Аутор Тема: Набски Срби  (Прочитано 34066 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Набски Срби
« Одговор #120 послато: Март 06, 2020, 11:17:23 пре подне »
Синиша, ако сам добро разумео, Набски Срби/Ходи су асимилирани у 15-ом или 16-ом веку од стране Чеха, а управо у том делу Чешке где су они живели постоји висок проценат I2-PH908. Да ли је познато, на основу извршених досадашњих дубљих тестова, у којим процентима су међу њима изражене подгране испод I2-PH908 и које су то подгране? Видим да је Z16983 присутна међу Чесима, Немцима, Пољацима, Украјинцима.. да ли је још нека подграна изолована међу тим народима? Уколико FT14605 међу њима не буде ни у будућности пронађена, колико се можемо поуздати у Порфирогенита и теорију да балкански Срби, изворно комплетно воде порекло сви из Бохемије? Можда се тај повратак из Бохемије може односити само на Србе са Z16983, не и на остале? Занима ме конкретно сад само I2-PH908 хаплогрупа.

Што се Хода тиче, имамо повишено опште присуство хаплогрупе I2a на подручју на ком су присутни. То је старије истраживање и подгране хаплогрупе I2a из овог истраживања не могу да се сазнају. Имамо такође појединачно тестиране Чехе из тог и осталих подручја Чешке који су I2-PH908, али који највећим дијелом нису SNP профилисани. Најуочљивији примјер везе Хода и I2-PH908 је преко аутентичног ходског рода Блахник који припадају грани Z16983>A493. Свакако да би било корисно извући и све чешке припаднике хаплогрупе I2-PH908, на начин како сам то урадио за Нијемце. Ако будем имао времена урадићу то.

Иако је грана Z16983 присутна и разноврсна и код Чеха и код Нијемаца, не заостаје ни грана FT16449. И остале гране су могуће присутне, јер је још увијек највећи дио чешко-њемачких припадника гране PH908 СНП непрофилисан.

Могуће је да неке гране PH908 никада нису дошле до Бојке, али то би онда требале бити гране које никад нису ни ушле у процесе српске етногенезе. Историјски извори показују да су Срби већ почетком 7. вијека били профилисана и компактна група. Уосталом, од свих словенских народа, то је народ који је најраније забиљежен по имену. Као компактна група они и мигрирају. Да ли су Срби били gens (крвно повезана група) у правом смислу те ријечи, тешко је закључити. У контексту појединих грана хаплогрупе PH908 те везе су евидентне. Да ли би оне могле постојати и у вези још неких хаплогрупа, могуће је. Уколико постоје то би требале бити везе на нивоу 1500 година, које се и географски поклапају са присуством ових PH908 у Њемачкој и Чешкој.

Дакле, невезано за касније процесе и нарастање српског етноса, мене првенствено интересује овај првобитни српски gens 7.вијека, како се издвојио из опште словенске масе и какав му је био генетички састав. Засад прилично јаке потврде имамо у оквиру грана PH908>Z16983 и PH908>FT16449

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Набски Срби
« Одговор #121 послато: Март 12, 2021, 10:42:13 поподне »
Дакле, невезано за касније процесе и нарастање српског етноса, мене првенствено интересује овај првобитни српски gens 7.вијека, како се издвојио из опште словенске масе и какав му је био генетички састав. Засад прилично јаке потврде имамо у оквиру грана PH908>Z16983 и PH908>FT16449

Da li bi to značilo da su FT14506 i ostale podgrane PH908 bile inkorporirane u srpski etnos nakon dolaska Z16983 i FT16449 na Balkan?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Набски Срби
« Одговор #122 послато: Август 04, 2021, 01:40:52 пре подне »
Da li bi to značilo da su FT14506 i ostale podgrane PH908 bile inkorporirane u srpski etnos nakon dolaska Z16983 i FT16449 na Balkan?
Док се не докаже присуство у Бојки, изгледа да да (али и не значи да није...)...За сада, изгледа да су FT14506 ишли источном рутом, преко влашке низије (питање да ли су ишли на северозапад, у Бојку (пре преласка Дунава, на Балкан))
« Последња измена: Август 04, 2021, 01:51:27 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Набски Срби
« Одговор #123 послато: Децембар 13, 2021, 01:32:37 поподне »
Culp предак у 18. вијеку са старијим њемачким презименом Kolb, доселио у Вирџинију, Америка. Рођен 1754. године у Kurfürstentum Braunschweig-Lüneburg, Heiliges Römisches Reich, ради се о мјестима у околини Хановера. Може се такође у бројити у смјер миграције Пенсилванијских Нијемаца.
 


Schraven непознато порекло

Culp је вјероватно радио надоградњу на Биг 700 и колико видим он дијели FT36453 са Schraven-ом. Na YFull-у је СНП означен као FT37357, а на ФТДНА као FT36453. Драјвер ће то знати да растумачи.

https://www.yfull.com/live/tree/I-FT37357/

Оба на DYS 459 имају вриједност 8-9 (већина 8-10). Ово је листа појединаца са овим презименом https://www.locatefamily.com/S/SCH/SCHRAVEN-3.html. Примјећујем да је, поред Њемачке, заступљено и у Холандији.

Ево га овдје: https://www.familytreedna.com/public/culp?iframe=yresults мада ту не примјећујем Kulpa (Balthasar Baltzer Kolb Culp, b. 1754 and d. 1847).

Ту нека веза постоји?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Набски Срби
« Одговор #124 послато: Децембар 13, 2021, 01:39:51 поподне »

Culp је вјероватно радио надоградњу на Биг 700 и колико видим он дијели FT36453 са Schraven-ом. Na YFull-у је СНП означен као FT37357, а на ФТДНА као FT36453. Драјвер ће то знати да растумачи.

https://www.yfull.com/live/tree/I-FT37357/

Оба на DYS 459 имају вриједност 8-9 (већина 8-10). Ово је листа појединаца са овим презименом https://www.locatefamily.com/S/SCH/SCHRAVEN-3.html. Примјећујем да је, поред Њемачке, заступљено и у Холандији.

Ево га овдје: https://www.familytreedna.com/public/culp?iframe=yresults мада ту не примјећујем Kulpa (Balthasar Baltzer Kolb Culp, b. 1754 and d. 1847).

Ту нека веза постоји?

Тачно, Ацо. Тако су и груписани на задњем објављеном стаблу за I2-Z16983.

Кад си већ поменуо ову комбинацију DYS459=8-9, ако се добро сјећам (треба провјерити) њу имају и Строуп (Straub) и Брунхамер који нису геномски тестирани, па постоји могућност да и они припадају овој грани.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Набски Срби
« Одговор #125 послато: Децембар 09, 2022, 10:10:30 пре подне »
На сљедећој карти је неки покушај моје убикације оног што се у историографији назива "Бијела Србија", подручја са којег је словенско племе Срба доселило на Балкан. Као што се може видјети овај приказ је на карти Европе са самог почетка 7. вијека, 600. године. Кључни извори за овакву убикацију су прије свега Фредегар,али и Ајнхард и Порфирогенит. Међутим Фредегар је значајнији јер говори о периоду којем је савременик.



Као што сам негдје већ писао на другим темема, Фредегар доноси информацију о преласку Срба на Самову страну 631. године. До тада Срби су били у некој врсти вазалног односа према Францима, како Фредегар каже већ "дуже вријеме". Кључну мотивација за ову промјену стране, треба тражити у поразу франачке војске у бици код Вогатисбурга 631. godine.

Сама ова информација да су Срби били у вазалном односу према Францима дуже вријеме, говори нам da су se Срби морали налазити негдје на франачким гранацима у првим деценијама 7. вијека. Једино мјесто гдје је то било могуће, тј. гдје су франачке границе непосредно дотицале подручје насељено Словенима јесте управо на подручју горњег тока Мајне, тј. у изворишном подручју ријека Мајне, Наба и Сале.

И само пресељење дијела Срба на југ, треба посматрати у контексту више него добрих односа аустразијског и франачког владара Дагоберта и императора Ираклија. Познато је да је на основу захтјева Ираклија, Дагоберт спровео насилно покрштавање Јевреја у својој држави. Може се говорити о франачко-византијском антиаварском савезу. И ту долазимо до датирања самог пресељења. Пресељење свакако није могло да се изврши прије аварске опсаде Цариграда 626. године, али ни након 631. године, када Срби напуштају франачко покровитељство. Овај период, од аварског слома под Цариградом до Самовог устанка, бар што се тиче унутрашњости Балкана, није богзна како покривен изворима. Оно што се зна јесте да је дошло до распада аварског система. Не зна се ни колико су ефективно Византинци могли да поврате власт у својим балканским провинцијама. Сам Ираклије се све до 629. године бавио ратовањем на истоку. Срби и Хрвати су у том тренутку за Византинце могли бити добро рјешење, као федерати Царства и брана неким будућим продорима Словена и Авара са сјевера. И вјероватно је њихово пресељење било договор Дагоберта и Ираклија. Дагоберт је 629. године објединио сву Франачку под својом влашћу ( до те године владао је само Аустразијом), а Ираклије се те године вратио са истока, тако да ми се та година или евентуално 630-та чине као најреалније датирање за пресељење Срба (прво у околину Солуна).

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Набски Срби
« Одговор #126 послато: Децембар 09, 2022, 10:17:43 пре подне »
Рјусенска култура није дошла у Чешку с првим таласом Прашко-Корчаковских Словена , него нешто мало касније? Али говоримо о разлици од само неколико деценија? Да ли сам добро схватио?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Набски Срби
« Одговор #127 послато: Децембар 09, 2022, 11:31:16 пре подне »
Рјусенска култура није дошла у Чешку с првим таласом Прашко-Корчаковских Словена , него нешто мало касније? Али говоримо о разлици од само неколико деценија? Да ли сам добро схватио?

Што се тиче доласка ту је питање још отворено. Мислим да су Срби у те крајеве могли доћи након аварског продора у Тирингију 596. године, могуће као одметнуто племе аварских Словена. Како год, након тога аварски походи на том правцу престају.

Само именовање Срба код Фредегара у односу на све остале Словене које назива једноставно Словенима, можда указује на чињеницу да је нека врста војне аристократије код њих већ била успостављена. Уосталом, помиње и њиховог кнеза Дервана. Корист од Срба за Франке се могла састојати у томе да су били вичнији борби и да су чували франачку границу од упада других Словена и Авара. У тој функцији су могли бити отправљени као федерати Ираклију.
« Последња измена: Децембар 09, 2022, 11:45:45 пре подне drajver »

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Набски Срби
« Одговор #128 послато: Децембар 09, 2022, 11:40:59 пре подне »


Извињавам се на упаду, само ми је било занимљиво да питам новог гугловог ривала на бази вештачке интелигенције:

https://chat.openai.com/chat

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Набски Срби
« Одговор #129 послато: Децембар 09, 2022, 03:55:46 поподне »


Извињавам се на упаду, само ми је било занимљиво да питам новог гугловог ривала на бази вештачке интелигенције:

https://chat.openai.com/chat

Фасциниран сам како су добри и често врло дубоки одговори! Хвала за ово, ево играм се већ пола сата! :)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Набски Срби
« Одговор #130 послато: Децембар 09, 2022, 04:01:52 поподне »
Што се тиче доласка ту је питање још отворено. Мислим да су Срби у те крајеве могли доћи након аварског продора у Тирингију 596. године, могуће као одметнуто племе аварских Словена. Како год, након тога аварски походи на том правцу престају.

Само именовање Срба код Фредегара у односу на све остале Словене које назива једноставно Словенима, можда указује на чињеницу да је нека врста војне аристократије код њих већ била успостављена. Уосталом, помиње и њиховог кнеза Дервана. Корист од Срба за Франке се могла састојати у томе да су били вичнији борби и да су чували франачку границу од упада других Словена и Авара. У тој функцији су могли бити отправљени као федерати Ираклију.
Немојте помислити да цепидлачим, јесу ли ти први Срби гравитирали Бохемији или Саксонији, Баварској с друге стране Судета? Питам због Порферигенитовог навода да је пола народа отишло на југ, а пола остало горе.Тачније, покушавам да дођем до неког броја Срба пред долазак на Балкан. Колико се подудара наша генетика са тим крајевима данас?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Набски Срби
« Одговор #131 послато: Децембар 09, 2022, 04:48:46 поподне »
Немојте помислити да цепидлачим, јесу ли ти први Срби гравитирали Бохемији или Саксонији, Баварској с друге стране Судета?
Позиција племена Срба о ком говоримо, била је на тромеђи ове три области. При томе у Бохемији тада нема организоване државне творевине, већ само словенска племена, која ће тек Само колико толико организовати. Саксонци су такође били племенски организовани и још увијек пагани. Франци су једини који на том подручју имају организовану хришћанску државу и који под својим утицајем држе и Баварце и Тиринжане, а од Словена до 631. године Србе.

Питам због Порферигенитовог навода да је пола народа отишло на југ, а пола остало горе.Тачније, покушавам да дођем до неког броја Срба пред долазак на Балкан.
Када Србе помиње Фредегар 631. године, помиње их као племе (gens) тако да се вјероватно не ради о неком великом броју. Неких 200 година касније Ајнхард Србе у Далмацији већ помиње као народ (natio).
Они свакако у периоду досељавања нису били велика група, али нису били ни мали, како се често представља да су били на нивоу неке ратничке дружине. Претпостављам, а не тврдим, да дио Срба који је остао на сјеверу није имао перспективу демографског раста као њихови саплеменици на југу, јер су веома брзо били подјармљени од стране Германа.

Колико се подудара наша генетика са тим крајевима данас?

У постовима изнад помињао сам конкретне везе које постоје између чешко-њемачког простора и нашег простора што се тиче хаплогрупе I2-PH908. Од времена када сам то писао до данас број тих веза се значајно увећао. То може да се види на филогенетским стаблима хаплогрупе I2-PH908 која сам објављивао на порталу.

Што се других хаплогрупа тиче, треба видјети које задовољавају услов да је веза старости око 1500 године и да повезује ова два подручја: чешко-њемачки и српски. Таква веза чини ми се да постоји у погледу хаплогрупе R1a-Y2613>Y2608>YP6098.

Нисам досад примјетио да слична веза постоји код других хаплогрупа.
« Последња измена: Децембар 09, 2022, 04:50:19 поподне drajver »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Набски Срби
« Одговор #132 послато: Децембар 09, 2022, 05:21:47 поподне »
Позиција племена Срба о ком говоримо, била је на тромеђи ове три области. При томе у Бохемији тада нема организоване државне творевине, већ само словенска племена, која ће тек Само колико толико организовати. Саксонци су такође били племенски организовани и још увијек пагани. Франци су једини који на том подручју имају организовану хришћанску државу и који под својим утицајем држе и Баварце и Тиринжане, а од Словена до 631. године Србе.
Када Србе помиње Фредегар 631. године, помиње их као племе (gens) тако да се вјероватно не ради о неком великом броју. Неких 200 година касније Ајнхард Србе у Далмацији већ помиње као народ (natio).
Они свакако у периоду досељавања нису били велика група, али нису били ни мали, како се често представља да су били на нивоу неке ратничке дружине. Претпостављам, а не тврдим, да дио Срба који је остао на сјеверу није имао перспективу демографског раста као њихови саплеменици на југу, јер су веома брзо били подјармљени од стране Германа.

У постовима изнад помињао сам конкретне везе које постоје између чешко-њемачког простора и нашег простора што се тиче хаплогрупе I2-PH908. Од времена када сам то писао до данас број тих веза се значајно увећао. То може да се види на филогенетским стаблима хаплогрупе I2-PH908 која сам објављивао на порталу.

Што се других хаплогрупа тиче, треба видјети које задовољавају услов да је веза старости око 1500 године и да повезује ова два подручја: чешко-њемачки и српски. Таква веза чини ми се да постоји у погледу хаплогрупе R1a-Y2613>Y2608>YP6098.

Нисам досад примјетио да слична веза постоји код других хаплогрупа.
И ја бих рекао да број Срба који је дошао на Балкан није безначајан. По Тибору Живковићу и још некима од 15000 до 30000. Први број одговара долини реке Бистрице (Алиакмон) у Егејској Македонији где је толики народ могао да се смести и где су провели три године, док овај други више одговара области у коју су касније прешли, тј. античка Далмација. Скренух мало са теме.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Набски Срби
« Одговор #133 послато: Децембар 11, 2022, 01:21:26 пре подне »
Један део области где су живели Набски Срби је и Фогтланд (боравио сам пар пута тамо, код Плауена и Цвикауа, али нисам тада знао да су они тамо живели)...Има доста места са наставком "ић"
Vogtland (German pronunciation: [ˈfoːktlant];[1][2] Czech: Fojtsko) is a region spanning the German states of Bavaria, Saxony and Thuringia and north-western Bohemia in the Czech Republic. It overlaps with and is largely contained within Euregio Egrensis. The name alludes to the former leadership by the Vögte ("advocates" or "lords protector") of Weida, Gera and Plauen.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vogtland
Можда би овај назив Vogtland могао да се преведе као "Војводина"? Имамо и место Weida , Мађари користе тај термин у смислу "војводе"

« Последња измена: Децембар 11, 2022, 01:29:21 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Набски Срби
« Одговор #134 послато: Децембар 11, 2022, 08:33:35 пре подне »
И ја бих рекао да број Срба који је дошао на Балкан није безначајан. По Тибору Живковићу и још некима од 15000 до 30000. Први број одговара долини реке Бистрице (Алиакмон) у Егејској Македонији где је толики народ могао да се смести и где су провели три године, док овај други више одговара области у коју су касније прешли, тј. античка Далмација. Скренух мало са теме.

Ако се процењује да је питању 15.000 до 30.000 људи, то није безначајан број, нарочито ако није "размазан" на дужи период, него је дошло до великог масовног упада.

Треба узети у обзир да у време насељавања Словена на Балкан, на целој нашој планети није живело више од ~200-250 милиона људи (процене се разликују од научника до научника) сада нас је ваљда више од 8 милијарди.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Набски Срби
« Одговор #135 послато: Децембар 11, 2022, 03:14:26 поподне »
Ако се процењује да је питању 15.000 до 30.000 људи, то није безначајан број, нарочито ако није "размазан" на дужи период, него је дошло до великог масовног упада.

Треба узети у обзир да у време насељавања Словена на Балкан, на целој нашој планети није живело више од ~200-250 милиона људи (процене се разликују од научника до научника) сада нас је ваљда више од 8 милијарди.
Просечан број људи код германских племена је био око 80000 у време сеобе народа. На пример Вандала у доба кад су стигли у северну Африку. С обзиром да толики број људи није могао да се одупре Хунима, него је морао да бежи из постојбине, не видим зашто Срба који нису могли да се одупру Аварима не би био сличан (можда пар десетина хиљада мање). Још ако се тај број подели са два (ако је веровати Порфирогениту), можда смо ближи бројци од 30-ах хиљада. Ова половина на северу је приликом немачке експанзије прошла као и други Полапски Словени, што напомену Симо, те остадоше у траговима.

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Набски Срби
« Одговор #136 послато: Април 27, 2023, 01:11:16 пре подне »
Simek, Emanuel (1955). Chebsko V Staré Dobe: Dnesní Nejzápadnejsi Slovanské Území (in Czech). Vydává Masarykova Universita v Brne. pp. 47

Chebský historik [Karl] Siegl dospěl v posledním svém souhrnném díle o dějinách Chebska Eger u. Egerland 4 k závěru, že Slované (myslil na Srby) přišli do Chebska již kolem roku 490, tedy před koncem V. století.

Набски Срби они не постоје и никада нису постојали, они су измишљени концепт у првој половини 20. века о коме је писало пар чешких научника, углавном домаћих, и о тој теорији тешко да можете наћи нешто научно, а скоро све је из друге половине 20. века и раније. А ово је само једна од теорија о пореклу становништва тог краја. Претходно наведени археолошки и дијалектолошки аргументи су погрешни и застарели, а односе се на погрешно теоретисање словенске археологије и историографије источне Немачке. После Другог светског рата, чехословачки научници под утицајем социјалистичког панславизма и антигерманизма почели су да конструишу концепт непрекидно насељеног словенског историјског Чебска. Недостајали су им археолошки докази, па су за историјско теоретисање узели радове из 19. века, у неодређеним теоријама помињали су или Венде или Словене или Србе, што је већ било популарно, па су Срби само једна од претпоставки или тезе шире теорије. Чешки научници су били заокупљени (словено)национализмом и некритички су прихватили ово тумачење како би створили посебан „мали“ словенски регион насељавања Словена на ширем простору западне Чешке и североисточне Баварске. Теоретизирање је кренуло буквално од већ утврђених хипотеза без доказа, а касније није било или су претпоставке касније одбачене и зато се ова теорија не помиње од средине 20. века јер је пропала и бесмислена. Позивање 50 година касније на промашену претпоставку о непостојећим Србима такође је бесмислено и може послужити само наративима који нису засновани на доказима и чињеницама.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Набски Срби
« Одговор #137 послато: Април 27, 2023, 01:45:44 пре подне »
Simek, Emanuel (1955). Chebsko V Staré Dobe: Dnesní Nejzápadnejsi Slovanské Území (in Czech). Vydává Masarykova Universita v Brne. pp. 47

Chebský historik [Karl] Siegl dospěl v posledním svém souhrnném díle o dějinách Chebska Eger u. Egerland 4 k závěru, že Slované (myslil na Srby) přišli do Chebska již kolem roku 490, tedy před koncem V. století.

Набски Срби они не постоје и никада нису постојали, они су измишљени концепт у првој половини 20. века о коме је писало пар чешких научника, углавном домаћих, и о тој теорији тешко да можете наћи нешто научно, а скоро све је из друге половине 20. века и раније. А ово је само једна од теорија о пореклу становништва тог краја. Претходно наведени археолошки и дијалектолошки аргументи су погрешни и застарели, а односе се на погрешно теоретисање словенске археологије и историографије источне Немачке. После Другог светског рата, чехословачки научници под утицајем социјалистичког панславизма и антигерманизма почели су да конструишу концепт непрекидно насељеног словенског историјског Чебска. Недостајали су им археолошки докази, па су за историјско теоретисање узели радове из 19. века, у неодређеним теоријама помињали су или Венде или Словене или Србе, што је већ било популарно, па су Срби само једна од претпоставки или тезе шире теорије. Чешки научници су били заокупљени (словено)национализмом и некритички су прихватили ово тумачење како би створили посебан „мали“ словенски регион насељавања Словена на ширем простору западне Чешке и североисточне Баварске. Теоретизирање је кренуло буквално од већ утврђених хипотеза без доказа, а касније није било или су претпоставке касније одбачене и зато се ова теорија не помиње од средине 20. века јер је пропала и бесмислена. Позивање 50 година касније на промашену претпоставку о непостојећим Србима такође је бесмислено и може послужити само наративима који нису засновани на доказима и чињеницама.
Ако су новији историјски наративи под плаштом социјализма и романтичарског 19. века, кривци за више од једног миленијума германске "црне рупе" присуства Срба у том подручју , онда најбоље да то припишемо тој "новотарској фантазији" и да се приклонимо миленијумски ћутању. (јер је романтизам изгледа селективан, код Германа је замајац, код других митоманија, још кад се придода социјализам, ето завере против Германа)
Не буди франачки браник "limes-a sorabicus-a" :)
« Последња измена: Април 27, 2023, 01:56:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Набски Срби
« Одговор #138 послато: Април 27, 2023, 02:38:38 пре подне »
Ако су новији историјски наративи под плаштом социјализма и романтичарског 19. века, кривци за више од једног миленијума германске "црне рупе" присуства Срба у том подручју , онда најбоље да то припишемо тој "новотарској фантазији" и да се приклонимо миленијумски ћутању. (јер је романтизам изгледа селективан, код Германа је замајац, код других митоманија, још кад се придода социјализам, ето завере против Германа)
Не буди франачки браник "limes-a sorabicus-a" :)

Нема их и никада их није било. Limes sorabicus нема везе с тим. Да, све наведено су временски и идеолошки оквири који стварају сопствене претпоставке, тезе и теорије. То је чињеница. Од тога нема хлеба, само с временом добијеш буђ, али без доброг сира ;D

Ван мреже Lajbnic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 112
Одг: Набски Срби
« Одговор #139 послато: Април 27, 2023, 03:05:54 поподне »
Чешки научници су били заокупљени (словено)национализмом и некритички су прихватили ово тумачење како би створили посебан „мали“ словенски регион насељавања Словена на ширем простору западне Чешке и североисточне Баварске. Теоретизирање је кренуло буквално од већ утврђених хипотеза без доказа, а касније није било или су претпоставке касније одбачене и зато се ова теорија не помиње од средине 20. века јер је пропала и бесмислена. Позивање 50 година касније на промашену претпоставку о непостојећим Србима такође је бесмислено и може послужити само наративима који нису засновани на доказима и чињеницама.

Словенски топоними у североисточној Баварској и њихова етимологија - ЛИНК

Помен Срба (цитат "Serborum, sive Soraborum") у годишњим пописима и привилегијама парохијана Вирцбуршке диоцезе 741. г. (у време њеног оснивања) - на овом ЛИНКУ мало детаљнија прича о томе.