Аутор Тема: Породица Мрав из Мостара  (Прочитано 3421 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Породица Мрав из Мостара
« послато: Јун 29, 2016, 11:34:30 пре подне »
Да ли ми неко може помоћи око порекла породице Мрав из Мостара? Знам само да су били српска, трговачка породица, чији се један огранка иселио у Никшић након 1882. године. У Никшић се доселио Јово Мрав, био је један од херцеговачких устаника. Мислим да се у Никшићу данас нико тако не презива.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #1 послато: Јун 29, 2016, 11:46:53 пре подне »
Да ли ми неко може помоћи око порекла породице Мрав из Мостара? Знам само да су били српска, трговачка породица, чији се један огранка иселио у Никшић након 1882. године. У Никшић се доселио Јово Мрав, био је један од херцеговачких устаника. Мислим да се у Никшићу данас нико тако не презива.
Поријекло из Љубиња, као и већине мостарских српских трговачких фамилија. Село Ранковци код Љубиња. Ту и данас има Мравово гробље. Последњи Мрав убијен 1941. на јами Капавици, Неколико их отишло у Америку.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #2 послато: Јун 29, 2016, 12:47:13 поподне »
Хвала Wolf Sagash. Знаш ли можда нешто о огранку који је био у Никшићу? Нема их међу досељеним херцеговачким устаницима у црногорском попису из 1879. После сам пронашао податак да се Јово Мрав доселио после 1882. По мојим сазнањима последњи никшићки Мрав био је Перо, који је пре Другог рата држао књижару у центру Никшића у приземљу своје куће. Последњи контакт са мојом породицом био је почетком 50-их, а он је тада већ био старији човек без деце. Мислим да данас нема никог са овим презименом у Црној Гори.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #3 послато: Јун 29, 2016, 01:46:58 поподне »
Хвала Wolf Sagash. Знаш ли можда нешто о огранку који је био у Никшићу? Нема их међу досељеним херцеговачким устаницима у црногорском попису из 1879. После сам пронашао податак да се Јово Мрав доселио после 1882. По мојим сазнањима последњи никшићки Мрав био је Перо, који је пре Другог рата држао књижару у центру Никшића у приземљу своје куће. Последњи контакт са мојом породицом био је почетком 50-их, а он је тада већ био старији човек без деце. Мислим да данас нема никог са овим презименом у Црној Гори.



 Јово Мрав сједи трећи с лијева у првом реду.

Мислим да је Јово син Јефтана Мрава мостарског трговца, али нисам сигуран. У Београду живи неки Јово Мрав.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #4 послато: Јун 29, 2016, 01:52:51 поподне »
Да, наишо сам на ову фотографију. Требало би да је његов син, мада нисам сигуран. Хвала на информацијама.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #5 послато: Јун 29, 2016, 04:56:20 поподне »
Било је Мрава у мом селу. У ствари, сестра мог деде била је удата за једног Мрава. Имали су две ћерке (колико ме сећање служи), и више их нема овде.

Као добровољац у 1. Светском рату Лазар Мрав из Ранковаца код Љубиња добио је земљу у мом селу Војвода Степа.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #6 послато: Јун 29, 2016, 05:16:37 поподне »
Бакс, хвала на информацији. Значи дефинитивно је да су Ранковци матица породице Мрав. Изгледа да постоји и католичка породица са истим презименом у западној Херцеговини али не знам да ли имају везе са овим Мравима.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #7 послато: Јун 29, 2016, 05:56:37 поподне »
Било је Мрава у мом селу. У ствари, сестра мог деде била је удата за једног Мрава. Имали су две ћерке (колико ме сећање служи), и више их нема овде.

Као добровољац у 1. Светском рату Лазар Мрав из Ранковаца код Љубиња добио је земљу у мом селу Војвода Степа.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #8 послато: Јун 29, 2016, 05:57:28 поподне »

Могли смо бити земљаци. Мој прађед је добио земљу у Степи, али није му се свидило.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #9 послато: Јун 29, 2016, 08:25:31 поподне »
Могли смо бити земљаци. Мој прађед је добио земљу у Степи, али није му се свидило.

Ех... Ма, најлепше село на свету!  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже mrav

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Породица Мрав из Мостара
« Одговор #10 послато: Јул 20, 2018, 02:59:28 поподне »
Да не отварам нову тему, Јово Мрав из Мостара је мој чукундеда, сахрањен је у Никшићу, имао је сина Милана (мој прадеда), а Милан ћерку Ксенију Мрав и сина Јова (мој деда). Ксенија није имала потомке док Јово има ћерку Лидију (удато Станисављевић) и сина Милана (мој отац). Милан Мрав има сина Милоша, ћерку Наташу и сина Јова. Јако су ми драгоцена ова сазнања која воде до Љубиња и Ранковца мораћу ускоро да се спакујем до тамо па да истражујем. Уколико неко има још неку информацију о Мравима, јако би ми значило.