Аутор Тема: Демографски суноврат Срба  (Прочитано 46484 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #280 послато: Јул 09, 2023, 08:11:42 поподне »
Ми живимо око 10 година ван Србије, и нисмо одјављени. Уредно добијамо позиве за гласање. Када се поклопи да смо у Србији за време избора, идемо на изборе. Нисмо одјављени из више разлога. Прво, ко је одјављен не може извадити личну карту, а без личне карте у Србији не постојиш. Са пасошем се доста тога не може, за већину ствари је потребна лична карта. (Добро сам се подсетио сад, треба да је продужим сад на лето кад дођемо). Друга ствар, свако ко је одјављен, дужан је сваки пут када дође у Србију, да оде у најближу полицијску станицу и да пријави долазак и боравак, шта колико дуго где итд, а то је стварно гњаважа. Мање више сви људи који су овде а које ми знамо, нису одјављени. Што се тиче гласања, за сваке изборе могуће је послати email нашем најближем конзулату, и договорити гласање у конзулату. Мали проблем је што је конзулат удаљен 180км од нас, и гласање би значило најмање 4 сата у ауту са двоје деце (немамо коме да их оставимо), тако да до сада нисмо гласали ван земље. Србија се доста ноншалантно односи према тој одјави боравка, иако је одјава обавезна. Разлог је то што то у суштини властима одговара. Ја сам сигуран да нас има више од милион који су ван, а нису одјављени.

Отприлике сам и претпостављао да је тако... Мноштво наших људи, дуготрајних страновника тамо неких земаља, а неодјављених...

По Европи још и некако... Тих 180 км и није тако лоше обзиром на разне друге могуће случајеве. Шта ако неко наш живи у Тексасу, а ми имамо амбасаду у Вашингтону и на пример конзулат у Лос Анђелесу (претпостављам, не знам шта је стање). То је 3 сата авионом у једном правцу.

Док се не уведе електронско гласање.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #281 послато: Јул 10, 2023, 10:47:46 пре подне »
Претпостављам да има људи који су деценијама у печалби, после толико година неки једноставно одустану од обнављања српских докумената.
Веруј ми да не. Пошто радим на издавању личних докумената, имам увид у стање из прве руке. Такви су врло ретки. Најчешће су то они који живе јако далеко, типа Аустралија, Нови Зеланд...

Опет, чињеница да имамо око 6,5 милиона становника, а да исто толико људи има право гласа је мени врло чудна.

У бирачком списку се и налази велики број покојника за које нико није утврдио чињеницу смрти. Раније је ретко ко ишао у матичну службу да пријави смрт лица, нарочито по селима. Па сада тако у бирачким списковима за села имамо и људе који су рођени и крајем 19 века, зато што нико никада није пријавио смрт званичним органима. Тако је и мој чукундеда умро 1986 и још увек је у бирачком списку јер деца нису сеоском матичару пријавила смрт. Тек се сада његов најмлађи син ангажовао то да реши јер имовина више од 30 година није подељена и скоро сва деца су му умрла.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #282 послато: Јул 10, 2023, 01:00:47 поподне »
Ти мислиш на исељење из Србије. Том приликом се поништава лична карта, лице се брише из бирачког списка, брише му се пребивалиште на територији Републике Србије. Лице које се званично исели из Републике Србије не може да има здравствено и социјално осигурање. А обавезна је пријава боравка у иностранству дужег од 90 дана. Остају документа, пребивалиште, лице остаје у бирачком списку... Јако мало људи тражи исељење из РС, буквално је статистичка грешка у питању. Док је пријава боравка у иностранству чешћа.

Ovo mi nije najjasnije iz razloga jer sam pre skoro 4 godine odjavio mesto prebivališta i kao razlog sam naveo iseljenje u drugu zemlju.
Niko mi nije poništio ličnu kartu već sam samo dobio neki papir da sam odjavljen. Taj čin nije promenio ništa jer i dalje dobijam poštu na staroj adresi kao i poziv za glasanje, a neometano i glasam.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #283 послато: Јул 10, 2023, 07:17:20 поподне »
Док се не уведе електронско гласање.
А оно ће бити уведено - никад. Не јер је технички неизводљиво, напротив, већ зато што потпуно руши концепцију.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #284 послато: Јул 10, 2023, 09:18:07 поподне »
У бирачком списку се и налази велики број покојника за које нико није утврдио чињеницу смрти. Раније је ретко ко ишао у матичну службу да пријави смрт лица, нарочито по селима. Па сада тако у бирачким списковима за села имамо и људе који су рођени и крајем 19 века, зато што нико никада није пријавио смрт званичним органима. Тако је и мој чукундеда умро 1986 и још увек је у бирачком списку јер деца нису сеоском матичару пријавила смрт. Тек се сада његов најмлађи син ангажовао то да реши јер имовина више од 30 година није подељена и скоро сва деца су му умрла.

Чуо сам до сада све и свашта (критику) на рачун бирачког списка, али ипак преовлађује утисак да није крив ниједан републички закон или пропис, него локалци.
На мојој општини, у Београду, смо све спровели шта је требало... Имали смо једну промену два месеца пре избора - и добили смо тачан број позива за гласање.

А око "политике" по селима... Не знам шта да кажем, у то се не разумем, али никако не могу да видим корист од неизвршавања званичних процедура, од одуговлачења наслеђивања (поделе) имовине...

Јавили су пре неколико година, у Београду, да је око 125 000 домаћинстава изгубило пореске повластице када је урађена унакрсна контрола. Хоће рећи, тај број власника више није са нама (ко зна колико година је трајао тај процес). Можда постоји неки други разлог, али је мени непознат.
Изгубљена је пореска олакшица за власника стамбеног простора који и живи у њему.
Када се на ово дода чињеница да у Београду постоји 550 - 600 хиљада домаћинстава, лако се увиђа колики је то проблем.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #285 послато: Јул 10, 2023, 09:22:32 поподне »
А оно ће бити уведено - никад. Не јер је технички неизводљиво, напротив, већ зато што потпуно руши концепцију.
У потпуности се слажем... али ћу се увек залагати за поштене послове.

У Јапану су коначни резултати познати пола сата после затварања бирачких места... А у Британији се нова влада добије дан после објављивања резултата гласања.
Нису они "марсовци", него се ми сувише играмо сами са собом.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #286 послато: Јул 11, 2023, 08:52:50 пре подне »
Напокон, једна лијепа вијест.
Након 40 година Србија има више новорођених него у претходним годинама. Република Србска овдје се и не спомиње. Од 2005 године у дебелом је минусу изазвано расељавањем младих брачних парова у Србију, западну Европу, Русију...

Цитат
https://www.facebook.com/photo/?fbid=3182157365415582&set=a.2455240461440613
Извор: Европски завод за статистику

Али, стварна слика Србије и Републике Србске много-много је тамнија. У Србији, у прошлој, 2022. години, број живорођене дјеце износио је 62.700, а број умрлих је 109.203.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #287 послато: Јул 11, 2023, 10:57:48 пре подне »
Напокон, једна лијепа вијест.
Након 40 година Србија има више новорођених него у претходним годинама. Република Србска овдје се и не спомиње. Од 2005 године у дебелом је минусу изазвано расељавањем младих брачних парова у Србију, западну Европу, Русију...
Извор: Европски завод за статистику

Али, стварна слика Србије и Републике Србске много-много је тамнија. У Србији, у прошлој, 2022. години, број живорођене дјеце износио је 62.700, а број умрлих је 109.203.

Тимаре, лепа вест, али није ово први пут да је у претходних 40 година број новорођених порастао у односу на претходну годину.

https://www.stat.gov.rs/media/358217/broj-zivorodjenih-umrlih-i-umrle-u-periodu-2000-2022.xlsx
« Последња измена: Јул 11, 2023, 11:05:06 пре подне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #288 послато: Јул 11, 2023, 11:45:07 пре подне »
Да се надовежем на претходну објаву, ево како број новорођених у Србији од 2000. године изгледа кроз графички приказ:


И поред повремених побољшања уочљиво је да у претходне две декаде имамо пад броја новорођених. Још више забрињава други графикон, који показује да дугорочно осим што имамо пад у апсолутним бројкама, у истом периоду нам је опао и проценат новорођених у односу на укупну популацију. То значи да не само што нас је све мање, већ тај процес демографског опадања има тенденцију да се у будућности убрза. Наду буди што је у последње три године у релативним бројевима ипак приметан константан раст. Надајмо се да смо 2020. године били дотакли дно и да ће се позитиван тренд у будуће наставити.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #289 послато: Јул 11, 2023, 09:58:50 поподне »
Ако се добро сећам, мало после Другог рата је у Србији било по 160 000 рођења годишње...

Сада немамо ни по 70 000 нових становника, а одлази по 100 000. Корона је донела посебну разлику од 50 000.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #290 послато: Јул 11, 2023, 11:13:14 поподне »
Да се надовежем на претходну објаву, ево како број новорођених у Србији од 2000. године изгледа кроз графички приказ:


И поред повремених побољшања уочљиво је да у претходне две декаде имамо пад броја новорођених. Још више забрињава други графикон, који показује да дугорочно осим што имамо пад у апсолутним бројкама, у истом периоду нам је опао и проценат новорођених у односу на укупну популацију. То значи да не само што нас је све мање, већ тај процес демографског опадања има тенденцију да се у будућности убрза. Наду буди што је у последње три године у релативним бројевима ипак приметан константан раст. Надајмо се да смо 2020. године били дотакли дно и да ће се позитиван тренд у будуће наставити.

Овај пик повећања новорођених 2001-2004 г. социолози тумаче падом С. Милошевића и надом млађе популације, која је одлагала рађање деце док су трајале санкције,  у светлу будућност. О бројности  генерација ђака првака у  2007 и 2008 г и данас причају учитељи и учитељице... Авај, занос је кратко трајао.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #291 послато: Јул 11, 2023, 11:33:59 поподне »
Овај пик повећања новорођених 2001-2004 г. социолози тумаче падом С. Милошевића и надом млађе популације, која је одлагала рађање деце док су трајале санкције,  у светлу будућност. О бројности  генерација ђака првака у  2007 и 2008 г и данас причају учитељи и учитељице... Авај, занос је кратко трајао.

Даће Бог да и данашња млађа популација ускоро дочека сличан повод за рађање деце...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #292 послато: Јул 12, 2023, 08:24:55 пре подне »
Нисам био у току ових година. Знам да је стопа природног приштаја пре десетак година била око -5 промила (тада су гори од нас били само Украјинци и Бугари) и ту негде око те цифре се кретала годинама, до 2020. и короне. У тој години је одједном досегла -8, па 2021. чак -10.9 а затим 2022. -7 промила.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #293 послато: Јул 12, 2023, 09:39:50 пре подне »
То што нас у апсолутним бројевима сваке године умире све више је превасходно одјек неких бољих демографских времена, односно беби бума од пре 70-80 година, периода када нас је из године у годину бивало све више. Делује морбидно када се напише, али камо среће да и за један век из године у годину у Србији у апсолутним бројевима умире све више старих људи. То би значило да смо се већ данас тргнули и да је наталитет почео да нам расте. Но, ако наставимо са оваквим фертилитетом, морталитет ће у једном моменту достигнути максимум, а онда ће се број умрлих зауставити или почети да опада јер неће више имати ко да умире. Фертилитет је једина инвестиција у демографску будућност нације, а морталитет је неминовност и последица већ учињеног. Чак и са привременим падом природног прирашаја, раст или макар одржавање константантног наталитета обезбеђује да се такав тренд једном заустави и промени.
Знам да сам сад измислио топлу воду, али некад ми се чини да се у јавности поклања пажња природном прираштају и морталитету више него што би требало, уместо да сва буде усмерена на пораст фертилитета.
« Последња измена: Јул 12, 2023, 09:51:48 пре подне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #294 послато: Јул 12, 2023, 10:32:35 пре подне »
Пораст броја умрлих 2020-2022 је последица Ковида а и нагли пад броја рођених 2020 и мали пораст после тога такође, јер су многи одложили рађање за боље дане из оправданих разлога. Дугорочни трендови ће моћи да се виде тек за пар година. Делује да се нећемо вратити на -5 промила него ће се природни прираштај још мало спустити али видећемо.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #295 послато: Јул 13, 2023, 12:44:42 поподне »
То што нас у апсолутним бројевима сваке године умире све више је превасходно одјек неких бољих демографских времена, односно беби бума од пре 70-80 година, периода када нас је из године у годину бивало све више. Делује морбидно када се напише, али камо среће да и за један век из године у годину у Србији у апсолутним бројевима умире све више старих људи. То би значило да смо се већ данас тргнули и да је наталитет почео да нам расте. Но, ако наставимо са оваквим фертилитетом, морталитет ће у једном моменту достигнути максимум, а онда ће се број умрлих зауставити или почети да опада јер неће више имати ко да умире. Фертилитет је једина инвестиција у демографску будућност нације, а морталитет је неминовност и последица већ учињеног. Чак и са привременим падом природног прирашаја, раст или макар одржавање константантног наталитета обезбеђује да се такав тренд једном заустави и промени.
Знам да сам сад измислио топлу воду, али некад ми се чини да се у јавности поклања пажња природном прираштају и морталитету више него што би требало, уместо да сва буде усмерена на пораст фертилитета.
Lepo ste ovo objasnili,pogotovo za ferilitet i njegov maksimum. Iako mozda zvuci logicno, ne moze sve strogo kroz prostu matematiku da se.gleda.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #296 послато: Јул 13, 2023, 05:00:53 поподне »
Стопе фертилитета за 2022. годину. Преузето са Твитера.




Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #297 послато: Август 18, 2023, 09:55:23 пре подне »
Поред опште мрачне слике коя влада у нашем народу, навешћу лѣп примѣр, за койи се надам да ће утицати на наше жене (али и мушкарце) да се упристойе и учине више за свой народ.
Двѣ жене, нешто млађе од мене, родом из племена Комани, удате су у два села у општини Лайковац. Йедна има осморо дѣце, а друга петоро. И живе пристойним и срећним животом.
Оне су сестре, прво се удаде йедна, па и друга, долазећи йой у посѣте, нађе себи мужа у истом крайу.
Када бише се наше жене више угледале на њих, а не на разноразне мушкараче и дѣцомрзитељуше, гдѣ би ни био край.

На жалост, о оваквих змай-женах се мало зна у нашой земљи. Нема их у явних гласилах, главну рѣч међу женами воде оне койе сматрайу да жене трѣбайу живѣти животом мушкараца. Без дѣце, или у найбољем случайу са само йедним (чувена рѣченица койу често чуях од разноразних разведених или никада удаваних са само йедним дѣтетом "Мени йе йедно дѣте доста, а мушкарци нека се снађу").

Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #298 послато: Септембар 08, 2023, 02:59:04 поподне »
после трагедија које су задесиле наш народ треба се овога сетити:

<a href="https://youtube.com/v/59TA3-ztV4M?si=lcY9pNTn922ME8Ud" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/59TA3-ztV4M?si=lcY9pNTn922ME8Ud</a>
« Последња измена: Септембар 11, 2023, 10:28:22 пре подне НиколаВук »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #299 послато: Септембар 12, 2023, 09:07:09 поподне »