirani 100 Albanaca makar 3000 godina, a nikako da ne kaže jos dalje su od drugi 2000 Srba.

A to što ti stavljaš slike koje ti odgovaraju da bi se osjećao bolje to je tvoje, onu što sam ja postavio je iz Kraljeva a pravi Turci jel ? ;D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Genetika je uglavnom starosjedilicka, a kada smo kod izgleda mi u Sandžaku smo u prosjek uvijek više plavi nego Srbi iz okoline, ne računam Srbe iz Vojvodine ili bog zna odakle iz sjeverni krajeva, ko je iz okoline Berana neka pobije ovu moju tvrdnju koju i M.Lutovac u Bihor i Korita spominje, takođe znam svakakog naroda jer živim na zapadu i većina Srba i Hrvata su tamnije kompleksije nego Albanci katolici iz sjeverne Albanije i Albanci muslimani sa Kosova koje znam, i ako naravno ima izuzetaka i kod jednija i kod drugija, a Krtinić je mogao i da nevede da su skoro i svi ti Srbi iz istočne Crne Gore naslonjeni ka Arnautima sto se tiče genetike nego nije smeo, ljepše je kada kaže daleko su oni od dosada testirani 100 Albanaca makar 3000 godina, a nikako da ne kaže jos dalje su od drugi 2000 Srba.

A to što ti stavljaš slike koje ti odgovaraju da bi se osjećao bolje to je tvoje, onu što sam ja postavio je iz Kraljeva a pravi Turci jel ? ;D
Не знам на које Србе мислиш кад спомињеш Србе који живе поред Муслимана, колико ја знам у Санџаку Срба нема баш пуно (осим Берана и околине).
Ја под Санџаком мислим на Нови Пазар, Тутин, Сјеницу, Бијело Поље, Беране и Рожаје са околином, а шта је за тебе Санџак немам појма.  За мене Прибој, Пријепоље, Нова Варош и Пљевља историјски нису Санџак и не сматрам их санџачким градовима.

Колико ја знам Ужице је врло близу Санџака, а Ужичани су једни од најсветлијих Срба (то могу да потпишем) генерално, а кад се ради о Србима из Србије сасвим сигурмо су у просеку најсветлије комплексије.   Ужичани су светлији и од Војвођана.  Кад кажем Ужичани мислим на ширу околину, значи и на Златибор, Бајину Башту, Пожегу, Косјерић итд.
Људи светле коплексије има попрлично и у околини Ваљева и у Подрињу. 
А то да су Арнаути светлији од Срба и Хрвата је жешћа глупост. 
Ево ти аутосомалне ДНК где имаш   резултате за Србе, Хрвате, Арнауте, Црногорце, БиХ Муслимане и Македонце www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=754.0  као што можеш да видиш и Срби и Хрвати имају аутосомално више северњачке генетике од Арнаута, имају чак и Македонци и Црногорци.  Другим речима која популација има аутосомално више северњачке генетике, у тој популацију у просеку има више људи светлије комплексије.   
 
« Последња измена: Јун 10, 2017, 09:26:39 поподне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Што се Србије тиче из личног искуства бих рекао да највише људи светле пигментације има у западној Србији (Ужице и околина, Златибор, Бајина Башта, околина Ваљева, Подриње...).

Слика из једне школе у Ужицу

Ово су деца из једне основне школе у Ужицу.  Ова деца би без проблема могла проћи у било којој средњоевропској земљи, што није случај са санџачком и албанском децом тог узраста.   
Латинице да нису можда ово ти Срби из околине Санџака који су тамнији од Санџаклија?
« Последња измена: Јун 10, 2017, 09:31:39 поподне Свевлад »

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Eвo jeднoг мултиeтничкoг oдeљeњa cpeдинoм '80. Нaпиcaћу и o пopeклу:

Гopњи peд лeвa нa дecнo: Cpбин- Kopeницa, Xpвaтcкa, Cpбин-Ликa, Cpбин-Љeшњaни, Cpбин-Никшићи, Cpбин-Kocoвo, Cpбин-Гocпић, Xpвaтcкa, Бoшњaк- Гopaждe, БиX, Cpбин- Кocoвo, Maкeдoнaц-Cтpумицa, Maкeдoниja.

Cpeдњи peд: дpугa Гopaнкa, пocлeдњa Tуpкињa, ocтaлe Cpпкињe.

Дoњи peд: Cpбин-Oзpинићи, тpи муcлимaнкe, Cpпкињa, Cpбин- И. Кoлaшин.


« Последња измена: Јун 29, 2017, 09:08:40 поподне Лука »

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Eвo jeднoг мултиeтничкoг oдeљeњa cpeдинoм '80. Нaпиcaћу и o пopeклу:

Гopњи peд лeвa нa дecнo: Cpбин- Kopeницa, Xpвaтcкa, Cpбин-Ликa, Cpбин-Лeшњaни, Cpбин-Никшићи, Cpбин-Kocoвo, Cpбин-Гocпић, Xpвaтcкa, Бoшњaк- Гopaждe, БиX, Cpбин- Кocoвo, Maкeдoнaц-Cтpумицa, Maкeдoниja.

Cpeдњи peд: дpугa Гopaнкa, пocлeдњa Tуpкињa, ocтaлe Cpпкињe.

Дoњи peд: Cpбин-Oзpинићи, тpи муcлимaнкe, Cpпкињa, Cpбин- И. Кoлaшин.



Eto da nijesi napisao ko je šta nebi se ni znalo, ja nebi pogodio :D
Zato što nema neke posebne razlike, ima svijetli itamni Srba, Bošnjaka i Albanaca, ovo što Svelvlad voli da generalizuje ja bi mogao da potražim stotinu slika tamni Srba iz Niša, Kraljeva i šta znam ja odakle, al bi samo računao one đe su tamniji ljudi za druge bi našao razlog da se ne računaju, i da kažem evo Srbi tipični crni, pravi Turci, najbolje da nađem još Rome i da sa time pokušam da omaložavam Srbe jer ih ima puno što se izjašnjavaju kao Srbi.

A Svevlade, DNK ništa ne kaže o izgledu, veliki dio bratstva koji su ispali I2a1 mediteranci ka da su iz južne italije ili španjolske, a puno G, E-V13, R1b i J2b plavi i plave oči, šta nam to kaže ?

Jedino da ja i ti Svlevlade postavimo slike, ja kao siptarčina a ti kao nordijac pa nek presudi publika ;)
« Последња измена: Јун 10, 2017, 10:25:46 поподне Latinica »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Eto da nijesi napisao ko je šta nebi se ni znalo, ja nebi pogodio :D
Zato što nema neke posebne razlike, ima svijetli itamni Srba, Bošnjaka i Albanaca, ovo što Svelvlad voli da generalizuje ja bi mogao da potražim stotinu slika tamni Srba iz Niša, Kraljeva i šta znam ja odakle, al bi samo računao one đe su tamniji ljudi za druge bi našao razlog da se ne računaju, i da kažem evo Srbi tipični crni, pravi Turci, najbolje da nađem još Rome i da sa time pokušam da omaložavam Srbe jer ih ima puno što se izjašnjavaju kao Srbi.

A Svevlade, DNK ništa ne kaže o izgledu, veliki dio bratstva koji su ispali I2a1 mediteranci ka da su iz južne italije ili španjolske, a puno G, E-V13, R1b i J2b plavi i plave oči, šta nam to kaže ?

Jedino da ja i ti Svlevlade postavimo slike, ja kao siptarčina a ti kao nordijač pa nek presudi publika ;)
Ја нисам споменуо никакве хаплогрупе! 
Мени причаш да има плавих G, E-V13, R1b и J2b, а да има тамних I2a!  Мислиш да ја то не знам, па ја сам овде говорио да лично познајем неке људе који су плави а који су E-V13 и J2b, а такође познајем и тамне I2a и I1, једино ми се чини да нисам видео баш тамног носиоца R1a, они су обавезно или светли или ако имају тамнију косу некако су бледуњави и имају светле очи. 

Ја ти говорим о аутосомалној ДНК, а ево шта она каже www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=754.0 ово што ти пише North_Euro означава северњачку генетику, а види се да Срби, Бошњаци и Хрвати имају тога више од Арнаута.
Популација која има аутосомално више North_Euro admixure има увек у просеку више људи светле комплексије без изузетка.
« Последња измена: Јун 10, 2017, 10:38:25 поподне Свевлад »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
onu što sam ja postavio je iz Kraljeva a pravi Turci jel ? ;D

Е, сад, мало спинујеш, јел.
Нашао си слику из школе где је једно четвртина деце циганског порекла, па то протураш као србски просек.
Ја сам одрастао на горњем Вождовцу у Београду где има пуно Цигана, па је у мом одељењу у школи било њих једно 7-8 од нас 35-оро. Кад би окачио нашу слику, испало би да је сваки пети Србин црн к'о ноћ. Можемо, као пандан овоме што си окачио, да поставимо слику са тушке пијаце и да кажемо - ево, овако изгледају Албанци. Јел би то било коректно?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Ја нисам споменуо никакве хаплогрупе! 
Мени причаш да има плавих G, E-V13, R1b и J2b, а да има тамних I2a!  Мислиш да ја то не знам, па ја сам овде говорио да лично познајем неке људе који су плави а који су E-V13 и J2b, а такође познајем и тамне I2a и I1, једино ми се чини да нисам видео баш тамног носиоца R1a, они су обавезно или светли или ако имају тамнију косу некако су бледуњави и имају светле очи. 
Ја ти говорим о аутосомалној ДНК, а ево шта она каже www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=754.0 ово што ти пише North_Euro означава северњачку генетику, а види се да Срби, Бошњаци и Хрвати имају тога више од Арнаута.
Популација која има аутосомално више North_Euro admixure има увек у просеку више људи светле комплексије без изузетка

Ja znam R1a iz Sandžaka koji bi mogao da prođe za Turčina, nema to nikakve veze, istina jeste da su Bosanci drugačiji, ali neshvatljivo je kako se ovde na Forumu i isto u intervjue dijelu Bošnjaci na oblasti koje odgovaraju, znači Sandžak podijelit na opštine koje odgovaraju, ne spajat ga sa Bosnom, a za Srbe nema podele, uzima se prosjek, što se ne podijeli Crna Gora na istočnu i  zapadnu, ili najbolje da se podijeli na zetski i hercegovački, bila bi razlika i u autosomal i u Y-DNK, zašto, zato što ne odgovara podijelit jer bi imala razlika u rezultatima, imao bi pad jedne a povećanje druge Y DNK, a rezultate kod Bošnjaka može da se dijelu, Bosna, istočni Sandžak, zapadni Sandžak, južni, sjeverni, nema veze, kako kome fikne, odnosno računat samo one opštine đe se zna da ima više starosjedioca/odnosno slavenske, ovde na Forumu jesu objektivni kao rijetko koji Forum o ovoj temi ali je očigledno da svaka strana vuče na svoje.

Primjer, hercegovački dio CG bio imao puno više N1a, I1, J2a, J2b od zetskoga dijela, zetski dio bi imao puno više R1b, E-V13, G nego hercegovački dio, zar onda treba tako da ga podijelimo, da ih podijelimo onde dje znamo da ima razlike, ili treba još dijelit na opštine, da podijelimo Plužine(N1a) i Andrijevicu(E-V13), dva svijeta. ;)

@Nebo
Ko kaže da su Romi :D(šalim se)

Želim samo da kažem da je ovo glupost, zna se da su Balkanci u većini mediteranci po izgledu i ako su tamni onda liče, na talijane, španjolce ili južne francuze a ne one iz Indije ili Arabije, ali to je što želi da pokaže Svevlad, kod jednija može da se generalizuje, a kod drugija ne, Srbi ka da su sada iz Švedske, Albanci ka da su sada iz Arabije.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
 Првачићи из Љубиња. Јако су тамни, такорећи Роми! Од када је Ћиро Трухелка написао да су Срби тамнији од Хрвата и муслимана та се флоскула као факт преноси до данас.











Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Ево једне школске слике из западних српских крајева, конкретно из Бенковца.
Бенковчани имају свој форум где се окупљају и где покушавају да сачувају успомену на родни крај или родни крај својих предака.



 

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Док сам живео и студирао у Београду шест година (1978-1984) имао сам прлике да видим на факултету и у граду видим све варијетете Срба и осталих који су у то доба живели.

Заиста сам приметио да пуно људи који су пореклом из Чачка и Ужица су светлији но остали.

Уједно ми се протврдило оно што сам знао са Косова да Црногорци си скоро сви тамнокоси и да их има веома мало светлокосих (плавих), док су и Албанци и Срби-староседеоци углавном светлије косе.

Кад сам емигрирао, у Праг кад су почели да долазе људи из БиХ због рата и било их је пуно.
Приметио сам да су и Босанци и Херцеговци (без обзира које нације су) у просеку доста светлији и групнији но Србијаци, Црногорци и Косовари. То је вероватно јер у БиХ је проценат досељеника странаца веома мали и код њих је у великој већини сачуван тај основни словенски изглед.

Узгред специјално за мога другара Николу Вука и Свевлада ћу поствити слику из Пећке гимназије где су сликане средњошколке крајем 80-их па нека онда дају коментар, јес ли се изгледом, облачењем и осталим разликовале од осталих девојака тога времена у СФРЈ.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Покушао сам да убацим слику али не иде.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Покушао сам да убацим слику али не иде.

Употреби postimg.org. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Форумаш Вук Сагаш у природном окружењу




Рурална етно мистика.  ;D Свиђа ми се тај концепт. :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Фотографисано на Палићу пре пар дана.
Слика:


боја косе: угаљ-црна док сам био млад, а сада црно-бела :)
боја очију: браон
висина: 176 cm
тежина: 80 kg
тен мало тамнији (преко лета веома лако "хватам" боју :) )
динарик југ

Mој покојни деда (мушка линија). Динарик југ. Рођен у Далмацији, умро у Бачкој.

(1931-2009)



Мој покојни прадеда (мушка линија). Рођен и умро у Далмацији. Динарик југ.

(1898-1976)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Mој покојни деда (мушка линија). Динарик југ. Рођен у Далмацији, умро у Бачкој.

(1931-2009)



Мој покојни прадеда (мушка линија). Рођен и умро у Далмацији. Динарик југ.

(1898-1976)



Као да су две различите слике истог човека.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Као да су две различите слике истог човека.

Да, слични су. А евентуале разлике се могу приписати генима Мацура (мајка мог деде је била од Мацура из Ждрапња који припадају широј групи Саграјића).

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Kod mene su svi I2-CTS10228,od pedesetak rodjaka sto poznajem licno svi su svjetli i plavooki,ali bas svi.Da makar jedan ima tamne oci.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Kod mene su svi I2-CTS10228,od pedesetak rodjaka sto poznajem licno svi su svjetli i plavooki,ali bas svi.Da makar jedan ima tamne oci.
Било би интересантно спровести неко истраживање у вези пигментације, фенотипа и висине, међу носиоцима различитих хаплогрупа.

Мислим да у просеку не би постојале разлике између носилаца различитих хаплогрупа, већ само мање географске разлике.  Например, у просеку носиоци I2a, R1a и Е-V13 из Војводине се не би разликовали међусобно, али би се у одређеној мери разликовали у односу на носиоце тих хаплогрупа из Македоније или Црне Горе. 

« Последња измена: Јун 13, 2017, 05:16:00 поподне Свевлад »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #97 послато: Август 01, 2017, 12:03:59 пре подне »
Лазар Чокић из села Ковачевац код Младеновца, нишанџија Трећег вода пољске батерије Српске војске.
Imamo na projektu Cokica-Mladenovac R1b


Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #98 послато: Август 01, 2017, 12:07:00 пре подне »
Moj Djed,Ozren-Republika Srpska I-CTS10228,testiranjem smo saznali porijeklo Bratstvo Radovici iz Pive (Borkovici)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #99 послато: Август 01, 2017, 12:07:39 пре подне »
Лазар Чокић из села Ковачевац код Младеновца, нишанџија Трећег вода пољске батерије Српске војске.
Imamo na projektu Cokica-Mladenovac R1b



Шумадинац на куб. :)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #100 послато: Август 27, 2017, 07:58:33 пре подне »
Moj Djed,Ozren-Republika Srpska I-CTS10228,testiranjem smo saznali porijeklo Bratstvo Radovici iz Pive (Borkovici)

Da dodam jos neke slike Jevtica,Ja sam jedan od nizih "dinaraca" u porodici ,1,87 cm,85 kg,ostali su po dva metra :)

Nekad i sad, na istom mjestu :) -Moj rodni grad,Tuzla





Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #101 послато: Септембар 13, 2017, 02:39:24 пре подне »
Могли би овде и да поставимо и женске потомке хаплогрупа (и оне су равноправне :) )...моја сестра Милица , по оцу И2 ПХ908, род Никшића


« Последња измена: Септембар 13, 2017, 02:46:54 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #102 послато: Септембар 13, 2017, 10:18:34 пре подне »
Ево мене као младог српског борца. Хаплогрупу још не могу рећи :) висок 196 цм, данас тежак преко 130 кг, а тада око 90.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #103 послато: Септембар 13, 2017, 10:25:25 пре подне »
Ево мене као младог српског борца. Хаплогрупу још не могу рећи :) висок 196 цм, данас тежак преко 130 кг, а тада око 90.



Зваћемо те Рамбо!  ;D

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #104 послато: Септембар 13, 2017, 10:49:37 пре подне »
Наврхђед Михо Брстина, Динарик.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #105 послато: Септембар 13, 2017, 11:27:00 пре подне »
Ево мене као младог српског борца. Хаплогрупу још не могу рећи :) висок 196 цм, данас тежак преко 130 кг, а тада око 90.

Е сад си човек  ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #106 послато: Септембар 19, 2017, 07:48:14 поподне »
Мој покојни деда (отац моје мајке)
                 1928-1999

Хаплогрупа: Е-V13; род: Бјелице
Порекло: Кордун




Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #107 послато: Септембар 22, 2017, 02:13:47 пре подне »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #108 послато: Септембар 22, 2017, 02:34:15 пре подне »

Ово са слике је брат од стрица мог прадеде ( чију слику нажалост немам ) -Аксентије Панчевачки ( 1893-1956 )

ово је брат од стрица мог деда иначе Аксентијев син Србослав Панчевачки ( 1919-2003 )

ово је Илија Панчевачки ( 1915-1987 ), брат од стрица мог деда такође,само је ближи род од поменутог Србослава.





На ове три слике је мој деда Сава Панчевачки (1924-1998 ),прва слика је настала 1943.године у Панчеву,фотограф је био Немац.




На овим сликама је мој отац Синиша рођен 1954.године,као дете око 1960.године,као матурант и на крају у армији 1972.године.




Ово на слици су моја мајка Снежана рођ. Јајић,отац Синиша и моја маленкост,прве 3 слике су 94. направљене а последња је 95. :)







А све ово сам ја,отприлике у периоду од пре 3-4 године до данас ( у међувремену сам набацио неких десетак килограма ). :D

Иначе припадам хаплогрупи I2-PH908 , висок сам 180цм и имам 80 кг,светло плаве очи а коса ми је у односу на период године од тамно до светло смеђе.Обрве и брада су ми доста светлији,брада вуче на нешто између светло смеђе и риђе.
« Последња измена: Септембар 22, 2017, 02:40:55 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #109 послато: Септембар 26, 2017, 04:32:41 поподне »
Кричи (Брубноград) и Тарски Никшићи (Милош) у Косовској Митровици

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #110 послато: Септембар 26, 2017, 05:07:20 поподне »
Браћа по старом завичају, браћа и данас! :)

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #111 послато: Септембар 26, 2017, 05:36:14 поподне »
Браћа по старом завичају, браћа и данас! :)

Oвa je бoљa... Вeзa Шoплук-Пoтapje... Mи + Ђopђeвић (J2b-M205). Jeдинo штo нe вoли дa ce cликa.


Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #112 послато: Јануар 15, 2018, 08:40:49 пре подне »
Malo retusirana fotografija sa djedom kojeg nisam upoznao,ubijen u Jasenovcu.Kazu da licim na njega.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #113 послато: Јануар 15, 2018, 10:46:01 пре подне »
Malo retusirana fotografija sa djedom kojeg nisam upoznao,ubijen u Jasenovcu.Kazu da licim na njega.


Да, имате исте очи.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #115 послато: Јануар 15, 2018, 02:35:19 поподне »
Duhoviti ste obojica :) Sta cu kad nemam nijedne slike sa ocima :)

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #116 послато: Фебруар 24, 2018, 07:26:27 поподне »
 Po predanju i pričama o starim "Vikinzima" tj. kako ih vec ođe nazivate "Normanima" oni su bili jako visoki i fizicki jaki sa plavim kosama i plavim ocima. To je bi bio njiv zaštitini znak.
Međutim ođe usporedjujuci slike i haplogrupu "Vikinešku" tj. "Normansku" kako ih naši stari nazvaše "Novljani", licno ja izmedju njih ne vidim tu vezu sa pravim "Vikinzima".
Nema tu taj zaštitni prepoznatljivi znak.
Ako gledajući realno genetika ostavlja jak pečat na nasljedne osobine naroda onda bi to trebalo da se i kod Novljana vidi bar u nekom dijelu.
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 07:29:05 поподне Грoф »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #117 послато: Фебруар 24, 2018, 07:51:53 поподне »
Po predanju i pričama o starim "Vikinzima" tj. kako ih vec ođe nazivate "Normanima" oni su bili jako visoki i fizicki jaki sa plavim kosama i plavim ocima. To je bi bio njiv zaštitini znak.
Međutim ođe usporedjujuci slike i haplogrupu "Vikinešku" tj. "Normansku" kako ih naši stari nazvaše "Novljani", licno ja izmedju njih ne vidim tu vezu sa pravim "Vikinzima".
Nema tu taj zaštitni prepoznatljivi znak.
Ako gledajući realno genetika ostavlja jak pečat na nasljedne osobine naroda onda bi to trebalo da se i kod Novljana vidi bar u nekom dijelu.

Шта мислиш колико процената норманских гена имају данашњи носиоци "норманске" хаплогрупе на Балкану? Ево да кажемо да је прошло минимум 800 година од када се неки Норман мувао по нашим крајевима. То је 40 генерација по генеалошким рачуницама. То је 2 на 40 предака што је огроман број, а можда је само тај један по мушкој линији био "Норман". Удео те норманске генетике у укупној генетици данашњих становника Балкана је толико мали да тешко може оставарити неки битнији утицај на њихов физички изглед.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #118 послато: Фебруар 24, 2018, 08:11:29 поподне »
Kako bi naš stari narod reka kad pričamo o nasljednim osobinama ne možemo se rukovoditi statistikom i brojkama.

Krv prenosi naljedne osobine sa genracije na generaciju. Tako da tu godine ne znače ništa posebno kad govorimo o tome.
Drugo ođe imamo jedno jako interesantno područje đe dominira haplogrupa I2a šta je u suštini najbliža Novljanskoj. Tako
da ja tu ne vidim da bi trebalo biti baš neki veliki odstupanja gledajući u fizicke osobine u miješanju Novljana sa narodom đe
je najdominantnija bliska haplogrupa.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #119 послато: Фебруар 24, 2018, 08:32:15 поподне »
Kako bi naš stari narod reka kad pričamo o nasljednim osobinama ne možemo se rukovoditi statistikom i brojkama.
Нисам никад чуо да тако нешто наш стари народ говори.

Krv prenosi naljedne osobine sa genracije na generaciju.
Не, крв ништа не преноси осим сиде и неких других болести. Наследне особине се преносе генима родитеља.

Tako da tu godine ne znače ništa posebno kad govorimo o tome.
Године не значе али 40 генерација итекако значи. Не толико по питању мутација за које је то кратак период али свакако да када је у питању мешање гена. Да је битан ген само по мушкој наследној линији онда би се од оца белца и мајке црнкиње рађала увек само бела деца.

Drugo ođe imamo jedno jako interesantno područje đe dominira haplogrupa I2a šta je u suštini najbliža Novljanskoj. Tako da ja tu ne vidim da bi trebalo biti baš neki veliki odstupanja gledajući u fizicke osobine u miješanju Novljana sa narodom đe je najdominantnija bliska haplogrupa.
Препоручио бих ти да на порталу прочиташ чланак о хаплогрупи I уколико то већ ниси урадио и да у тексту потражиш када су се раздвојиле хаплогрупе I1 i I2 па ћеш видети колика је та блискост. Ако би припадници хаплогрупа I1 и I2 требали да физички личе због такве блискости, онда би сви припадници I2a динарик југа требали да личе као једнојајчани близанци.

Можда грешим, али стичем утисак да ниси баш упућен у генетичку генеалогију. Има доста извора на нашем порталу за прочитати који се баве тематиком и могу ти помоћи да ти се разјасне ова питања.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #120 послато: Фебруар 24, 2018, 08:32:52 поподне »
Krv prenosi naljedne osobine sa genracije na generaciju. Tako da tu godine ne znače ništa posebno kad govorimo o tome.

Y-днк се преноси са генерације на генерацију по мушкој линији, али када је изглед у питању, преносе се вероватно и многи други гени, од стотина, тј. хиљада наших предака уназад (мушких и женских, по свим линијама), тако да тешко да Y хромозом може сам да одигра значајнију улогу овде.

У динарском појасу (и у неким другим областима) ће многи људи личити једни на друге, независно од Y-DNA.

Не треба се толико окупирати Y хромозомом по овом питању, у супротном се може доћи до свакаквих закључака. Као ово са Викинзима некада и сад (на Балкану). Чак и са неке логичке стране мале су шансе да ће појединци личити на своје претке од пре 1000 година, посебно када су толике раздаљине/мешања у питању.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Шта мислиш колико процената норманских гена имају данашњи носиоци "норманске" хаплогрупе на Балкану? Ево да кажемо да је прошло минимум 800 година од када се неки Норман мувао по нашим крајевима. То је 40 генерација по генеалошким рачуницама. То је 2 на 40 предака што је огроман број, а можда је само тај један по мушкој линији био "Норман". Удео те норманске генетике у укупној генетици данашњих становника Балкана је толико мали да тешко може оставарити неки битнији утицај на њихов физички изглед.

I ja se slažem Velibore da je udio normanske genetike u ukupnoj genetici današnji stanovnika na našim prostorima toliko mali da je to zanemarljivo. Čak bi doda da je i genetika pojedinca koji nosi tu haplogrupu  tolko razvodnjena da je zanemariva. Ko kap vode u okeanu.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #122 послато: Октобар 18, 2020, 01:41:38 пре подне »
Крагујевац 2050те, неке ствари се не мењају, напр. гушт кафе из филџана  :D


Поздрав из Митровице  :D
« Последња измена: Октобар 18, 2020, 01:44:41 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #123 послато: Октобар 18, 2020, 01:50:41 пре подне »
Ма ово није могуће. ;) У супротном ће Гиле изгледати као Гандалф, а Лошми као Ердоган.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #124 послато: Октобар 18, 2020, 01:56:05 пре подне »
Ма ово није могуће. ;) У супротном ће Гиле изгледати као Гандалф, а Лошми као Ердоган.
Моментална корекција :D Милош неће претрпети значајне промене (боље без бркова, боље варијанта Бора Тодоровић него Ердоган  :D )
« Последња измена: Октобар 18, 2020, 01:58:32 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
173. Репац, Никољдан, Небљуси, Доњи Лапац

Припада хаплогрупи I1-M227, односно њеној српској подрграни BY169301. Нема потпуних поклапања, а најближи му је Драча из Доњих Биљана (разликују се на једном од 23 упоредива маркера, при чему је у питању двострука разлика). Ово је први тестирани из Крајине који припада овој хаплогрупи и слави Никољдан (сви досадашњи крајишки BY169301 славе Стевањдан).

Тестирани је у упитнику навео да су по предању пореклом из околине Плава и Гусиња, одакле су се одселили у залеђе Дубровника, па даље у Лику. Такође наводи да Репци припадају роду Милеуснића.

Код Милана Дивјака Личког се наводи да је Репцима старо презиме Милеуснић, као и следеће:

Значи чувени Зока Босанац (Зоран Репац) је I1-M227:


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Значи чувени Зока Босанац (Зоран Репац) је I1-M227:



Био бих срећнији у животу да нисам сазнао ову информацију, тачније да нисам видео његову слику.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Значи чувени Зока Босанац (Зоран Репац) је I1-M227:




"Може, јаро, купи флашу пића,
купи бомбоњеру и букет цвијећа,
и однеси мојој драгој,
извини јој се, канто смећа"!   8) 8) 8)