Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Aрхеологија и археогенетика / Одг: Древна ДНК - научни радови
« Последња порука НиколаВук послато данас у 09:03:02 пре подне »
Занимљив је осврт у раду на хаплогрупу Е-L618

"Among the specimens in our selection, a CTAC individual from Verteba Cave and a proto-Usatove individual from Mayaky carried E1b1b1a1b* Y chromosomal lineages. The proto-Usatove designation of the Mayaky individual is based on the 14C date that predates Usatove even after adjusting for reservoir effect5 (Section 1.2.1). The E1b1b1a1b lineage is not associated with the Balkan-Danubian route of farming expansion from Anatolia to central Europe in the Neolithic. On the other hand, the E1b1b1a1b~ expansion in the Mediterranean, which is timed to the late Mesolithic in southeast Europe , raises a possibility that it coincided with the spread of agriculture out of the Fertile Crescent into southern Europe via the Mediterranean coast beginning ca. 9000 years ago 141. Such as, Y chromosomal lineage diversity in the Epicardial culture of the Cardial Ware complex of the Neolithic Mediterranean shows Near Eastern influence and Cardial/Epicardial mtDNA lineage frequencies and diversity are comparable to those from Near Eastern Pre-Pottery Neolithic B sites. A bearer of the E1b1b1a1b1 haplogroup belonging to the Cardial Ware archaeological complex was reported from the Croatian Zemunica Cave in western Balkans. Cardial Ware complex is considered to have influenced the Late Neolithic-Eneolithic Hamangia culture of the west-northwest Pontic. Hamangia, in turn, is considered to have influenced the formation of Precucuteni-Trypillia A. The presence of the E1b1b1a1b1 lineage in Trypillia and a proto-Usaove individual strengthens the link between Hamangia and CTAC as well as CTAC and Usatove and connects the genetic ancestry of CTAC and Usatove with Cardial Ware."

Тезу о вези E-L618 са Импресо ширењем и Импресо варијанти у црноморском региону, помињао сам чини ми се прилично давно на форуму. Чак сам наводио и неки археолошки рад повезан са том причом. Овдје конкретно наводе Хаманџија културу као културу преносиоца E-L618 и поред већ познатог узорка E-L618 из трипољске Вертеба пећине доносе и нови узорак  E-L618 из прото-Усатово културе са налазишта Mayaky. Узорку из Вертебе су повећали покривеност, па се надам да ће се за оба узорка моћи открити и нешто испод E-L618.

У сваком случају рад баца нешто више свјетла на поријекло хаплогрупе E-V13.

На сљедећој карти види се географска позиција културе Хаманџија у неолиту


Могуће да је усатовска култура првобитни "извор" из кога потичу давније раздвојене E-V13 подгране којих има по централној и западној Европи, тј. да су се оне шириле као ситнији "привезак" индоевропских миграција са подручја Црног мора, док би главна њихова миграција, од које потиче већина подграна присутних на Балкану, била на прелазу бронзаног у гвоздено доба и нешто касније.

https://en.wikipedia.org/wiki/Usatove_culture

Што се тиче Хаманџија култура, она је најпознатија по фигуринама "Мислиоца" и "Жене која седи":



https://en.wikipedia.org/wiki/Thinker_of_Hamangia
2
Црна Гора / Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Последња порука Starovlah послато данас у 08:49:40 пре подне »
Хвала вам пуно на одговору и предлогу како можда треба даље наставити истраживање.

Као и сви други, и ја сам започео “спреда”, од информација које сам сазнао од најближих, али сам мало закаснио, јер оних који су нешто знали нису више међу нама. Тако да преостадоше архиви и други извори које пронађем.

Очигледно је да нема једног начина, али исто и да сваки случај има своју причу и решење, које можда свако и не пронађе. Бар тројица ваших колега ме је упутила прво на ДНК анализу, па тек онда да се оријентишемо и детаљишемо.

Мени је то помогло да разбијем приповедања да смо родом из Васојевића, што је тест порекао. Успут, појавила се листа људи који су ми по тесту блиски и отворила нове претпоставке и контакте.
У супротном би преостала само архиве са упитним стањем и постојањем изворних докумената.
 
Једно је сигурно, а то је да се без критичког размишљања долази брзо до слепе улице или општих одговора, укључујући и методе статистике.
Naravno Vi imate pravo da odaberete metod istraživanja. Evo pročitah gore i mišljenje da je statistika nepogrešiva. Doduše ima onih koji statistiku formulišu kao takozvane "mercedes" gaće ali šta će mo!
Nihe mi jasno kako bi objasnili taj 1% u tačan podatak ako je nečija baba preskakala tarabu😀
3
Дијаспору је ХДЗ узео убедљиво са преко 70%, што је занимљиво јер код нас у дијаспори углавном се гласа контра власти у Србији (слично је било и код Руса сад за изборе).

Мислим да је то зато јер се дијаспора, чини ми се старија али и новија, углавном састоји од људи који су пореклом из предела где је хрватски национализам израженији (да не кажем из усташких крајева).
4
Aрхеологија и археогенетика / Одг: Древна ДНК - научни радови
« Последња порука drajver послато данас у 07:13:07 пре подне »
Два нова препринта

A genomic history of the North Pontic Region from the Neolithic to the Bronze Age
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2024.04.17.589600v1

Занимљив је осврт у раду на хаплогрупу Е-L618

"Among the specimens in our selection, a CTAC individual from Verteba Cave and a proto-Usatove individual from Mayaky carried E1b1b1a1b* Y chromosomal lineages. The proto-Usatove designation of the Mayaky individual is based on the 14C date that predates Usatove even after adjusting for reservoir effect5 (Section 1.2.1). The E1b1b1a1b lineage is not associated with the Balkan-Danubian route of farming expansion from Anatolia to central Europe in the Neolithic. On the other hand, the E1b1b1a1b~ expansion in the Mediterranean, which is timed to the late Mesolithic in southeast Europe , raises a possibility that it coincided with the spread of agriculture out of the Fertile Crescent into southern Europe via the Mediterranean coast beginning ca. 9000 years ago 141. Such as, Y chromosomal lineage diversity in the Epicardial culture of the Cardial Ware complex of the Neolithic Mediterranean shows Near Eastern influence and Cardial/Epicardial mtDNA lineage frequencies and diversity are comparable to those from Near Eastern Pre-Pottery Neolithic B sites. A bearer of the E1b1b1a1b1 haplogroup belonging to the Cardial Ware archaeological complex was reported from the Croatian Zemunica Cave in western Balkans. Cardial Ware complex is considered to have influenced the Late Neolithic-Eneolithic Hamangia culture of the west-northwest Pontic. Hamangia, in turn, is considered to have influenced the formation of Precucuteni-Trypillia A. The presence of the E1b1b1a1b1 lineage in Trypillia and a proto-Usaove individual strengthens the link between Hamangia and CTAC as well as CTAC and Usatove and connects the genetic ancestry of CTAC and Usatove with Cardial Ware."

Тезу о вези E-L618 са Импресо ширењем и Импресо варијанти у црноморском региону, помињао сам чини ми се прилично давно на форуму. Чак сам наводио и неки археолошки рад повезан са том причом. Овдје конкретно наводе Хаманџија културу као културу преносиоца E-L618 и поред већ познатог узорка E-L618 из трипољске Вертеба пећине доносе и нови узорак  E-L618 из прото-Усатово културе са налазишта Mayaky. Узорку из Вертебе су повећали покривеност, па се надам да ће се за оба узорка моћи открити и нешто испод E-L618.

У сваком случају рад баца нешто више свјетла на поријекло хаплогрупе E-V13.

На сљедећој карти види се географска позиција културе Хаманџија у неолиту
5
Aрхеологија и археогенетика / Одг: Древна ДНК - научни радови
« Последња порука drajver послато данас у 06:24:47 пре подне »
Два нова препринта

A genomic history of the North Pontic Region from the Neolithic to the Bronze Age
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2024.04.17.589600v1

The Genetic Origin of the Indo-Europeans
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2024.04.17.589597v1
6
Српски ДНК пројекат / Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Последња порука Ojler послато данас у 01:02:50 пре подне »
Bogdanovići , selo Rikovo , može da se računa da pripada Lešku .

Не може да се рачуна. Нема те рачунице и географије која може да заселак Риково укључи у лешански атар. Риково припада селу Врачеву, које је у Рашкој на левој обали Ибра, и налази се у његовом сасвим западном делу, док је Лешак на десној обали Ибра и припада Копаонику. Између Лешка и  Врачева су минимум два села, посматрано најкраћом ваздушном линијом - Рватска и Белуће.

Ако је ово што си написао, да је тестирани Богдановић из Рикова, чињеница а не нагађање, онда је погрешно наведено да је из Лешка. Требало би да стоји Врачево. А уколико је заиста из Лешка, онда сигурно није из Рикова.
7
Добра дефиниција :) Надам се да је то еволутивни фаза, кад помињемо епитете, од скорије прошлости  ка будућности: од "случајних" Срба, преко "професионалних", да ћемо доћи до аутентичних :) У рикверц свакако нећемо, они "случајни" су "одслучајнили" своје по својој прилици :)
Ја сам се грешком  пребацио на нас, нема везе, моја грешка, може да се брише , пошто дневнополитичке теме у оквиру наше државе нису тема, а код других може да се констатује
8
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука ДушанВучко послато Април 18, 2024, 11:46:29 поподне »
Филипинци су из њихове перспективе сигурно ''најмање зло'' од свих понуђених опција. Примера ради, у једној загребачкој жупи је за 3 месеца ове године крштено више филипинских од хрватских беба.


У сваком случају, наш народ остаје у рукама професионалних Срба.
Добра дефиниција :) Надам се да је то еволутивни фаза, кад помињемо епитете, од скорије прошлости  ка будућности: од "случајних" Срба, преко "професионалних", да ћемо доћи до аутентичних :) У рикверц свакако нећемо, они "случајни" су "одслучајнили" своје по својој прилици :)
9
Са друге стране кластери 0_4_3_2_1_2, 0_4_3_2_1_4, 0_4_3_2_1_5, 0_4_3_2_1_6 и 0_4_3_2_1_7 се можда могу везати за разна дачка племена са леве обале Дунава.
10
Ако мислиш на кластер  0_4_3_2_1_3 он свакако јесте шири од Пеонаца, али једино бих за узводнији кластер 0_4_3_2_1 рекао да обухвата све дако-трачке народе Балкана. Док ми кластер 0_4_3_2_1_1 већ дјелује уже трачки и управо овај кластер има изразиту доминацију хаплогрупе E-V13. Чак и неки каснији узорци из раносредњовјековног периода са подручја Паноније који припадају кластеру 0_4_3_2_1_1 такође носе хаплогрупу E-V13.

Мислим да би се у грубо могло закључити:

0_4_3_2_1 Дако-Трачани
0_4_3_2_2 Итало-Венети
0_4_3_2_3 Илиро-Панони

Све три групације заправо потичу од енеолитских становника Балкана и Апенина са индоевропском Јамна примјесом (уз можда нешто мало и Бел Бикера).

Најстарији узорци кластера 0_4_3_2 су из периода 3000 г пне:
I10494   Ploieti Triaj   Romania
I2176   Smyadovo (Norteast)   Bulgaria
I2180   Smyadovo (Norteast)   Bulgaria

а најмлађи су сигурно присутни и међу савременим популацијама, прије свега Грцима, Албанцима и Италијанима, а могуће и међу неким Македонцима и Бугарима. За Србе већ не бих гарантовао, мислим да би мање више сви савремени Срби били кластеризовани у оквиру словенског кластера 0_1_1_3.

Да, мој претходни пост се односио на кластер 0_4_3_2_1_3. Слажем се да је 0_4_3_2_1 свеобухватни дако-трачки кластер, али хтедох да кажем да је међу његовим подкластерима 0_4_3_2_1_3 најраспрострањенији, и централно позициониран. Кластер 0_4_3_2_1_1 ми изгледа као најизворнији, то јест са најмање степског уплива. То би сигурно били Трачани у ужем смислу. Ови из 0_4_3_2_1_3 кластера су мешанци са неком степским популацијом, могуће са оним из Мокрина.
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10