Аутор Тема: Македонци  (Прочитано 59970 пута)

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Македонци
« Одговор #40 послато: Август 06, 2016, 01:32:51 поподне »
Да ли неко зна да ли би лично име Мирча или Мирче било словенског или цинцарско-румунског порекла? Мој пријатељ се презива Мирчески, његов деда је рођен у једном селу у околини Прилепа. Познат је влашки војвода Мирча који је поразио турску војску на Ровинама 1395. (у тој бици је погинуо и наш чувени Марко Краљевић), међутим није ми познато да ли је то име њему дошло из словенског или влашког круга. Ако би било влашког (цинцарског) порекла, можда би тај мој пријатељ могао бити потомак тих словенизованих Цинцара? Мада опет, у Македонији су презимена стандардизована чини ми се тек после 1945., мада можда и грешим, можда је до те стандардизације дошло и за време Краљевине Југославије, али нисам сигуран.

Licno ime + nastavak "ski" je totalni komunisticki izum, ne postoji ni kod jednog slovenskog naroda, to "ski" se inace koristi ili da odredi mesto ili zanimanje pretka nosioca prezimena, tipa Crnjaski se ako preziva jer je njegov predak iz Crnje.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Македонци
« Одговор #41 послато: Август 06, 2016, 01:56:28 поподне »
Кад су Цинцари у питању, ту је много замршена ствар, и један такав податак као што је лично име као основа презимена, које вероватно датира само неколико колена уназад, мислим да не може да да одговор. Било би од помоћи када би презиме било типично цинцарско, као што је нпр. Проје (Тоше Проески), Букле (Калиопи Букле), или неко друго македонско са ''ски'' чија је основа типична за Цинцаре па се на основу тога може закључити да су Цинцари. Овако, мислим да само ДНК може да да неки одговор, уз наравно породично предање уколико га има, или писане изворе, црквене књиге, публикације које се баве том тематиком и сл. Мада, може да се деси да је цинцарског порекла а да припада словенској ХГ, или обрнуто да све указује да је ''чист'' Македонац тј. да нема везе са Цинцарима а да припада старобалканској односно влашкој ХГ (Е-В13).

Мислим да су његови преци поменути у студији Трифуноског о битољском и прилепском крају (село Дреновци код Прилепа одакле му је деда је обрађено), али наравно под другим презименом, тј. под именом рода, а у том селу више родова слави св. Николу, тако да не знам који су његови, а ни он није знао да ми каже нешто више. Покушавам да га убедим да се тестира, можда би испао нека занимљива хаплогрупа, али он томе не придаје толико значаја као ми Динарци.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Македонци
« Одговор #42 послато: Август 06, 2016, 01:57:52 поподне »
Licno ime + nastavak "ski" je totalni komunisticki izum, ne postoji ni kod jednog slovenskog naroda, to "ski" se inace koristi ili da odredi mesto ili zanimanje pretka nosioca prezimena, tipa Crnjaski se ako preziva jer je njegov predak iz Crnje.
Ма ОК је то за ''ски'', то је опште познато да је настало тек у комунистичкој Југославији. Када сам то споменуо мислио сам на то да ли се и поред тод додатог ''ски'' може приметити да ли је основа цинцарска или није.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Македонци
« Одговор #43 послато: Август 06, 2016, 04:45:25 поподне »
Licno ime + nastavak "ski" je totalni komunisticki izum, ne postoji ni kod jednog slovenskog naroda

???
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Македонци
« Одговор #44 послато: Август 06, 2016, 04:59:28 поподне »
Licno ime + nastavak "ski" je totalni komunisticki izum, ne postoji ni kod jednog slovenskog naroda, to "ski" se inace koristi ili da odredi mesto ili zanimanje pretka nosioca prezimena, tipa Crnjaski se ako preziva jer je njegov predak iz Crnje.
Кoликo знaм кoд Пoљaкa дoминиpajу пpeзимeнa ca нacтaвкoм "cки", дoк ce jaвљa и кoд дpугиx cлoвeнcкиx нapoдa. Кoд Pумунa нcтaвaк "cку" je пoд cлoвeнcким утицajeм.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Македонци
« Одговор #45 послато: Август 06, 2016, 05:17:00 поподне »
Кoликo знaм кoд Пoљaкa дoминиpajу пpeзимeнa ca нacтaвкoм "cки", дoк ce jaвљa и кoд дpугиx cлoвeнcкиx нapoдa. Кoд Pумунa нcтaвaк "cку" je пoд cлoвeнcким утицajeм.

Nacinjena od licnih imena?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Македонци
« Одговор #46 послато: Август 06, 2016, 07:33:49 поподне »
Nacinjena od licnih imena?
Пa и oд личниx имeнa, кao и oд имeнa нeпoзнaтe eтимoлoгиje. Пpoблeм je штo пoкушaвaмo дa пpoблeм Мaкeдoнaцa peшaвaмo кao дa cмo у 1912. To je дaнac нeмoгућe. Вeзивaњe Мaкeдoнaцa зa кoмуниcтe пpe мoжeмo нaћи нa кoнгpecу KП у Дpeздeну 1928. нeгo пocлe 1945. Oчиглeднo дa cу били cлoвeнcкo-xpишћaнcкa мaca бeз нaциoнaлнe cвecти, кojу cу у нeкoм пepиoду изгpaдили. Cтaндapдизaциja пpeзимeнa и кoд дpугиx бaлкaнcкиx нapoдa je cкopиjeг дaтумa. Кoд Maкeдoнaцa нeштo кacниje, aли cвe je тo jeдaн пpoцec. A нaциoнaлнa cвecт je и дaнac пpoмeнљивa кaтeгopиja. Гeнeтикa je нeштo дpугo.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Македонци
« Одговор #47 послато: Август 06, 2016, 08:27:45 поподне »
Занимљив је талијански суфикс - sco, sca, sconi, из заједничког корена Прото-индоевропског- скèти.

https://en.wiktionary.org/wiki/-sco

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Македонци
« Одговор #48 послато: Август 06, 2016, 09:03:58 поподне »
Пa и oд личниx имeнa, кao и oд имeнa нeпoзнaтe eтимoлoгиje. Пpoблeм je штo пoкушaвaмo дa пpoблeм Мaкeдoнaцa peшaвaмo кao дa cмo у 1912. To je дaнac нeмoгућe. Вeзивaњe Мaкeдoнaцa зa кoмуниcтe пpe мoжeмo нaћи нa кoнгpecу KП у Дpeздeну 1928. нeгo пocлe 1945. Oчиглeднo дa cу били cлoвeнcкo-xpишћaнcкa мaca бeз нaциoнaлнe cвecти, кojу cу у нeкoм пepиoду изгpaдили. Cтaндapдизaциja пpeзимeнa и кoд дpугиx бaлкaнcкиx нapoдa je cкopиjeг дaтумa. Кoд Maкeдoнaцa нeштo кacниje, aли cвe je тo jeдaн пpoцec. A нaциoнaлнa cвecт je и дaнac пpoмeнљивa кaтeгopиja. Гeнeтикa je нeштo дpугo.

Uvek mi je recimo bio zanimljiv spisak streljani Srba iz Pologa od strane Bugara kao odmazda, srpska verzija, prezimena se zavrsavaju na -ic, makedonska na -ski... iskreno ako neko moze da pronadje neke izvore o time prezimenima na -ski u Mekedoniji, pre drugog svetskog rata, koja za osnovu imaju licna imena, ja iskreno mislim da tako nesto ne postoji, osim mozda u retkim slucajavima, jer mi ovako lingvisticki nema nikakvog smisla.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Македонци
« Одговор #49 послато: Август 06, 2016, 09:13:04 поподне »
Uvek mi je recimo bio zanimljiv spisak streljani Srba iz Pologa od strane Bugara kao odmazda, srpska verzija, prezimena se zavrsavaju na -ic, makedonska na -ski... iskreno ako neko moze da pronadje neke izvore o time prezimenima na -ski u Mekedoniji, pre drugog svetskog rata, koja za osnovu imaju licna imena, ja iskreno mislim da tako nesto ne postoji, osim mozda u retkim slucajavima, jer mi ovako lingvisticki nema nikakvog smisla.

Никад ниси чуо за руска презимена Петровскиј, Лазаревскиј, Георгијевскиј, итд?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Македонци
« Одговор #50 послато: Август 06, 2016, 09:31:47 поподне »
Никад ниси чуо за руска презимена Петровскиј, Лазаревскиј, Георгијевскиј, итд?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_surnames_in_Russia

Pa mozda su ta prezimena od lokacija, a mozda i nisu ruska. Na listi Ruskih prezima, ona koje se zavrsavaju na -ski, poticu od lokacije ili nekog svojstva. Etimologija i znacenje prezimena na -ic ( deminutiv) je jasna, ali sta znaci prezime koje se zavrsava na -ski a pocinje od licnog imena? NEma nikakvog znacenja.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Македонци
« Одговор #51 послато: Август 06, 2016, 11:31:12 поподне »
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_surnames_in_Russia

Pa mozda su ta prezimena od lokacija, a mozda i nisu ruska. Na listi Ruskih prezima, ona koje se zavrsavaju na -ski, poticu od lokacije ili nekog svojstva. Etimologija i znacenje prezimena na -ic ( deminutiv) je jasna, ali sta znaci prezime koje se zavrsava na -ski a pocinje od licnog imena? NEma nikakvog znacenja.

Ја тебе уопсте не разумем. Како мислис да нису руска? Ција би била ако нису руска? Монголска? Не разумем ово, хоцемо ли се сад расправљати да ли је небо плаво или трава зелена?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Македонци
« Одговор #52 послато: Август 07, 2016, 04:07:14 пре подне »
Ја тебе уопсте не разумем. Како мислис да нису руска? Ција би била ако нису руска? Монголска? Не разумем ово, хоцемо ли се сад расправљати да ли је небо плаво или трава зелена?


Da preformulisem, recimo da nisu tipicno ruska, kao sto vidis i nema ih na listi. Posto ima puno ljudi koji se zovu Petar u Rusiji, a vrlo malo Петровскијa, logicno je zakljuciti da je prezime ipak nastalo po nekom mestu, recimo neko selo Petrovo. Mislim da je drugi deo mog posta daleko bitniji za celu pricu.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #53 послато: Август 07, 2016, 05:29:15 поподне »
Ја бих волео када би се за Црногорце користила нека друга скраћеница а не MON.

Овај рад је објављен 2011 године, тада је ЦГ већ била независна држава, па стога и страни аутори користе те ознаке. У сваком случају занимљиво да су Србима по Y-STR ближи Македонци од "Црногораца".

Мала исправка, "BOH 181" су по свему судећи Хрвати и муслимани (Кларић, 2005. година). БиХ Срби су тестирани у оквиру другог истраживања и њихови резултати не одударају пуно од резултата Срба из Србије/Војводине.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #54 послато: Јануар 22, 2017, 11:27:48 пре подне »
Покушао сам да сакупим све тестиране са простора БЈРМ. Расути су у више пројеката.

I2a Dinaric North
Стаковски, Битољ
Наумов, Битољ
Симов, Богданци
Мравков, Охрид
Докузовски, МК
Васиљевић, порекло Прилеп?

I2a Dinaric South
Блажевски, Добри Дол
Анастасовски, МК

I2a Dinaric
Трајковски, Биџево

E1b
Савић/Савески, Вратница
Крстић, Вратница
Георгиовски, Прилеп
Поповски, Моноспитово
Галевски, МК
Бојаџијев, околина Велеса
Христов, Прилеп
Тофиловски, Осој

R1b
Дамјановски (Каракаш), Кичево (R1b ist.)
Треновски, Габрово (R1b ist.)
Гагов, Струга
Стојановски, Битољ (BY611)

G2a
Красимиров, Струмица
Димовски, МК
Аврамовски, Локвица (М. Брод)

J1
Панов, Велес
Димитровски, МК
Чафкаров, Струга

J2b-M102
Донев, Свети Никола, раније Прилеп (M241)
Трајковић, околина Куманова (M205)

Ј2а
Спространов, Охрид
Живковић, порекло Прилеп

R1a
Михајлов, Тресонче

I2c
Николов, Јелошник

T1
Ђамбаски, МК


Извор:

- Македонски днк пројекат
- Бугарски днк пројекат
- Српски днк пројекат
- Светски днк дан


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #55 послато: Фебруар 12, 2017, 03:00:20 поподне »
На захтѣв читалачке явности обявљуйем мойе виђење расподѣле лоз збирке узорака на 23-их ознаках из Македонийе. Намѣрно написах "из Македонийе" а не "македонских" йер ми се чини да у збирку не улазе само припадници македонскога народа, него и други, прѣ свега Албанци. Разлог томе йе неочекивано велик брой Е1б1б узорака, чак 35.64%, што йе скоро двоструко више него ли И2а1б Карпатско-Динарске лозе. Са друге стране, нађох само йедан узорак од циганске лозе Х, што йе неочекивано мало ако се узме колико Цигана има у Македонийи. Стиче се утисак да су испитивали и не-Македонце, али не и Цигане. Или да су узорци узимани у мѣсту лоше прѣдстављайућем македонски народ.

Укупно узорака: 101

Е1б1б    36   35.64%
И2а1б3 Карпатско-Динарска и Дислес    19   18.81%
Р1а    14   13.86%
Р1б    7   6.93%
Й2б-М241    5   4.95%
Й2а1х2    4   3.96%
Й1а2а1а2 П58    3   2.97%
И1    3   2.97%
И2а2а-М223    2   1.98%
Й2а (неясан подогранак)  2   1.98%
Т>ПФ5633    1   0.99%
Т-Л131    1   0.99%
Й1а2а2-ПФ7264    1   0.99%
Х    1   0.99%
Г2а2б2а1    1   0.99%
Г2 (неясан подогранак) 1    0.80%



Погледах мало хаплотипове. Постоји свега 1.9% R1b BY611, а и J2b2 је у гранциама македонског просека, па не знам да ли се само на основу високог процента E-V13 може закључити да су тестирали и Албанце у добром проценту. Могуће да су "закачили" неки крај БЈРМ са појачаном концентрацијом E1b. ;)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Македонци
« Одговор #56 послато: Мај 07, 2017, 05:27:30 поподне »
Завршио јуче сам статистику за Македонију (целу регију), укључени су сви које сам нашао на неколико пројеката без дублих у оквиру истих родова. Помаци са  http://dna.kumbarov.com/ су урачунати без дуплих, само по један за сваку хаплогрупу, док код Y4460 рачунати су само 2 од 4 (троје имају доста блиске хаплотипове).
Код неких хаплогрупа тестирани који имају само 12 маркера постоје поклапања, међутим пошто се ради о случајним узорцима (некада и различите етничке припадности) и малом броју одлучио сам да их оставим.
Припадници албанске националности нису урачунати.
Карта регије:


gif hostingcertificity.com

img hostcertificity.com

Код Динарика као што сам напоменуо Помаци (Y4460) су рачунати 2 од 4. Тестирани Z17855>А1221 из Албаније за кога се претпоставља да живи на самој тромеђи Мак-Гр-Алб није убачен. За јединог динарик север без СНП претпостављам да је З17855*, на упоредивих  67 маркера има неких 6 разлике на 4 или 5 маркера од Gkoliaras-а.
Тестирани S17250 има само 12 маркера, могућ је PH908. Ако бих на основу досадашњих резултата требао проценити састав динарика у овој области то би изгледало овако:
Z17855   10   0,5   х 25%   12,50%
PH908   8   0,4   х 25%   10,00%
Y4460   2   0,1   х 25%   2,50%
Укупно   20   1   
   
Z17855 заступљен мало јаче на западу и југу, док Y4460 у Пиринској Македонији, за PH908 немам локације свих тестираних по мојој процени требали би бити јачи негде у средини регије.

Код J-M241 двоје имају сличан хаплотиотип тестираном 306834 J-Y23094
Код остале тројице Невген даје Z638.

R1b-BY611 прилично заступљен на југу земље, има га неких 6% у укупном збиру. Иако је овај проценат једно три пута већи од аномимних студија мислим да је коректан. Највише тестираних у аномимним студијама су из целе Северне Грчке или БЈР Македоније, док овде има највише са југа регије. Знајући да у Бугарској у укупној статистици BY611 пада 1-2%, а притом да постоје регије као Хасково и Разград где се може очекивати 5-10% не чуди да у јужном делу Македоније буде слична ситуација.

Ексел фајл: https://drive.google.com/open?id=0BzQ7ajrn9vY6bXpxU3JwQVlDUHc

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #57 послато: Мај 07, 2017, 05:43:02 поподне »
Хвала на овоме, Владице, веома прегледно.

У принципу однос хаплогрупа се не разликује превише код Македонских Грка. Код Словена је на првом месту I2a, код Грка E1b, остале хг се мање-више поклапају.

Приметно је да у овом пресеку постоји повишен проценат R1b. Мислим да то није реално стање, с обзиром да код Грка из Македоније, на истражавањима, износи 10-15%, па се поставља питање да ли код Словена може бити скоро 18%.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Македонци
« Одговор #58 послато: Мај 07, 2017, 06:09:08 поподне »
Хвала на овоме, Владице, веома прегледно.

У принципу однос хаплогрупа се не разликује превише код Македонских Грка. Код Словена је на првом месту I2a, код Грка E1b, остале хг се мање-више поклапају.

Приметно је да у овом пресеку постоји повишен проценат R1b. Мислим да то није реално стање, с обзиром да код Грка из Македоније, на истражавањима, износи 10-15%, па се поставља питање да ли код Словена може бити скоро 18%.

Нема на чему!
Проверићу касније да неки Р1б несловенски није случајно урачунат међу Словене.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Македонци
« Одговор #59 послато: Мај 08, 2017, 07:22:58 пре подне »
Хвала на овоме, Владице, веома прегледно.

У принципу однос хаплогрупа се не разликује превише код Македонских Грка. Код Словена је на првом месту I2a, код Грка E1b, остале хг се мање-више поклапају.

Приметно је да у овом пресеку постоји повишен проценат R1b. Мислим да то није реално стање, с обзиром да код Грка из Македоније, на истражавањима, износи 10-15%, па се поставља питање да ли код Словена може бити скоро 18%.

Ипак сам у брзини направио пар грешака.
Једног И2ц уопште нисам урачунао а стоји у табели, док сам код Словена урачунао чак 2 Р1б више, једног Х више, а један З17855 мање.
У брзини нисам пребројао два пута, извињавам се. Праштајте  ;). У претходном посту је ексел фајл слободно свако може пробројати, а ако зна за још неког кога бисмо могли убацити у статистику и то није проблем.
Сад би требали да су тачно груписани:
upload an imagecertificity.com

picture upload sitescertificity.com

Р1б и даље повишен са око 14-15%, можда би се на већем узорку 100+ људи стабилизовао на 10% или мање.
И2а+Р1а заједно нешто преко 40%.