Аутор Тема: I2>CTS10228>Y3120 - дубље тестирање?  (Прочитано 205 пута)

Ван мреже mitic

• Гост
  • *
  • Поруке: 3
I2>CTS10228>Y3120 - дубље тестирање?
« послато: Јун 12, 2021, 10:19:58 пре подне »
Поздрав свим ДНК ентузијастима, аматерима и професионалцима,

Прошле године сам се тестирао први пут у животу - на 23 маркера и добио резултат као из наслова ове теме (I2>CTS10228>Y3120)

Када сам добио своју анализу и мало дискутовао са господином Селаковићем, уредником овог форума, посаветовао ме је да се тестирам дубље због карактеристичне вредности DYS437 = 14, за коју тврди да је прилично ретка, а маркер на ком се налази споро мутира.

Сада бих волео да искористим прилику и продубим истраживање о свом пореклу, јер ме је исти господин Селаковић упутио да постоји могућност да припадам грани Z17855.

Може ли мала помоћ где да се тестирам дубље и како?
Иначе по Y хромозому вучем порекло из краја где је мало људи тестирано, па бих волео да то променим и кроз откривање себе, осветлим порекло свог краја.
Крај о којем говорим је село Претина, надомак манастира Прохор Пчињски, где је род којем припадао основао то село, долазећи из села Коћура из горње Пчиње.

Свако упутство је добродошло и надам се да ћу се што пре тестирати даље!

Срдачно,
Тадија

Ван мреже Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1207
  • ПХ908>А20333>FT14649
Одг: I2>CTS10228>Y3120 - дубље тестирање?
« Одговор #1 послато: Јун 12, 2021, 11:36:46 пре подне »

Прошле године сам се тестирао први пут у животу - на 23 маркера и добио резултат као из наслова ове теме (I2>CTS10228>Y3120)

Када сам добио своју анализу и мало дискутовао са господином Селаковићем, уредником овог форума, посаветовао ме је да се тестирам дубље због карактеристичне вредности DYS437 = 14, за коју тврди да је прилично ретка, а маркер на ком се налази споро мутира.

Сада бих волео да искористим прилику и продубим истраживање о свом пореклу, јер ме је исти господин Селаковић упутио да постоји могућност да припадам грани Z17855.

Иначе по Y хромозому вучем порекло из краја где је мало људи тестирано, па бих волео да то променим и кроз откривање себе, осветлим порекло свог краја.
Крај о којем говорим је село Претина, надомак манастира Прохор Пчињски, где је род којем припадао основао то село, долазећи из села Коћура из горње Пчиње.

Срдачно,
Тадија
Ако вас занима појединачно тестирање снипова ово вам је опција, отворите налог, наручите шта вас занима и одрадите тест..
"YSEQ DNA Shop" http://yseq.net

Ван мреже Radul

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1344
  • J-Y230579 Башино Село, Цетиње > Кривошије
« Одговор #2 послато: Јун 12, 2021, 11:38:31 пре подне »
Z17855 снип можете тестирати преко YSEQ:
https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&products_id=11498

Српски ДНК пројекат на YSEQ:
https://www.yseq.net/group_strs.php?gid=624

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже filipi

• Истраживач
  • Поруке: 989
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
« Одговор #3 послато: Јун 12, 2021, 11:41:42 пре подне »

Срдачно,
Тадија
Naručite ovaj panel i naglasite im u mejlu da ste već Y3120 i da ste negativni na PH908. Brze ce ici.Saznat će te najdublju granu kojoj pripadate.
http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=11788

Mozes provjeriti prvo Z17855 ako Selakovic sumnja za samo 18 dolara.
http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=11498

Ван мреже Селаковић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • Поруке: 2140
  • I2>Z17855>FT173833
« Одговор #4 послато: Јун 12, 2021, 05:15:00 поподне »

Драги г. Митићу, свакако постоји могућност да сте Z17855, али и све друге подгране су такође могуће. Ја сам казао да лично верујем да сте Z17855, ништа више од тога, чисто да буде све јасно:   :)

Драги г. Митићу,

Хвала што сте се јавили!

Мој вам је савет да за почетак ишчитате неке теме на форуму или порталу које се тичу мутација, тестирања, као и ваше хаплогрупе (не кажем, можда већ јесте), да бисте стекли неки утисак о томе шта сте добили са 23 маркера и куда све можете даље да идете.

Као што ћете увидети, ви припадате најчешћој хаплогрупи код нашег народа, која је доживела велику демографску експанзију у претпрошлом миленијуму, па хаплотипови њених припадника јако личе једни на друге. Стога, некада ни много више од 23 маркера није довољно да недвосмислено укаже на сродство.

Нисам стручњак за ваш крај, али видим да је Претина, као и нека друга места, углавном насељавана из Горње Пчиње и Криве Паланке, па верујем да сте најпре одатле пореклом, мада наравно не знам то засигурно. Знамо да у вашем крају има јако пуно И2 Динарик Севера (то је ваша хаплогрупа), али на моју велику жалост ретко ко је из тог краја радио било какава дубља тестирања, па за сада нисмо још стекли неки утисак о гранама које се јављају.

Ја лично верујем да бисте могли најпре бити Z17855, али то је једино могуће утврдити даљим тестирањем.

Ако бих вас саветовао, то би ипак био панел код YSEQ:

Ван мреже mitic

• Гост
  • *
  • Поруке: 3
« Одговор #5 послато: Јун 13, 2021, 08:37:59 поподне »
Драги г. Митићу, свакако постоји могућност да сте Z17855, али и све друге подгране су такође могуће. Ја сам казао да лично верујем да сте Z17855, ништа више од тога, чисто да буде све јасно:   :)

Ако бих вас саветовао, то би ипак био панел код YSEQ:

Наравно, не кажем ништа лоше, него ми је то тада био једини указатељ, па сам решио да Вас послушам. Баш из позитивних разлога сам пожелео да идем и са Вашом претпоставком. Занм да не мора да сте у праву, ништа није 100% сигурно, тако да без бриге, никакву одговорност не сваљујем на Вас :)