Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Карте Црне Горе

<< < (2/18) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: vojinenad  Март 11, 2017, 04:11:21 поподне ---Што се тиче племена Ровца могу да закључим да није релевантна, на карти су приказана као већа од Пипера и Бјелопавлића, а Ровца су заправо најмања по територији од свих седам брдских племена.

--- Крај цитата ---

Треба имати у виду да аутор карте напомиње да је територија Роваца из 1725. године (коју приказује ова карта) већа него у каснијем периоду.

vojinenad:

--- Цитат: НиколаВук  Март 11, 2017, 04:41:54 поподне ---Треба имати у виду да аутор карте напомиње да је територија Роваца из 1725. године (коју приказује ова карта) већа него у каснијем периоду.

--- Крај цитата ---
ĝ
ОК заиста постоји предање о томе да су неки делови племенске територије уступљени Пиперима и Бјелопавлићима због дуговања крви, али мислим да је и пре тога територија ова два племена била већа од територије племена Ровца. Та чињеница да су Ровчани били под сталним притиском бројнијих Пипера и Бјелопавлића вероватно је и утицала на то да је дошло до чврсте везе и збратимљавања између стариначког ровачког становништва и Никшића-Гојаковића, који су једино на тај начин могли да се одупру толико бројчано снажнијим племенима која су некад и здружени ударали на Ровачке делове територије а нарочито планинске испаше.

Дробњак:

--- Цитат: Amicus  Март 11, 2017, 02:58:28 поподне ---Може ли неко упућенији рећи колико је ова карта релевантна? :)



--- Крај цитата ---
Чини ми се да је Бањане много померио на запад тј. на територију Опутних Рудина, мада можда су у том тренутку и захватали ту територију. Мислим да Крња Јела тада још увек није део Горње Мораче, него Дробњака. Између Паштровића и Грбља се налазе Будва и Борети који нису припадали ниједној племенској територији, а овде то није представљено тако. Не познајем много историју и традицију Васојевића али не знам шта су му Доњи Васојевићи ако су му Горњи у долини Лима. Увек сам мислио да су Горњи Васојевићи Лијева Ријека и околина, тј онај део у данашњој подгоричкој општини и колашинској, а да су Доњи у општини Андријевица. Можда грешим. Још ми се чини да Бјелопавлићи тада нису држали Косови Луг него да је он припадао Турцима из Спужа. За Језера нисам сигуран да су припадала Дробњаку. У то време су још увек Затарци имали своје катуне на Језерима али и турске аге, дробњачких је било тек неколико. Нешто ми је много дробњачка територија спуштена испод Војника, мада у појединим тренуцима Дробњаци су држали територију до вароши Оногошта. Ал сам неко закерало  :D

Amicus:
Управо зато и поставих карту, да мало видимо колико је то могуће, где су границе племена.

Издвојих сад коментаре у вези ове карте у посебну тему, да не затрпавамо Пиву и Бањане. ;)

vidoje 013:

--- Цитат: Amicus  Март 11, 2017, 02:58:28 поподне ---Може ли неко упућенији рећи колико је ова карта релевантна? :)



--- Крај цитата ---

 Амикус, тешко је бити  упућен у племенски "острашћену" историју Црне Горе.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију